Forum Machete,Modelism,Hobby: MM Decal Solvent & Decal Setting - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MM Decal Solvent & Decal Setting

#1 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 29 February 2008 - 09:27 AM

A folosit cineva Decal Solvent Solution si Decal Setting Solution ? E ceva de capu' lor? Merita banii?

#2 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 29 February 2008 - 10:25 AM

eu nu am folosit dar era un film in care il folosea parca tipul de la testor workshop si era multumit de ele

#3 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 29 February 2008 - 12:09 PM

sigur, sunt bune dar nu functioneaza la fel la toate tipurile de decaluri. Unele rapund bine, unele nu raspund deloc iar altele (a-model) pot raspunde prea tare si e necesara diluarea decalsolvului. Trebuie sa faci incercari.
Decalsolvul contine 90% alcool izopropilic. Daca nu ai si nu ai de unde sa faci rost poti folosi solutie de curatat tastatura-monitorul-etc.
Orice ai folosi incearca prima data cu o bucata de decal nefolositoare pe o suprafata asemanatoare cu cea pe care vrei sa aplici (cu vopsea de acelasi tip).
Oricum un verni lucios in prealabil ajuta mult.

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 February 2008 - 12:38 PM

Am lucrat cu amindoua. Cum zicea si Wurger, nu toate decalurile raspund la fel. Pe unele le inmoaie foarte bine, altelele nici nu se scinchisesc. Un lucru trebuie sa remarc: daca ai dat cu Decal Solvent Solution si ti-a aparut sirvering, nu mai poti face nimic. Dupa evaporare solutia Decal Solvent Solution lasa peste decal o pelicula din nu-stiu-ce care este foarte rezistenta la solutiile ulterioare (alcool, nitro, MM3999). Deci atentie, sterge surplusul de solutie din jurul decalului inainte ca aceasta sa se usuce!!!

#5 Useril este offline   virusu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Location:alba iulia
  • Interests:avioaneeeee

Postat 09 March 2008 - 03:15 PM

am avut si eu o problema recenta, de fapt la 2 machete, unele decaluri nu s-au prins nici in ruptul capului, mai ales unul pe deriva PZL-ului 7...
in cazul asta...decal setting solution e solutia? cum se lucreaza cu el? sau e necesar si celalat?

#6 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 09 March 2008 - 03:56 PM

Pai treaba e ca decalurile bune nu au nevoie de solventi, se aseaza de la sine. Sincer va spun, uneori e mai bine sa dau 2 euro in plus pe un decal facut bine decat sa te ieftinesti si sa iei un shtift care te va chinui.

Unele decaluri nu se vor aseza niciodata, indiferent cu ce le dai. Decalurile poloneze (Techmod in special) sunt notorii pentru astfel de decaluri care ori ti se destrama cand le pui in apa, ori nu se aseaza de fel.

Idea e urmatoarea:
- solutiile de asezare a decalurilor ("decal setting") inlatura tensiuenea superficiala a lichidului si elimina posibilitatea formarii bulelor de aer la asezare. Asta e bun daca decalul este asezat pe suprafete foarte denivelate cu santuri, gravuri, nituri, locuriunde se pot forma bule de aer.

- solutiile de inmuiere ("decal softening") pur si simplu inmoaie decalul, mai ales cand trebuie sa se aseze pe forme foarte complexe (domuri, santuri, grilaje etc). Astea pot fi agresive si e bine sa fie folosite cu masura.

Practic, in functie de locul unde este asezat decalul, se poate folosi doar unul dintre acele lichide, amandoua sau nici unul.

Radu

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 March 2008 - 09:38 AM

Ai dreptate Radub, numai ca, vezi tu, cei mei multi lucram cu decalurile din cutie. Unele sunt foarte bune chiar daca kit-ul e slabut (vezi Smer), altele sunt foarte proaste chiar daca kit-ul este super.
Italeri, de exemplu, a avut tot felul de decaluri la kit-urile scoase, unele foarte bune, se asezau singure nu alta, altele cadeau dupa doua zile, indifernt cu cite zemuri le tratai.
Eu zic ca o cale sigura de a reduce riscurile de silvering la un set dat de decaluri este sa tratezi "cu respect" suprafata pe care le pui: lustruit nitel, dat cu lac lucios, utilizarea solutiilor de decal seting. De aici in colo....Dumnezeu cu mila!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi