Forum Machete,Modelism,Hobby: Italeri 1:720 U.S.S Roosevelt - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Italeri 1:720 U.S.S Roosevelt Detalii realizare macheta plastic

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 20 February 2008 - 11:46 AM

Salutare,
desi nu consider ca este o realizare de top, fiind unul din primele modele pe care il realizez, ca incepator in acest domeniu, consider util a prezenta cateva detalii de la asamblarea portavionului realizat de Italeri
Iata in acest sens cateva imagini de la asamblare si cu produsul final

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture_024.jpg
  • Imagine atasata: Picture_025.jpg
  • Imagine atasata: Picture_026.jpg
  • Imagine atasata: Picture_027.jpg
  • Imagine atasata: Picture_031.jpg
  • Imagine atasata: Picture_033.jpg
  • Imagine atasata: Picture_066.jpg
  • Imagine atasata: Picture_069.jpg
  • Imagine atasata: Picture_070.jpg
  • Imagine atasata: Picture_075.jpg


#2 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2008 - 08:33 PM

Servus...

Pot sa iti spun doar...BRAVO ca te-ai apucat, spor la documentare, data viitoare fii mai pedant....

Daca vrei eu pot sa incep sa iti gasesc nod in papura - a se citi "evaluare" - dar nu cred ca e frumos.

Data viitoare cauta niste poze pe net. La prima ocheada pare foarte ingrijit lucrat dar...

Avioanele din flota USN nu au botul rosu, cupolele nu le face albastre ca nu ies la culoarea aia, puntea arata oarecum mai inchisa la culoare...etc.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Ultimul e USS Harry Truman dar e aceeasi clasa!!!

Aceasta postare a fost editata de FlyBoy: 20 February 2008 - 08:37 PM


#3 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 20 February 2008 - 09:25 PM

Puntea aia m-a omorat , cum te-au omorat pe tine cei de la italeri cu schemele si vopselele lor.
in rest e frumos

De ce pe burta l-ai vopsit cu verde?

Aceasta postare a fost editata de tgr: 20 February 2008 - 09:32 PM


#4 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 21 February 2008 - 01:02 AM

Felicitari!....inceput promitator, si nu ma leg de culoarea piste, din 2 motive, si anume:
dupa nuanta de gri, mie mi se pare ca nici nu ai vopsit puntea.....poate ma insel.......
daca ai vopsit puntea cu nuanta aia de gri nu e vina ta......tu ai respectst un plan, asa cum e el, rau sau bun....
de ce ma leg eu......(si asta asa, ca sa fiu si eu in pos cu moda) :wacko: e faptul ca nu prea ai avut rabdare cand ai lipit anumite piese si sunt sigur ca tu stii la ce ma refer.....
un sfat...mai ia un kit de portavion, lucreaza cu rabdare si nu repeta greselile de la asta, daca crezi ca o sa ai nevoie de ceva ajutor ....cu sfaturi.. nu ezita, trantestele aici pe forum, si garantat ai sa primesti numai sfaturi bune

#5 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 21 February 2008 - 09:00 AM

tgr
in detaliile din kit, se preciza ca zona din carena care se gaseste sub linia de plutire se poate vopsi in rosu sau verde
am ales culoarea verde, desi poate nu a fost un lucru foarte inspirat din punct de vedere al nuantei, deoarece mai am in lucru un alt portavion la care am optat pentru rosu :wacko:

#6 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 21 February 2008 - 09:07 AM

FlyBoy,
multumesc pentru sfaturi si idei :wacko:
este in ordine, accept orice remarca, sau avalansa de bolovani
de sfaturi nici nu mai vorbesc, deoarece fiind la inceput duc lipsa de experienta, asa ca am nevoie de ele din belsug
botul rosu al avioanelor l-am "scos" din incercarea de a adauga o pata de culoare, pentru ca schema de vopsire data de italeri mi se parea cam "anosta"

stiu ca nu este un lucru bun, deoarece prima conditie a modelismului este apropierea de realitate pe cat de mult este posibil

la fel si cu upolele albastre, in mod normal ar fi trebuit sa folosesc un albastru mult mai deschis dupa indicatiile italeri, dar adevarul e ca m-am cam grabit, recunosc, un lucru nu foarte bun pentru aceasta activitate

adevarul este ca acum incerc "sa-mi fac mana" la lipirea pieselor mici, precum si la vopsirea diferitelor repere, adoptand chiar tehnici diferite pentru a vedea particularitatile si dificultatile fiecareia (pensula, aerograf, spray)

#7 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 21 February 2008 - 09:17 AM

da corsar, ai dreptate

in ceea ce priveste puntea, am vopsit-o, folosind acceasi nuanta cu cea de pe carena deasupra liniei de plutire
cred ca daca as realiza-o la viitorul model intr-o nuanta mai inchisa de gri ar fi ok
m-a debusolat insa chiar linia de plutire, care "refuza" a iesi la un nivel de calitate pe care l-am asteptat eu
adica, am folosit banda de mascare (scotch hartie pentru vopsire) de la 3M, insa indiferent de metoda aleasa (pensula sau aerograf), dupa indepartarea benzii existau "difuzii" ale vopselei negre catre celelalte doua zone de granita, chiar daca am incercat a folosi o vopsea nediluata si traseul pensulei in lungul benzii de hartie
nu stiu carei erori de procedura se datoreaza acest lucru, pentru ca am incercat sa lipesc cat mai bine acel scotch, la o prima veder neexistand spatii sau interstitii prin care sa poate patrunde vopseaua

cum procedati voi, pentru a obtine rezultate bune din acest punct de vedere?
mi-ar prinde bine un sfat sau un "truc" din acest punct de vedere

cu lipitul ai perfecta dreptate :lol:
recunosc, sunt foarte nerabdator din fire
de altfel incerc a-mi educa acest efect, si sper eu ca prin ceva mai multa munca sa pot compensa si lipsa de talent in domeniu, care iarasi este o piedica in calea acestui nou hobby
un lucru eronat de care mi-am dat aseama imediat a fost ca am incercat a lipi sistemul de elice (cu axele lor) dupa ce intreaga structura a fost montata, ceea ce a determina dificultati de pozitionare a machetei cu toate elementele de pe punte :wacko:
cred ca data viitoare, voi incerca a monta mai intai aceste componente, urmand a finaliza puntea ulterior

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi