Forum Machete,Modelism,Hobby: Messerschmitt Bf109Ga-6 / IAR Brasov - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Messerschmitt Bf109Ga-6 / IAR Brasov Coala de decaluri la 1/72, 1/48 si 1/32

#41 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 25 April 2008 - 08:14 PM

Am sa ma aleg cu o atentionare pentru off-topic, dar eu zic ca Iak-ul 17 este vopsit; albastru.

ganduri bune,
mack

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Iak_17_UTI.jpg


#42 Useril este offline   zapacitu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 25 April 2008 - 09:12 PM

Mack, ceea ce numesti tu "albastru" in legatura cu Yak-17 si MiG-uri in e de fapt un gri-albastrui foarte deschis.
Dark ghost gray daca vrei.
Yak-17 cu siguranta nu a avut culoarea asta cand era in serviciu, probabil a fost aplicata inainte de a fi trimis "in civilie" la Iasi.
La fel cum a fost vopsit La-9 de la Otopeni inainte de '93 - cu gri "de MiGuri" ca altceva nu aveau.

Cu Yak-11 de la muzeul militar e alta poveste.
Cand era biloc e posibil sa fi avut un albastrui foarte apropiat de cel pe care il are acuma - vezi poza de epoca de mai jos din "Orizont Aviatic" (probabil un Let C.11 Cehoslovac produs sub licenta, din cate stiu cele sovietice nu aveau oglinda retrovizoare de pe rama cabinei, da nu conteaza ca oricum am avut ambele variante in dotare cam in aceeasi perioada - 1950-66)
http://www.virtualarad.com/orizont_aviatic...4/articol_4.htm
Oricum, dupa ce a fost transformat in monoloc (Yak-11SC) la ARMV-2 Pipera in 1954, a fost vopsit cum se vede mai jos. Scanat dintr-un articol al lui Mihai Andrei din "Top Gun" nu mai stiu care. Dupa cum se vede, avea nr. 722 - deci nr. "47" cu care apare la muzeu e fictiv - parerea mea :-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Yak_11_Romania_anii_50.jpg
  • Imagine atasata: Yak_11_SC__722_Octavian_Bacanu.jpg


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi