Forum Machete,Modelism,Hobby: VREAU SA ACHIZITIONEZ - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

VREAU SA ACHIZITIONEZ

#1 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 08 May 2008 - 04:43 PM

Salutare, de unde pot lua si eu niste placi din plasticul din care sunt facute machetele(daca exista)?
Orice culoare.

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2008 - 09:50 PM

Intr-o vreme se gaseau pe la Modelism la magazin. Acum, nu mai stiu.

Plasticul in cauza se numeste polistiren, si il gasesti in destul de multe ambalaje folosit. Ca sa te prinzi ce e exact, poti sa testezi daca raspunde la toluen/xilen (nitrosolv), adica daca se topeste. Daca da, e bun. O alta metoda e sa te uiti dupa simbolul de material daca exista, e intr-un triunghi format din 3 sageti. Daca scrie PS(sau 6) in triunghi, e bun. Singura problema cu cel 'refolosit' e ca de obicei e subtire, daca ai nevoie de ceva mai gros...

Modelistic vorbind, producatori mari de placi si profile diverse sunt:
http://www.plastruct.com/
http://www.evergreenscalemodels.com/

Poti sa rogi pe cei care mai comanda in afara sa iti aduca, se gasesc prin destule locuri (inclusiv moduni)

PS: se numeste polistiren, insa in limbajul comun "polistiren" e numit polistirenul expandat care desi e cam acelasi drac chimic vorbind, are o cu totul alta structura.

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 09 May 2008 - 08:54 AM

nu stiu exact cum e cu plasticele, am vazut semnul format din trei sageti pe o gramada de materiale plastice, inclusiv magaziile circulare de CDuri, unde este insotit de PP care cred ca reprezinta polipropilena
stiu ca lipirea polietilenei si a popipropilenei se face cu adezivi speciali, cei pentru machete nu sunt buni, la fel ca si cei din gama bison sau loctite, care specifica in clar faptul ca nu lipesc PP si PE
Am auzit de un plastic foarte bunnumit ABS, stie cineva se fac (sau se mai fac) machete din acest plastic, daca nu ma insel unele firma produceau kituri din acest material.

#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2008 - 09:11 AM

Vezi postareastageexp, la 9 May 2008, 09:54, a spus:

nu stiu exact cum e cu plasticele, am vazut semnul format din trei sageti pe o gramada de materiale plastice, inclusiv magaziile circulare de CDuri, unde este insotit de PP care cred ca reprezinta polipropilena
stiu ca lipirea polietilenei si a popipropilenei se face cu adezivi speciali, cei pentru machete nu sunt buni, la fel ca si cei din gama bison sau loctite, care specifica in clar faptul ca nu lipesc PP si PE
Am auzit de un plastic foarte bunnumit ABS, stie cineva se fac (sau se mai fac) machete din acest plastic, daca nu ma insel unele firma produceau kituri din acest material.


Semnul in cauza e folosit la multe, e un indicator universal de material. Important e ce scrie in el, te ajuta sa stii din prima cu ce ai de a face. Carcasele de CD-uri "jewel box" (adica cele pentru 1-2 CD-uri, cu capac) sunt polistiren, si poti sa le folosesti. Nu vad de ce ti-ai bate capul cu polipropilena, sau polietilena, sunt cam inutile in general in modelism.

Machete de asamblat din ABS nu se fac, insa se fac cam toate jucariile de plastic. Se fac destul de multe repere industriale sau casnice, fiind un material mai dur si mai rezistent decat polistirenul. Si raspunde in general bine la lipiciurile de modelism uzuale.

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 May 2008 - 09:13 AM

ABS = Acrilonitril butadien stiren. Este mai dur si se fac din el carcase pentru electrocasnice, printre altele. Nu prea este bun pentru injectat machete. Nu cred ca s-au facu vreodata din asa ceva, poate sa fie o confuzie de termeni. Machetele se fac din stiren cu diversi componenti care ii dau rezistenta la UV sau o naume rezistenta mecanica.
Plasticul pentru magaziile patrate de CD-uri se lipeste destul de bine cu adezivii pentru stirenul machetelor.

#6 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 09 May 2008 - 10:30 AM

Pe mine m-ar interesa daca exista bucati gen foaie din plasticul ala. Sa aiba o grosime intre 0.8-1.2 mm.

Aceasta postare a fost editata de joccker: 09 May 2008 - 10:31 AM


#7 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2008 - 10:41 AM

Vezi postareajoccker, la 9 May 2008, 11:30, a spus:

Pe mine m-ar interesa daca exista bucati gen foaie din plasticul ala. Sa aiba o grosime intre 0.8-1.2 mm.


Vezi mai sus ce ziceam. Se gasesc, insa pe la noi mai greu. Comanda din afara.

#8 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 09 May 2008 - 11:18 AM

Am gasit ceva pe moduni.
Adica asta cam caut http://www.moduni.de...ucts_id/6797074
Mersi.

Aceasta postare a fost editata de joccker: 09 May 2008 - 11:20 AM


#9 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2008 - 01:43 PM

Vezi postareajoccker, la 9 May 2008, 12:18, a spus:

Am gasit ceva pe moduni.
Adica asta cam caut http://www.moduni.de...ucts_id/6797074
Mersi.


Exact. Sunt foarte bune cele de la Plus Model. Sunt cam cat un A5

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi