Forum Machete,Modelism,Hobby: Operatiunea Blitzmodel - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Operatiunea Blitzmodel Diorama 2004-2005 1:35

#1 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 11 January 2005 - 12:08 PM

Intruct foto nu sunt inspirate si postarea greoaie am sa folosesc vechiul procedeu; cand calitatea foto va fi satisfacatoare atunci ->Galerie->email->moderator ptr. postare articol.
Operatiunea Blitzmodel
Sergent Tricky (alias Frau) intercepteaza camionul, in timp ce primeste indicatii de la oberschutze Weiberheld, corporal Creeper orneaza vehiculul cu TNT si mine magnetice; restul trupei Bush se asigura ca nu vor aparea incidente neplacute.

Imagine postata

Componenta
1.Postament-rigips
2.Vegetatie-iarba Noch
3.Vehicul-Opel Blitz Italeri 1:35
4.Vehicul2+tipa- Scwimmwagen Italeri 1:35
5.Figurine-Dragon

Teritoriu
Placa rigips 25x34 cm, inramata*, cioplita ptr. piatra cubica, vopsire Rev.6 si 76
Margini-spray S.Peinture maro, tempera, presarare rugina
Eticheta-tabla ruginita(atentie tetanos!)+Humb.16
Zona verde-aracet+tempera+iarba Noch+alge marine vopsite.
inramata*= placa rigips inramata la Bricostore contra sumei de 124.000lei(manopera inclusa), profesionisti(cca. 30 minute, fara intrebari stanjenitoare).

Camion
Furnizor Nicoro via mielu, vopsire spray Sinto Peinture:
-strat1 zinc, plus tehnica "Sarea-n bucate"
-strat2 galben, plus "carnaciori" din pasta de dinti (canula de Superglue atasata la tub de pasta)
-strat3 verde
Spalare pentru indepartare sare si pasta de dinti.
Spalari repetate cu tempera ptr. estomparea culorii, sigilare spray S.P. lac mat.
Prelata-folie Pb(Z-mare), cadru-Sarma Cu

Imagine postata

Figurine
1.Frau- modificare mana stanga ptr. sustinere bicicleta, croitor Rev.79, coafor Rev.12
2.Umgekehrt (sofer)-din set Opel
3.Weiberheld- Dragon no.6153, fig.3 German Infantry(Ukraine, Summer 1943)
4.Creeper- Dragon no.6155, fig.4 Kampf gruppe von Luck(Normandy 1944).

Subiect
Misiunea trupei aliate, infiltrata in teritoriul ocupat, este distrugerea celui mai mare depozit de combustibil din Europa.
Target
Fortareata inexpugabila, livrare exclusiv prin reteaua subterana de cale ferata. La exterior un singur drum de acces, intens supravegheat.
Calcaiul lui Ahile
Saptamanal un anumit camion patrunde in incinta depozitului, astfel Weiberheld si Umgekehrt sunt cei ce aduc corespondenta oficiala (neoficial aduc produse de la bursa neagra).

http://site.neogen.r...s/pp_90779.html

Avantaje
-Masina, in incinta, este parcata strategic, la plecare transportand combustibil (bani ptr. piata neagra)
-Camionul era deservit de 3 ostasi dar Adolf a fost gasit, luna trecuta, beat-mort :lol:
Probleme (intentionat) ignorate
-La lipirea minelor sa se produca un zgomot ce poate fi interpretat ca semn de plecare pentru camion, good-bye Creeper!
-Se mizeaza pe faptul ca soferul nu v-a fi interesat de discutia cu juna blonda, el fiind vaduv (vezi incidentul cu Adolf ;-) )
-Probleme tehnice ce pot intarzia deplasarea camionului (datorita aspectului, ajungerea inainte de termen a fost scoasa din calcul)
-Explozia nu produce daunele estimate si atunci, profitand de busculada, un comando sinucigas v-a forta trecerea.
-Weiberheld sa observe parul de pe picioarele blitzmodel-ului sau, mai grav, sa-i vada parul de pe piept :-)
Fiind o diorama interactiva (cum ne-am obisnuit , vezi Omaha, lista ramane deschisa.
P.S. Multe din necunoscutele ecuatiei se vor elucida odata cu noul set de foto.

#2 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 11 January 2005 - 01:36 PM

Faina realizare Alexie!
Ti-a iesit bine piatra cubica, insa as avea o sugestie. Atunci cand realizezi o diorama e important ca elementele care o cuprind (vehicole, oameni, drum) sa nu fie paralele cu marginele dioramei, sa nu dea senzatia ca au incercat sa se alinieze cu spatiul de dispunere. Data viitoare fa drumul la un unghi oarecare cu rama si vei avea o senzatie de realism sporit si de scena "surprinsa" in baza de dispunere nu ""adaptata" la ea.

#3 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 11 January 2005 - 04:27 PM

Frumos, mai putin Das Grosse Helga de acolo, care e urata desi e blonda. Pe viitor atentie mai mare la noroi care in zona aceea era mai argilos cu mai putin nisip. :lol: ;-) :-)

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 January 2005 - 04:44 PM

Observatia lui Ahmed e corecta si mai vin si eu cu una care se refera la culoarea "nisip" care intr-una dintre imagini arata ca si cum s-ar fi branzit.
In rest e OK :lol:
Bafta!

#5 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 12 January 2005 - 01:47 PM

Si inca ceva: bicicleta este model f, cu far rotund si ghidon in U care s-a folosit mai tarziu. Atunci exista doar modelul d cu farul gen para si ghidon drept si modelul e, pentru iarna, cu sanii in loc de roti.

#6 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 12 January 2005 - 02:26 PM

Imi place cum ti-a iesit pavajul iar ideea cu inramarea e excelenta. Am sa o pun in aplicare. Figurinele de asemenea imi place foarte mult cum le-ai vopsit. Povestea ca de obicei grozava :lol: . Buna si ideea cu pasta de dinti . Am mai invatat ceva. Cit despre tehnica "Sarea-n bucate" habar n-am ce-i aia. Poate ne explici. Felicitari si la mai multe.

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 January 2005 - 04:12 PM

Fain totul.....mai putin blonda :lol:
Alexandru

#8 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 January 2005 - 06:24 PM

Z-mare, la Jan 12 2005, 04:12 PM, a spus:

Fain totul.....mai putin blonda :lol:
Alexandru

De fapt nu e blonda. E Jon Bond deghizat si conducand bicicleta lui Nixon ca de acolo se trage si partea cu modelul de bicicleta. ;-)
Si daca vreau sa fiu si mai carcotasi pot sa spun ca bicleta are cadru deci ... nu e pentru femei (de parca asta ar conta) :-)
Bafta si spor la treaba!

#9 Useril este offline   carabus_sorin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 17-January 05

Postat 18 January 2005 - 10:49 AM

Imi place diorama Alexie...super...cred ca ti-a luat ceva timp..dar a meritat...biccleta de unde ai procurat-o??...ma intereseaza...sal all. :-D

#10 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 18 January 2005 - 12:29 PM

Cum spuneam foto nesatisfacator, live nu-i nisipul branzit; marginea dioramei este "ruginita", bicicleta este din set Schwimmwagen moderna sau nu nu-s eu vinovatul, m-a batut gandul s-o fac de dama dar mi-am zis ca-i riscant. Sper sa supun "dezbaterii" niste foto mai cumsecade, va avertizez ca nu trec printr-o perioada exceptionala => izolare si machetism :-D :hammer: (sa uit de probleme). Cand v-a veni soarele pe strada mea (?) v-oi fi pregatit!!!!
P.S. Cica alde Eminescu, Luchian etc. si-au potentat lucrarile datorita foamei, eu prefer lucrari mediocrii si burta plina; pana atunci ma chinui cu capodopere! ;-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Jan23_27.JPG


#11 Useril este offline   carabus_sorin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 17-January 05

Postat 19 January 2005 - 11:55 AM

:-D

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi