Forum Machete,Modelism,Hobby: reactualizare colectie 1/72, 1/76, 1/80, 1/87 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

reactualizare colectie 1/72, 1/76, 1/80, 1/87

#1 Useril este offline   corgi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 27-November 07

Postat 04 November 2008 - 12:49 PM

Iata reactualizarea colectiei mele de 1/72, 1/76, 1/80, 1/87 - Hongwell, Real-X, Yatming, Schuco, Saico, Del Prado, Creative Master, Corgi, Siku, EFE, Oxford, Classix, Base Toys, Armour Division, Abrex - cam inghesuite, in jur de 520 bucati.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF0999.jpg
  • Imagine atasata: DSCF1002.jpg


#2 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 04 November 2008 - 03:49 PM

 Frumoasa colectia :friends: ! Am remarcat pe acolo niste camioane facute de Corgi, stii unde se gasesc ? se gasesc la dealeri se camioane? au importatori in Ro? vinzi din ele?

#3 Useril este offline   corgi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 27-November 07

Postat 04 November 2008 - 08:54 PM

Vezi postareaciprian_gl, la 4 Nov 2008, 15:49, a spus:

Frumoasa colectia :friends: ! Am remarcat pe acolo niste camioane facute de Corgi, stii unde se gasesc ? se gasesc la dealeri se camioane? au importatori in Ro? vinzi din ele?



Din pacate nu se gasesc in RO. Si sunt scumpe, daca le gasesti. Am insa ceva de vanzare - de la Corgi - seria Fire Heroes, un camion de pompieri Seagrave anii '50 - destule detalii, cauciucuri. Costa 50 lei.

#4 Useril este offline   ted78 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 06-September 07

Postat 04 November 2008 - 09:24 PM

Dar cararama 1/72 ceva ce prisoseste?

#5 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 04 November 2008 - 09:28 PM

Eu unul imi scot palaria! Foarte tare colectia! Sa zic "la mai mare"? :D Poate noua, celorlalti!

Rugaminte: poti face poze de rezolutie mare la fiecare raft in parte? Sa savuram si noi minunile... Multumesc!

#6 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 05 November 2008 - 10:18 AM

Felicitari! Se aduna se aduna la fiecare. I-am aratat aseara pozele lui nevasta-mea (asta asa, sa zica mersi ca eu am doar 250 :friends: )

#7 Useril este offline   corgi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 27-November 07

Postat 05 November 2008 - 11:10 AM

Vezi postareated78, la 4 Nov 2008, 21:24, a spus:

Dar cararama 1/72 ceva ce prisoseste?



din pacate, nu... am tot facut schimburi si nu mai am nimic de dat... aduni si tu asa ceva? eu de mult am zis sa ne cunoastem mai bine noi colectionarii din bucuresti, macar. din tara eu stiu doar doi, asa mari.

#8 Useril este offline   corgi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 27-November 07

Postat 05 November 2008 - 11:11 AM

Vezi postareaAdyAero, la 5 Nov 2008, 10:18, a spus:

Felicitari! Se aduna se aduna la fiecare. I-am aratat aseara pozele lui nevasta-mea (asta asa, sa zica mersi ca eu am doar 250 :friends: )



hai ca esti tare...

#9 Useril este offline   corgi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 27-November 07

Postat 05 November 2008 - 02:00 PM

Vezi postareaVIPER, la 4 Nov 2008, 21:28, a spus:

Eu unul imi scot palaria! Foarte tare colectia! Sa zic "la mai mare"? :D Poate noua, celorlalti!

Rugaminte: poti face poze de rezolutie mare la fiecare raft in parte? Sa savuram si noi minunile... Multumesc!



Cum am putin timp, fac asemenea poze si le postez. Dar nu o se vada toate modelele, pentru ca unele rafturi sunt inghesuite... Asta e... Trebuie sa mai pun rafturi... Dar asta inseamna sa le dau toate jos - si ultima oara cand am facut asta, mi-a luat o zi intrega, cu tot cu operatiunea sters de praf...

#10 Useril este offline   ted78 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 06-September 07

Postat 05 November 2008 - 07:02 PM

Da, m-a prins si pe mine microbul, am in jur de 150, numai cararama si numai 1/72, am incercat sa ma limitez doar la astea si mi-am impus sa colectionez doar modelul fara variatii de culoare si fara vehicule utilitare, cat o mai merge. orcum acum sunt intr-un mic impas ca am caam tot ce a fost in tara si... Acum m-am apucat de modificari, am in lucru un ford focus, un ford tunderbird si un golf5 sunt curios ce o sa iasa. :friends:

Aceasta postare a fost editata de ted78: 05 November 2008 - 07:48 PM


#11 Useril este offline   romrail 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 129
  • Inregistrat: 13-November 05

Postat 05 November 2008 - 11:19 PM

Vezi postareated78, la 4 Nov 2008, 21:24, a spus:

Dar cararama 1/72 ceva ce prisoseste?


Ar fi la mine in jur de 50 de modele cararama 1/72 care prisosesc. Pentru ca mi-e destul de greu sa fac o lista cu toate modelele care le am pentru schimb sau vanzare, te rog da-mi un PM cu ceea ce te-ar interesa si eu iti voi spune daca am sau nu modelul respectiv.

#12 Useril este offline   ted78 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 06-September 07

Postat 12 November 2008 - 09:51 PM

Vezi postarearomrail, la 5 Nov 2008, 23:19, a spus:

Ar fi la mine in jur de 50 de modele cararama 1/72 care prisosesc. Pentru ca mi-e destul de greu sa fac o lista cu toate modelele care le am pentru schimb sau vanzare, te rog da-mi un PM cu ceea ce te-ar interesa si eu iti voi spune daca am sau nu modelul respectiv.

V-am trimis acum cateva zile un PM cu ce m-ar interesa. astept cu interes un raspuns.

#13 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 12 November 2008 - 09:57 PM

Vezi postareated78, la 5 Nov 2008, 19:02, a spus:

 Acum m-am apucat de modificari, am in lucru un ford focus, un ford tunderbird si un golf5 sunt curios ce o sa iasa. ;-)

 Fati un  topic si posteaza modelele pe care le ai si cele modificate.

#14 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2008 - 10:37 PM

Vezi postareacorgi, la 4 Nov 2008, 20:54, a spus:

Am insa ceva de vanzare - de la Corgi - seria Fire Heroes, un camion de pompieri Seagrave anii '50 ..............


Ceva amanunte, se poate ? - scara, foto (un cod sau o denumire mai exacta pentru googalit), stare

#15 Useril este offline   corgi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 27-November 07

Postat 04 December 2008 - 09:54 AM

Vezi postareaciprian_gl, la 4 Nov 2008, 15:49, a spus:

Frumoasa colectia <_< ! Am remarcat pe acolo niste camioane facute de Corgi, stii unde se gasesc ? se gasesc la dealeri se camioane? au importatori in Ro? vinzi din ele?



Salut, uite, ca te intereseaza machetele scara 1/76 de la Corgi - exista un importator in Cluj, care aduce direct din Marea Britanie - contacteaza-l pe Septimiu Totoian la 0745.120.824 sau la septitotoian@yahoo.com. Asta daca vrei o colectie adevarata, cum ai vazut la mine - serii limitate, cu produce Corgi. Autobuzele sunt produse sub seria Original Omnibos, iar camioanele/utilitarele sub seria Trackside (scara trenuletelor britanice este 1/76). Pentru mai multe detalii, viziteaza site-ul oficial Corgi:www.corgi.co.uk. Bafta!

#16 Useril este offline   corgi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 27-November 07

Postat 04 December 2008 - 10:14 AM

Vezi postareaciprian_gl, la 4 Nov 2008, 15:49, a spus:

Frumoasa colectia <_< ! Am remarcat pe acolo niste camioane facute de Corgi, stii unde se gasesc ? se gasesc la dealeri se camioane? au importatori in Ro? vinzi din ele?



Daca te interseaza TIR-uri moderne, exista si seria Corgi Roadscene 1/76 - amanunte gasesti tot pe site-ul oficial Corgi...

#17 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 05 December 2008 - 11:10 AM

 corgi   -  legat de importator ceva preturi? am sal contactez pe domn si am sa aflu dar pana primesc minutele poti sa imi spui tu!
           - legat de epoca camioanelor nu ma pasioneaza, ma intereseaza sa fie cu accent romanesc (care se gasesc prin ro).
           - situl oficial corgi il vizitez de mult cand am aflat ca exista si tiruri de cursa lunga in apropierea scari la care colectionez (1:72).
           - autobuze urbane am vazut ca au doar cu usile pe stanga si vreau pe dreapta, pe dreapta am vazut doar autobuze inter-urbane
          
 P.S.- rotile sunt de cauciuc sau plastic?

#18 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 05 December 2008 - 11:34 AM

  Prin cautarile mele de astfel de camioane 1/76 am dat peste cateva linkuri foare tari:        La primul link imi place diorama de prezentare a camioanelor. Mai sunt cateva dar trebuie sa le verific!

Aceasta postare a fost editata de ciprian_gl: 05 December 2008 - 11:38 AM


#19 Useril este offline   corgi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 27-November 07

Postat 05 December 2008 - 11:48 AM

Vezi postareaciprian_gl, la 5 Dec 2008, 11:10, a spus:

corgi - legat de importator ceva preturi? am sal contactez pe domn si am sa aflu dar pana primesc minutele poti sa imi spui tu!
- legat de epoca camioanelor nu ma pasioneaza, ma intereseaza sa fie cu accent romanesc (care se gasesc prin ro).
- situl oficial corgi il vizitez de mult cand am aflat ca exista si tiruri de cursa lunga in apropierea scari la care colectionez (1:72).
- autobuze urbane am vazut ca au doar cu usile pe stanga si vreau pe dreapta, pe dreapta am vazut doar autobuze inter-urbane

P.S.- rotile sunt de cauciuc sau plastic?




Au toate rotile cu cauciucuri. Legal de modele: toate camioanele din seria Trackside sunt modele britanice. Doar in seria Roadscene au modele care se intalnesc si pe la noi: TIR-uri Scania, MB Actros, Volvo FH 12. Vorbeste cu importatorul cand o sa poti. Eu te pot ajuta sa iti cumperi ceva direct de la el - o sa aduca un transport curand. Autobuzele (autocarele) sunt modele europene - se gasesc si pe al noi - dar au volan pe dreapta. Dar sunt atat de frumoase, serii limitate, incat nu vad vreun impediment in asta. Scara este 1/76 la aceste serii. Cele urbane sunt modele britanice. dar pana la urma e optiunea ta: daca vrei niste machete adevarate, serii limitate, cum ai vazut in pozele mele, apropiate de 1/72, ca si scara, asta e solutia... Tu decizi si ma anunti. Eu te ajut sa iti iei asa ceva...

#20 Useril este offline   corgi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 27-November 07

Postat 05 December 2008 - 11:49 AM

Vezi postareacorgi, la 5 Dec 2008, 11:48, a spus:

Au toate rotile cu cauciucuri. Legal de modele: toate camioanele din seria Trackside sunt modele britanice. Doar in seria Roadscene au modele care se intalnesc si pe la noi: TIR-uri Scania, MB Actros, Volvo FH 12. Vorbeste cu importatorul cand o sa poti. Eu te pot ajuta sa iti cumperi ceva direct de la el - o sa aduca un transport curand. Autobuzele (autocarele) sunt modele europene - se gasesc si pe al noi - dar au volan pe dreapta. Dar sunt atat de frumoase, serii limitate, incat nu vad vreun impediment in asta. Scara este 1/76 la aceste serii. Cele urbane sunt modele britanice. dar pana la urma e optiunea ta: daca vrei niste machete adevarate, serii limitate, cum ai vazut in pozele mele, apropiate de 1/72, ca si scara, asta e solutia... Tu decizi si ma anunti. Eu te ajut sa iti iei asa ceva...




P.S. Ai remarcat ca si Cararama face modelele britanice cu volanul pe dreapta...

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi