Forum Machete,Modelism,Hobby: VOPSELE - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

VOPSELE

#1 Useril este offline   VOLVO16 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 08-July 08

  Postat 08 July 2008 - 07:31 PM

buna seara si bine v-am gasit . sunt un nou membru si am nimerit pe forumul vostru din link in link. mai precis caut o vopsea cu care sa pot vopsi oglinzile de la farurile masinii mele (eventual vopseaua mai poate fi folosita si la alte ornamente).dupa cum v-am spus caut o vopsea care sa imite perfect (macar 99% :bad: ) efectul de eloxaj al oglinzii. se pare ca producatorii de vopsea nu prea reusesc sa imite acest efect. am cautat o firma care sa eloxeze plastic - rezultat 0 barat. am ramas la vopsea (doua faruri noi nu-mi permit - e vreo 1000 ron bucata :clapping: ) . am citit niste posturi despre magazinul HOBBYX STORE. intrebarile sunt urmatoarele pentru cei care au folosit vopsele :imita luciul oglinzii ? , rezista la caldura produsa de becul farului ? , care vopsea e mai buna ca marca dar si ca tip (spray sau pt aerograf )? , daca optez pt. aerograf care este setul complet pe care ar trebui sa-l cumpar ? in speranta ca nu o sa va suparati ca a ajuns pe forum unul care nu are nimic in comun cu modelismul va rog ajutati-ma :yahoo:
multumesc . GABRIEL

#2 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 08 July 2008 - 10:53 PM

din pacate nu cred ca exista vopsea pentru asa ceva
ce este de fapt la faruri este o folie subtire de argins sau aluminiu, lipit pe corpul farului.
nu se poate imita cu vopsea.
dar poti incerca cu folie de ciocolata.
trebuie intinsa foarte bine si lipita cu ceva pe interior

#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2008 - 11:00 PM

Am impresia ca vorbim de masini reale (1:1)... Caz in care... Nu te descurci sub nici o forma cu vreo vopsea. Chiar daca aparent o sa mearga, o sa descoperi relativ repede ca cedeaza. Stratul reflectorizant este metal depus sub vid pe plasticul/sticla din care este facut reflectorul, iar tehnologia nu e la indemana oricui (mai exact, nu merge facut acasa pe genunchi).

#4 Useril este offline   VOLVO16 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 08-July 08

Postat 09 July 2008 - 01:16 AM

Vezi postareacartula, la 9 Jul 2008, 00:00, a spus:

Am impresia ca vorbim de masini reale (1:1)... Caz in care... Nu te descurci sub nici o forma cu vreo vopsea. Chiar daca aparent o sa mearga, o sa descoperi relativ repede ca cedeaza. Stratul reflectorizant este metal depus sub vid pe plasticul/sticla din care este facut reflectorul, iar tehnologia nu e la indemana oricui (mai exact, nu merge facut acasa pe genunchi).

ai dreptate , am uitat sa specific :yahoo: masina e un VOLVO 460(de alt model n-am avut bani :bad: ) si e cit se poate de reala . (1:1 cum ziceti voi). totusi din experienta voastra as dori sa aflu care dintre vopsele ar fi mai rezistenta (am sa ma interesez si la magazin , dar o parere avizata in plus nu strica). ramin in continuare intrebarile: (spray sau pt aerograf )? , daca optez pt. aerograf care este setul complet pe care ar trebui sa-l cumpar ? , diluanti folositi ? in speranta ca nu sunt prea insistent multumesc pt. raspunsuri si astept in continuare si alte pareri.
multumesc :clapping:

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 July 2008 - 07:31 AM

Volvo, Cartula ti-a explicat destul de clar: la far, fie el din plastic, fie din sticla, este depus metal in vid (si nu eloxat cum gresit spui tu, eloxarea este cu totul altceva si se refera la aluminiu!!!).
Vopseaua nu rezista din cauza variatiilor de temperatura. Dar daca vrei sa arunci niste bani pe fereastra (atentie, lenesul mai mult alearga iar scumpul mai mult cheltuieste! :yahoo: ) poti cumpara vopsea Model Master 1546, diluant, aerograf si un compresor si sa vopsesti interiorul farurilor. Toate treaba de duce undeva la: 10x5 + 1x5 + 200 + 400 =705 lei si nu esti sigur ca vopseaua o sa tina dar e oricum sub 1000 de lei un far nou, care oricum tine! :clapping:
Ar mai fi o solutie, nu stiu cit de fiabila, sa vorbesti cu un chimist sau cu cineva care face oglinzi clasice sa-ti arginteze, chimic, interiorul farului.

#6 Useril este offline   gojira 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 27-December 08
  • Location:Calarasi

Postat 05 January 2009 - 09:49 AM

poti incerca la un magazin de dezmembrari, cu toate ca modelul de autoturism pe care il ai tu nu se gaseste foarte usor...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi