Forum Machete,Modelism,Hobby: Incepator,caut ajutor - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Incepator,caut ajutor

#1 Useril este offline   aditzu_tm 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 06-May 08

Postat 06 May 2008 - 03:48 PM

Salut.
Recent am achizitionat un kit de la Trumpeter(Russian Killo Class Attack Submarine 1:144),fiind primul meu proiect de acest tip am nevoie de ajutor.Mentionez ca de 15 ani fac traforaj,dar nu cred ca-mi sunt foarte utile cunostintele la terminarea acestui kit.Eu sunt din Timisoara,daca este cineva care ma poate ajuta cu informatii despre un magazin de profil la care sa gasesc vopsele sau unelte necesare as fi recunoscator.Va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC03601.JPG

Aceasta postare a fost editata de aditzu_tm: 06 May 2008 - 03:59 PM


#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 08 May 2008 - 08:10 AM

Salut,
si eu sunt din tm, dar intru in aceeasi categorie a incepatorilor. Am doar cateva modele al activ, dar sper sa-mi imbogatesc permanent palmaresul :pardon: .
Cunostintele iti pot fi utile in masura in care ai dobandit simtul rabdarii (care mie imi cam lipseste si incerc sa-l educ), pentru ca la multe machete se impun corectii facute din pila si smirghel necesintandu-se slefuirea umeda dupa aplicarea de kit sau adeziv de adaos.
Vopsele poti sa-ti cumperi in doua moduri:
- de pe net, de la machete.ro, hobbyx.ro, parcmodels care sunt siteuri descrise si in acest forum
- daca vrei ceva mai rapid, poti cauta asa cum am facut eu la magazinele din oras
Sunt doua magazine, nu le dau numele pt ca nu vreau sa fac reclama aiurea, desi nu prea conteaza treaba asta, dar iti descriu locatia. Unul este vis a vis de liceul Lenau, colt cu strada ungureanu, dar beneficieaza de un management mai greoi fiind mai putin adaptabili la nou, si aici poti cumpara vopsele acrilice frantuzesti si pensule de firma, de la pabeo, utilizate in domeniu grafic dar eu le-am folosit cu succes si in vopsirea machetelor din plastic. Au de asemenea si cartoane si diferite alte plastice.
Al doilea magazin este in Piata Unirii, pe straduta care o leaga de Facultatea de arte, intr-un gang, fiind un adevarat magazin de modelism si arta unde gasesti:
- vopsele acrilice la diferite tipuri de recipiente
- vopsele email
- pensule
- forex si carton muss
- cartoane, plexiglass, balsa
- figurine si materiale de teraformare de la noch (iarba si pomi)
- aerografe
- cutite si spacluri de modelism
- adezivi
Iti recomand insa cu caldura, inainte sa te apuci sa cumperi cate ceva sa citesti ceea ce scrie pe acest forum in sectiunea de tutoriale, mai ales despre vopsire, pentru ca informatiile au fost pentru mine aur curat. In lipsa unor contacte directe cu oameni care stiu cu adevarat modelism, informatiile de aici sunt foarte utile.
In masura timpului disponibil si a cunostiintelor iti voi sta si eu la dispozitie, desi repet sunt doar la inceput de drum in acest domeniu. Si eu am cumparat zilele trecute primul model Trumpeter (am lucrat doar Revell si Italeri) si am fost impresionat de calitatea sa.

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 08 May 2008 - 08:19 AM

Ca o completare:
ti-am recomandat citirea tutorialelor de vopsire, pentru a te decide ce fel de vopsea sa folosesti. Acest lucru este util atat din punctul de vedere al posbilitatilor de lucru cat si apreturilor, pentru ca vopseaua de modelism este destul de scumpa, asa ca variatiile se platesc destul de scump :pardon: .

#4 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2008 - 10:02 AM

Ia de asemenea legatura si cu szek sau cu jester. Si ei sunt banateni din +/- Timisoara. :pardon:

#5 Useril este offline   aditzu_tm 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 06-May 08

Postat 08 May 2008 - 08:32 PM

Vezi postareastageexp, la 8 May 2008, 09:19, a spus:

Ca o completare:
ti-am recomandat citirea tutorialelor de vopsire, pentru a te decide ce fel de vopsea sa folosesti. Acest lucru este util atat din punctul de vedere al posbilitatilor de lucru cat si apreturilor, pentru ca vopseaua de modelism este destul de scumpa, asa ca variatiile se platesc destul de scump :pardon: .


#6 Useril este offline   aditzu_tm 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 06-May 08

Postat 08 May 2008 - 08:32 PM

Vezi postareastageexp, la 8 May 2008, 09:19, a spus:

Ca o completare:
ti-am recomandat citirea tutorialelor de vopsire, pentru a te decide ce fel de vopsea sa folosesti. Acest lucru este util atat din punctul de vedere al posbilitatilor de lucru cat si apreturilor, pentru ca vopseaua de modelism este destul de s cumpa, asa ca variatiile se platesc destul de scump :pardon: .


Salut.
iti multumesc mult,am sa citesc tot ceeea ce gasesc si am sa vizitez magazinele indicate.Sper sa ne mai auzim.

Aceasta postare a fost editata de aditzu_tm: 08 May 2008 - 08:33 PM


#7 Useril este offline   aditzu_tm 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 06-May 08

Postat 08 May 2008 - 08:34 PM

Vezi postareaFlyBoy, la 8 May 2008, 11:02, a spus:

Ia de asemenea legatura si cu szek sau cu jester. Si ei sunt banateni din +/- Timisoara. :pardon:

Iti multumesc pentru informatii.

Aceasta postare a fost editata de aditzu_tm: 08 May 2008 - 08:34 PM


#8 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 08 May 2008 - 09:06 PM

ok,
daca o sa intri la la al doilea, vis a vis de cafeneaua papillon, o sa ramai uimit de varietatea de chestii pe care le au aia acoo, inghesuite intr-un spatiu mic
da e o atmosfera boema, si te ajuta ei cu tot ce vrei sa stii

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi