Forum Machete,Modelism,Hobby: Sven Hassel vs. Swen Hasel... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sven Hassel vs. Swen Hasel...

#1 Useril este offline   Dan_Necrofor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 28-February 08
  • Location:cartier Vitan, Bucuresti
  • Interests:Figurine 1/35 si 1/16 + vehicule 1/35 toate WW2...

Postat 22 December 2008 - 11:30 PM

Intrebarea "a citit cineva carti de Sven Hassel?" este total nepotrivita pt ca am certitudinea ca multi useri de pe acest forum sunt fani ai personajelor create de Sven... as vrea insa sa aflu daca despre Swen Hasel stie cineva ceva?
De curand am cumparat o carte "Swen Hasel - Nisipurile insangerate" si nu mica mi-a fost mirarea sa observ cat de mult seamana ca stil (din cat am citit) cu celebrul Sven Hassel. Sunt insa de-a dreptul enervante insa crearea personajelor, copie fidela:
Porta - Portta
Batranul (Beier) - Mosul (Beyer)
Legionarul - Mercenarul
Barcelona - Sevilla
Micutul (Creutzfeldt) - Maruntelul (Krautfeld)
Julius Heide - Julian Heiden
si nu in ultimul rand Sven - Swen
Tipul asta a vrut cumva sa fie ironic sau care a fost scopul acestei plagieri? Chiar omul asta nu avea imaginatie (greu de crezut)? Daca stie cineva mai multe detalii despre acest autor astept ceva lamuriri...

#2 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 22 December 2008 - 11:41 PM

Este un plagiat pur,aparut prima data pe piata acum 10 ani,cind Nemira nu mai tiparea originalele,pt pt ca pierduse copyrightul.

#3 Useril este offline   Danu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 02-August 05

Postat 23 December 2008 - 01:28 AM

Ultima oara cand m-am uitat pe site-ul originalului Sven (acum vreo 2-3 ani...) chiar amintea de 'plagiat in Romania' si 's-au initiat masuri legale impotriva...' ;-) Am citit cartea, si initial am crezut ca au schimbat traducatorii, dar oricum nu se gaseste intre operele lui Sven Hassel.

PS: Ce ar zice Dragon Models ltd. daca ar sti ca Nemira foloseste boxart-urile lor pentru ilustratiile copertilor...? :whistle:

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 23 December 2008 - 02:31 PM

"Swen Hasel"asta e unul mioritic,care va sa zica?
-jalnica incercare-sa plagiezi unele dintre cele mai cunoscute carti de gen si atunci sa te limitezi doar la a schimba nitel numele,pe ici,pe colo ;-) si atat !?;nu sunt in stare de mai mult/mai bine?

#5 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 23 December 2008 - 07:38 PM

Pai e un calcul specific natiei noastre: cartile lui s-au vandut excelent in Romania, editie dupa editie. In consecinta, putin efort si plagiatul se poate dovedi o sursa serioasa de venit.

#6 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 23 December 2008 - 07:54 PM

mi-aduc aminte ca dupa revolutie cand era moda romanelor de Sandra Brown, niste studenti din Iasi s-au inteles cu cineva de la o editura si au inceput sa scoata asa zise romane de Sandra Beown scrise cu schimbul prin camine. ce mare lucru, daca ai intrat la liceu comentand Mioritza si Toma Alimos , un roman cu o vaduva si un doctor/avocat e floare la ureche. ne bagam? ce romane sunt la mode acu? eu am editura, talente sunt pe forum....

#7 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 24 December 2008 - 06:30 AM

Vezi postareahoria, la 23 Dec 2008, 19:54, a spus:

[...] eu am editura, talente sunt pe forum....


Ai editura? Cauta-ma! Sunt fierbinte! ;-) Inca mai e o paine de mancat aici. Da' sa n-aud de Sandra B. sau de Zven Hasel. Nu vrei niste scenarii "La bloc" sau... cum era... "Sase, vine politia"?

Aceasta postare a fost editata de eugen: 24 December 2008 - 06:30 AM


#8 Useril este offline   Dan_Necrofor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 28-February 08
  • Location:cartier Vitan, Bucuresti
  • Interests:Figurine 1/35 si 1/16 + vehicule 1/35 toate WW2...

Postat 09 February 2009 - 01:59 PM

Revin la subiect... Am citit "Swen Hasel - Nisipurile insangerate" si pot spune ca mi-a placut... asa ca o recomand fanilor Sven Hassel.

#9 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 09 February 2009 - 03:18 PM

Mda ...
Vand ieftin tigari GENT, electronice Panasoanic si Suny.
Contez pe provincie ....

#10 Useril este offline   optyqus 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 15-February 09
  • Location:Piatra Neamt / Iasi

Postat 19 February 2009 - 03:14 PM

Vezi postareaDan_Necrofor, la 9 Feb 2009, 13:59, a spus:

Revin la subiect... Am citit "Swen Hasel - Nisipurile insangerate" si pot spune ca mi-a placut... asa ca o recomand fanilor Sven Hassel.


Chiar azi am luat ziarul Adevarul cu carte, Swen Hassel - Gestapo... chiar sunt curios cum e. Cartile astea de la Adevarul merita luate, calitate buna la doar 11 lei... cu 11 milioane ( colectia va fi de 100 de carti) ai o adevarata biblioteca cu cele mai importante opere literare. Problema e ca trebuie sa te combini cumva cu un vanzator de la toneta, ca altfel nu gasesti. Eu de exemplu platesc anticipat pe 2 saptamani... stiu ca deja sunt cam offtopic, dar am vrut sa fac o recomandare celor pasionati de literatura.

#11 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2009 - 12:01 AM

Vezi postareaDan_Necrofor, la 9 Feb 2009, 13:59, a spus:

Revin la subiect... Am citit "Swen Hasel - Nisipurile insangerate" si pot spune ca mi-a placut... asa ca o recomand fanilor Sven Hassel.


Fanii Sven Hassel nici nu ar fi greu de multumit. Am citit si eu "seria" in perioada adolescentei si m-a fascinat. Nu mai spun ca avea taica-meu doua carti Sven Hassel inca de pe vremea lui Ceausescu, atunci era ceva nemaipomenit. Astazi nu cred ca as putea citi ceva in stilul asta. Pentru o satira mai mult sau mai putin subtila la adresa Wehrmachtului, va recomand seria 08/15 de Hans Hellmut Kirst.

#12 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 04 March 2009 - 09:03 AM

Vezi ca e confuzie intre cele 2 nume! Cel cu W, asa cum s-a zis si mai sus, e "clona".

P.S. eu pe toate le-am citit inainte de 1989 :clapping:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi