Forum Machete,Modelism,Hobby: Despre Decaluri - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Despre Decaluri

#1 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 06 December 2008 - 10:53 PM

Va rog spuneti si mie (mai ales Z-mare) cum se imblanzesc decalurile sa intre prin detalii(santuri) sau sa ia forma machetei (mai ales pe bot la FW-190 sau alte forme rotunde)
Si mai ales la ce se refera "zemurile lui Wurger"
Z-mare ai o poza cu un arado-234 cu o cruce mulata pe aripa, bestiala! :hi: <_<

#2 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2008 - 12:35 AM

Daniele, sa stii ca atunci cand pui in paranteza "mai ales ......", inseamna ca ne consideri pe ceilalti mai handicapati.
Nu ca n-am fi, dar nu e delicat.
Mai ales ca unii, altii, chiar s-au obosit sa-ti citeasca intrebarile si sa-ti raspunda, chiar daca aveau poate ceva mai bun de facut.
Mai ales ca, daca ti-ai fi dat silinta, gaseai pe site cateva raspunsuri la intrebarea ta.
Daca doreai sa ii pui o intrebare direct lui Z, puteai sa-i dai un pm.

#3 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 07 December 2008 - 02:18 PM

Imi cer mii de scuza nu am vrut sa jihnesc pe nimeni doar ca am vazut in postul lui Z mare si poate ne impartaseste din experienta lui ca sincer acuma, fara sa jihnesc pe nimeni mai mult el si Cartula mi-au raspuns. Si tu si iti multumesc. Daca intrebam pe PM nimeni nu ar fi vazut raspunsul ca poate altii nu il stiu si invata si ei pe langa mine

Aceasta postare a fost editata de DGDaniel: 07 December 2008 - 02:34 PM


#4 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 December 2008 - 04:39 PM

Mrinelule, cred ca ai fost putin nedrept! Acest "mai ales...." nu este deloc jignitor (nu ca sa fi eu la mijloc, lipsit de modestie), dar eu i-am indicat un articol (adica asta http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/N-D...pe-macheta.html , pe care l-am scris, mai acum ceva vreme, referitor la decaluri. De aici acel "mai ales..." Acum ca am lamurit treburile, sa venim la oile, scuzati, decalurile nostre.

Citeaza

cum se imblanzesc decalurile sa intre prin detalii(santuri) sau sa ia forma machetei (mai ales pe bot la FW-190 sau alte forme rotunde)
Treaba nu-i deloc prea simpla, zic eu, deoarece treba depinde numai de ...decal! Daca vrea muschii lui se muleaza, daca ba, ...ba!
Pentru mulare se foloesc, cum ziceam in articol, solutii care inmoaie nitel pelicula pe care e desenat decalul, in asa fel incit acesta intra in santuri. Aceste solutii au numele generic de "decalsoft" si sint facute din diferite ingrediente (alcool izopropilic, alcool butilic, substantie detensioactive etc., nu stiu reteta exacta).
Zemurile lui Wurger exact asta sunt. Din pacate nu cred ca mai are asa ceva si, partea nasoala, e ca nici nu mai poate face. A facut la o vreme ceva cantitate, dar nu s-a prea inghesuit lumea la ele...
La decalurile rebele, am folosit nitrosolv, dat cu pensula, intr-o singura trecere. Asta nu e scrisa in articol, idea mi-a venit mai tirziu.

#5 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2008 - 01:08 AM

Nu m-am simtit foarte jignit, ca nu sunt asa de sensibil, ci doar am facut o constatare.
Eu am folosit cu foarte mare succes "Micro Set" si "Micro Sol", facute parca de MICROSCALE - USA. Le-am luat din Franta.
Chiar sunt excelente si foarte usor de folosit.
Cele de la Agama mi s-au parut apa de ploaie.

#6 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 December 2008 - 08:34 AM

Citeaza

Cele de la Agama mi s-au parut apa de ploaie.
Te contrazic, am cumintit cu ele decaluri care nici nu s-au sinchisit la setul "Micro Set" si "Micro Sol".
Repet, fiecare, hai sai zic "tip", de decal, raspunde intr-un anume fel la aceste solutii. Am intilnit decaluri care se aranjau super chiar si pe vopsea mata (cele de la kit-urile Smer!!!, unele de la Revell) si decaluri care nu au cedat la nimic (Revell, Italeri, Academy, Dragon). Probleme am avut cu decalurile de la Roden, cele mai vechi erau extraordinar de prosate, nu cedau nici la nitrosolv, intre timp le-au mai imbunatatit, dar sunt departe de a fi bune.

#7 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 09 December 2008 - 09:19 AM

Vezi postareaZ-mare, la 9 Dec 2008, 08:34, a spus:

. Probleme am avut cu decalurile de la Roden, cele mai vechi erau extraordinar de prosate, nu cedau nici la nitrosolv, intre timp le-au mai imbunatatit, dar sunt departe de a fi bune.


Nu-mi povesti Zetule ca tocmai ma lupt cu niste decaluri Roden care nu se lasa nicicum imblinzite <_<
Si ca sa nu fiu off topic, recomand si solutiile de la Gunze adica Mr. Mark Setter si Mr. Mark Softer.
Softer inmoaie decalul si Setter il face sa se aseze bine pe suprafata unde urmeaza sa-l pui.
Ca idee, e bine sa incerci orice solutie folosesti inainte pe un decal de pe coala, pe care nu-l folosesti, sa vezi cum se comporta si sa ai grija sa le folosesti conform instructiunilor. Ele actioneaza cu diferente intre tipuri de decaluri.
De exemplu Mr. Mark Softer trebuie aplicat in strat subtire, daca-l lasi sa se stringa in picaturi poate sa-ti atace decalul ireversibil.
Spor,
Bill

#8 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2008 - 05:47 PM

Z, taman d-aia am zis "mi s-a parut". M-am muncit cu ele degeaba la "checkertail" (cred ca am scris corect) Academy cu decaluri vechi si groase.
Au cedat dupa ce am bagat cutterul pe fiecare delimitare de panou si am muiat cu microsol de mi-a venit rau.
Roden mi s-au parut carton - acum vreo 4 anisori.
Imagine atasata: Avioane_DSC07077_resize.JPG
Imagine atasata: Avioane_DSC07078_resize.JPG

#9 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 09 December 2008 - 08:27 PM

Vezi alexelu ca a prins bine o discutie pe forum nu pe PM. Dar sa lasam asta la o parte faina macheta, felicitari si intrebare (ca de obicei la mine):

ce stiti sau ce parere va dati despre Adhesol + Tensol + Hypersol (solutii decal) de la parc si daca tot suntem aici si FLAT VARNISH acril-matt tot de Agama, pentru ca mine in oras nu gasesc lac mat sinto

Aceasta postare a fost editata de DGDaniel: 09 December 2008 - 08:28 PM


#10 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2008 - 10:48 PM

Mumu-sol alea sunt de la Agama, de care vorbiram mai sus.
Am folosit lac mat de la agama, dar email. Mie mi s-a parut cam sidefat, cam prea sidefat.

#11 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 December 2008 - 08:41 AM

Ai dreptate Bill, cind pun decalurile zic un "Doamne-ajuta!", asez toate sticultele cu zemuri (vreo 10) in fata si vad cu care merge cel mai bine, dupa aia ma apuc de treaba. Din pacate mai e o nasolie: la unele decaluri silvering-ul apare abia a doua, a treia zi! :friends: Si daca am apucat sa dau cu solutia de fixare de la Humbrol (Decal Fix) (care habar nu am ce-i!!!) nu prea mai am ce-i face, nu mai raspunde la nimic! Si da, este bine ca solutiile sa fie date in strat subtire, aici nu merge treaba cu "mult si bine", decalul se poate distruge sau ramine patat.
Mai e o treaba de adaugat. Daca apare silvering, degeaba dai cu zemurile peste el daca nu se scoate aerul de sub decal! Pentru asta, cu un ac de seringa sau virful unui bisturiu, se inteapa din loc in loc decalul, astfel aerul iese iar solutia patrunde si sub decal, ajutind la o mai buna aderare de suprafata machetei.

Citeaza

ce stiti sau ce parere va dati despre Adhesol + Tensol + Hypersol
Mie mi-a fost de folos, lui Marinelu nu, deci, pina la urma, depinde de decal. La unele decaluri merge, la altele nu. Treaba e ca nu poti stii dinainte la care merge si la care nu! :dribble:
Lacurile acrilice de la Agama sunt foarte bune! De emailuri nu stiu ce sa zic, nu le-am folosit.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 10 December 2008 - 08:44 AM


#12 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 12 December 2008 - 10:32 PM

La ce se refera lumea cu "silvering" ?

#13 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 12 December 2008 - 11:41 PM

Despre asta :
http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/N-D...pe-macheta.html
Citeste-o ca merita !
Parerea mea

Si despre ceea ce a scris Z, inaintea postarii tale, adica asta :
Citat
"Mai e o treaba de adaugat. Daca apare silvering, degeaba dai cu zemurile peste el daca nu se scoate aerul de sub decal! Pentru asta, cu un ac de seringa sau virful unui bisturiu, se inteapa din loc in loc decalul, astfel aerul iese iar solutia patrunde si sub decal, ajutind la o mai buna aderare de suprafata machetei."
Inchis citatul.


Adi

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 12 December 2008 - 11:46 PM


#14 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2008 - 12:30 AM

Cateva remarci, poate ajuta:

Secretul convingerii decalului sa se conformeze in detalii/linii de panou este urmatorul:
- intre decal si suprafata trebuie sa existe lichid. Solutie, apa, nu foarte important. Ideea e ca orice bula de aer prinsa la aplicare, va face silvering cand se usuca. Deci primul pas, eliminati orice bula de aer, apasand cu o pensula dinspre centru spre exterior.
- pe masura evaporarii apei prin folia decalului, se creeaza o depresiune intre decal si suprafata, care 'trage' decalul in detalii. Ei bine, daca decalul este prea rigid, acesta nu se va 'mula' si va permite patruderea aerului sub marginile exterioare. Duce la silvering daca nu se iau masuri. Asta e momentul optim de aplicare a solutiei de inmuiere a decalului, care are rolul sa-l faca mai flexibil, astfel incat sa poata fi tras in detalii. ATENTIE, nu aplicati solutia de inmuiere prea devreme, daca e aplicata in momentul in care decalul are inca pelicula de lichid intre el si suprafata, se poate intampla ca datorita inmuierii, sa se increteasca iremediabil!
A detecta momentul precis tine si de experienta, care se poate acumula doar lucrand si gresind.

#15 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 December 2008 - 05:18 PM

O alta metoda (sugestie )mai putin costisitoareinsa dar care v-a trebui testata in prealabil , intrucat dateaza de pe vremea cand mai ajungeam sa pun si eu un decal pe vreo macheta , ar fi urmatoarea :Se "unge" putin suprafata modelului cu o vopsea de ulei ( de preferat o nuanta pentru "imbatranirea" culorii intrucat se v-a putea folosi apoi si pe restul vehicolului ).Se sterge cu o pensula moale si uscata cat mai mult din respectiva culoare . Ideea nu este de a vopsi suprafata ci de a creea un soi de liant intre decal si model ( actionand si ca un fel de "lipici" usor ).Se asaza decalul cat mai exact(de preferinta) in pozitia indicata , se preseaza usor cu o pensula curata pe suprafata decalului dinspre centru spre extremitati pentru a indeparta apa .Apoi se indeparteaza apa de pe model , iar daca e cazul se mai finiseaza usor pe langa decal sau suprafetele adiacente ,cu pensula uscata eventualele urme lasate de apa pe model . Din cate tin minte rezultatele erau bune pentru multe tipuri de decal-suri insa asa cum spuneam mai sus , trebuie testata .Eu prefer de obicei ulei-uri romanesti intrucat au un pigment puternic, consistenta si "se leaga" bine . Am amintit asta deoarece nu stiu in ce masura afecteaza vopselele diferitilor producatori amintita tehnica de a pune decaluri .Se poate vopsi cu ulei peste vopsea mata , uleiul se usuca de obicei mat daca este asezat in strat foarte fin.

Aceasta postare a fost editata de dany: 13 December 2008 - 05:27 PM


#16 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 December 2008 - 08:11 PM

Bune precizari Cartula! De aceea este indicata folosirea solutiei decalset, de curatare si umezire a locului. Pelicula de apa ajuta si la pozitionarea lui. Momentul tratarii cu decalsoft (solutia de inmuiere), e tocmai acea perioada cind decalul nu mai aluneca pe suprafata depusa, adica pelicula de apa de sub el s-a evaporat. Aplicind tehnica asta, niciodata nu am avut probleme!
Dany, uite o metoda, oarecum asemanatoare cu a ta. Eu, inainte de a pune decalurile, dau cu lac acrilic pe suprafata unde vine pus decalul. Las sa se usuce citeva minute (5 - 10) si incep sa pun decalurile. Pelicula de apa inmoaie putin lacul, exact atit cit sa se lipeasca! O alta metoda, de la 1-0-9 citire, este ca in apa in care inmoi decalurile sa pui putin Future. Atentie insa, surplusul de solutie trebuie sters imediat, altfel locul are tendinta de matuire!
Atrag atentia inca o data, exista decaluri si decaluri, nu toate raspund la fel aceluiasi tratament!!!!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi