Forum Machete,Modelism,Hobby: Turnare complicata - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Turnare complicata

#1 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 31 March 2008 - 10:48 AM

Ma gandeam ca in vara asta, pe langa machete, sa mai lucrez si altceva.
Ma gandeam sa torn ceva si eu, numai ca mie imi trebuie o rasina sau ceva asemanator foarte dura si NEAPARAT TRANSPARENTA ca sa pot sa fac ceea ce doresc ( nu, nu cupole) .
Si apropos, unde gasesc cauciuc siliconic pt matrita?

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 31 March 2008 - 12:38 PM

De rasina transparenta nu stiu ce sa zic, dar pentru cauciuc vezi aici: http://www.cartula.r...?showtopic=3567

#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2008 - 12:44 PM

Daca ai spune ce intelegi tu prin rasina "foarte dura".... Exista fie rasini poliuretanice transparente (destul de pretentioase), sau epoxi.

#4 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 31 March 2008 - 07:00 PM

Ok vad ca trebuie sa intru in detalii.
Vreau sa iau un stop de dacia 1300
http://www.autosales...0704111116a.jpg
si sa incerc sa il refac numai sa fie partea portocalie transparenta si plasticul tare.

#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 31 March 2008 - 07:04 PM

Vezi postareaMesserschmitt, la 31 Mar 2008, 20:00, a spus:

Ok vad ca trebuie sa intru in detalii.
Vreau sa iau un stop de dacia 1300
http://www.autosales...0704111116a.jpg
si sa incerc sa il refac numai sa fie partea portocalie transparenta si plasticul tare.


Succes.

#6 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 31 March 2008 - 07:05 PM

Vezi postareaMesserschmitt, la 31 Mar 2008, 20:00, a spus:

Ok vad ca trebuie sa intru in detalii.
Vreau sa iau un stop de dacia 1300
http://www.autosales...0704111116a.jpg
si sa incerc sa il refac numai sa fie partea portocalie transparenta si plasticul tare.

Măi :pardon: tu vrei să te apuci de tunat maşini. Bagă mare la machete. Ai terminat Sdkfz-ul ăla?

#7 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 31 March 2008 - 07:53 PM

Rasinile transparente sunt nabadaioase rau de tot.

1. Trebuie turnate sub presiune pentru ca se formeaza bule
2. Sunt instabile termic, adica daca se incalzesc se inmoaie. Dupa ceva timp, becul de la lampa va genera destula caldura cat sa il inmoaie.
3. Nu este dura, este foarte casanta.
4. Iti trebuie cauciuc siliconic cu durometru ridicat pentru matrita.

Cred ca ai mai mult succes cautand prin talcioc sau pe la ateliere, poate gasesti piesa de uzina.
Radu

#8 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 01 April 2008 - 07:18 AM

Vezi postarearadub, la 31 Mar 2008, 19:53, a spus:

Rasinile transparente sunt nabadaioase rau de tot.

1. Trebuie turnate sub presiune pentru ca se formeaza bule
2. Sunt instabile termic, adica daca se incalzesc se inmoaie. Dupa ceva timp, becul de la lampa va genera destula caldura cat sa il inmoaie.
3. Nu este dura, este foarte casanta.
4. Iti trebuie cauciuc siliconic cu durometru ridicat pentru matrita.

Cred ca ai mai mult succes cautand prin talcioc sau pe la ateliere, poate gasesti piesa de uzina.
Radu

Nu ma refeream in special la rasini, ci la ceva asemanator( care se poate turna la fel ca rasina)
@ Michael : Nu ca vreau, in timpul liber ( a se citi cand nu fac machete) ma ocup si de tuning( maruntisuri) si asta e pt un prieten vroiam sa i le fac cadou dar daca e asa greu... Referitor la SdKfz, ma mir ca nu l-ai observat, la cat de discutat a fost.

Aceasta postare a fost editata de Messerschmitt: 01 April 2008 - 07:19 AM


#9 Useril este offline   alin105 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 115
  • Inregistrat: 07-January 08
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 01 April 2008 - 08:57 AM

Adevaru-i ca o Dacie tunata e un aspirator pt "muieri"... :pardon:
La cimitirele auto (programul -da rabla de Dacie ) in schimbul unei sume modice poti optine o plasa de 1 leu plina de stopuri...

#10 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 01 April 2008 - 09:30 AM

Vezi postareaalin105, la 1 Apr 2008, 08:57, a spus:

Adevaru-i ca o Dacie tunata e un aspirator pt "muieri"... :pardon:
La cimitirele auto (programul -da rabla de Dacie ) in schimbul unei sume modice poti optine o plasa de 1 leu plina de stopuri...

stiu dar mie nu-mi trebuie stop, ci un material asemanator cu cel din care e facut care sa "clonez" .

Aceasta postare a fost editata de Messerschmitt: 01 April 2008 - 09:31 AM


#11 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 01 April 2008 - 11:32 AM

Vezi postareaMesserschmitt, la 1 Apr 2008, 06:18, a spus:

Nu ma refeream in special la rasini, ci la ceva asemanator( care se poate turna la fel ca rasina)


Nu exista nimic asemanator. Rasina e unica in sensul ca se toarna "la rece" si fara utilaje prea complicate.
Farurile alea sunt facute din plastic injectat. Nu cred ca o sa gasesti un material similar pe care sa il torni tu. Turnarea prin injectie nu se prea poate face pe masa din bucatarie.

Chiar si asa, turnarea rasinilor nu este un lucru foarte simplu. O sa strici multe materiale scumpe pana ce iti iese ceva cu care sa fii multumit. Din nou, cred ca va fi mai ieftin si mai convenabil sa mergi undeva de unde poti lua astfel de piese la mana a doua.

Radu

#12 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 01 April 2008 - 01:17 PM

Citeaza

stiu dar mie nu-mi trebuie stop, ci un material asemanator cu cel din care e facut care sa "clonez" .


Poti folosi Vallejo Water Effects Transparent. Sunt geluri dense, transparente, cu rezistenta mecanica foarte buna. Rezista si la temperatura (pana spre 60-70 de grade). Pot fi "colorate" cu diferite vopsele, fie transparente, fie opace. Gasesti la nenea Olaf pe site.

P.S. Cu putina indemanare materialul se poate "arma" cu o plasa din plastic. Numai sa gasesti una cu ochiuri ceva mai mari ca sa mai treaca si lumina prin ea, si sa fie transparenta (sau macar alba).

Aceasta postare a fost editata de eugen: 01 April 2008 - 01:23 PM


#13 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 01 April 2008 - 03:15 PM

Messerschmitt,
Stai un pic... nu stiu de ce am inteles ca vrei sa restaurezi o Dacie adevarata, nu o macheta... Poate e datorita felului in care te-ai exprimat, adica "pe langa machete, sa mai lucrez si altceva".
Deci ce vrei sa faci?
Vrei sa restaurezi o Dacie adevarata? Atunci nu ai cum sa faci asa ceva pe genunchi. Iti trebuie materiale, scule si timp, care adunate laolalta cost cu mult mai mult decat o piesa de uzina sau de la talcioc.
Vrei sa faci o macheta de Dacia? Atunci te poti descurca cu plastic colorat (brichete, periute de dinti, etc) pe care sa il pilesti la forma necesara apoi sa il slefuiesti.
Radu

#14 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 01 April 2008 - 04:22 PM

Din ce mi-am dat eu seama, prietenul nostru vrea să copieze un stop de Dacie, cred că vrea să facă unul complet transparent cum sunt stopurile făcute la comandă de firme din domeniu. De aceea nu îi trebuie stop normal şi caută variante. Mă tem că o să-i fie cam greu.
Cât despre sdkfy, frate messer, nu ştiu cum de mi-a scăpat. O să-l studiez. :pardon:

#15 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 01 April 2008 - 08:02 PM

Asa e Michael, numai ca vreau ori sa il copiez tot transparent, ori sa copiez majoritatea din el si sa mai adaug ceva daca imi vin idei pe parcurs.
Deci vallejo water effects si cauciuc siliconic gasesc la Olaf. Cu atat mai bine!
Radu, am scris si mai sus ca ma ocup cu maruntisuri in de-ale tuningului. Vreau sa fac un set de stopuri cum am explicat mai sus ( eventual sa schimb becul cu niste LED-uri) si sa-l fac cadou unui prieten foarte bun.
Asta e tot, nu-i mare filosofie! (cred)
P.S. Michael banuiesc ca te referi la SdKfz 234/2 Puma , nu? Ca SdKfz 11 din setul cu Afrika Korps ( stii tu care :pardon: ) nu l-am postat inca pe forum.

#16 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 01 April 2008 - 10:40 PM

Vezi postareaMesserschmitt, la 1 Apr 2008, 19:02, a spus:

Radu, am scris si mai sus ca ma ocup cu maruntisuri in de-ale tuningului. Vreau sa fac un set de stopuri cum am explicat mai sus ( eventual sa schimb becul cu niste LED-uri) si sa-l fac cadou unui prieten foarte bun.
Asta e tot, nu-i mare filosofie! (cred)


Ba e foarte mare filozofie! Eu unul inca nu m-am prins ce vrei sa faci. Nu ai explicat nimic mai sus. Tot vorbesti in parabole si dublu-intelesuri. Tunezi o macheta? Daca da, ce scara, ce marca? Tunezi o Dacie la scara 1/1? Singura specificare pe care ai facut-o a fost sa spui ca acest proiect e in afara machetismului si ai aratat o poza de Dacie la 1/1. Deci, daca nu e machetism si implica o masina la 1/1, ce sa inteleg? Inca nu m-am prins si nici tu nu ai clarificat.
As putea sa te ajut, as vrea as te ajut, dar inca nu stiu ce vrei... iar din tonul tau, inteleg ca lipsa mea de telepatie te irita. Imi pare rau ca nu ma fac fata standardelor tale de comunicare, si de aia renunt. Pa!
Radu

#17 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 01 April 2008 - 10:45 PM

omu cred ca vrea sa faca la o dacie REALA un stop mai "oaches",asta-i tot,si din ce am inteles din poza,e vorba de o dacie 1300,model cam din 75-78,cu stopuri mici,de unde si "curajul"de a le modifica

#18 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 02 April 2008 - 07:37 AM

Vezi postarearadub, la 1 Apr 2008, 22:40, a spus:

Vezi postareaMesserschmitt, la 1 Apr 2008, 19:02, a spus:

Radu, am scris si mai sus ca ma ocup cu maruntisuri in de-ale tuningului. Vreau sa fac un set de stopuri cum am explicat mai sus ( eventual sa schimb becul cu niste LED-uri) si sa-l fac cadou unui prieten foarte bun.
Asta e tot, nu-i mare filosofie! (cred)


Ba e foarte mare filozofie! Eu unul inca nu m-am prins ce vrei sa faci. Nu ai explicat nimic mai sus. Tot vorbesti in parabole si dublu-intelesuri. Tunezi o macheta? Daca da, ce scara, ce marca? Tunezi o Dacie la scara 1/1? Singura specificare pe care ai facut-o a fost sa spui ca acest proiect e in afara machetismului si ai aratat o poza de Dacie la 1/1. Deci, daca nu e machetism si implica o masina la 1/1, ce sa inteleg? Inca nu m-am prins si nici tu nu ai clarificat.
As putea sa te ajut, as vrea as te ajut, dar inca nu stiu ce vrei... iar din tonul tau, inteleg ca lipsa mea de telepatie te irita. Imi pare rau ca nu ma fac fata standardelor tale de comunicare, si de aia renunt. Pa!
Radu

Imi cer scuze ca am dat de inteles ac sunt iritat dar nu imi este usor sa explic in cuvinte.
Incerc sa mai explic odata, de data aceasta cat mai detaliat.
Vreau sa iau un stop de Dacia 1300 la scara 1/1 si vreau sa fac un fel de clona a lor, numai ca nu vreau sa fie EXACT cum sunt ele din fabrica. Vreau sa schimb culoarea lor, facandu-le transparente sau transparente si cu un patrat( cred ca este un model cu un patrat mai "ingropat" ) rosu. Pentru asta am nevoie de cauciuc siliconic ca sa torn matrita si Vallejo Water Effects (care dupa cum am inteles indeplineste conditiile unui material potrivit pt "clonare" ) pentru a turna stopul pe care doresc sa-l fac. Apoi cred ca voi inlocui si becurile de la semnalizator si de la stop cu niste LED-uri.
Imi pare rau ca nu iti pot explica mai detaliat, o sa inerc sa fac ceva in Photoshop ca sa intelegi mai bine.
Inca odata imi cer scuze ca te simti jigit dar e greu sa scrii ce ai in cap si sa crezi ca si ceilalti vor intelege ce scrii.

#19 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 02 April 2008 - 08:07 AM

Nu face stopurile transparente ca e posibil sa te opreasca politia. Am vaga impresie ca ele trebuie sa fie neaparat rosii.

#20 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 02 April 2008 - 08:16 AM

Vezi postareaMesserschmitt, la 2 Apr 2008, 07:37, a spus:

[...]Vallejo Water Effects (care dupa cum am inteles indeplineste conditiile unui material potrivit pt "clonare" )


:pardon: Messer... ieri a fost... 1 Aprilie! :pardon:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi