Forum Machete,Modelism,Hobby: Ministrung selfmade - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 14 Pagini +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ministrung selfmade

#166 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 27 April 2011 - 11:05 PM

Mai cu vremea, mai cu vremurile, mai cu sarbatorile am cam neglijat hobyurile dar nu inseamna ca am renuntat si cate ceva tot am mai mesterit la cele incepute. Am reusit sa definitivez pinola la strung

Imagine atasata: CRIM0013.jpg

Imagine atasata: CRIM0014.jpg

mai am doar doua piese de lucrat pe strungul adevarat si trec la definitivarea micutului.

Printre altele, stimulat de discutiile de la nave si de o scula livrata de DeAgostini la un alt kit, pentru infiptul tintelor, am incercat si eu sa fabric una. Nu are chiar aspectul celei industriale dar eu o consider cu mult mai rezistenta.
Manerul e lucrat pe strung din un capat de coada de matura si e gaurit cu un burghiu de 3 mm pe adancime de aprox. 3 cm. Pentru tija care apasa pe tinte am folosit un electrod de sudura curatat de pasta si slefuit, de 3 mm diametru, infipt in gaura manerului. Pentru tubul de ghidaj am taiat un capat dintr-un element de antena telescopica putin mai scurt decat capatul de tija ce iese din maner. La obiectul meu, manerul are 7 cm lungime, tija iese din maner 5 cm iar tubul are 4,7 cm. Am folosit pentru tinerea tubului in pozitie ,,deschisa'' un arc de la un conractor (merge orice arc in care intra tubul si aluneca usor)

Imagine atasata: 1.jpg

O imagine cu pozitia elementelor

Imagine atasata: 2.jpg

2-3 spire de la un capat al arcului se strang cu un patent pentru a se fixa strans pe tub

Imagine atasata: 3.jpg

celalalt capat se prinde pe un mic ,,guleras'' lasat la maner din prelucrare. Se ajusteaza pozitia arcului pe tub in asa fel incat tija sa fie in interior putin mai mult decat lungimea tintelor si e gata scula.

Imagine atasata: 4.jpg

Se poate folosi si o surubelnita a carei tije sa fie de 3 mm diametru la care se inlatura partea lata si se finiseaza capatul la drept iar pentru tub un capat de teava cu gaura interioara de 3 mm diametru si care sa culiseze usor pe tija.

Si tot urmare a unor discutii mai vechi am injghebat o anexa utila si suficient de usor de facut de oricine are un capat de scandura, un fierastrau, cateva holzsuruburi si bineanteles nevoie de asa ceva.
Problema era folosirea unei minifreze pentru lucrari marunte pana la nivelul de a face un catarg. Pentru asta am incercat un batiu rudimentar care poate transforma freza in ministrung.

Am inceput cu batiul, din o stinghie de stejar de la un fotoliu vechi la care am prins doua talpi pe capete. La toate prinderile am folosit holzsuruburi si aracet intre piese.

Imagine atasata: f1.jpg

Imagine atasata: f2.jpg

Apoi am facut ceea ce urmeaza a fi varful de centrare

Imagine atasata: f3.jpg

Imagine atasata: f4.jpg

Imagine atasata: f5.jpg

Din o bucata de tego de 10 mm si un calup de stejar am confectionat suportul pentru freza dupa forma acesteia si dupa vechiul principiu de respectare a celor trei axe

Imagine atasata: f6.jpg

Imagine atasata: f7.jpg

Imagine atasata: f8.jpg

#167 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 27 April 2011 - 11:29 PM

Am inceput fixarea pe scandura de baza

Imagine atasata: f9.jpg

Imagine atasata: f10.jpg

Pentru blocarea varfului de centrare pe o pozitie dorita am folosit un cadru ,,U'' din electrod de 4 mm filetat la capete si trecut prin doua gauri in talpa varfului. Prin strangerea piulitelor se fixeaza piesa pe batiu.

Imagine atasata: f11.jpg

Pentru fixarea frezei pe suport am folosit tot un cadru ,,U'' din electrod de 4 mm prevazut cu un jug de strangere la capete care deasemeni sunt filetate si prevazute cu piulite

Imagine atasata: f12.jpg

si am continuat cu suportul pentru cutit care se poate deplasa atat lateral pe batiu cat si transversal

Imagine atasata: f13.jpg

Imagine atasata: f14.jpg

Imagine atasata: f15.jpg

Imagine atasata: f16.jpg

Imagine atasata: f17.jpg

In final ,,minunea'' arata cam asa

Imagine atasata: f18.jpg

Imagine atasata: f19.jpg

Imagine atasata: f20.jpg


Pentru prinderea materialului la freza se poate folosi un holzsurub la care se taie floarea pentru a se putea prinde in pensa sau o piesa cu care voi reveni in cateva zile. materialul de lucru se fixeaza cu ajutorul varfului de centrare.
Nu e o scula de forta dar pentru catarge, vergi si chiar tunuri mici din lemn merge. Pentru aschiere, dalti fine pentru lemn, pile , smilgher. De preferat reglaj la turatie medie.

#168 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2011 - 09:50 AM

trebuie neaparat sa-mi fac si eu una din asta. aveam chiar si un plan, dar acum sunt mai multumit de ce vad.

#169 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 28 April 2011 - 11:46 AM

Am omis sa spun ca e mai usor de folosit si la frezat asa fixata pe suport si cu ambele maini libere

#170 Useril este offline   l0ngh0rn 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 04-February 11
  • Location:Pitesti

Postat 30 April 2011 - 09:38 PM

Salutare
Imi cer scuze pentru of-topic dar am si eu o rugaminte daca se poate
Am gasit sa cumpar aparatul din imaginile 1- 2, si nu stiu care ar fi valoarea acestuia avand lipsa componentele incercuite in imaginea 3
Va multumesc!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg


#171 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 30 April 2011 - 10:09 PM

Nu as putea sa iti spun cam care ar fi pretul la ora actuala. Eu pe al meu am dat 450 lei pe vremea cand aveam 1500 lei salariul.
Scula e buna si se merita cumparata chiar cu piesele lipsa. Abia mai poti trege de pret. Piesele se pot complecta. Circularul, chiar daca e mai putin comod la lucru dar e mai bun decat cel de la proxxon. Eu zic sa nu ratezi.

#172 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 30 April 2011 - 11:12 PM

daca te ajuta, in aceeasi forma bruta, eu am dat pe el 150 lei anul trecut. cu tot cu modificari, am iesit cu aproape 100 lei mai putin decat circularul de la proxxon. am renuntat la partea de strung si polizor (mi-am cumparat unul micut tot de la proxxon-chiar daca puteam lua unul cu mult mai ieftin, am avut si eu o "nebunie").
de altfel, vezi ca gasesti topicul meu chiar in aceasta parte a forumului.

Aceasta postare a fost editata de KIT: 30 April 2011 - 11:13 PM


#173 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 01 May 2011 - 09:21 AM

Am descoperit oferta, mi se pare totusi putin cam exagerat pretul, daca era complect merita. Acum depinde si de optiunea proprie. Al meu are in jur de 30 de ani de functionare si merge ca si nou. Ca putere e mult peste ,,jucaria'' de la Proxxon. Am zis deja ca piesele lipsa se pot complecta relativ usor si se preteaza la modificari care sa il faca mai lejer in exploatare. Un exemplu e cel al lui Kit care inca se mai poate perfecta pentru a fi detasabil in caz de folosire in alt scop.

#174 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 01 May 2011 - 10:32 AM

al meu era complet. avea pe el inclusiv accesoriile pentru polizor si strung.
dar in urma upgrade-ului facut pentru circular, am renuntat la ele pt ca era prea incomod sa stau de fiecare data sa-i pun noua adaptare. asa ca l-am lasat doar circular.

#175 Useril este offline   l0ngh0rn 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 04-February 11
  • Location:Pitesti

Postat 01 May 2011 - 09:02 PM

Va multumesc frumos pentru informatii
Pretul am crezut si eu ca este cam mare, se mai adauga si drumul 100 lei ca nu suntem din aceeasi localitate si tranzactia trebuie efectuata fata in fata + modificari ulterioare, motiv pentru care am cerut si parerea celor mai in cunostiinta de cauza. Daca aveti cunostinta de un asemenea aparat de vanzare va rog sa ma anuntati.
Va multumesc!
Oseara placuta!

#176 Useril este offline   bel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 07-April 09

Postat 09 May 2011 - 09:35 PM

Am eu unul , facut deja circular cu masa fixa (din textolit de 3mm) , cu flanse pentru panza de circular cu orificii de 10mm ; 16mm si 22mm ; impreuna cu cele trei panze ; fara 300 lei nu-l dau

#177 Useril este offline   bel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 07-April 09

Postat 10 May 2011 - 03:38 PM

poza:
http://i52.tinypic.com/103vp6s.jpg

#178 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2011 - 10:11 AM

nu cred ca acesta este locul potrivit pentru o asemenea postare. era mai nimerit daca postai la Vanzari si vei vedea acolo daca pretul tau este unul corect. dar eu iti spun ca este unul mare.

#179 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 16 July 2011 - 08:03 PM

Strungul e aproape gata, mai am ceva finisaje de facut si apoi sa ii fac poze. Deja isi face treaba de vre-o doua saptamani. Intre timp am mesterit un slefuitor micut si am facut cateva poze poate se mai inspira cineva.
Motorul e la 220 V , nu stiu de la ce e ca l-am capatat asa cum e dar banuiesc ca e de la un mixer mic.
Suportul e din tego de 12 mm ansamblat cu 2 cepuri si un holzsurub. morotul e prins pe suport cu 4 suruburi de suportul au original.
Discul e lucrat pe strung din teflon si introdus fortat pe bucsa de pe axul motorului
Atat ca aparatoare pentru ventilatorul motorului cat si ca suport pentru intrerupatorul basculant am folosit un profil U din aluminiu prins cu 2 holzsuruburi de ,,talpa'' suportului
Pentru legaturile electrice am folosit un bloc cu 2 conectori cu surub.
Masa de lucru e din tabla de aluminiu de 1,5 mm si e cu posibilitate de modificare a unghiului fata de discul abraziv.
Discul abraziv e taiat din o foaie de smilgher dupa diametrul celui din teflon si lipit cu ,,picatura''
Nu sunt dimensiuni critice si considerand destul de simplu masinaria, nu mai fac si alte comentarii.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 01.jpg
  • Imagine atasata: 02.jpg
  • Imagine atasata: 03.jpg
  • Imagine atasata: 04.jpg
  • Imagine atasata: 05.jpg
  • Imagine atasata: 07.jpg
  • Imagine atasata: 08.jpg
  • Imagine atasata: 09.jpg
  • Imagine atasata: 10.jpg
  • Imagine atasata: 11.jpg
  • Imagine atasata: 12.jpg


#180 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 16 July 2011 - 08:36 PM

Si tot la capitolul autodotari, o minirindea ( 60 mm X 17 mm X 11 mm )
E lucrata dintr-o singura bucata de lemn de stejar., preformarea locasului pentru cutit e facuta cu freza iar apoi e finisat la cote cu pila fina. Pana pentru fixarea cutitului e tot din stejar. Cutitul e din otel ( un capat de panza de bomfaier lucrat la polizor la dimensiunile 30 mm X 12 mm si ascutit pe o singura fata la 45 grade )

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Imag0074.jpg
  • Imagine atasata: Imag0075.jpg
  • Imagine atasata: Imag0076.jpg
  • Imagine atasata: Imag0077.jpg
  • Imagine atasata: Imag0078.jpg
  • Imagine atasata: Imag0079.jpg
  • Imagine atasata: Imag0080.jpg
  • Imagine atasata: Imag0081.jpg


#181 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2011 - 10:21 PM

slefuitorul ma tenteaza mai mult decat rindeaua pt ca din asta am. :dribble:

#182 Useril este offline   Saci 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 01-February 11
  • Location:Oradea
  • Interests:Motociclism

Postat 25 July 2011 - 06:29 PM

Prin colturi de mult uitate am gasit chestia asta, l-a facut un strungar in schimbul unei datorii.
Mandrina de pe stanga (a fost pusa doar sa nu stea axul asa, gol) nu poate fi folosit decat cu burghiu pe stanga, sau cu un adaptor pt. pasla. Mai vad eu.
In dreapta ma gandeam la o mandrina mare ((tot de la strungar) universal n-am) care cu un racord sa poata fi monta pe axul filetat.
Papusa mobila habar n-am cum sa fac. Am vazut varfuri rotative prin piata dar la niste preturi de sta matza-n coada.
Si acu nedumerirea:
Ce motor (putere) credeti ca ar avea nevoie? Ceva la 800-1000W ar fi suficient?
Si turatie? care e turatia ideala pt. strung de lemn?

merci

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Kép0166.jpg
  • Imagine atasata: Kép0165.jpg
  • Imagine atasata: Kép0163.jpg


#183 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 25 July 2011 - 08:34 PM

Inprovizatia nu are limite, totul tine de fantezia creatorului. Ceea ce ai e un inceout insa trebuie tinut cont de performantele obtinute. Pentru lucrul cu lemn. o turatie de 1500 de ture/minut e suficient. Asta se poate obtine si de la un motor de masina de spalat Alba Lux, la o putere suficienta. Problema e in continuare, ceea ce ai tu e un intermediar intre motor si materialul de lucru. Asta implica transmisii care de multe ori, in regim de amator nu fac altceva decat sa scada din performante. Daca ai invedere constructia unui circular, e in ordine, aiceea ce e nevoir, e necesar doar masa de lucru si motorul care pentru lucruri marunte e suficient la 5-600 W / 1500 - 2000 rot/min. Se poate folosi si pentru strung insa apar pierderi importante fata de acelasi model de motor folosit cu antrenare directa pe ax. Asta e comentariu general, nu inseamna ca nu poate fi functional si ceea ce vrei cu conditia experimentarii. Teoretic trebuie sa functioneze.
La un strung pentru lemn. regim de modelist ( diametre de lucru pana in 50 mm ) un motor de 4-500 w / 1200 rot/min e mai mult decat suficient.

#184 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 26 July 2011 - 10:16 AM

Vezi postareaSaci, la 25 July 2011 - 06:29 PM, a spus:

...Mandrina de pe stanga (a fost pusa doar sa nu stea axul asa, gol) nu poate fi folosit decat cu burghiu pe stanga, sau cu un adaptor pt. pasla. Mai vad eu....



Cred ca daca intorci panza de circular invers (dintii orientati invers) si antrenarea cu motorul corecta, mandrina o sa se invarta pe dreapta (pt. burghie uzuale).
Spor, ca scula are potential....

#185 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 26 July 2011 - 10:55 AM

Nu pot aprecia exact care e cota de la capatul axului unde e montata panza. Asa cum e in poze, ansamblul poate fi finalizat ca o scula universala pentru lucrat la lemn. Pentru strung iti trebuie suportul de cutit, un cap de centrare mobil si in cel mai simplu caz un ,,rac'' de prindere a materialului pe ax. Daca gasesti o mandrina care sa se potriveasca la filet e si mai bine, sau chiar un universal micut. Pentru circular trebuie doar adaptata o masa de lucru deasupra axului. daca in locul panzei montezi o piatra, ai si polizor, iti trebuie doar 2 saibe intre care sa strangi piatra si eventual o bucsa de compensare a diametrului axului la cel al gaurii pietrei. Tot pe acelasi sistem se poate monta un disc de pasla , o perie sau un disc abraziv.. In cazul in care gasesti mandrina e rezolvata si problema pentru burghie. Ca motor ma repet cu ce am mai zis, unul la 500 W si pana in 2000 rot/min e suficient la un raport de transmisie de 1/1. E buna si remarca lui Kromag insa asta inseamna sa schimbi configuratia montajului. Problema ar fi mai simplu de rezolvat in varianta propusa de el daca folosesti un motor cu condensator de compensare a fazei caz in care modificarea sensului de rotatie se poate face prin inversarea doar a unei conexiuni a retelei electrice la motor.

Arata acest topic


  • 14 Pagini +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi