Forum Machete,Modelism,Hobby: Realizare decal-uri - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Realizare decal-uri

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 28 August 2008 - 09:20 AM

Profit de acest topic, pentru a pune o intrebare, dar trebuie sa fac o mica introducere:

Am vazut pe forum discutii despre decaluri si aplicare, am inteles ca se pot folosi imprimante obisnuite sau speciale, pentru tiparirea cu culoare alba.
Ma intereseaza modificarea (printyre altele) a unor vagoane miniatura scare 1:87 in scopul ceferizarii lor, adica dupa ce le voi modifica structural si revopsi cu aerograful, trebuie sa aplic inscriptionarile de rigoare. Acestea au in general culoare alba, si dimensiuni care variaza. Trebuie sa ajung chiar la caractere foarte mici (cca 1 mm). La nivel teoretic, mi-au venit in minte doua solutii:
1. serigrafia (avand in vedere ca suprafetele sunt plane), dar nu stiu daca este posibila obtinerea caracterelor de dimeniuni foarte mici
2. decalurile, printate cu alb pe folie transparenta.

Intrebarea este: poate produce cineva in tara astfel de decaluri, pentru un numar mic de bucati, la un pret acceptabil?

#2 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 28 August 2008 - 09:34 AM

Nu stiu sa aiba cineva dintre noi imprimanta ALPS (pentru print alb pe fond transparent). Oare cu masti facute prin tehnologia photo etched n-ar merge?

#3 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 28 August 2008 - 09:49 AM

@stageexp: Singura solutie viabila imi pare cea cu decaluri. Exista si foi de caractere separate cum ar fii acestea dar sunt l a72 si e complicat tare sa alcatuiesti un cuvant din litere separate.

#4 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 28 August 2008 - 10:05 AM

@stageexp: Singura solutie viabila imi pare cea cu decaluri. Exista si foi de caractere separate cum ar fii acestea dar sunt l a72 si e complicat tare sa alcatuiesti un cuvant din litere separate.

[/quote]


Nu pot folosi astfel de coli, exista diferente fata de 1:87, chiar daca sunt mici cred ca vor fi destul de vizibile. Oricum in afara de text, sunt necesare si diferite simboluri (desene), de aceea oscilez intre solutia tehnica a decalului si cea a serigrafiei. Aceasta se practica la producatorii de modele (pentru inscriptiile originale), dar nu stiu daca se poate realiza si pentru un numar mic de bucati, pe masini mai putin performante, la un pret care sa justifice acest lucru.

#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2008 - 12:37 PM

Serigrafie pentru imprimare de decal-uri cred ca gasesti prin tara. Insa datorita costurilor, nu o sa fii prea fericit. La serigrafie exista un cost fix (realizarea sitelor) care nu e de colo, asa ca daca scoti serie mica ustura rau de tot la buzunar.

Pentru imprimarea direct pe machete (cum se practica la productor), e tot serigrafie, dar cu o mica modificare. Sita coloreaza o guma de transfer, care apoi este aplicata pe macheta. Asa ceva nu se baga nimeni sa faca in serie mica, e practica doar la serii foarte mari.

#6 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 28 August 2008 - 01:14 PM

Am vazut pe armorama un individ care imprima(la o imprimanta normala) diverse cifre, urme de mana murdara, pe o foaie de decal blank.Rezultatul era foarte bun.Si spunea de unde le lua parca.O sa mai caut.

Aceasta postare a fost editata de tgr: 28 August 2008 - 01:15 PM


#7 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 28 August 2008 - 01:26 PM

ok
multumesc pentru raspunsuri.

Banuiam ca la imprimarea serigrafica se calculeaza pretul sitei plus cerneala, care pentru cateva bucati este nesemnificativa.
Nu stiam care este procedura exacta pentru cei care chiar fabrica la productie de masa. Tehnologia cu guma de transfer cred ca se apropie principial de modul de ralizare al unei stampile, dar treaba banuiesc ca este mult mai exacta (datorita dimensiunilor mult mai mici ale caracterelor) deci si mult mai scumpa.
Probabil ca o sa mai astept, pentru ca nu am cum sa copar costuri mari, ideea era de customizare a unor modele personale, deci nonprofit :ph34r: .

Ramane ca varianta utilizarea in viitor a decalurilor printate cu cerneala alba pe folie transparenta.

#8 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 28 August 2008 - 01:31 PM

Vezi postareastageexp, la 28 Aug 2008, 14:26, a spus:

Ramane ca varianta utilizarea in viitor a decalurilor printate cu cerneala alba pe folie transparenta.


Si asta unde o s-o faci?

#9 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 28 August 2008 - 01:39 PM

Vezi postareaeugen, la 28 Aug 2008, 14:31, a spus:

Si asta unde o s-o faci?



nu stiu inca
o sa caut pe net, daca nu ca solutie extremis o sa rog un amic din Canada, proiectant, sa vad daca sa poate ocupa.
AM vazut preturi in state de 1 dolar per coala de decal, o nimica toata. Nu stiu cat costa imprimarea, dar probabil ca la multe alte lucruri, este mult mai ieftina pe acolo decat prin Europa.
Nu am vrut sa fiu rau si sa zic Romania :ph34r: .
Asta e, mai avem un pic, ma consolez cu ideea ca in state intotdeauna a fost boierie cu hobbyurile.

#10 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 28 August 2008 - 01:43 PM

Ca s-a vorbit mai sus de transferul cu guma (serigrafic).
In afara de modificarea unor modele scara 1:87 am in plan si realizarea de la zero a unor machete la scara ceva mai mare, G care in modelismul feroviar este 1:22.5. Aici sper ca lucrurile sa fie ceva mai simple, datorita dimensiunilor mai putin chinezesti.
O idee care mi-a venit in acest moment, nu stiu daca acoperita de practica, este ca la aceasta scara as putea comanda stampile pentru diferitele zone inscriptionate de pe model, problema constituind-o tipul de tus utilizabil. Eventual cu o sigilare cu lac dupa uscare.

#11 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2008 - 01:46 PM

Vezi postareastageexp, la 28 Aug 2008, 14:43, a spus:

Ca s-a vorbit mai sus de transferul cu guma (serigrafic).
In afara de modificarea unor modele scara 1:87 am in plan si realizarea de la zero a unor machete la scara ceva mai mare, G care in modelismul feroviar este 1:22.5. Aici sper ca lucrurile sa fie ceva mai simple, datorita dimensiunilor mai putin chinezesti.
O idee care mi-a venit in acest moment, nu stiu daca acoperita de practica, este ca la aceasta scara as putea comanda stampile pentru diferitele zone inscriptionate de pe model, problema constituind-o tipul de tus utilizabil. Eventual cu o sigilare cu lac dupa uscare.


Nu cred ca ai inteles ce-am zis cu guma de transfer. Respectiva e plata, fara model. Vopseaua se transfera pe guma prin serigrafie, si apoi se aplica pe obiect. Se foloseste pentru ca pe obiecte complexe este imposibil sa 'mulezi' sita serigrafica.

#12 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2008 - 01:55 PM

Ce vrei tu produc cei de la http://www.microscale.com

Cauta la Products / Letters & Numbers.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi