Forum Machete,Modelism,Hobby: Realizare nituri - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Realizare nituri

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 July 2008 - 06:46 PM

Aşaaa...am facut si poze.

Citeaza

Pai nu capete de nituri trebuie sa rezulte???? ..................


CITAT(alaur @ 27 Jul 2008, 19:32)
.....................
Eu intreb de nituri asa cum le fabrica si foloseste AdiP.

Alaur, eu am spsus ca treaba cu niturile e destul de simpla, nu am spus ca asa face AdiP. Am dat niste metode despre care am auzit si pe care, unele, le-am experimentat.
Deci, ca asa incepe un intelectual ce se respecta o fraza:
poza 1: "matrita". Tabla de PE cu doua gauri in ea, una de 0,5 alta de 0,7 (daca vreti 0,56755675 mm si respeciv 0,735645655 mm :shiftyninja:)
poza 2: "nitul" de 0,5
poza 3: "nitul" de 0,7
poza 4: "nitul" de 0,7 decupat

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: nit_4.jpg
  • Imagine atasata: nit_3.jpg
  • Imagine atasata: nit_2.jpg
  • Imagine atasata: nit_1.jpg


#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 July 2008 - 09:59 PM

Alaur,Z Mare,aveti dreptate amandoi(fiecare pe partea lui,vreau sa zic).
Trebuie sa spun(doar atat)ca metoda aplicata de AdiP este enervant de simpla,nu da gres niciodata(toate niturile ies exact la fel,chiar de-ar fi sa faci o mie),poti sa faci nituri de (aproape)orice calibru,nici eu nu m-am gandit la ea(recunosc),dar din temeiuri de fair-play nu voi spune mai mult,tocmai pentru ca-virgula-copyright-ul nu-mi apartine.Inca odata,lucrurile sunt cu mult mai simple decat par!
O sa vedeti.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 28 July 2008 - 10:00 PM


#3 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 29 July 2008 - 08:25 PM

@Alaur

Metoda folosita de mine este una simpla, o sa incerc sa o expun mai pe larg,(separat-daca se considera chiar atat de interesanta,) insa nu pot acum. Longinus stie despre ce este vorba
-Din aceste considerente ,te rog si va rog pe toti sa-mi mai acordati cateva zile,pentru a-mi pune ordine in cap. Multumesc !

-Asa cum orice solutie viabila,rapida si la indemana oricui, este rezultanta unei idei simple, acest caz nu face exceptie :
-Este vorba doar despre o culee trasa la cald si « capuita » cu un letcon. Atat.
« Evrika » a aparut dintr-o eroare, deoarece cautam sa reprezint cu totul altceva, insa a iesit asa ceva :


Imagine atasata: Nituri_004.jpgImagine atasata: Nituri_006.jpg

In timp,prin diverse metode,deloc diferite de aceasta metoda -la cald- ,am reusit sa fac nituri cu cap rotund, drept, semiingropat, ingropat sau chiar si nituri facute la "forja".respectiv crapate. Fara a fi nevoit sa tai nimic din nituri ,pentru a reprezenta aceste tipuri.Ultimele nu am idee cam la ce ar putea fi folosite,insa cine stie ?
Ceva exemplificari cu imagini:
Cu cap drept ingropat
Imagine atasata: cap_drept_ingropat_1.jpgImagine atasata: cap_drept__ingropat.jpgpg]

Diverse modele de cap si diverse marimi,de la 3,5 mm diametru la 0.3-0.2mm :
Imagine atasata: Diverse_modele.jpgImagine atasata: diverse_modele_1.jpg Imagine atasata: Nituri_017.jpg

Totul a depins de modelul necesar pentru reprezentare pe macheta si plasticul folosit. Moale, tare ,dur, cu cateva preferinte insa, legat de producatorul kitului de la care am recuperat culeele folosite pentru a trage firele.

O sa ma explic mai pe larg despre acestea, eventual prin "decuparea" de catre Admin a unor postari de aici si mutarea acestora in topic separat,asa cum ai spus tu. Binenteles,daca se doreste asta.

#4 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 29 July 2008 - 09:09 PM

Vezi postareaZ-mare, la 27 Jul 2008, 15:22, a spus:

Treaba cu niturile e destul de simpla ( :shiftyninja: ). Intr-o folie de aluminiu (de grosimea celor folosite nu demult in tipografii), cu un dorn potrivit, se fac adincituri pe dimensiunea/forma niturilor. In acestea se toarna rasina, urmarind ca pelicula ramasa pe folie sa fie cit mai subtire posibil. Dupa uscare, se scoate folia si de decupeaza niturile. O alta ar fi urmatoarea. Intr-o tabla de cupru sau aluminiu mai grosuta (nitel mai groasa decit cea de la PE), se face o gaura pe dimensiunea nitului. Se ia un rest de rama de stiren, se incalzeste usor si se impinge in gaura. Pe partea cealalta iese un nit rotund.
AdiP, o realizare de exceptie!!!

-Z !

Interesante metodele expuse,insa ma intreb :
-Cat dureaza pregatirile si decuparea,in primul caz prezentat si in cat timp rezultatul = numarul ?
-Din cate am inteles,in a 2-a metoda expusa,trebuiesc cate o bucata de culee pentru fiecare nit ? Respectiv,daca am nevoie de,sa zicem,50 bucati,o sa am nevoie de 50 de rest de rama de stiren ?
Nu am incredere in aceasta metoda din 2 considerente:
1.multa munca = mult timp = putine elemente rezultate.
2.nu exista siguranta repetitiei modelului (semirotund de exemplu ,fiind cel mai simplu de realizat), constanta fiind eventual adancimea capului nitului,cu conditia ca apasarea stirenului folosit sa fie aproximativ identica la fiecare "turnare' ,stirenul egal incalzit ca lungime pentru fiecare nit scos,iar taierea capului sa se faca extrem de precis .
Prea relativa solutia aceasta,atunci cand ai nevoie de multe bucati la o macheta.Parerea mea.
Si inca un argument,(binenteles fiecare poate alege ce solutie vrea)legat de rezultatul final :

Niturile prezentate nu au corp ! Doar cap ! Si atunci cum fac, realizez un nit ,il tai cu atentie sa nu scape de pe masa,dupa care il lipesc ?
-Prea lent progresul,dar asta nu ar fi asa mare bai...,insa,
-Ce fac atunci cand am de pus,sa zicem,200 buc si macheta trebuie manipulata inca cel putin de 500 ori ?
-Un nit fara corp,oricat il vei lipi,de la manevrare o sa sara. Vorbesc din experienta.
Avand corp,ai avantajul manevrarii usoare a acestuia,plus ca ,esti nevoit sa gauresti locul aplicarii,ceea ce confera trainicie lipiturii.
Am dreptate ?
Elemente realizate in aproximativ 10 minute de munca cu titlu de prezentare :

Imagine atasata: Nituri_012.jpg

Oricum,sunt de retinut metodele expuse sau folosite de tine.

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 July 2008 - 07:32 AM

AdiP, chiar la mintea cocosului! :lol: :lol: Si cind te gindesti de cite ori m-am lovit de ele :lol: ...dar daca nu sunt tanchist, nu le-am "vazut". :shiftyninja: Da, rapida metoda!

Citeaza

Din cate am inteles, in a 2-a metoda expusa, trebuie cate o bucata de culee pentru fiecare nit ?
In nici un caz! Ce am arata eu este o exemplificare! Nimeni nu te retine sa faci 10 gauri in tabla, una linga alta!! Cit despre reproductibilitate sa stii ca e buna, dar munca e multa oricum!

#6 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

  Postat 30 July 2008 - 08:53 AM

Pai daca metoda asta cu niturile e asa un SECRET si mai e si cu COPYRIGHT...... Insemna ca aveti de dat fratilor! :lol: :lol: :lol:
Manere, Nituri sau Ciuperci Publicata 1 inuie 2008 ora 11:55. :shiftyninja:

Aceasta postare a fost editata de Cata: 30 July 2008 - 08:58 AM


#7 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 30 July 2008 - 01:27 PM

Vezi postareaCata, la 30 Jul 2008, 09:53, a spus:

Pai daca metoda asta cu niturile e asa un SECRET si mai e si cu COPYRIGHT...... Insemna ca aveti de dat fratilor! :lol: :lol: :lol:
Manere, Nituri sau Ciuperci Publicata 1 inuie 2008 ora 11:55. :lol:

Salut Cata
Ai ocazia aici sa explici mai pe larg cum sta treaba.Chiar sunt curios daca folosim aceeasi metoda.
In legatura cu "secretul", daca totusi insisti.... :
- Am o problema de sanatate in familie,din acest motiv am spus ca voi incerca a ma explica peste ceva zile.
Si uite asa s-a dus secretul... si ...porumbelul tau.
Copyright-ul nu imi apartine de nici o culoare si nici nu doresc asta.
-O sa vin cu berea daca si cand ne-om intalni,sper ! :shiftyninja: :rofl:

#8 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 22 August 2008 - 02:21 PM

Salut la toata lumea

Desi am lasat la latitudinea lui Cata sa explice cum sta treaba cu niturile( eu unul fiind bun de plata si cinste ) vad ca, din pacate sau nu s-a sesizat sau a uitat de topicul curent - din considerente pe care eu nu caut sa le mi le explic sau inteleg.

Din aceste considerente, o sa sar putin peste cal si o sa incerc eu sa fac o exemplificare, mai mult pentru Alaur ,caruia ii ramasesem dator cu ceva explicatii despre subiectul in cauza, avand in vedere ca au trecut mai mult de "cateva zile" de cand am zis ca voi incerca macar a ma explica.

-"Tehnica" folosita este urmatoarea :

Se ia o bucata de culee de plastic (rest de rama) de la o macheta,de obicei eu folosesc plasticul de la Italeri (o sa explic de ce ) si incalzindu-l progresiv il trag intr-un fir de aprox. 40 cm,cu o grosime de cca 08-1,5 mm,(se poate jongla + - cu grosimea), asemanator cu ceea ce se vede in imaginea de mai jos :

Imagine atasata: Nituri_011.jpg

Bun,acuma ideea e cam ce vrem sa reprezentam din acea culee trasa la cald,-nituri, sau orice altceva-chiar si ciuperci ,asa cum sugera Alaur (la scara 1/35 sau 1/72).De ce spun asta:
Daca vrem sa reprezentam nituri,important e sa avem in vedere cateva elemente,respectiv,
1. Cat de mari sunt niturile ce trebuie reprezentate pe macheta
2. Cat de inalte si groase ,respectiv ce forma trebuie sa aiba capetele respectivelor nituri.
Avand in vedere cele 2 puncte expuse mai sus,asa alegem plasticul pe care il vom folosi,deoarece o serie de factori influenteaza modelele rezultate in urma procedeului pe care incerc eu sa il explic aici :

1.
-In functie de lungimea pe care se incalzeste rama care va fi trasa la cald,vom avea corpuri de nituri :
1a.subtiri -functie de temperatura folosita pentru intinderea culee-i
2a.groase -functie de temperatura folosita pentru intinderea culee-i
3a.rotunde (in functie de sectiunea ramei)
4a.ovale cu sant (in functie de sectiunea ramei si "bavuri")
La punctul 4, rezultatul unui corp de nit cu sant longitudinal,apare in urma folosirii unei bucati de culee care are un "dop" pe o latura (dop care poate insemna atat unul din turnarea ramei cat si de la o rama in T,din care se taie bucata treapta necesara,lasand putin si din coada T-ului

2.
-In functie de forma capatului firului tras la cald si mai ales plasticul folosit , vom avea capete de nit
2a.rotund ( in sectiune )
2b.turtit ( in sectiune )
3b.ingropat ( in sectiune )
4b. semiingropat ( in sectiune )
5b. cu cap drept ( in sectiune ),etc

Legat de punctul 1 si corpurile niturilor :
-Incalzirea unei rame pe o lungime mare a plasticului, prin tragere va rezulta un "fir" lung si subtire
-Incalzirea unei rame pe o lungime mica a plasticului, prin tragere mai rapida ( datorita racirii rapide a ramei),va rezulta un fir gros (cu conditia sa se tina capetele ramei "intinse" pana la o racire completa a firului rezultat

Acuma legat de punctul 2 si capetele niturilor :

-In functie de cat de mare e grosimea la culea trasa deja la cald, atat de gros va iesi capul nitului (partea rotunjita)
In functie de cat de mult timp se tine aproape de capatul de culee de plastic "scula" care da temeperatura- atata de mare in diametru va iesi capul nitului.

Ziceam mai sus ceva legat de plasticul folosit. Cel putin fata de ceea ce am incercat eu (cu siguranta alti modelisti de pe forum folosesc cu succes alta metoda),am descoperit ca nu toate ramele de la culeele de machete sunt bune pentru a reprezenta un anume tip de nituri.Ma explic :
Pentru a reprezenta nituri cu cap rotund sau drept, folosesc rame Italeri,deoarece am remarcat ca permit o tragere a firului de pana la 70-80 cm,fara a se rupe sau stramba prea tare.
Al doilea motiv ar fi acela ca plasticul Italeri se "da peste cap" mult mai bine,capul nitului pastrand forma sectiunii firului.

Pentru a reprezenta nituri cu cap semiingropat sau drept,am remarcat ca se preteaza la asta plasticul "rusesc",deci mai de proasta calitate dar care ,din pacate , nu permite o alungire prea mare a firului tras la cald,sau necesita ceva antrenament pentru a trage un fir mai subtire.

Si acuma :

Se ia firul tras la cald (indiferent de calitatea plasticului utilizat) si se apropie de el o sursa de caldura (atentie-fara flacara) si se apropie de capatul firului.In functie de temperatura folosita si de plastic,acesta se va da peste cap sau se va ingrosa doar.
Sursa de caldura poate fi orice,de la un letcon la un pistol de lipit sau ce mai vreti voi. Aceasta se apropie la cca. 5-8 mm de capatul plasticului si imediat ce se formeaza capul respectivului nit, se taie corpul acestuia la o lungime de cca.6-8 mm, in functie de dorinta fiecaruia si de cat fir are la dispozitie-raportat la nr. de nituri care trebuie scoase, dupa care se apropie iar capatul letconului si tot asa.
Eu folosesc pentru a taia capatul firului ce urmeaza a fi folosit pentru nituri, o unghiera (ghilotina-ma rog) in cazul plasticului Italeri, sau in cazul plasticului "rusesc"-o foarfeca ascutita si cu lamele subtiri,care sa taie nu sa rupa firul pe sectiune.Cu cat e mai drept capatul firului, in momentul incalzirii (indiferent de calitatea plasticului ),acesta va "fugi" de caldura, practic comportandu-se cam ca o punga pe care o intorci pe dos in cazul Italeri, sau se va ingrosa-in cazul plasticului rusesc.

Paranteza :
Nu am reusit sa fac plasicul rusesc sa reactioneze prin "tragere peste cap" ,indiferent de temperatura folosita sau distanta de la sursa de caldura la plastic ! El doar se ingroasa si se retrage mai lent spre zona rece. E bun pentru a reprezenta de ex. bilele din capetele tijelor montate pe vehicole ( pe aripi ),sau cozi de lopata cu maner,sau orice altceva vreti voi.

Consider ca nu se preteaza prea bine plasticul Revell pentru a reprezenta nituri rotunde ,fiind mai "casant".Se poate sa ma insel,totusi !

Cu acest procedeu, dupa cca. 10 minute de antrenament ,obligatoriu veti ajunge la un ritm de aproximativ 30-50 nituri la 5 minute,in functie de plasticul folosit,de rabdare sau chef.
Conteaza foarte mult -pentru a scoate nituri egale ca diametru - folosirea unui fir tras de la inceput mai lung si cat mai egal in diametru !
Raportat la numarul niturilor postate mai sus, mentionez ca munca efectiva (toate etapele) a insemnat cca.10 min,iar firul ramas a fost de aprox. 15 cm (din dublul initial) !
Imagine atasata: Nituri_021.jpg
Iar ca sursa de caldura am folosit un letcon, cu reglaj variabil al temperaturii, respectiv ustensila de mai jos (sa nu radeti ):
Imagine atasata: Nituri_022.jpg

Daca sunt nelamuriri,va stau la dispozitie !

Cu scuzele de rigoare pentru Cata si berile aferente ! :ph34r:

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 22 August 2008 - 02:37 PM


#9 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 22 August 2008 - 02:55 PM

:ph34r: Intrebare: din guta de pescuit nu merge?

#10 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 22 August 2008 - 10:00 PM

Salut Eugen !

Am incercat acum 5 minute cu fir de pescuit de 0.8 mm. Nu merge, probabil fiind vorba de altfel de plastic fata de cel existent la culeele machetelor.
S-ar putea sa mearga la o grosime mai mare a firului,insa marele dezavantaj e faptul ca nu se formeaza cap rotund,doar se ingroasa,indiferent de temperatura sau distanta fata de sursa de caldura. Ceea ce rezulta ar merge poate pentru a reprezenta un fel de maciulii la schimbatoare de viteza,sau ceva de genul asta.
Principalul "defect" al folosirii acestui fir e ca nu are rigiditate,ceea ce nu permite reprezentarea unui levier sau o parghie.
Merge in schimb pentru a reprezenta izolatorii radio la antenele de pe avioane,cu putin antrenament si atentie.
Insa nu e practica metoda, mai usor se reprezinta izolatorii cu un picur de S.glue decat la cald pe un fir de nylon de pescuit,parerea mea !

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 August 2008 - 03:05 PM

Nylon-ul de pescuit este alt tip de material, printre altele mult mai rezistent la caldura decit stirenul!

#12 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 23 August 2008 - 11:09 PM

Nu prea am avut timp sa fac poze si sa lamuresc acest capitol!
Sincer credeam ca ati rezolvat acest mister! :ph34r: Acum vad ca eu am fost asteptat sa dau un raspuns.
Asa ca: metoda mea este mai simpla: se trage un fir din grosimea unei culee la cald astfel: Se ia o bucata dreapta ramasa din culee si se incalzeste prin rotatii succesive la cald deasupra unei brichete, spirtiere, flacara de aragaz, etc.. In momentul in care bucata de culee se inmoaie sub propria greutate se intinde cu o viteza constanta, astfel incat sa permita controlul asupra grosimii firului rezultat. Nu se poate stabilii exact daca iese de 0.0167- 0,8 -0.12-2.2. In lungimea firului veti avea toate dimensiunile posibile. Prin taiere se va scoate dimensiunea care se doreste. Dupa obtinera tijei nitului, aceasta se apropie incet si cu atentie de flacara unei brichete: ATENTIE: "DE FLACARA...." (metoda se aplica pentru cine nu are letcon :pardon: ) si se va constata indoirea in forma de ciuperca, nit, semirotund. Cat mai este cald capatul deformat suporta diverse operatii: tragerea inversa intr-o forma pentu obtinerea de semi ingropate, taiere pe diametru pentru obtinerea suruburilor, etc.
Acum in functie de ca aveti in dotare puteti sa alegeti una din variante! Daca subiectul mai este interesant si necesita lamuriri suplimentare, putem incerca la urmatoarea intalnire! :-P
PS: cel mai important: repetitia duce la perfectiune. :pardon:

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 August 2008 - 07:54 PM

Cata, cred ca e mai bun letconul, incalzirea este uniformasi mai usor de controlat. Am vazut ca la flacara (ma rog, eu urmaream cu totul altceva decit sa fac nituri! :ph34r: ) "ciuperca" se turteste, se inclina, inspre partea mai calda a flacarii. Asa ca pot apare rateuri.

#14 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 25 August 2008 - 09:04 AM

Metode diferite, dotari diferite si totusi rezultate similare. Depinde fiecare cum isi stabileste rutina de lucru.
Cu siguranta mai exista si alte metode: Nituri din rasina sau plasitc de cumparat! :ph34r:

#15 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2008 - 09:39 AM

Prin metoda asta cu fir de pescuit si caldura (nesanatoasa) de la tigara am facut becuri la capetele de plan la niste japoneze si un Ta 152 la 1/72. Au iesit cam ciuperci (din alea mai cu palarie) si m-am tot chinuit sa le fac doar ingrosate.
Ulterior le-am dat cu culoare transparenta rosie - respectiv verde dupa care le-am pus invers de cum trebuia ca tineam avionul cu burta spre mine :ph34r:
Oricum chestia cu facut nituri ca sa pui 20 pe o tabla a unui tanc mi se pare munca de chinez. Felicitari celor ce au nervi sa le faca si lipeasca. :-P

Adip, letconul ala seamana a aparat de pirogravat...Ceea ce prezint asa ca pot sa ma las de alte producatoare de jar.....Da-i greu...

Aceasta postare a fost editata de wurger: 25 August 2008 - 09:41 AM


#16 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 25 August 2008 - 10:30 AM

Salut la toata lumea.
@ Cata
-Da,exista metode diferite,dotari diferite si rezultate in functie de necesitati.
Insa,atata timp cat vorbim de necesitatea detinerii a vre-o 50 -100 de bucati (asta ca sa nu spun mai mult) pentru a modifica sau imbunatatii o macheta de blindat sau orice vrem,cred ca UNA din metodele simple si ieftine=la indemana oricui, este cea aratata mai sus.
Acuma, fiecare foloseste ce si cum crede de cuviinta, eu unul nu am fost si nici nu cred ca voi fi dispus sa cumpar ,atata timp cat pot sa reproduc chiar eu acea sau acele piese si crede-ma ,nu e vorba de partea financiara.Plus ca intervine o munca pe care o fac cu placere,atata timp cat nu consuma prea mult timp.
Nu cred ca as fi in stare sa folosesc o bricheta pentru alungirea plasticului sau pentru a trage capul nitului prin divesre dispozitive pentru a scoate altceva, mai multe considerente:
1. Nu am 3 maini,(poate o lumanare ar ajuta)
2. Plasticul (capul) se raceste extrem de repede,ceea ce nu permite decat putin timp pentru manevrare.
3. Am nevoie de,sa zicem 30 nituri repede,nu pot pierde timpul cu plimbari pe la aragaz,sau in alte parti ,pentru a fabrica rapid asa ceva.

PS. Atata timp cat folosesc plasticul de la Italeri, firele care ies prin tragere,(cele cu cap rotund) au asa cum am mai spus mai sus, o grosime de cca 08-1,5 mm, (se poate jongla + - cu grosimea) , in functie de cat de gros lasi firul tras.
Incearca si o sa vezi !
A, inca ceva :
-Fara suparare- imi face impresia ca tu confunzi bunavointa cu naivitatea , din toate punctele de vedere si nu as dori sa raman cu aceasta impresie.
Merci !

@ Wurger
Firele de pescuit,asa cum zicea Z,au o compozitie mai ciudata,merg bine la reprezentarea becurilor sau a izolatorilor (cu muuulte rebuturi ),insa nu e chiar atat de greu sau complicat.

Legat de niturile puse pe o tabla,nu cred ca e munca de chinez, avand in vedere ca romanul e inventiv din fire si cauta solutii care sa nu ii ia mult timp. Doar una din metode pentru a reprezenta asa ceva pe o macheta,este ceea ce am descris eu mai sus. Intotdeauna exista si varianta "platita",respectiv cea "de fabrica", insa unde ar fi placerea modelistului la finalul lucrarii ?

Legat de letconul ala,s-ar putea sa ai dreptate,o fi vre-un aparat de pirogravat ,caci are un reostat pentru reglaj temperatura.Mie imi serveste datorita faptului ca il pot tine atat pe el cat si o foarfeca sau un cutter in aceasi mana,respectiv "banda" merge destul de repede, cca 50 buc. la 10 min.Iar ca si solutie de depozitare a acestora,eu folosesc o scobitoare cu Patafix pe ea (ideea am furat-o de la Z-mare )
Multumesc

#17 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 25 August 2008 - 12:30 PM

Intreb si eu asa ca nu dati cu parul. Se pot obtine nituri de blindate cu picaturi de superglue? Mai intai cu un burghiu foarte fin se foreaza cu un anumit pas apoi in adancitura respectiva se introduce superglue cu un ac (sau poate merge si adeziv de machete). Dupa solidificare ar trebui sa apara ciuperca caracteristica. Din pacate toate sculele mele de modelit sunt in cutii bine inchise asa ca nu pot sa testez metoda asta :ph34r:

#18 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 25 August 2008 - 01:42 PM

@ AdyAero

Chiar daca faci o gaura nestrapunsa cu un spiral, atentia cu care trebuie sa picuri SuperGlue acolo,nu cred ca merita osteneala.Daca ajunge pe langa gaura respectiva,lipiciul se va vedea dupa vopsire destul de urat.Parerea mea.
Unde mai pui ca nu va avea o delimitare prea vizibila pe suprafata plana.
Acuma tu faci cum consideri de cuviinta, insa eu unul tot cam asa procedez,respectiv :

-dau o gaura cu un spiral ( asta doar pentru a avea aderenta buna corpul nitului pe macheta ) de 0.3 sau 0.5 mm dupa care picur putin superglue pe corpul nitului si il asez la locul lui. Atat. Crede-ma ca am pus pana acuma pe o singura macheta cam 200 de bucati si nu am reusit sa le pierd, datorita manipularii.

Am aratat doar o metoda rapida pentru aceasta problema, alta metoda ar fi urmatoarea :
-poti pune in acea gaura si o buc. de culee trasa la cald si o tai cam la max. 1 mm de suprafata, dupa care o incalzesti si capul nitului va arata mai bine caci peretele machetei nu va permite acestuia sa se formeze descentrat fata de suprafata de contact plana.
Toata treaba consta in mica distanta care ramane intre nit si suprafata machetei,existand acea "bordura"intre ele ,chiar si spalarile cu uleiuri se pot face mult mai usor si raman mai vizibile.

Totul consta in a realiza ceva rapid si fara prea multe batai de cap.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 25 August 2008 - 01:42 PM


#19 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 28 August 2008 - 08:21 AM

@AdiP: eu am vrut sa zic ca exista si alte metode. :-P
A si inca ceva: Ce ma fac eu??? Eu NU AM letcon??? De aici intrebarea mea: la cine e partea cu bunavointa si la cine e cu naivitatea? :ph34r:

#20 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 28 August 2008 - 08:43 AM

Salut Cata
Acelasi lucru l-am zis si eu, metode sunt multe, cu rezultate in functie de implicare si volumul de munca depus.
Am constatat ca la reprezentarea celor mici si foarte mici,e mai indicata folosirea unor tije introduse in canale preformate, taiate apoi la un max. de 1 mm fata de suprafata ,dupa care se pot incalzi cu "ceva".
Acuma, acel "ceva" poate fi (indicat-parerea mea doar) un letcon,sau orice altceva care nu are flacara-in acest fel nu risti sa deformezi celelalte elemente de plastic din zona de lucru. Si dupa "tragerea de ureche" a lui Wurger,am constatat ca nu sunt in posesia unui letcon si doar a unui aparat de pirogravat.

Din ceea ce am intrebat-afirmat- , in postarea anterioara, sa fi inteles ca am considerat ca nu ai un letcon ? Daca da,scuzele mele.
Iar legat de bunavointa si naivitate,cred ca ai inteles prea bine la ce m-am referit, daca nu,hai sa o spun mai "verde":
-am considerat tonul postarilor tale destul de arogant si ,repet ,nu as dori sa raman cu aceasta impresie.In fond, presupun ca suntem pe aceasi lungime de unda-atata timp cat avem aceasi pasiune (poate mai multe ?)

Singurul lucru care m-a facut sa testez de n-ori "metoda" de care am zis ,e datorita faptului ca sunt mai lenes si fara timp.
Spor la machete si discutii constructive ! :ph34r:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi