Forum Machete,Modelism,Hobby: L-39 C Albatros Eduard 1:72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

L-39 C Albatros Eduard 1:72 un foarte frumos avion cu reactie

#1 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 23 January 2008 - 10:51 PM

Salut,

Cateva imagini cu cel mai recent proiect al meu, aflat - ca prea multe altele - intr-o faza de "aproape gata".

mack

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: albatros_001.jpg
  • Imagine atasata: albatros_002.jpg
  • Imagine atasata: albatros_003.jpg
  • Imagine atasata: albatros_004.jpg


#2 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 23 January 2008 - 10:55 PM

Din comoditate nu am facut decat doua poze in timpul constructiei - decuparea flapsului si adaugarea montantilor la prizele de aer

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: albatros_011.jpg
  • Imagine atasata: albatros_012.jpg
  • Imagine atasata: albatros_005.jpg
  • Imagine atasata: albatros_006.jpg


#3 Useril este offline   Suburban 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:In the Dark Crown Vic parked outside

Postat 23 January 2008 - 11:08 PM

Foarte bine lucrat. Felicitari!
Poate este doar parerea mea, dar kitul asta de Eduard la 1/72 este splendid, mai ales cand ma gandesc la vechiul KP.

#4 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 23 January 2008 - 11:16 PM

Mmm... nu e un frumos avion cu reactie, ci un splendid avion cu reactie! Fara doar si poate cel mai frumos dintre cele de scoala.
Rezultatul este super!!! Io te felicit! Celula nordica tace si face!
Avionul asta e in atentia mea de mult timp, dar inca zace pe lista de asteptari.
Poate ne dai mai multe detalii privind vopsirea si poate si niste poze cu interiorul.

Aceasta postare a fost editata de T-Marius: 23 January 2008 - 11:18 PM


#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2008 - 12:17 AM

Foarte fain, imi place! :lol:

#6 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 24 January 2008 - 06:09 PM

Il am si eu, chiar daca nu l-am zburat.
Sper sa-mi iasa macar pe jumatate la fel de frumos ca al tau... :lol:

#7 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 24 January 2008 - 08:26 PM

Salutare,

Multumesc pentru aprecieri, chiar daca eu personal prefer sa vad "partea scunsa a lucrurilor".

Si eu consider Albatros-ul (L-39) ca fiind unul dintre cele mai frumoase avioane ale tuturor timpurilor; acesta a fost si motivul pentru care am purces la constructia kit-ului. Pentru cei interesati recomand cu caldura - www.l-39.cz - loc in care pot fi gasite o sumedenie de lucruri utile.

Cat despre modelul Eduard, este incontestabil un pas inainte fata de anticul KP dar totusi supraevaluat in raport cu ce ofera. Personal nu am apreciat deloc modul in care s-au asamblat o serie de piese (prizele de aer, incastrarea aripii cu fuselajul) si chiar daca formele "nebune" ale aparatului original au partea lor de vina, un decupaj mai ingenios ar fi putut simplifica lucrurile. Carlinga a fost si ea la originea a numeroase probleme iar solutia "cupole separate + arc central legat la fuselaj" nu este avantajoasa decat pentru acei machetisti care doresc s-o lase dechisa...

Ce nu mi-a iesit mie... ca de obicei, vopsirea. Este pentru prima data cand folosesc acrilice (Agama) la o macheta de avion si stangaciile sunt evidente, cea mai neplacuta fiind difuzia excesiva a petelor de camuflaj. Nu mai spun la nimeni ca nuanta folosita pentru intrados nu este taman cea corecta. Inca, dupa aplicarea lacului lucios (tot acrilic Agama), suprafata a devenit extrem de "aspra" din motive care-mi scapa. Un alt fenoment neplacut s-a petrecut cu cupolele. Dupa aplicarea tratamentului "Future" am mascat zonele transparente cu banda adeziva si "masking sol neo" de la MRHOBBY (un fel de maskol). La indepartarea mastilor am constatat ca maskolul a reactionat ciudat cu substratul "Future", aspectul fiind de suprafata aburita. Solutia aleasa a fost curatarea locala cu lichid de frana. La examinarea rapida a fotografiilor se observa ca portiunile negre de pe planuri sunt prost mascate iar spalarea - acril diluat + sapun - sub orice critica.

Si modelul nu este inca gata...

#8 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 25 January 2008 - 12:06 AM

Vezi postareamack, la 24 Jan 2008, 20:26, a spus:

La examinarea rapida a fotografiilor se observa ca portiunile negre de pe planuri sunt prost mascate iar spalarea - acril diluat + sapun - sub orice critica.

Mult prea dur pentru un lucru asa bun. Nu e gata, dar se indreapta catre un lucru reusit. :lol:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi