Forum Machete,Modelism,Hobby: TITANIC - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

TITANIC

#21 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 23 May 2009 - 10:41 PM

Vezi postareaNym, la 25 Nov 2008, 00:43, a spus:

Salut oameni buni... tocmai mi-am cumparat si eu pachetul cadou de la revell care contine 2 nave titanic una la scara 1:1200 si cealalta 1:570. problema e in felul urmator.. am zis ca nu ma apuc de ele nici sa ma bati pana nu ma documentez cum se face pentru ca e primul model. As vrea sa incep cu al micutz dar mi se pare imposibil sa pictez piecare componenta frumos fara sa "dau" pe langa. ma refer la lanturile care tin ancorele sau bancutele de pe punti. cum as putea sa le pictez separat cu maxima precizie avand in vedere ca vaporasul are 22 cm lungime? si inca o problema... am observat ca piesele au anumite resturi din turnare sau au o forma mai aiurea si nu se imbina perfect ... ma gandeam sa le iau la pila, eventual cu ceva chit p care sa il vopsesc... cu un ac incins sa refac gemuletele care nu au iesit bine la turnare.... astept sfaturi... cea mai mare neliniste a mea e vopsitul... am vazut n-spe mii d modele de la revell care erau vopsite atat de jalnic incat aproape k am regretat ca am cumparat kitu asta.

La modelul de 1 :570 as avea planuri destul de mari... din ce am observat are cateva probleme majore... la prova titanicul are un fel de gaura de aerisire...nus exact la ce foloseste sau ce e...modelul am vazutca nu o are... tot la prova ,unde in film dicaprio a fost tentat sa o impinga in apa pe winslet ca sa vada mai bine delfinii , trebuia sa fie inca o ancora...vad ca lipseste... o biola mare si neagra pt revell...si cea mai mare dezamagire a mea... "gardurile" de pe vapor pe modelul 1:570 sunt... sa zicem ca nu sunt si cu toata dragostea le voi smirghelui de pe model.... aici am nevoie de sugestii...cum as putea sa le fac eu sa arate ca in realitate... adik in loc de "pervazul" ala urat sa fie railing in adevaratul sens al cuvantului... ma gandeam sa pilesc din loc in loc sa las un fel de stalpi din marginea aia de plastic... apoi sa intind atza ca sa imite railingu/gardu de pe vapor... daca aveti solutii mai practice va rog din suflet nu va sfiiti.

apoi ca tot nu era de ajuns sa fac ceva cu macheta asta...vreau sa ii fac hublouri in adevaratul sens al cuvantului...adica sa gauresc gemuletele din el ca sa il pot ilumina.... asta e visul meu sa zic asa... din pacate fiind incepator am fost prea entuziasmat si cu prea putini bani ca sa fac diferenta intre modelul de 1:400 si asta de 1:570. dar nu vreau totusi sa renunt la idee doar pentru ca modelul nu e atat de detaliat pe cat mi-as dori...din punctul meu de vedere sunt mici defecte care pot fii remediate. dar am nevoie de experienta si sfaturile voastre.


Salve,Nym!Nu sunt in masura sa-ti dau eu sfaturi,dar ca inspiratie,cauta topicele mele HMHS BRITANNIC...Am folosit un Titanic Revell scara1:570

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi