Forum Machete,Modelism,Hobby: Cateva sugestii - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cateva sugestii Incepator ce cauta putin ajutor

#1 Useril este offline   Wooofer 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 15-July 08
  • Location:Bucuresti

  Postat 15 July 2008 - 10:34 PM

Salut,
Vreau sa cumpar un Bismark de la revell 1:350 si caut putin ajutor.Am mai facut vreo 3 portavioane deci stiu despre ce e vorba dar avand in vedere ca este Bismark fosta mandrie a germaniei de data asta vreau sa si il vopsesc.Asa ca la partea vopsit nu prea stiu deloc despre ce este vorba:pardon:.Asa ca va cer putin ajutorul.Ce nuante ar trebui sa folosesc si cate vopsele.Sugesti la pictarea dungilor si a celorlalte chesti de pe lateralul navei.Si presupun ca exista o tehnica prin care sa nu ramana dungi cand dau vopseaua etc.Se pare ca v-am cerut cam multe sugesti, dar ce sa fac.Asa e cu noi incepatorii.:help::whistle:8)

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2008 - 10:43 PM

Nu vreau sa-ti tai entuziasmul, dar daca nu ai nici un pic de experienta la vopsire, o macheta la 1:350 ca prima incercare nu e cea mai fericita idee. E o macheta mare, care necesita destula experienta in vopsire pentru a iesi ceva multumitor.
Incearca intai sa vopsesti cele 3 portavioane care zici ca le-ai asamblat, ca sa iti faci mana.
Ai aici un articol de inceput: http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/Vop...i-avansati.html

Plus mai sunt o suma de articole utile pe site, si de asemenea urmareste si ce s-a mai discutat pe forum despre vopsire

#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 15 July 2008 - 11:24 PM

Well,Woofer@ o sa-ti spun ce i-am zis si lui Torquemada:te-ai luat de "tata"cuirasatelor!.Si pentru o idee cat mai clara,da pe topicul lui Torquemada@in sectiunea de marina la topicul cu ajutor pt.incepator(sau cam asa ceva)si vezi acolo cam tot ce te-ar interesa pe tine-ma refer la vopsire,la nuante,etc.plus ceva sfaturi de la altii scrise lui Torq;eu zic ca potrivesc si la tine.
Succes.

#4 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2008 - 08:59 AM

Acu sa ma iertati, unul de poluare celalalt de corectie, da' tata cuirasatelor tehnic vorbind nu e Bismarck. Yamato ii dadea in sfecla de departe la mai multi factori. Cel mai performant insa ramane Iowa!!!

http://www.combinedf...com/baddest.htm

Alte informatii

http://ww2db.com/ship.php?list=B

#5 Useril este offline   Danu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 02-August 05

Postat 16 July 2008 - 11:33 AM

Vezi postareaFlyBoy, la 16 Jul 2008, 08:59, a spus:

Acu sa ma iertati, unul de poluare celalalt de corectie, da' tata cuirasatelor tehnic vorbind nu e Bismarck. Yamato ii dadea in sfecla de departe la mai multi factori. Cel mai performant insa ramane Iowa!!!

http://www.combinedf...com/baddest.htm

Alte informatii

http://ww2db.com/ship.php?list=B


Un pic offtopic, dar cred ca Longinus se referea la altceva cand s-a referit la Bismarck drept 'tata' cuirasatelor. Cred ca cel mai elegant spus ar fi in engleza: legacy. Dintre toate navele prezente in comparatie doar Bismarck a fost scufundat intr-o lupta 'traditionala' tragand pana la ultimul obuz (sau, ma rog, este cel mai apropiat de asta...).

Acum cativa ani, avand pe masa de lucru macheta Revell 1/570 am citit si eu comparatia, si trebuie sa recunosc ca am fost dezamagit, si ca pe moment mi s-a parut destul de partinitoare (c'mon, si Iowa si South Dakota all round winners?? in mod sigur tipul e american...), dar acum mi se pare destul de bine gandita din punct de vedere technic (poate pentru ca si inteleg mai multe din cele scrise...) Insa este doar o comparatie technica.

#6 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2008 - 12:40 PM

Sa avem pardon, si Yamato tot in lupta "s-a dus", dar in lupta cu aviatia :pardon:

#7 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 16 July 2008 - 01:23 PM

Un Bismarck la 1/350 va consuma ceva vopsea. E mai bine sa "iti dai mana" cu o macheta mai mica.
Dar daca vrei sa faci Bismarck neaparat, iti recomand sa iei cateva cutiute din vopseaua principala (aia care e data pe coca, suprastructura si pe turele). O sa fie mult de lucru la pensula. As recomanda un aerograf, daca iti poti permite unul, ca sa il vopsesti, ca la pensula ai mult de zugravit. :pardon:
De asemenea, iti recomand sa vopsesti totul pe subansambluri, adica asamblezi coca si o vopsesti, asamblezi suprastructura si o vopsesti, asamblezi turelele si le vosesti, etc. si sa le lipesti impreuna dupa ce se usuca.
O sa lucrezi mult timp.
Radu

#8 Useril este offline   Wooofer 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 15-July 08
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2008 - 05:27 PM

La faza cu asamblezi vopsesti si dupa aia o lipesti,cam asta era si parerea mea,dar presupun ca vopseaua principala e cea gri deschis.Cate cutii ar trebui sa iau?2 sau 3?

#9 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 16 July 2008 - 05:30 PM

Vezi postareaWooofer, la 16 Jul 2008, 16:27, a spus:

La faza cu asamblezi vopsesti si dupa aia o lipesti,cam asta era si parerea mea,dar presupun ca vopseaua principala e cea gri deschis.Cate cutii ar trebui sa iau?2 sau 3?


Daca magazinul local de modelism are vopsea in stoc, ia doar una si dupa aia te realimentezi dupa nevoie. Eu zic sa faci asa pentru ca o sa dureze ceva timp pana il termini pe tot si poate te plictisesti sau te ratacesti si atunci ramai cu prea multe.
Radu

#10 Useril este offline   Wooofer 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 15-July 08
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2008 - 09:28 PM

Deci iau una.La faza ca dureaza,pai daia vreau sa si iau 1:350.Sa mai fac si eu ceva.Calculatoru sa faca si el pauza:))

#11 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 16 July 2008 - 09:37 PM

Ma intreb cine e "tatal cuirasatelor" din punct de vedere modelistic....e stransa lupta, dar tot Bismarck cred ca e inainte...Si ca notorietate tot el e castigatorul...cred ca la asta se referea Longinus.

Aceasta postare a fost editata de Degrelle: 16 July 2008 - 09:39 PM


#12 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 17 July 2008 - 12:08 AM

Kitul Revell e foarte frumos.
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 17 July 2008 - 12:10 AM


#13 Useril este offline   Wooofer 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 15-July 08
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2008 - 06:45 PM

Am si eu o intrebare.Cum deslipesc decalurile cel mai bn si dupa ce le pun pe nava si le las sa se usuce cu ce dau peste?

Aceasta postare a fost editata de Wooofer: 18 July 2008 - 06:45 PM


#14 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2008 - 06:49 PM

Afli raspunsurile aici: http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/N-D...pe-macheta.html

#15 Useril este offline   Wooofer 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 15-July 08
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2008 - 03:48 AM

Am citit tot si este fff usor de priceput desi nu pare prea usor :pardon: .Dar tot am o intrebare.Imi puteti spune ceva marci gen decal fix.Nu prea am gasit nici dupa cod asa ca...........Imi puteti da exemple de marci pt a da peste decal cand il pozitionez,asez,si se usuca?Sau nu se mai da cu nimic peste.Eu cel putin am inteles ca se da cu ceva. :help: Sunt cam greu de cap....luminatima si pe mn :whistle:

#16 Useril este offline   Wooofer 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 15-July 08
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2008 - 07:02 PM

Asa..................am o intrebare.am vopsit bismarcku ,cu emailuri.Si stiu faza cu emailurile.Deci tre sa dau si cu lac pt decaluri.Pot sa dau cu lac pe toata partea de jos?mentionez ca e lac mat.

#17 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 22 July 2008 - 12:29 PM

Probabil ca nu vrei sa dai cu lac mat si sa pui decalurile peste.
Decalurile se pun pe lucios ca sa eviti efectul de stralucire.
La final poti sa dai lac mat peste toata macheta. Oricum, nici originalul nu era altfel.

#18 Useril este offline   Wooofer 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 15-July 08
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2008 - 08:20 PM

am si eu o problema.macheta eu zic ca mai am vreo 2 zile pana o termin.am inceput lunea asta deci am facut-o destul de rpd avand in vedere ca e 350 de la revell.asa revenind la problema.stiti chestile alea de la prora sau cum o spune.in fata chestile rotunde de sunt lanturile de la ancora.cand le-am montat nu mi-am dat seama ca am pus chestia cu dungile rosii unde trebuia aia cu dungile negre.am scos pe cea neagra dar a cazut chestia de sus de seamana cu o roata de car(nu prea stiu sa explic sry dar sper sa intelegeti)asa chestia rotunda.a cazut pe jos si dusa a fost.cred ca am cautat juma de zii dar tot nu am gasit.imi puteti da o sugestie cum sa fac alta?.ei bine eu am facut ceva dar nu seamana asa bn cu originalul,dar ca sa iti dai seama tre sa stai benoclat la ea si sa fii atent,deci nu prea iti dai seama dar poate pot sa o fac mai bn daca imi dati ceva sugestii.Scuze pt claritatea imaginilor dar sunt facut cu telefonu si sa se vada bn trebuie sa file la lumina zilei.le fac mai bn cand e gata tot bismarku

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC02398.JPG
  • Imagine atasata: DSC02399.JPG

Aceasta postare a fost editata de Wooofer: 25 July 2008 - 08:21 PM


#19 Useril este offline   Wooofer 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 15-July 08
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2008 - 08:46 PM

Si FlyBoy bismarck tot din cauza unei lupte cu niste avioane.A fost bombardat dar a fost lovit doar odata si asta a fost pt saracu bismarck ca l-a lovit in carma si mergea in deriva.asa daca il mai puteau aia controla poate nu se intalnea cu...nu mai stiu ca nu tin chiar atat minte:shiftyninja:

#20 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 25 July 2008 - 09:22 PM

Desi mi-am propus sa stau cuminte cu scrisul in alte topice (in general vorbind) nu ma pot abtine :
Ce sa intelegem de aici :
-"Si FlyBoy bismarck tot din cauza unei lupte cu niste avioane" ?
Bismarck-u asta saracu,a fost bombardat de o torpila care ia BLOCAT carma (or fi fost mai multe ? :shiftyninja: )si se chinuia sa iasa din raza de bataie a tunurilor britanice si din deriva datorata motoarelor ,sac !
E cam mult de tinut minte e adevarat,insa ma intreb oare de ce ai cumparat o macheta asa de mare ?
-Cr c e bn sl lsh si asha ! :lol: -Prra mea !
-No ofence !
Sa ai spor in continuare !
P.S.
-Tine minte pe viitor :
-Intotdeauna la finalul lucrului la machete, monstrul din covor manaca piesele care cad pe el !

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 25 July 2008 - 09:25 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi