Forum Machete,Modelism,Hobby: Hummel-1/72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hummel-1/72 ...need help

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 19 October 2008 - 06:45 PM

M-am apucat aseara de 2 Hummel-uri...early de la Dragon si late de la Revell,pt a face o cat mai buna comparatie.Am inceput cu cel de la Dragon,despre care am auzit c-ar avea mai multe hibe la montaj.Din fericire nu este asa...montajul s-a derulat excelent,astfel ca azi dimineata la 4 i-am dat si culoarea de baza.Pe deasupra tunul de 150 de mm e o adevarata opera de arta pt scara asta...
Singura problema intalnita sunt decalurile.Atat in kitul Dragon cat si in cel Revell apare aceasi inmatriculare...ma refer la 110 din Normandia "Clausewitz".Daca cineva are poze sau ceva informatii despre aceasta ,i-as ramane indatorat...

#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 October 2008 - 09:48 PM

Dani@-"Clausewitz"apare (ca inmatriculare)si pe Hummel-ul de la Dragon 1/35;ce-l face asa "celebru"?
-iata-l pe "110 Clausewitz" in Normandia,cu cativa G.I. facindu-i RAR-ul(neamtu din prim plan,pare sa nu mai fie interesat de cele lumesti) :drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: GT.jpg


#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 October 2008 - 10:53 PM

-inscriptionarea"Clausewitz"apare pe un Hummel din 9th Panzer Division "Hohenstaufen"(asa il am eu 1/35 de la Dragon).
Istoria unitatii:
-in ajunul anului nou1942,Hitler isi exprima dorinta de a infiinta doua noi divizii SS:au fost amindoua organizate ca divizii mecanizate,devenind mai tarziu divizii blindate(a 9-a si a 10-a SS)si botezate cu numele a doi eroi din istoria Germaniei( Divizia a 9-a SS a fost botezata dupa numele lui Frederik Barbarosa,erou german mort in 1094 si inmormintat la castelul Hohenstaufen,pe care l-a ctitorit,erou pentru care Hitler avea o mare admiratie).
Divizia ce mai tarziu avea sa se cheme chiar Hohenstaufen,a fost gata echipata in ianuarie 1943,luna in care s-a stabilit cartierul general al diviziei la Berlin Lichterfelde,iar in a doua jumatate a lui februarie,la comanda marii unitati a fost numit" SS BrigadenFuhrer und GeneralMajor der Waffen SS" Wilhelm(Willi)Bittrich.

Hohenstaufen a fost o divizie foarte tanara(la propriu),cca.60-70% din efectivele sale fiind contigentele anului 1925-1926,deci trei sferturi dintre oamenii diviziei aveau varsta in jurul a 18 ani.In cautare de oameni-noi recruti,s-a apelat si la etnici germani,mai ales din Ungaria.

Cea mai mare parte a anului 1943,divizia si-a petrecut-o in Franta,cu instructia si preparativele pentru a fi pusa la dispozitia O.K.W.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 19 October 2008 - 10:55 PM


#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 October 2008 - 11:23 PM

Sub conducerea lui"Willi" Bittrich,divizia a primit instruire in toate tipurile de lupta,cu accent pe combaterea desanturilor parasutate(ceea ce ii va oferi un avantaj in anul urmator,la Arnhem,impotriva englezilor).
Intre iulie'43 si sfarsitul anului,pe langa instructia continua,la nivelul diviziei au avut loc schimbari in ordinea de bataie a unitatii;cel mai important lucru(asta te intereseaza pe tine):a fost detasat un "abteilung" de artilerie autopropulsata,ce se va dota mai apoi cu Hummel-uri,si sosirea noilor tancuri Panther.
In vara lui 1944,divizia se afla in Ucraina,pentru refacere,in vederea lansarii unei noi ofensive spre est;in 6 iunie,insa,aliatii au debarcat in Normandia si planurile ofensivei spre rasarit,au fost anulate.
Astfel fiind,pe 12 iunie primii oameni ai diviziei au parasit Polonia cu directia spre Franta.
In a doua jumatate a lui august,s-a format ceea ce se va numi "punga de la Falaise"in care erau stranse 19 divizii germane(dintre care 5 SS).Pentru a evita incercuirea completa(intre armata a 3-a USA si canadieni),nemtii au fost nevoiti sa incerce o strapungere prin spatiul stramt dintre Falaise si Argentan.La aceasta trecere au reusit sa scape diviziile Hohenstaufen si Das Reich.
Retragerea a inceput pe 22 august,zi in care Corpul 2 Blindat SS a primit ordin sa se retragadincolo de Sena, Divizia a 9-a Hohenstaufen urmind sa acopere retragerea.Au urmat lupte grele,in special in zona Amiens(de unde se pare ca provine si poza cu"110".

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_10_2008/post-1435-1224451372.jpeg


#5 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 20 October 2008 - 03:31 PM

Saru-mana frate Longinus pt informatii.Deci se pare ca Clausewitz e un early,iar nrele se pare ca sunt negre...cu alte cuvinte,Hummel-ul early de la Dragon,cu inmatricularile de la Revell si schema de vopsire de la Dragon.Zicea el Cata odata ca dintr-un Dragon si-un Revell iese ceva bun.Bineinteles si cu ceva ajutor de la fratiorii de "suferinta"....

#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 20 October 2008 - 07:25 PM

:dribble: .Exista totusi o "oaresce"posibilitate:anume aceea ca nickname-ul"Clausewitz"sa fi fost purtat de mai multe(cel putin 2)Hummel-uri.De ce spun asta?-pentru ca pe al meu Dragon numele apare inscriptionat pe teava tunului(ambele laturi,spre baza),dar nu apare(Dragon nu mentioneaza) cifra "110" , in timp ce tu dai ca prezente atat cifra cat si nickname-ul.Atat "Clausewitz cu 110"cat si cel fara cifre(poate o eroare prin omisiune a chinezilor)s-ar putea sa fie una si aceeasi masina:sau s-ar putea sa nu :drinks: .
Oricum istoria lui 9SS Panzer Division "Hohenstaufen",este cat se poate de reala.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 20 October 2008 - 07:28 PM


#7 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 31 October 2008 - 08:44 PM

In sfarsit azi am mai apucat sa lucrez cate ceva...ceva mai mult.Desi nu e inca gata[au mai ramas fig.de vopsit,prelata si probabil ceva "frunzaris"] m-am decis totusi sa-l prezint,pt ca,din pctul meu de vedere,kitul Dragon e absolut extraordinar.Interiorul mi s-a parut mai detaliat ca cel de la Revell,tunul la fel,trapele pot fi deschise,imbinarile aproape perfecte...singurul lucru mai "slabut" decat la kitul Revell sunt galetii,si probabil senilele-care mie mi s-au parut mai mult decat ok.Dar aici fiecare modelist cu gusturile lui...oricum,parerea mea despre acest kit e excelenta,fiind cel mai reusit kit pe care l-am montat eu de la Dragon.
Deci,Hummel early,Normandia 1944,Das Reich-Dragon 1/72:

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#8 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 31 October 2008 - 08:47 PM

alte cateva imagini...

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#9 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 01 November 2008 - 11:01 PM

Aproape de final am ajuns si cu Hummel-ul de la Revell...m-am hotarat sa-i dau un camo de iarna,pt ca detaliile erau prea fine.A cam avut nevoie de kit,iar tunul...Deocamdata arata cam asa:

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#10 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 06 January 2009 - 04:54 PM

Imi place schema de camuflaj de pe primul si detaliile adaugate. Betele de la spate sunt super tari. Sunt sigur ca si al doilea va arata la fel de bine cand il vei termina.
Imaginile sunt putin lucioase, dar este de la lumina folosita, se vede ca ele in realitate sunt mate.

#11 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 06 January 2009 - 11:12 PM

Salut Dani
Primul arata frumos, insa al doilea arata lucrat mult mai ingrijit la interior, cel putin pana acum.
Ceea ce apreciez in mod deosebit e caderea senilei (stanga/dreapta) imediat dupa roata intinzatoare, in partea superioara evident. Aceasi apreciere fata de culata piesei, cu mult mai putina "rugina", fata de prima.
Daca-mi permiti un sfat :-Nu il albi prea tare, sa nu se piarda din detaliile fine ale exteriorului.
Spor in continuare ! :drinks:

Later Edit :
Stiu ca ai remarcat si tu, dar nu ma pot abtine : -atentie la gura tevii !

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 06 January 2009 - 11:13 PM


#12 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 07 January 2009 - 12:03 AM

Fratilor,al doilea Hummel[late-ul de la Revell] e finalizat[aproape]...uite-l aici:

http://www.cartula.r...?showtopic=4563

Primul ,cel de la Dragon["Clausewitz"] e deocamdata in lucru...l-am matuit bine si cam atat.In curand sper sa-l termin,in functie de ce imi misca in cap :drinks: .

#13 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 07 January 2009 - 12:12 AM

Vezi postareadani, la 7 Jan 2009, 00:03, a spus:

Fratilor,al doilea Hummel[late-ul de la Revell] e finalizat[aproape]...uite-l aici:


Asta inseamna sa nu citesti decat ultima postare :friends:
Hai ca am sictirit-o ! :drinks:
Totusi, mentin afirmatia legat de senile, nu si pe cea legat de culata.
Spor in continuare la Clausewitz! :-D

#14 Useril este offline   mardale 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 14-April 08
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2009 - 04:15 PM

Eu mi-s mai noob asa in ale facutului, de privit/citit .. mai mult. Asa ca va rog sa-mi scuzati interventia, sper sa nu fie considerata jignitoare.. am atasat cateva poze reale cu un Hummel. E cumva posibil ca senila din kit sa fie prea lunga ? Din punct de vedere fizic si mecanic, nu prea e normala burta aceea la spate, daca masina este in miscare (ca in ultima poza) roata motrice trage de partea superioara a senilei, care teoretic ar fi intinsa pana la spate, peste roata intinzatoare si apoi toata portiunea in contact cu solul. Prima zona unde s-ar face burta ar fi imediat sub roata motrice. Tendinta la deplasarea inainte ar fi ca roata motrice sa "impinga senila" in partea inferioara si sa traga de partea superioara.
O singura poza arata relativ similar cu modelul, prima, care posibil sa fi servit drept sursa de inspiratie. La restul insa pur si simplu senila nu e atat de lunga incat sa atarne asa. Nu imi dau cu parerea despre munca depusa si despre efort, pe care le aplaud, ci despre kitul in sine, sper sa nu fiu gresit inteles :)

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#15 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 08 January 2009 - 12:47 AM

@mardale: Senila de la Dragon este mai lunga decat trebuie, ca la toate DS ori e mai lunga ori mai scurta, ori se curbeaza pe roata motoare, etc. :friends: Printre pozele tale s-a strecurat si un Nashorn! Acelasi sasiu, alt tun. :-D
@ dani: Pune te rog doua poze facute vertical de sus cu interiorul la cale doua modele, sa vedem o comparatie si sa decidem cat de importante sunt detaliile la compartimetul de lupta. La Dragon podeaua nu are detaliile de anti alnecare. Cat de important este? (intreb eu dupa ce mi-am luat foto-etch de la Eduard!) :drinks:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi