Forum Machete,Modelism,Hobby: Colectia AdyAero - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Colectia AdyAero 1:72 & 1:80

#21 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 22 June 2008 - 07:20 PM

Vezi postareaAdyAero, la 20 Jun 2008, 14:07, a spus:

Ultima achizitie (la ce penurie de 1:72 noi e pe la noi) luata taman din Bulgaria:
Imagine postata.
Ma poate ajuta cineva cu identificarea serviciului de curatenie de care apartine? Se pare ca ar fi din Germania...

Banuiesc ca e ceva fictiv, tare seamana a graffitti
Ce pot citi eu e Snaepnr9 care probabil ca e Snaep nr.9

#22 Useril este offline   ted78 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 06-September 07

Postat 23 June 2008 - 11:05 AM

Buna, nu m-am putut abtine sa nu observ in pozele postate de tine ca ai cateva dubluri, pe mine m-ar interesa un dodge intrepid, un audi tt coupe si un mercedes a class iar la schimb ti-as putea oferi un subaru impreza, peugeot 206 cc, mitubishi pajero, golf 3 cabrio, golf 4, range rover 2003, bmw z8, ford focus sau un bel air'57, daca esti interesat da un pm

#23 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 24 July 2008 - 12:34 PM

Cea mai recenta audagare in colectie, nu foarte spectaculoasa dar pentru mine este primul autobuz. Unul modest facut de Dickie/Samba la o scara probabila de 1:80 (comparata cu un Hongwell 1:80). Autobuzul este unul fictiv, articulat, 3 osii toate simple (osia a 2-a ar fi trebuit sa fie dubla). Articulatia are 3 pozitii cu blocare (stanga, dreapta si mijloc) si este marcat DavidBus - Transit Inland LA 122. Pe 'osia' din mijloc este un motor cu frictiune care mananca destul de mult loc in interior.
Detalii destul de putine, interior saracacios dotat cu scaune (fara bari de sustinere). Motorasul tip pull-back ocupa destul de mult loc. Cele 2 parti sunt separate (soferul nu poate ajunge pana in spate decat daca coboara :shiftyninja: si urca din nou. Geamuril sunt fumurii si mascheaza din interiorul saracios. Un bonus il reprezinta usile duble care se pot deschide.
L-am achizitionat din Cora (dar se gaseste in mai multe locuri) cu 13,99 RONi si va suferi modificari (sper eu) dupa ce termin proiectele deja incepute. Poze gasiti mai jos:
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Alaturi de un Scania 144L de la Hongwell (1:80):
Imagine postata


Produsul este acesta.

#24 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 06 August 2008 - 04:11 PM

O Skoda Fabia II Combi (Abrex-Hongwell):
Imagine postata
Cica aveau toata gama Skoda (la dealer-ul Brady, e spre A1 Bucuresti-Pitesti) dar la 17 lei bucata! Asta in conditiile in care la librarii un Cararama 1:72 e 6 lei, dar deh, nu e produs oficial! Fabia asta era la 10 lei - promotie ca e model nou cica!

#25 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 06 August 2008 - 06:51 PM

Am vazut pe toate magazinele online ca produsele "de showroom" costa cam 6-7 euro...

#26 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 07 August 2008 - 09:47 AM

Conform cu asta un model 1:72 ar trebui sa fie pe la 10 RONi (cu TVA). Poate la alti dealeri sunt alte preturi. Mai stie cineva pe unde gasesc modele Skoda 1:72? La Porsche Bucuresti Aviatiei aveau 1:43 si 1:87 ;-)

#27 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 28 August 2008 - 03:40 PM

Ultimile achizitii (de pe www.jucarii.com.ro):
Hongwell (imi place la nebunie Chevroletul 3100 de depanare :ph34r: ):
Imagine postata
Saico (exotice prin livreaua de curse aplicata):
Imagine postata

Produsele Saico sunt putin inferioare in ceea ce priveste calitatea la interior si unele detalii. Toyota parca ar avea roti de 12" pentru pasaje de roti de 16", cam aceeasi impresie o dau si Porschele GTR3 si Mercedes-ul CLK-DTM. La 2 dintre modele erau niste bavuri la interior care fortau podeaua masinii sa faca burta, a trebuit sa le indepartez cu un cutter (sunt toate inchise prin suruburi si nu prin nituri :-P )

#28 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 28 August 2008 - 05:45 PM

Ahhhhh, deci la tine e Peugeot-ul cu Nr 1 :ph34r: La mine a ajuns Nr 2 - Burns :D

Tot 9 am luat si eu la prima tura :D

#29 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 29 August 2008 - 08:57 AM

Asa a fost sa fie. Eu am cerut de exemplu un MB CLK-DTM AMG si am primit un Warsteiner.

Si in alta ordine de idei, iaca si VW V GTi, Alfa Brera, BMW seria 3 (2006) si Fiat Grande Punto din colectia Hongwell primavara 2007 :-P
Deasupra mai troneaza un Porsche Carrera GT argintiu (aveam fro 3 negre :ph34r: ).
Imagine postata

#30 Useril este offline   corgi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 27-November 07

Postat 29 August 2008 - 09:15 AM

Vezi postareaAdyAero, la 29 Aug 2008, 09:57, a spus:

Asa a fost sa fie. Eu am cerut de exemplu un MB CLK-DTM AMG si am primit un Warsteiner.

Si in alta ordine de idei, iaca si VW V GTi, Alfa Brera, BMW seria 3 (2006) si Fiat Grande Punto din colectia Hongwell primavara 2007 :-P
Deasupra mai troneaza un Porsche Carrera GT argintiu (aveam fro 3 negre :ph34r: ).
Imagine postata



Ce este bine e ca noile modele Cararama au culori diferite fata de cele produse pentru Schuco. Modelele de la Saico sunt, dupa parerea mea, super, avand in vedere ca reprezinta o variatie fata de cele Hongwell, Schuco, Yatming etc. Intr-adevar, unele au mici defecte, dar se pot corecta usor...

#31 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 29 August 2008 - 09:37 AM

Vezi postareacorgi, la 29 Aug 2008, 10:15, a spus:

Ce este bine e ca noile modele Cararama au culori diferite fata de cele produse pentru Schuco. Modelele de la Saico sunt, dupa parerea mea, super, avand in vedere ca reprezinta o variatie fata de cele Hongwell, Schuco, Yatming etc. Intr-adevar, unele au mici defecte, dar se pot corecta usor...
Culorile Schuco se gasesc si in gama Cararama (uite de exemplu la Golf V GTi). Schuco are modele exclusive promotionale (cum ar fii VW T1 Samba sau pe VW Old Beetle Lufthansa) care insa nu se gasesc in oferta Hongwell :ph34r:

#32 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 15 September 2008 - 11:01 AM

Incepand de astazi colectia mea poate fi gasita aici.
Site-ul este in test, gazduit pe un ftp plin de reclame, are din pacate doar 2 modele prezentate cum trebuie, dar este functonal.
Pe masura ce voi avea timp voi incepe fotografierea tuturor modelelor impreuna cu datele lor, asta probabil cel mai devreme peste 1-2 luni din pacate :rolleyes:
Astept de la voi feed-back, ce va place, ce nu va place, ce v-ar place dar nu gasiti pe site, sfaturi si de toate.
Astept "rosiile" dar sa fie constructive Imagine postata

#33 Useril este offline   corgi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 27-November 07

Postat 15 September 2008 - 02:53 PM

Vezi postareaAdyAero, la 15 Sep 2008, 12:01, a spus:

Incepand de astazi colectia mea poate fi gasita aici.
Site-ul este in test, gazduit pe un ftp plin de reclame, are din pacate doar 2 modele prezentate cum trebuie, dar este functonal.
Pe masura ce voi avea timp voi incepe fotografierea tuturor modelelor impreuna cu datele lor, asta probabil cel mai devreme peste 1-2 luni din pacate :rolleyes:
Astept de la voi feed-back, ce va place, ce nu va place, ce v-ar place dar nu gasiti pe site, sfaturi si de toate.
Astept "rosiile" dar sa fie constructive Imagine postata



Bravo domnule. Super. Sper sa ai timp sa le postezi pe toate. Oricum, site-ul o sa fie unicat in RO, din cate stiu eu. Important sa inceapa totul de undeva, nu? In alta ordine de idei, m-a sunat un perieten care are doua Skoda Superb II de vanzare (Abrex) si mai multe Hongwell-uri. Daca te intereseaza, suna-ma sa-ti dau nr. de telefon. Vorbesti cu el si daca nu va intelegeti, dau anuntul pe piata...
Cine iti face site-ul si cat te costa?

#34 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 15 September 2008 - 03:08 PM

Proiectul pentru site cred ca l-am inceput de aproape 2 ani si l-am creat eu cu manutele mele de la 0. Template-uri exista destule pe net dar am preferat solutia asta, plus ca am mai invatat si ceva programare. Hosting-ul e gratuit, deocamdata o sa ramana asa cu reclamele alea uratele pana iese din faza de test.

#35 Useril este offline   corgi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 27-November 07

Postat 15 September 2008 - 03:20 PM

Vezi postareaAdyAero, la 15 Sep 2008, 16:08, a spus:

Proiectul pentru site cred ca l-am inceput de aproape 2 ani si l-am creat eu cu manutele mele de la 0. Template-uri exista destule pe net dar am preferat solutia asta, plus ca am mai invatat si ceva programare. Hosting-ul e gratuit, deocamdata o sa ramana asa cu reclamele alea uratele pana iese din faza de test.



e bine... te intereseaza sa vorbesti cu baiatul cu Skodele?

#36 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 15 September 2008 - 07:23 PM

Vezi postareaAdyAero, la 15 Sep 2008, 12:01, a spus:

Astept "rosiile" dar sa fie constructive Imagine postata


Io primu :rolleyes: Felicitari ai mai primit, io dau prima rosie: domeniul... Un nume lung si greu de retinut... De ce nu l-ai hostat pe 3x.ro de exemplu? http://hongwell.3x.ro/ e liber... Si mai sunt idei. Nici hongwell.ro nu e inregistrat de nimeni...

Parerea mea...

Si la final, felicitari si de la mine!

#37 Useril este offline   ted78 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 06-September 07

Postat 15 September 2008 - 11:14 PM

Felicitari pentru site!
Corgi ce modele hongwell are de vanzare ca as fi si eu interesat de ceva
Si o idee pt siteul tau ac sa fie cat mai detailat, ca un fel de ghid pentru colectionari eu m-as oferi sa-mi pozez si eu o parte din exemplare, uite spre exemplu eu am varianta de chevrolet 3100 wreker galben cu aripi negre, ce zici?

Aceasta postare a fost editata de ted78: 15 September 2008 - 11:19 PM


#38 Useril este offline   corgi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 27-November 07

Postat 16 September 2008 - 07:58 AM

Vezi postareated78, la 16 Sep 2008, 00:14, a spus:

Felicitari pentru site!
Corgi ce modele hongwell are de vanzare ca as fi si eu interesat de ceva
Si o idee pt siteul tau ac sa fie cat mai detailat, ca un fel de ghid pentru colectionari eu m-as oferi sa-mi pozez si eu o parte din exemplare, uite spre exemplu eu am varianta de chevrolet 3100 wreker galben cu aripi negre, ce zici?



cel mai bine vorbesti direct cu el: 0723712190... esti colectionar de 1/72? te intreb pentru ca suntem fosrte putini in tara, cel putin din ce cunosc eu, asa, cu multe modele in stoc...

#39 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 16 September 2008 - 08:55 AM

Vezi postareated78, la 16 Sep 2008, 00:14, a spus:

Si o idee pt siteul tau ac sa fie cat mai detailat, ca un fel de ghid pentru colectionari eu m-as oferi sa-mi pozez si eu o parte din exemplare, uite spre exemplu eu am varianta de chevrolet 3100 wreker galben cu aripi negre, ce zici?
Vreau sa prezint pe site doar modelele din colectia mea, in special cele modificate de mine (care o sa aiba prioritate). Exista site-uri cu aproape toate modelele Hongwell (sunt colectionari cu peste 90% dintre modele).
Poate pe viitor sa mai fac pe site o sectiune de noutati si una de prieteni cu poze cum spui tu (ventual de grup ale intregii colectii).

Si acum pe partea de debug. Acasa pe IE 6 cu SP1 nu mi-a incarcat cum trebuie frame-ul din stanga de aici. Poate cineva sa imi confirme?
Alte browsere vad totul OK? Mozila, Vulpea de foc, Opera, Google Chrome? Imi trebuie cat mai multe detalii daca aveti, probleme intalnite si la ce versiuni.
Rezolutia vi se pare OK? Pozele sunt prea mari, sunt prea mici, textele sunt mari, orice observatii sunt binevenite :rolleyes:

#40 Useril este offline   ted78 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 06-September 07

Postat 16 September 2008 - 04:52 PM

Vezi postareacorgi, la 16 Sep 2008, 07:58, a spus:

cel mai bine vorbesti direct cu el: 0723712190... esti colectionar de 1/72? te intreb pentru ca suntem fosrte putini in tara, cel putin din ce cunosc eu, asa, cu multe modele in stoc...

Da ma pot numi si colectionar cu taote ca m-am apucat mai serios de cam un an, colectionez cararama 1:72 si abrex, am cam 150 exemplare pentru ca nu colectionez si culori diferite, imi cam lipsesc modelele vechi, mai ales mercedesurile, pana caum nu am decat un sl 190 si un 560 cu rulota dar...timp mai este.
Orcum scopul meu e sa am cam tot ce a scos cararama, sau mai bine zis hongwelul

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi