Forum Machete,Modelism,Hobby: ajutati machetele din supermarcheturi - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ajutati machetele din supermarcheturi

#1 Useril este offline   tibigeo 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 07-March 08

Postat 07 March 2008 - 04:36 AM

Vreau sa fac una apel catre modelistii de pe forum . Va rog sa trimite-ti mailuri catre supermarketuri precum Carrefour si Cora ca sa nu scoata machetele Revell, Italeri si Heller de la vanzare. Am aflat ca Carrefour Militari si Orhidea deja nu mai primesc machete. Astfel ramanem fara aceasta sursa foarte convenabila de machete. Eu cel putin am cumparat multe si a preturi mai mult decat accesibile de la ei. Ce gasesti ceva pe siteul importatorului Revell la 106 lei la carrefour gasesti la 70 lei, si de sarbatori au fost chiar stocuri impresionante si aveam de unde alege. Daca ma ajutati si trimiteti si voi mailuri astora poate ii convigem nu numai sa le readuca dar sa le si puna in valoare mai bine ca sa nu mai trebuiasca sa ceri cuiva sa aduca din spate ca sa ai de unde sa alegi in superarchet. Nu stiu daca v-ati dat seama dar in magazinele unde inca mai sunt machete grosul e in spate iar ina fata sunt cateva cutii intr-o mare de cutii identice de Lego si altele.
Va rog, ajutati-ma, poate reusim sa schimbam ceva.
Mailurile le gasiti pe siteuri, vi incerca sa postez si aici ca sa nu mai cautati; de asemenea au si formulare care pot fi completate pe siteuri (la www.cora.ro au numai formulare faca mailuri):
standard_chiajna@carrefour.ro
standard_orhideea@carrefour.ro
standard_colentina@carrefour.ro
standard_baneasa@carrefour.ro
standard_unirii@carrefour.ro
De asemenea sunt dispus sa primesc sugestii in caz ca aveti despre cum am putea sa facem campania asta sa mearga mai bine.

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 March 2008 - 09:21 AM

Din pacate supermarket-urile vor scoate kit-urile, si nu numai, de la vinzare tocmai din cauza comportamentului unlor clienti, ca sa-i romanul, hot! Atita timp cit diversi "jjjjjmecheri", sub protectia anonimatului, vandalizeaza, din placere sau interes, kit-urile, nu prea mai conteaza apelurile noastre. Aici e vorba de bişmiţ, adica de profit. Nu-l ai, ca un kit cu juma' din piese furate nu-l mai vinzi, nu mai pui in vinzare asa ceva!

#3 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 07 March 2008 - 09:59 AM

:rolleyes: Chiar crezi ca o mana de oameni pot influenta deciziile lor?

#4 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 07 March 2008 - 12:02 PM

Afacerea cu machete din hypermarket-uri se mai desfasoara doar de Craciun, doar atunci mai aduc machete (la preturi intr-adevar bune). In restul anului, machete ioc in Cora Militari si Carrefour Grozavesti.

#5 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 07 March 2008 - 01:47 PM

Deja sunt locuri in Bucuresti de unde se poate cumpara la preturi OK!
In tara e mai problematic, sau mai exact era ca de cand s-a inventat comertul electronic nu mai este nici acolo o problema.
Un protest din partea noastra ar fi o risipa de resurse inutila si care nu va duce la nici un rezultat.
Parerea mea.

Bafta!

#6 Useril este offline   tibigeo 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 07-March 08

  Postat 07 March 2008 - 02:59 PM

Mai, tocmai asta va rog, daca sunteti suficient de rabdatori sa dati niste mailuri. AM primit deja un raspuns de la Carrefour Colentina in care imi ziceau ca iei au machete, si le-am povestit ca acum doua dati cand am fost acolo am gasit doar o macheta in raft intre sute de cutii cu lego si a trebuit sa astept 2 ore ca sa imi aduca cineva din spate ce am mai gasit pe acolo. Si am fost norocos ca nu m-a refuzat.
eu cred ca un efect o sa aiba, daca or sa se adune cateva mailuri. Inevitabil cineva le va citi si va trimite mai departe. Tot ce facem in lumea asta are un ecou. Daca nu are efect, macar am incercat, iar daa are avem numai de castigat fara nici o obligatie.
Va rog faceti un "leep of faith" cu mine, sa incercam sa impactam. Repet, nu ne costa nimic sa incercam.

Iar despre furat vreau sa spun ca am cum[arat cateaodata cutii deschise si care aratau groaznic dar intotdeauna totul a fost inauntru, nu a lipsit nimic. Nu le fura nimeni frate. La italeri nu sunt bagate in pungi inauntru si mai cad din cutii dar la revell si a heller cu greu se paote intampla. De obicei se vand pe rupte. Sa vedeti ce a fost la Carrefour Baneasa. Au avut de Craciun un stoc gigantic si bine expus si, surpriza dupa Craciun mai ramasese doar un raft si modele tari (am vazut locomotiva Big Boy, automortierul Sturmtiger, bombardiere FW 200, J 290 si multe altele).

#7 Useril este offline   szek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 241
  • Inregistrat: 09-May 05

Postat 07 March 2008 - 03:56 PM

nu vreau sa fiu gica contra, dar cum a zis si Crios, exista comertul electronic (si avem si in Ro destule magazine cu o oferta excelenta si preturi OK).
iar pe cei de la maerketuri nu ii intereseaza hobyyurile lui X si Y...daca se vand ca painea produsele, le tin, daca nu, spatiul ala de raft se poate ocupa cu ceva ce se vinde mai bine.
si eu nu cred ca machetele se vand bine:D
pe mine unul nu ma mai intereseaza de ani de zile daca si ce machete sunt pe rafturi in selgros, etc.
daca mi se pune pata pe o macheta, in 5 minute o am comandata.
ca ma cert cu alea de la posta ulterior, ca-s cretine, e alta poveste:P

Aceasta postare a fost editata de szek: 07 March 2008 - 03:58 PM


#8 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 08 March 2008 - 12:42 AM

Nu ma vei convinge niciodata sa le cer ceva hypermarketurilor. Cand am fost la Nurnberg am fost cu importatorul Revell pentru Romania si am aflat tot ce fac hypermarketurile: 500-1000 euro taxa de produs (ca sa o sunteze au tiparit codul de bare de la nu stiu ce mig sau sukhoi pe autocolant si l-au pus pe toate machetele, peste codul de bare original, ca sa fie un singur produs), taxa de raft, taxa de deschis nou magazin in care platesti iar taxa de produs si taxa de raft, etc. Toate masurate in sute de euro. Crezi ca degeaba se face boicot impotriva lor?

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi