Forum Machete,Modelism,Hobby: Tamiya X 22 Clear - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tamiya X 22 Clear

#1 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 27 July 2008 - 10:00 PM

Buna seara!

Sunt un nou membru in acest forum, cu toate ca citesc de mai mult timp corespondenta membrilor mai vechi...
Lucrez in timpul liber la o macheta Revell Mclaren Mercedes MP 4 - 20. Caroseria este vopsita in argintiu, alb si negru. Am aplicat doua staturi subtiri de lac Tamiya TS 13 Gloss pentru a mari aderenta decalurilor si a evita fenomenul enervant "silvering".
Am ajuns la faza in care doresc sa aplic un strat (poate chiar doua) de lac acrilic pentru a proteja decalurile. Tamiya TS 13 nu este ideal pentru aplicarea peste decaluri deoarece le dizolva! :lol:
Printre putinele posibilitati pe care le avem in tara, m-am gindit la un lac transpatent lucios Tamiya x 22. Voi avea prin septembrie si echivelentul britanic (Klear) al faimosul Future american, dar pina atunci nu mai am rabdare. Trece si caldura, si concediul si mai stau la rind und F 14 si un Harley...
Vreu sa va intreb pe cei mai experimentati daca alegerea mea cu lacul Tamiya X 22 este o alegere buna. Daca da, cit de mult trebuie diluat si la ce presiune trebuie pulverizat. Am un aerograf BD 130 cu dubla actiune pe care inca nu il stapinesc prea bine dar fac progrese :shiftyninja: .
Va anticipat multumesc!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC07128b.jpg


#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 July 2008 - 07:38 AM

Am lucrata cu tot felul de lacuri dar nu mi s-a intimplat sa topeasca decalurile!
Tamyia X22 este un lac acrilic, il poti dilua cu diluantul de la Model Master pentru acrilice sau cu un anestec de 1/1 apa si alcool izopropilic.
In ce priveste presiunea, 0,8 - 1 bar este suficient. Atentie insa , dai straturi subtiri succesive, fara sa faci baltoaca (una din cauzele "topirii" decalurilor!!!!), pina obtii efectul dorit.

#3 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 28 July 2008 - 07:44 AM

Z-mare, multumesc pentru informatie.
Am sa comand astazi lacul Tamiya X 22 si diluantul X 20 A la Hobbyx. Am sa fac citeva teste si sper sa reusesc.
Inca nu am inteles cit de mult trebuie diluat lacul cu diluantul. 1 / 1 este bine?
Mersi, Tibi

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 July 2008 - 12:44 PM

Citeaza

Inca nu am inteles cit de mult trebuie diluat lacul cu diluantul. 1 / 1 este bine?
Imi pare rau, dar aici nu pot sa-ti raspund. Dilutia depinde de "consistenta" initala a lacului. In general, dilutaia pentru aerograf asa este, 1/1, dar sunt si vopsele/lacuri ce nu trebuie diluate, cum sunt si cazuri in care dilutia merge pina la 2...3/1 diluant/vopsea! Ca regula, hai sa-i zicem empirico-generala, pentru uzul aerografului trebuie sa diluezi vopseaua/lacul pina ce aceasta ajunge la o consistenta asemanatoare cu cea a laptelui. Cel mai bine este sa experimentezi inainte pe ceva ca nu-i bai daca se strica. Dilutia trebuie sa fie facuta in asa fel incit la presiunea de 0,8 - 1 bar, vopseaua/alcul sa iasa usor din duza, fara sa faca balti sau sa curga daca pulverizezi de la 3 - 5 cm distanta. (vezi si http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/Fol...n-6-lectii.html )

#5 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 28 July 2008 - 01:08 PM

Ok, am sa experimentez mai departe!
In ceea ce ai postat pe Webit-ul Cartula, pot sa iti spun ca ma ajuta mult! Am citi ce ai postat acolo.
Eu am sperat ca tu sa fi folosit cu vreo ocazie acest lac si ma gindeam ca poate mai stii cit trebuie diluat... Am sperat sa am treaba mai usoara :shiftyninja:
Oricum multumesc mult!
As avea inca o intrebare : vopselele acrilice se pot lustruii cu Tamiya 3 step Compound??

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 July 2008 - 06:50 PM

Nu, nu am folosit lac Tamyia, eu folosesc lac auto Sinto, dat cu aerograful.
Imi pare rau, nu am folosit niciodata Tamiya 3 step Compound, nu am avut nevoie, deci...nu stiu ce sa zic :shiftyninja:

#7 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 28 July 2008 - 07:42 PM

Renunt la ideea cu Tamiya X 22 Clear!
Am vorbit astazi la telefon cu service-ul Tamiya din Germania. D-l care era responsabil cu sfaturi pentru vopsele mi-a spus ca si acel lac ar putea dizolva decalurile! Specific faptul ca decalurile sunt produse de Cartograf Italia si sunt extrem de frumoase dar foarte foarte subtiri! Am avut deja experiente triste cu primul rind de decaluri si sunt extrem de precaut!
Mai am doua solutii :
- Klear ( Future ) dar numai prin septembrie sau versiunea cea mai convenabila pentru experienta pe care o am vopsind du doza de spar =
- Doza Spray Gunze Sangyo Top Coat Gloss 501 pe baza de apa.
Din pacate nu se gaseste in tara dar am surse care ma pot ajuta . In Germania costa intre 8 - 9 EUR + costurile de livrare si ajunge sa lacuiesc masina complet de 3 - 4 ori, dar nu am nevoie de atit.
Poate am noroc si primesc spary-ul intr-o saptamana. Sa vedem.
Am luat legatura si cu un domn tot din Germania care confectioneaza si vinde modele la comanda (!) si ma indrumat sa cumpar si Gunze Sangyo Metal Primer ca "sigiliu" pentru decaluri si dupa aceea sa pulverizez in starturi subtiri Top Coat Gloss. Eu totusi consider ca acel Primer nu este necesar, si nici nu vreau sa incarc macheta cu sute de straturi.
Am sa mai sap pe net si am sa iau maine o decizie.
Multumesc mult pentru sfaturile tale!
Salutari, Tibi22

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 July 2008 - 07:09 AM

Succes! Sa ne arati macheta cind e gata!!!

#9 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 29 July 2008 - 08:25 AM

Salut,
Atentie, sa aplici lacul cu sprayul este destul de dificil. Riscul baltirii este mult mai mare ca la o suflare cu aerograful. Iti recomand sa faci treceri rapide peste model si de la distanta de 25-30 cm. Mai bine aplici de mai multe ori decit sa faci baltoace. Fa-ti mina pe altceva inainte. E drept ca vei consuma din spray dar eu cred ca trebuie.
Spor,
Bill :shiftyninja:

#10 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 29 July 2008 - 08:59 AM

Salut Bill,
Mersi pentru sfaturi. Masina este complet vopsita din Spray. Deci am mina formata :shiftyninja:
Nu am insa mina formata din Aerograf ! Mai fac exercitii... dar si progresse.
Inainte sa aplic decalurile am dat lac transparent Tamiya TS 13 peste vopsele (aluminiu, alb si negru) . Este foarte bun, se poate lustruii, staluceste dar nu este bun peste decaluri. Le dizolva, mai ales daca prinde o bula de aer dedesubt, si tu nu ai de unde sa stii pentru ca bula nu se vede! daca ai silvering, dizolva toata partea care nu este fixata! Va scriu si voua ca sa stiti, eu sunt patit!
Avantajul la spray este ca dilutia este gata, deci nu mai trebuie sa faci altceva decit sa incalzesti doza (recomandare de la Tamiya! ) in apa fierbine citeva minute si sa agiti bine doza (3 - 5 minute). Prin asta pulverizarea este la fel de fina ca prin aerograf, presiunea fiind in doza mult mai mare si uscarea mai rapida. Cea mai mare parte a masinii este vopsita in acest mod.
La doza de spray Gunze voi face lafel, desigur am sa testez intai pe bucatile mele de plastic pentru test. am sa te informez si pe tine daca merita banii sau nu.
@Z-mare, am sa postez undeva citeva poze cu masina, sper sa o termin prin august...

#11 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 29 July 2008 - 09:34 AM

Salut Tibi22,
Ma bucur ca ti-a iesit bine. Bun pontul cu incalzirea, multumesc.
Folosesc lacurile Gunze la spray de mai multi ani. De la Tamiya am folosit, la spray, doar lacul mat. Insa le folosesc doar la piese mici, de exemplu interioare la avioane, inainte de spalari sau aplicarea pigmentilor. Pentru sigilari finale intotdeauna folosesc lacurile suflate cu aerograful.
Spor,
Bill

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi