Forum Machete,Modelism,Hobby: willys S.A.S - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

willys S.A.S

#1 Useril este offline   modelfan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 03-April 05

Postat 07 June 2005 - 09:38 PM

am un jeep de la airfix pe care as vrea sa-l montez in varianta S.A.S.,in perioada serviciului in desert. ma puteti ajuta cu niste imagini sau surse ,si niste referinte ptr culorile de camuflaj :-D

#2 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2005 - 07:42 AM

asta e tot ce am, sper sa-ti fie de folos

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: sasjeep.jpg


#3 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2005 - 10:08 AM

Ahhh, razboiul in desert, febletea mea:

Din pacate, SAS si LRDG erau "organizatii" destul de liberale si in cazul uniformelor si camuflajului de pe vehicole ; asa ca nu e o regula asupra culorilor
ele variau in functie de zona de operatii, fie ea egipt, libia sau tunisia...

uite cam ce am gasit:

http://ourworld.compuserve.com/homepages/j...man/sasjalb.htm

http://www.lrdg.org/LRDG-Photo-gallery(Mod...%20Section).htm

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Brendan.jpg

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 08 June 2005 - 10:10 AM


#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 08 June 2005 - 10:29 AM

Culoarea era culoarea nisipului de desert (sand).
Atentie ca de la producator la producator, aceasta nuanta difera si atunci spun ceea ce zicea Z-mare - foloseste aceiasi nuanta (producator) pentru tot ce faci in domeniul asta .
Atasez o poza in care poti vedea nuanta (nu uita ca este relativ si tine de setarile monitorului). Poza mi-a fost pusa la dispozitie de bogy.
Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: s0.jpg


#5 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2005 - 10:49 AM

In mai multe carti despre David Stirling si gasca sa, veteranii vorbesc despre o culoare roz, care in combinatie cu verdele aplicat pe masini dadea stari de greata...

Citeaza

"Considerable latitude was given to Patrol commanders [...] in the methods of camouflaging their equipment. In the last respect "G" Patrol adopted an original colour scheme. We took each of them off in turn to a helpful paint shop where it was sprayed the most glorious pink, yellow and green. If they did not elude detection from enemy aircraft they would at least dazzle them. When first sprayed, they did look a little flashy. Corporal Inwood [...] said he would not be seen in Cairo driving such a thing, but discipline overcame embarassment. [...] I assured my troops that the colours would soon tone down and that the trucks would become as good as chameleons eventually."
(Alaistair Timpson, In Rommel's Backyard, Leo Cooper 2000, Page 78)


Mai mult aici:

http://www.lrdg.de/vehicles2.htm

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 08 June 2005 - 04:35 PM

Intre pozele pe care mi le-a trimes bogy se afla si alt mod de camuflare al acelor vehicole.
Ala cu roz combinat cu verde mi-ar da si mie stari de greata.
Camuflaj roz!? Este de retinut ca idee, totusi. Pe asta n-o stiam.
Bafta si poza.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: s8.jpg


#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 June 2005 - 06:38 PM

O mica observatie: nisipul de deserd este cu totul diferit fata de cel pe care il cunoastem noi la malul marii sau lada pisicii! Are intr-adevar o nuanta ...roz! :-D
Alexandru

#8 Useril este offline   modelfan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 03-April 05

Postat 08 June 2005 - 07:48 PM

multumesc,
oscilez intre afrika braun de la revel si un sand europe model master(mai aproape de lrdg)
accesoriile sunt o provocare. :-D
kitul e 1/72 ,fiind de la airfix e si mai mic cu2 mm
grila radiator descompletata avea o motivatie?
exista un model de inarmare? am o mitraliera cred cal.50 de la avioane,dar cea jumelata si cu tambur rotund de unde oare?

cristi

#9 Useril este offline   peligrad 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 20-May 05

Postat 08 June 2005 - 09:12 PM

Apropo de Jeepurile SAS, o carte superba este "Comandourile desertului" de Jean Bourdier, aparuta in Romania in 1991.
Acolo sunt descrise atat schemele de camuflaj ale SAS cat si cele ale LRDG.
Sunt prezentate multe poze.
Daca vrei ne intalnim intr-o zi la magazinul modelism si iti arat pozele. :-D

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 June 2005 - 09:36 PM

Modefan, in nici un caz MM1706! Mai degraba Humbrol 93 sau 94!
Alexandru

#11 Useril este offline   modelfan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 03-April 05

Postat 08 June 2005 - 09:57 PM

merci,humbrol d'unde ca la stefan mai sunt stativele la culori?
dac stiti vreo sursa welcome :-D oare sa incerc vreun mix?

Citeaza

Apropo de Jeepurile SAS, o carte superba este "Comandourile desertului" de Jean Bourdier, aparuta in Romania in 1991.
Acolo sunt descrise atat schemele de camuflaj ale SAS cat si cele ale LRDG.
Sunt prezentate multe poze.
Daca vrei ne intalnim intr-o zi la magazinul modelism si iti arat pozele.

daca-mi aduc eu bine aminte parca am citit-o,dar ma intereseaza in mod sigur.
da-mi un mijloc de contact. pm,sau telefon?
totusi ma macina mitralierele
am gasit un.50 cal si o mitraliera cu tambur de la un savoia,in poze am vazut siun MG?,da'cele jumelate?

#12 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2005 - 10:13 PM

Daca-mi amintesc bine in cartea "Comandourile Desertului" chiar se specifica faptul ca cele doua MG jumelate erau Vickers K "imprumutate" de la Desert Air Force si cu cu bucurie remarcau "banditii desertului" ca mitralierele care erau facute sa distruga avioane in sfirsit ajunsesera sa faca asta...de data asta la sol...

Cit despre tipurile de inarmare, sint convins ca nu era un standard...ia-te dupa poze si n-ai cum sa gresesti!





http://www.angelfire...rmed_jeeps.html

http://www.vickersma...rg.uk/kgun.html

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: kgundiagram.jpg


#13 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2005 - 07:45 AM

Eu am machetele jeep si Chevy de 1,5 tone ale LRDG-ului, in matchbox si cu diorama, la 1:76 - asa cum le facea machbox-ul pe vremuri. Am fost si sunt pasionat de razboiul in desert si cred ca te pot lamurii eu cu unele aspecte.

1. Armamentul era urmatorul - a) Jeep-ul avea un browning 50 in spate si doua vickersuri K in jumelaj cu munitie in tamburi, in fata, in dreapta. La unele masini browningul este inlocuit cu vickersuri K in jumelaj cu munitie tot in tamburi. La vickersurile K fixate in spate mai apare bidonul cu apa si furtunelul fixat sub teava mitralierei. Asta era sistemul de racire. Parbrizul dispare si jumelajul din fata este fixat pe un parbriz mai mic, in forma de semicerc. La unele variante dispare si acest parbriz.
Adica poti sa-l pui sau nu. Interesant este proiectorul fixat pe jumelajul din fata. Asta era folosit in atacurile de noapte pe aerodromurile germane sau italiene si se pare ca avea un efect extraordinar.

b) Chevy-ul de 1,5 tone avea un vickers K in bena, fixat pe un afet pilon. Si aici se poate vedea acelasi sistem de racire cu apa. Aici in general foloseau munitia in lame, cu incarcare laterala. In stanga soferului apare o mitraliera lewis cu munitie in tambur.

Masinile erau modificate, se renunta la parbrize iar radiatoarele nu mai au masca grila asta pentru a marii suprafata de racire.

Modificarile la Chevy-uri si la Ford-uri sunt si mai spectaculoase - dispare capota cabinei, dispar portierele, dispare masca radiatorului iar masinile arata ca niste carausi - apar peste tot paturi, plase de camuflaj, scanduri cu perforatii pentru trecerea zonelor cu nisipuri miscatoare, canistre, butoaie cu apa sau benzina, lazi cu munitie, intr-un cuvant o mare harababura. Interesant este faptul ca in timp ce germanii foloseau in cadrul patrulelor in desert masini speciale radio, LRDG-urile aveau statii portabile si nu masini radio!

De retinut ca numai jeep-urile erau folosite la atacuri, restul fiind masini care asigurau logistica si astfel deplasarea convoaielor LRDG. Bine inteles ca incarcatura de pe jeep-uri dispare in atacuri, aceasta ramanand la locurile de intalnire de dupa atac.

Din cate stiu eu, S.A.S. adica Special Air Service apare totusi dupa razboi, scotianul care a pus bazele acestei formatiuni para-militare S.A.S., adica Stirling a sfarsit sa lupte in al doilea razboi mondial alaturi de Bagnold in formatiile LRDG.
Sper sa nu ma insel.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: s13.jpg

Aceasta postare a fost editata de bogy: 09 June 2005 - 08:29 AM


#14 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2005 - 08:17 AM

Chevy 1,5 t

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: s16.jpg


#15 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2005 - 08:22 AM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: LRDG_001.jpg


#16 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2005 - 08:41 AM

Vickers K cu munitie in caseta

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: celbrate14.jpg


#17 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2005 - 08:45 AM

mitraliera Lewis

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: celbrate9.jpg


#18 Useril este offline   peligrad 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 20-May 05

  Postat 09 June 2005 - 06:07 PM

Ma bucur ca ai citit cele scrise de mine.
Numele meu este Mihai Peligrad, am tel>0722213908 sau e-mail peligrad@yahoo.com.
Asa cum am mai spus, in cartea Comandourile desertului sunt prezentate atat variantele de inarmare ale vehiculelor LRDG cat si cele ale SAS.
Trebuie sa-ti spun ca mitralierele de cal 50 Browning au intrat destul de tirziu in dotarea SAS, atunci cand deja superioritatea aliatilor in avioane a redus din necesitatea executarii de raiduri in spatele liniilor inamice.
Faima vehiculelor SAS au reprezentat-o mitralierele Vickers demontate de pe avioanele mai vechi ale RAF (erau disponibile in cantitati suficiente in acele timpuri 1941, cand americanii nu se implicasera inca).
Iti recomand sa studieyi pozelke cu jeepul SAS de la Tamiya 1/35. Eu sunt un pasionat al acestor vehicule ;i chiar am in constructie 2 buc 1/35 (Italeri modificate).
Culorile insa mi-au pus si mie probleme desi la baza este verdele oliv american, in africa se pare ca au fost doua etape in prima ele au fost vopsite in galben-nisipiu (daca faci o diorama poti sa folosesti urmatoarea metoda> dupa ce vopsesti jeepul cu galben dai o pelicula fina de diluant si apoi pulverizezi praf fin prin suflare) In carte scrie ca pe vehicule praful era prezent peste tot cam de doua degete. Intradevar, in a doua perioada a fost folosit camuflajul roz bombon, probabil dictat de schimbarea ariei de desfasurare a operatiunilor.
repet daca vrei ne intilnim si iti arat in carte . Eu am foarte multe poye adunate de pe net si o sa incerc sa le gasesc pe cele cu jeepurile SASsa ti le trimit.
Da-mi o adresa de e-mail .

#19 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 09 June 2005 - 06:46 PM

http://www.modellver...kel.php?id=1229
:))

#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 June 2005 - 06:59 PM

Ei, nici chiar asa, roz chilotiu! :-D
Alexandru

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi