Forum Machete,Modelism,Hobby: Diorama "Tun anti-tanc 88 mm pe Frontul de Est" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Diorama "Tun anti-tanc 88 mm pe Frontul de Est"

#1 Useril este offline   Mercenarul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 28-April 07

Postat 22 September 2008 - 10:35 PM

Am trait o buna parte a vietii mele in Lima, Peru.
Tot acolo, am inceput sa montez machete si sa-mi fac o colectie.
Diorama pe care o voi prezenta este prima pe care am facut-o.

Pentru aceasta diorama, am folosit un kit Tamiya 1/35 (Tunul, servantii si un motociclist) si doua kit-uri Italeri 1/35 (motocicleta cu atas si cateva piese din kit-ul Kubelwagen).
Cateva piese din diorama au trebuit facute la comanda, ca de exemplu pomul, stalpul indicator si cainele.

Pentru baza, am folosit o tabla de lemn si un material ce este numit acolo "ceramica la rece" (nu cunosc denumirea comerciala al acestui produs in Romania). Dupa uscarea "ceramicii", am colorat-o cu tempera maro si verde.
Am folosit "static grass" pentru iarba, iar gardul de lemne este facut din paie de orez.

Oala cu terci am facut-o din partea inferioara a unei carioca groase, iar manerele din sarma de aluminiu.
Pentru terci, am folosit bobite de cous-cous si le am acoperit cu oja transparenta. Lingura este facuta dintr-un chibrit.

Scuze pentru calitaltea imaginilor, dar camera digitala folosita atunci nu era prea performanta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Maqueta1.jpg
  • Imagine atasata: Maqueta2.JPG

Aceasta postare a fost editata de Mercenarul: 22 September 2008 - 10:42 PM


#2 Useril este offline   Mercenarul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 28-April 07

Postat 22 September 2008 - 10:43 PM

Aici este inca o poza a dioramei care nu a intrat in primul post.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Maqueta3.JPG


#3 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 23 September 2008 - 07:32 AM

Imagine atasata: Maqueta1.jpgImagine atasata: Maqueta2.JPGImagine atasata: Maqueta3.JPGaqueta3.JPG]
Bun venit aici (pentru restul vietii tale)!
Mi-am permis sa micsorez putin foto asa incat sa am o viziune de ansamblu, ai dreptate calitatea foto nu permite prea multe observatii asa incat profit (desi impresia generala este ca nu esti incepatorul ce vrei sa pari ).
Daca aceasta este prima atunci poate mai dezvalui din dioramele tale, eventual cu foto mai clare (sau o parte n-au trecut de vamesii consumatori de ceviche?).
Am o singura observatie :
Pe Deutscher Schäferhund il suspectez de litiaza urinara sau displazie congenitala a soldului desi nu excludem varianta ca tocmai a observat ca-i luna plina :friends: )))))
P.S. Cred ca despre acest produs ai amintit. (vezi foto 74)

Aceasta postare a fost editata de alexie: 23 September 2008 - 07:33 AM


#4 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 23 September 2008 - 09:29 AM

Bun venit Mercenarule,
Sa ne prezinti cit mai multe lucrari :drinks:
Iata fratilor prima victima a expozitiei, l-am cunoascut ieri la vernisaj si uite acum si posteaza. Bravos pentru lucrari !
Spor,
Bill :friends:

#5 Useril este offline   Mercenarul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 28-April 07

Postat 23 September 2008 - 11:55 AM

Din pacate, asta a fost singura diorama pe care am facut-o pana acum.
Iar toata colectia mea de machete si cutia cu unelte si vopsele, au ramas la Lima.

Cand mai voi trece pe acolo, voi fotografia colectia mea cu noua camera foto digitala.

#6 Useril este offline   Mercenarul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 28-April 07

Postat 23 September 2008 - 03:36 PM

Am gasit pe memory card a vechei mele camere digitale (care acuma e pe post de webcam) mai multe poze ale dioramei si a altor trei machete din colectia mea. Le voi publica mai tarziu.

#7 Useril este offline   indian_larry 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 27-September 08

Postat 27 September 2008 - 09:10 PM

@Mercenaru: Spune-mi si mie te rog frumos, de unde ai cumparat motocicleta cu atas.Eu sunt topit dupa ele.. :whistle: dar nu am gasit nicaieri ce vreau eu.
:iiam:

#8 Useril este offline   Mercenarul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 28-April 07

Postat 29 September 2008 - 09:08 PM

Vezi postareaindian_larry, la 27 Sep 2008, 21:10, a spus:

@Mercenaru: Spune-mi si mie te rog frumos, de unde ai cumparat motocicleta cu atas.Eu sunt topit dupa ele.. :whistle: dar nu am gasit nicaieri ce vreau eu.
:iiam:


Acel kit Italeri l-am cumparat cand locuiam in Peru.
Cred ca se chema "BMW R75 with sidecar", dar nu stiu daca Italeri inca il mai produce.

Si cum am promis mai inainte, aici sunt celalte poze ale dioramei.
De data asta, cu o rezolutie mai buna si mai mult detaliu.

Poza 1

Poza 2

Poza 3

Poza 4

Poza 5

Poza 6

Poza 7

Poza 8

Poza 9

Poza 10

Poza 11

Poza 12

#9 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 30 September 2008 - 10:12 PM

Zvezda reboxeaza Italeri ca "BMW P75" cod 3528
DA, foto sunt mai clare.
Din cate am putut vedea ai acordat o atentie deosebita detaliilor (insigne, cocarde etc.) ce au iesit excelent, n-am deslusit daca ai lucrat si la chipurile figurinelor dar am remarcat camuflajul discret al vehiculelor si al uniformei.
Am dedus (din trofeele de pe teava tunului) ca ori esti filogerman ori esti antisovietic si tot la deductii trec si faptul ca patrupedul este o figurina-jucarie.
Imi place dinamica si pozitionarea din diorama, desi (recunosc) nu cunosc care-i menirea vehiculului cu rolele de cablu.
Intucat am idei preconcepute cu privire la Peru (lame si poncho) sper sa spui cateva cuvinte despre magazinele de machete din Lima.
:whistle:

#10 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 30 September 2008 - 10:29 PM

Salut "Mercenarul"
Interesanta lucrare- la mai multe !
@ Alexie- vehiculele pe roti sunt de fapt cele 2 axe ale tunului de 88 mm, in diorama acesta apare ( logic) in pozitie de treagere, respectiv dat jos de pe "carucioarele" respective.
Adi

#11 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 30 September 2008 - 10:36 PM

Vezi postareaAdiP, la 30 Sep 2008, 23:29, a spus:

Salut "Mercenarul"
Interesanta lucrare- la mai multe !
@ Alexie- vehiculele pe roti sunt de fapt cele 2 axe ale tunului de 88 mm, in diorama acesta apare ( logic) in pozitie de treagere, respectiv dat jos de pe "carucioarele" respective.
Adi

Daca erau numai foto profil, juram ca ca sunt "Reporters sans frontieres" (de aici si expresia "carul de televiziune").
:whistle:
Multumesc

#12 Useril este offline   Mercenarul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 28-April 07

Postat 03 November 2008 - 12:02 AM

Vezi postareaalexie, la 30 Sep 2008, 22:12, a spus:

Zvezda reboxeaza Italeri ca "BMW P75" cod 3528
DA, foto sunt mai clare.
Din cate am putut vedea ai acordat o atentie deosebita detaliilor (insigne, cocarde etc.) ce au iesit excelent, n-am deslusit daca ai lucrat si la chipurile figurinelor dar am remarcat camuflajul discret al vehiculelor si al uniformei.
Am dedus (din trofeele de pe teava tunului) ca ori esti filogerman ori esti antisovietic si tot la deductii trec si faptul ca patrupedul este o figurina-jucarie.
Imi place dinamica si pozitionarea din diorama, desi (recunosc) nu cunosc care-i menirea vehiculului cu rolele de cablu.
Intucat am idei preconcepute cu privire la Peru (lame si poncho) sper sa spui cateva cuvinte despre magazinele de machete din Lima.
:friends:


La chipul figurinelor nu am lucrat prea mult. Decat le am vopsit ochii si atat.
Am pus acele trofeuri pe teava tunului, fiindca asa se vedea mai interesant.

Cat despre cainele, acesta a fost la inceput un lup de plastic din ala care se poate gasii in set-urile "gradina zoo" care se vand pe la magazinele de chinezarii. Dar eu nu l-am facut, ci l-am comandant de la un tip care se ocupa cu montatul de machete pentru studentii de arhitectura.

In Lima sunt trei magazine specializate in machete.
Primul are doua locale, unul relativ aproape de unde locuiesc eu acolo si altul in vechiul cartier unde am locuit. In apropierea celui de al doilea local al primului magazin, se afla alt magazin mai mic, care se ocupa tot la fel cu machete si materiale necesare pentru acestea. Al treilea magazin nu stiu daca mai exista, fiindca acum doi ani cand am fost in vizita parea ca isi lichida stockurile inainte de a inchide afacearea.
Marciile de machete care se gasesc in cele trei magazine sunt Revell (american, ca din SUA este originara aceasta marca), Monogram, Italeri, Tamiya, Hasegawa, Academy Minicraft, Airfix si Trumpet (marca recent intrata).
Despre adezive pentru machete, Testors este marca cea mai folosita. Iar la capitolul vopsele, Model Master sunt cele mai comune.

AdiP a spus:

Salut "Mercenarul"
Interesanta lucrare- la mai multe !


Multumesc, Adi.

Aceasta postare a fost editata de Mercenarul: 03 November 2008 - 12:04 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi