Forum Machete,Modelism,Hobby: Un set minim?!?!?!? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Un set minim?!?!?!? Ce scule sunt necesare si cam ce modele/dimensiuni...

#1 Useril este offline   SickBoyRou 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 02-January 08
  • Location:Bucuresti

  Postat 02 January 2008 - 09:41 AM

Salut, sunt afectat de putin timp de microbul asta. Am si eu o intrebare existentiala. Ce ustensile credeti ca imi sunt necesare pt un kit minim (o lista?); si daca puteti sa imi recomandati unele anume (in special lipici - am avut surprize neplacute cu super glue). Multumesc.

#2 Useril este offline   yety 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 02 January 2008 - 10:59 AM

Salut si bine ai venit printre noi !
Un minim de scule (adica ce am eu )ar arata cam asa :
- cutter, sau mai bine bisturiu cu diverse lame
- un clestisor pentru indepartarea pieselor de pe culee
- pensete diverse
- pile de unghii ( eu unul nu prea folosesc deoarece prefer bucatele mici de smirghel )
- lipici : eu foloseam "revell contacta profesional" iar acuma folosesc "model master liquid cement" si pentru cupole la avioane sau diferite parbrize si geamuri folosesc "revell contacta liquid special". Baietii mai avansati isi fac ei o combinatie din culee si nu mai stiu ce substanta (Flyboy poate sa-ti explice ca el foloseste)dar eu fiind nou in domeniu inca nu ma risc.
- chit "revell plasto"
- un set de pensule de diverse marimi de la 10/0 pana la 4
- superglue
- banda de mascare (tamiya de preferat)
- scobitori , bete de urechi , clesti de rufe si tot ce ti se pare ca te poate ajuta :clapping:
- vopsele email sau acrilice (fiecare dupa cum prefera )

Cam astea le am eu. Daca-ti permiti , poti sa-ti iei si un aerograf , un compresor , o mini-bormasina........

Aceasta postare a fost editata de yety: 02 January 2008 - 11:03 AM


#3 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 02 January 2008 - 01:17 PM

Setul minim... de urgenta, ca sa zic asa: cutter, pila si lipici!

Asta e minim; cutter de la orice super-piata (...), alege marime mica (cu cat e mai mare, cu atat e mai dificil de folosit si apare riscul ranirilor serioase, datorita masei proprii); pila de la piata sau de la Ferometal ( :clapping: ), de preferat setul acela ieftin de la rusi cu 6 pile intr-un buzunaras din plastic transparent (costa putin, dar ajungi departe cu ele); alternativ poti sa "rapesti" o pila de unghii mai tocita (cu cat e mai tocita, cu atat mai bine); lipici poti sa folosesti super adezivii (atentie: ataca partile transparente!!!! si la intarire devin masa solida, nu fuzioneaza cu plasticul) sau lipici Revell de la orice magazin de machete sau din Diverta (am gasit si acolo, din fericire).

Mai departe intri in clasa mijlocie, adica treci pe la magazinul de auto si iti iei D506 pentru vopsele acrilice si masca pentru aerosoli, dar asta deja presupune ca vei vopsi la aerograf, iar intrebarea ta nu presupune sa continui in directia asta cu al meu rspuns.

Bafta!

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 02 January 2008 - 01:41 PM

Vezi postareaKamob 50, la 2 Jan 2008, 13:17, a spus:

iei D506 pentru vopsele acrilice ...

Dar asta numai daca nu folosesti acrilicele de la Agama, Revell, Model Master, Badger, Vallejo ... (n-am trecut Tamiya. Prietenii stiu de ce.)

Bafta!

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 January 2008 - 01:54 PM

Citeaza

CITAT(Kamob 50 @ 2 Jan 2008, 13:17)
iei D506 pentru vopsele acrilice ...

Dar asta numai daca nu folosesti acrilicele de la Agama, Revell, Model Master, Badger, Vallejo ... (n-am trecut Tamiya. Prietenii stiu de ce.)

Ori revelionul nu s-a dus, ori eu nu am baut destul lapte! :clapping: Acrilice cu diluate cu ....D 509!!!! :-P

O trusa cu de toate ar fi cam asa (de la stinga la dreapta):
- set de "pile" de diferite granulatii, facute din hirtie abraziva lipita pe "betisoare" de inghetata. ( e pe undeva si un articol despre ce si cum) + bucati din ruleta, cazuta in disgratie, folosite ca rigle maleabile
- clestisor pentru desprinderea pieselor mari de pe culee. (intre brate se afla cutiute cu burghie 0,2 -1,5, ace de compas, periuta de dinti) Pentru piese mici folosestie dispozitivul Wurger (poza 2) ( e pe undeva pe aici si cum se face asta)
- cutit bun la toate
- set foarfeci
- carioca permanent subtire
- facator de "nituiri"
- carioca permanent mare
- balustru
- set pile (rotunde, plate, semirotunde, triunghilulare etc)
- set zgirieciuri pentru gravat
- bisturie cu lama interschimbabila
- dalta pentru santuri
- penseta dreapta, ascutita
- cutit debavurat/degrosat
- cutit cu lama interschimbabila folosit si ca mandrina pentru burghie mari
- set pensete mai "speciale" (late, curbe si inversate)
- compas distantier
- pensula pentru praf, set surubelnite pentru ceasornicar ascutite pe post de dalta
- zgirieci/punctator
- mandrina pentru burghie mici
- spatule pentru chituit
Mai ai nevoie de alcool izopropilic si etilic (diluant sau agent de spalare si ...prim ajutor :clapping: ), ceva benzen.
Un set de pensule de calitate, cu par moale, numere 0.5 - 4, ans pentru amestecat vopseaua, dispozitiv de deschis cutiutele din tabla (o bucata de tabla cu grosimea de 1,5 - 2 mm, cu o decupare in semiluna, decuparea avind diametrul egal cu al capacului cutiei)
Pentru chit recomand totusi chitul de la Tamiya, este mai bun.
Benzi adezive de calitate (nu jafurile din supermarket la care lipiciul ramine pe macheta), banda adeziva din hirtie (cea folosita de zugravi)
Hirtie abraziva rezistenta la apa, cu granulatii de 400, 600, 800, 1000, 1200. Jmirgaluirea plasticului, cu sau fara chit pe el, se face la umed, adica pui apa la greu cind faci aceasta operatiune.
Plastoadeziv (pe asta l-am gasit: http://www.cartula.ro/forum/index.php?show...t=0&start=0 )
In materie de lipici iti recomand Revell Contacta Profesional cu ac pentru lipituri mai "grele", si lipiciurile "lichide" (adica foarte "apoase") Model Master cod 3999 si Nitrosolv, Revell Contacta Liquid Special pentru partile transparente (nu ataca plasticul) si superglue pentru lipituri mai "speciale" gen metal pe plastic, pinza pe plastic, plastic pe rasina etc. Nu recomand superglue la asamblatul machetei (exceptie: machetele din rasina)
Normal mai trebuie vopsele (emai sau acrilic) si diluantii specifici, cuti si cutiute in care sa le tii pe toate.
Si, in primul rind, citeste la greu sectiunea articole, si nu numai! Daca nu gasesti raspunsul acolo, nu te sfii intreaba, se va gasi cineva care sa-ti raspunda!
Succes!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 0.01_1_1.jpg
  • Imagine atasata: w.1_07.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 02 January 2008 - 02:46 PM


#6 Useril este offline   Avantul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 12-June 07

Postat 02 January 2008 - 11:19 PM

pt cine stie si vrea sa explice cum a facut :
- facator de "nituiri"
- set zgirieciuri pentru gravat
- dalta pentru santuri
- spatule pentru chituit
multumesc anticipat :clapping:

#7 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 02 January 2008 - 11:29 PM

Vezi postareaAvantul, la 2 Jan 2008, 23:19, a spus:

pt cine stie si vrea sa explice cum a facut :
- facator de "nituiri"
- set zgirieciuri pentru gravat
- dalta pentru santuri
- spatule pentru chituit
multumesc anticipat :clapping:



Niste fleacuri! Nu te impiedica de ele daca vrei sa te apuci sa faci ceva! :-P

#8 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 02 January 2008 - 11:36 PM

Auzi, greseste OMU' si el o data si scrie acrilice in loc de email, si gata, pac la gioale!!! Rusinica!!! :rofl: :-P :clapping:

Ahhh, Z-ule, 506 nu 509... tot prietenii stiu de ce... o fi fost totusi de la lapte :clapping:

Aceasta postare a fost editata de Kamob 50: 02 January 2008 - 11:39 PM


#9 Useril este offline   Vernier 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 03-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2008 - 01:33 AM

In completarea colegului yety imi permit o mica detaliere asupra lipiciului "de casa", mai precis facut din ramele (bare sau culee) pe care vin prinse piesele machetei. Ingrediente: rame, un cleste, sfic sau patent, o cutie de film foto, de preferat translucida (se obtine gratis de la centrele foto) sau o sticluta/borcan de medicamente de 15-50ml si diluant/solvent nitro, nu altceva, pe baza de toluen, cunoscut si ca "tiner" dar asta e o denumire inselatoare deoarece in comert se gaseste "thinner" care nu contine toluen. Important e ca pe ambalaj sa scrie "nitro" sau "pentru lacuri si vopsele nitrocelulozice". Bun, destul cu chimia.
Mod de preparare: se taie cu clestele barele de plastic in bucatele cam cat un bob de piper, toata operatiunea petrecandu'se intr'o punga potrivita, pentru a evita alergatul pe sub mobile dupa grauntii de plastic si certurile cu sotia care le va gasi mai devreme sau mai tarziu la curatenia de primavara pe care o face saptamanal. Cand vi se pare ca sunt destule boabe (o bara de 10cm cred ca ajunge la cel putin 3 machete mici si mijlocii), se pun in recipientul indicat mai sus si se toarna solvent cat sa le acopere sau chiar mai putin si se lasa "la macerat" cel putin 24 de ore, evident cu capacul bine inchis. Daca in incapere este cald, e bine sa verificati dupa o vreme daca vaporii solventului n'au impins capacul afara (se intampla, daca e o cutie mai slaba, asa ca e bine sa aveti alta prin preajma, eventual alt model). Cand plasticul s'a dizolvat cat de cat, vascozitatea se potriveste fie cu un mic adaos de solvent sau cu cateva boabe de plastic, si se mai lasa alte 24 de ore. In final, se amesteca bine si se aplica cu scobitoarea, cu o sarma, surubelnita mica sau de ce nu, cu seringa cu ac retezat (n'aveti teama, nu se topeste).
Poate ca unii se vor intreba pentru ce atata bataie de cap si timp pierdut, cand exista "gata preparat". Sunt mai multe motive.
Unul ar fi compozitia plasticului, care in unele cazuri chiar nu pare sa se inteleaga cu adezivii specializati. Alta chestie e lucrabilitatea lipiturii, pentru ca lipiciul "de casa" poate fi aplicat si pe post de chit (ingrosat corespunzator). Mai este si culoarea (eu am preparat alb, gri, negru), care fiind aceeasi nuanta ajuta mult la finisare (iluminarea nu influenteaza aspectul imbinarii). Dezavantajul principal e timpul de preparare si uneori uscarea lipiturilor de umplutura (chituire).
Cei mai "batranei" isi mai aduc aminte de glorioasele machete sovietice din plastic alb (Mi-6, Yak-3, Il-18, etc.) de la librarie, care aveau in cutie un paharut transparent cu capac cu motz, cu un pic de solvent. Si cu care eu, in prostia mea de copil de 9 ani ma chinuiam cu orele sa lipesc piesele care cadeau apoi cum cade chiciura cand iese soarele, injurand cu sarg pe Lenin si revolutia din octombrie. Mult mai tarziu, cand oricum prestigiul rusilor nu mai putea fi spalat nici de o mare de clor cu apa oxigenata, un om hatru mi'a spus ca paharutul servea la prepararea unui lipici minune. Nu m'a fermecat ideea, pana cand intr'o zi fi'miu al' mare a primit un vapor care avea o nevoie acuta de chit pe la toate imbinarile si tot dandu'i tarcoale mi'am adus aminte de nefericirea aia. A fost de senzatie, dupa slefuire coca arata ca dintr'o bucata.
Oricum, merita incercat.

Aceasta postare a fost editata de Vernier: 03 January 2008 - 01:36 AM


#10 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2008 - 01:57 AM

Bucatile de culee sunt facute ca sa incetineasca evaporarea solventului si sa dea ceva consistenta lipiciului. Se poate folosi solvent (nitro, toluen, clorura de carbon, acetat de butil / etil) pe care il aplici cu o pensula subtire sau cu un tragator pt. tus. Chestia e de tehnica. Preferabil pui cele doua parti impreuna si apoi aplici lipiciul pe crapatura. Fixezi apoi in pozitie pt. ca "ipiciul" sa actioneze (topeste materialul si sudeaza). Cianoacrilatul (super glue) lipeste mai rapid dar are dezavantaje. Mai tarziu se poate crapa-sparge, matuieste transparent si nu te iarta daca ai gresit.

Despre scule....: Bisturiu (scalpel) cu lame detasabile. Gasesti la thnico-medicale sau fondul plastic Han Tei si ocazional prin alte parti. Cauta si la Olaf si pe la rusi.....Cauta tot timpul.
- Penseta - preferabil cu cioc si striuri (o sa aflii de ce daca mai ai covoare in casa) :clapping: :clapping:
- Pila DIAMANTATA - ori de la prima femeie din raza vizuala, ori de la mercerie (mai exista ?) farmacie sau rusi-piata. Avantajul asteia e ca nu lasa identatii pe care sa le scoti apoi cu smirghel.

Asta zic eu ca-i baza. In rest orice iti cade in mana si crezi ca iti foloseste. Da-i drumul la lucru si o sa simti nevoia de anumite scule. Azi injuri si maine le cam ai.
Daca vi pe la intalniri si tipi si te vaiti incepi sa primesti diverse scule (unii chiar o sa-ti bage pe gat :-P ....Gratis). Totul e sa graiesti.

Vezi ce mai ginesti p-acolo.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Masterkit_Richthoffen_051.jpg


#11 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2008 - 02:31 AM

Dupa cum spunea Kamob 50, setul minim, cu care te poti chinui sa construiesti o macheta este cutter, pila si adeziv.

Instrumentul care mi-a facut viata usoara cand vine vorba de partea de constructie este un clestisor pe care l-am luat de la un magazin de electrice/electronice, si anume un cleste de taiat sarma de cupru, cel mai fin disponibil. Cu el indepartezi piesele din cadru foarte rapid si de asemenea indepartezi "cioturile" de pe piese astfel incat sa necesite minimum de pilire.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#12 Useril este offline   SickBoyRou 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 02-January 08
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2008 - 04:39 AM

In primul rand, multumesc tuturor celor care mi-au raspuns. In al doilea rand; am probleme in ceea ce priveste gasirea unor culori (acrilice). Si in al treilea rand, pomeneati ceva de intalniri; vreau si eu detalii. In al patrulea rand; cum protejez/ curat de praf o diorama? Multumesc
PS: O poza cu prima (si singura) mea diorama.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00001.JPG


#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 January 2008 - 12:43 PM

Citeaza

Niste fleacuri!
Fleacuri nene Cata, dar fara ele nu...merge! :-P

- facator de "nituiri"
O roata dintata de la ceas, pusa pe un ax. O plimbi in lungul liniei inde vrei sa "nituiesti" ingropat (aviatie). Poate vin cu un articol scurt. (foto 2)
- set zgirieciuri pentru gravat
Asta gasesti pe larg aici: http://www.cartula.ro/index.php?option=com...6&Itemid=85
- dalta pentru santuri
E factuata dintr-o sirma de otel cu diametrul de 3,5 mm in care este sapat un sant pe lungul ei. Partea din fata este ascutita ca o dalta. (foto 1)
- spatule pentru chituit
Infigi intr-o coada de lemn/plastic lamele de otel sau tombac de diverse latimi su lungimea de 1,5 - 2 cm.

Citeaza

Z-ule, 506 nu 509... tot prietenii stiu de ce
D 509 se usuca mai incet, e mai bun la pesnula, D 506 se usuca mai repede, merge mai bine pe aerograf, bineinteles cu vopsele ...email!
Dragos P, acel cleste este bun pina la un moment dat. Sa nu uitam cum taie el: nu prin indepartare de material ci prin forfecare, deci creind presiuni/tensiuni in piesa si culee. Daca ai o piesa fina si incerci sa o scoti de pe culee cu un astfel de cleste, 99,9% ai sanse sa o rupi! Pentru astfel de cazuri ai nevoie de un "fierstrau", recte dispozitivul Wurger.
Vopsele gasesti aici www.parcmodels.ro sau aici www.machete.ro
Miine (04.01.08) este o intilnire la Carul Cu bere, ora 17.
Machetele le protejezi de praf inchizindu-le intr-o vitrina sau intr-o cutie transparenta. A, mai e o cale: le trimiti la expozitii! :clapping:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: scule_2.jpg
  • Imagine atasata: scule_1.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 03 January 2008 - 01:06 PM


#14 Useril este offline   Avantul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 12-June 07

Postat 03 January 2008 - 01:10 PM

:clapping: :-P :clapping:
multumesc

#15 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2008 - 03:10 PM

Vezi postareaZ-mare, la 3 Jan 2008, 12:43, a spus:

Dragos P, acel cleste este bun pina la un moment dat. Sa nu uitam cum taie el: nu prin indepartare de material ci prin forfecare, deci creind presiuni/tensiuni in piesa si culee. Daca ai o piesa fina si incerci sa o scoti de pe culee cu un astfel de cleste, 99,9% ai sanse sa o rupi!


In cazul acesta tai cat mai departe de piesa, eventual cu o bucata din cadru. In orice caz, eu am vrut sa mentionez "scula" care mi-a folosit cel mai mult dupa ce pana atunci folosisem doar setul minim mentionat aici, adica cutter sau forfecuta de unghii si hartie abraziva. Bineinteles ca putem facem o lista lunga de instrumente specializate, dar cei intrati de curand in hobby o iau treptat, nici eu nu am vreo 80% din instrumentele prezentate aici, si nici nu intentionez sa achizitionez unele deoarece nu am avut nevoie de ele pana acum. De exemplu, din lista ta cu o trusa cu "de toate", gasesc madrina pentru burghie mici (pin vise) extrem de utila, dar compas distantier nu (la ce foloseste asta?)

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 January 2008 - 08:39 PM

Nu vreau sa par un Gigi-contra, dar practica m-a invatat ca acel cleste are limite. Da, ai dreptate, poti taia rama in alta parte, tensiunile se duc acolo si nu mai forteaza piesa asa de tare. Dar nu intotdeauna tine! Cit te costa sa faci un dispozitiv Wurger cu care sa tai in siguranta astfel de piese? Cam 0,5 lei si 10 minute. Cit te costa daca distrugi o piesa fina (in afara de a pomenii o serie de sfinti din calendar sau diverse parti anatonice :clapping:) ? Apoi, cum tai o cupola? Cum desprinzi o piesa de rasina de pe suport?

Citeaza

dar compas distantier nu (la ce foloseste asta?)
La masurat diverse cote de pe plan si transpus apoi pe macheta, la trasat cote acolo unde sublerul nu "incape", la preluat cote acolo unde sublerul nu "incape". ( : http://www.cartula.r...m...6&Itemid=85 )

#17 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2008 - 12:33 AM

Vezi postareaZ-mare, la 3 Jan 2008, 20:39, a spus:

Nu vreau sa par un Gigi-contra, dar practica m-a invatat ca acel cleste are limite. Da, ai dreptate, poti taia rama in alta parte, tensiunile se duc acolo si nu mai forteaza piesa asa de tare. Dar nu intotdeauna tine! Cit te costa sa faci un dispozitiv Wurger cu care sa tai in siguranta astfel de piese? Cam 0,5 lei si 10 minute. Cit te costa daca distrugi o piesa fina (in afara de a pomenii o serie de sfinti din calendar sau diverse parti anatonice :friends: ) ? Apoi, cum tai o cupola? Cum desprinzi o piesa de rasina de pe suport?

Citeaza

dar compas distantier nu (la ce foloseste asta?)
La masurat diverse cote de pe plan si transpus apoi pe macheta, la trasat cote acolo unde sublerul nu "incape", la preluat cote acolo unde sublerul nu "incape". ( : http://www.cartula.r...m...6&Itemid=85 )




Despre dispozitibul Wurger, am inteles ca este vorba despre o lama de ras zimtata. Este vreun link catre metoda de construire, anume cu ce se zimteaza lama? Si unde se gasesc de cumparat lame de ras, ca la magazine sunt numai aparate de ras.

Multumesc anticipat.

#18 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2008 - 12:41 AM

Lame de ras numai in piata pe la cei care vand si restul articolelor pentru barbierit.

Fierastraul lui Wurger este undeva pe la articole dar uite ce zice Crios despre un posibil inlocuitor

http://www.cartula.ro/forum/index.php?show...amp;#entry54351


p.s.Nu am gasit "fierastraul lui Wurger" la articole :friends:

Aceasta postare a fost editata de LDH: 20 January 2008 - 12:44 AM


#19 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2008 - 12:49 AM

Fierastraul din lama e detaliat n topicul asta... http://www.cartula.r...?showtopic=1448
Se mai gasesc pe net diverse lame de fierastrau din otel inox de 0.1mm grosime, cum ar fi acestea: http://www.hlj.com/product/HSGTP-4

LDH, fierastraul prezentat de Crios e excelent, insa pentru unele utilizari lama de 0.4 e cam groasa. Si atunci trebuie sa recurgi fie la fierastraul facut acasa din lama, fie la unele luate de-a gata, insa tot la fel de subtiri.

#20 Useril este offline   alin105 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 115
  • Inregistrat: 07-January 08
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 20 January 2008 - 10:16 AM

fierastraul recomandat de Crios lipseste din stocul Hobbyx.Ultimul a fost cumparat de Crios... :friends:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi