Forum Machete,Modelism,Hobby: Aerograf si compresor pentru incepator - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Aerograf si compresor pentru incepator

#1 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 23 December 2008 - 11:13 PM

Salut. La sfatul unei cunostinte care "se stie" la modelism si manat de faptul ca vopsitul cu pensula pe suprafete mari e foarte greu(mai ales cu raportul de dilutie si din alea), m-am gandit sa-mi cumpar si eu un aerograf si, evident, compresor. Mam uitat pe hobbyx.ro si am vazut ca au o gramada de aerografe, multe dintre ele la preturi asemanatoare dar nu stiu care sa-l aleg. Cunostinta asta mia recomandat sa aiba duza de 0.3 si sa fie double action(asta nui o problema, toate fiind double action). Dar e de ajuns 0.3 pentru suprafete mari? Majoritatea de acolo au duza care "se invarte" in jurul 0.2-0.3 mm, asa ca singura diferenta din cate vad e data de capacitatea cupei. Oare e doar atat sau ma insel?

La compresor mam uitat tot pe hobbyx si am vazut 2 modele care cred ca ar fi potrivite pentru mine: TA74520(299 RON) si AS18(2) (370 RON). Care il recomandati? Ce face diferenta dintre ele?

Mentionez din nou ca nam folosit niciodata asa ceva(abia am invata sa diluez vopsele :whistle: ). Si am nevoie de altceva? Furtunu de la compresor la aerograf e inclus sau trenuie luat separat? Si daca da, cum stiu daca mufele se potrivesc?

si inca ceva(promit ;-) ): aveti idee cam in cat timp se livreaza in alba iulia? si cam cat ii transportul? Am mai comandat lucruri de pe net pana acum, dar niciodata nau fost livrate de posta, ci de un curier.

Multumesc anticipat si scuzati daca vam deranjat cu intrebarile(care is cam multe....).

PS: Sarbatori fericite

#2 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 December 2008 - 01:34 AM

Eu pot sa-ti ofer un aerograf BD 203. L-am folosit o singura data, de proba.
Overall, e OK. Pe hobbyx e 250. Daca te intereseaza la 200, da-mi un pm.
Are duza de 0.2, care e buna la detalii. Daca maresti un pic presiunea si insisti mai mult pe tragaci, poti vopsi fara probleme si suprafete mai mari. Doar ca o sa dureze un pic mai mult - sper ca nu vrei sa zugravesti cu el.
In principiu, compresorul vine cu un furtun si un racord.

#3 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 24 December 2008 - 08:42 PM

Citeaza

Eu pot sa-ti ofer un aerograf BD 203. L-am folosit o singura data, de proba.
Overall, e OK. Pe hobbyx e 250. Daca te intereseaza la 200, da-mi un pm.


Nu multumesc. fara suparare, dar prefer nou.

Ce ziceti de BD-134(145 RON)? ( http://hobbyx.ro/pro...pre.3384.html)- al doilea diin lista. Vad ca are cupa destul de mare si duze de 0.2 si 0.3. Si din cate imi dau seama din poza, cupa e pe lateral si se poate regla.

#4 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 24 December 2008 - 08:55 PM

Este o alegere buna,tocmai mi-am luat si eu acel model, are cupa lateral. Sint foarte multumit de el

Nu are doua diuze,ci una singura,dar prin desurubarea capacelului diuza se subtiaza la 0,2

#5 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 27 December 2008 - 05:53 PM

Citeaza

Este o alegere buna,tocmai mi-am luat si eu acel model, are cupa lateral. Sint foarte multumit de el


Dar ii bun si pt suprafete mari si pt. detalii? Scrie acolo ca ii si gravitational si prin absortie. Ii asta mare diferenta?

Si cum ramane cu livrarea? Locuiesc in Alba Iulia. Aveti idee cam cat ar dura si cam cam cat ar fi taxele postale?

#6 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 27 December 2008 - 06:01 PM

BD-134 COSTA 145 RON. Daca mai cumperi de 55 ron alte chestii trebuincioase transportul este gratuit [adica de la suma de 200 ron transportul este gratuit] .Cel mai bine este sa dai telefon si sa intrebi persoana de la hobbyx. Succes!!

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 December 2008 - 02:48 PM

Am raspuns la intrebari de acest gen de nu stiu cite ori. Dar nu-i bai, o mai fac o data.
Daca vrei sa vopsesti suprafete mai mari (Cit de mari? Ce intelegi prin mari? Pentru mine un B 24 este o suprafata mare de vopsit!!! :pardon: ), orienteaza-te spre o duza de 0,3 mm. Asa ca BD134 ar fi bun. Dar, zic eu, o a te incomodeze cupa montata pe lateral. Asa ca ti-as recomanda un BD 130 sau 137. Cel oferit de Marinelu e foarte bun, dar daca nu vrei la mina a doua...
In privinta compresorului mergi pe AS198. Stiu, e mai scum, dar e si mult mai bun! Cele doua enumerate de tine nu au rezervor de stocare, asa ca la 10 - 20 de minute de vopsit, trebuie sa faci o pauza de o juma de ceas, altfel se incinge prea tare.

Citeaza

Scrie acolo ca ii si gravitational si prin absortie. Ii asta mare diferenta?
Se refera la felul cum se face alimentarea cu vopsea. In primul caz vopseaua curge sub "infuenta" (ma rog, sa nu complicam lucrurile, cel putin deocamdata :friends: ) gravitatiei, cupa fiind montata deasupra aerografului, in cel de al doilea caz vopseaua este "aborbita" de depresiunea facuta in duza, cupa fiind montata sub aerograf. In cazul lui 134, cupa se monteaza pe lateral, tipul de functionare depinzind felul cupei. Avantaj la "gravitational" este ca se pot folosi cantitati foarte mici de vopsea, ceea ce e imposibil cu cel prin absorbtie. Avantajul la cel prin absortie e ca mizeria, adunata pe fundul recipientului, nu ajunge in duza.

Citeaza

Si cum ramane cu livrarea? Locuiesc in Alba Iulia. Aveti idee cam cat ar dura si cam cam cat ar fi taxele postale?
Vezi http://hobbyx.ro/cumpar.html unde zice In cel mai scurt timp de la confirmare veti fi contactat prin email sau telefon de echipa noastrai pentru a stabili impreuna detaliile referitoare la livrare

Citeaza

Nu are doua diuze,ci una singura,dar prin desurubarea capacelului diuza se subtiaza la 0,2
:lol: :clapping: E prima oara cind aud asa ceva!!!!???? Poti sa fii mai explicit????

#8 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 28 December 2008 - 02:49 PM

Salut, eu unu ti-as recomanda BD-180 la 169 RON (pe care il am si de care sunt ffff multumit) sau daca asta ti se pare scump incerca BD-130 la 129 RON, oricum eu unu ti-as zice sa cauti un aerograf cu o cupa care are cel putin 7cc si capac ptr ca atunci cand o sa ai de vopsit suprafete mari o sa inebunesti sa tot pui vopsea daca are cupa mai mica, iar capacul te ajuta sa nu versi vopseaua atunci cand o sa-l inclini. Referitor la compresor tot ce gasesti pe hobbyx.ro nu au inclus in pret si furtun, ala trebuie cumparat separat.

#9 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 29 December 2008 - 09:01 PM

Citeaza

Daca vrei sa vopsesti suprafete mai mari (Cit de mari? Ce intelegi prin mari? Pentru mine un B 24 este o suprafata mare de vopsit!!! rolleyes.gif ), orienteaza-te spre o duza de 0,3 mm.


Pentru inceput o sa fac probabil machete de avioane de vanatoare la 1/72, deci nu prea mari. Pe viitor insa, o sa incerc si bombardiere si nave(in jur de 80 cm lungime din cate am vazut). Dar cu 0.3 se pot face si detalii(cum ar fi camuflajele luftwaffe)?

Citeaza

Salut, eu unu ti-as recomanda BD-180 la 169 RON (pe care il am si de care sunt ffff multumit) sau daca asta ti se pare scump incerca BD-130 la 129 RON, oricum eu unu ti-as zice sa cauti un aerograf cu o cupa care are cel putin 7cc si capac ptr ca atunci cand o sa ai de vopsit suprafete mari o sa inebunesti sa tot pui vopsea daca are cupa mai mica, iar capacul te ajuta sa nu versi vopseaua atunci cand o sa-l inclini


Cupa de 7cc de la BD-130 e de ajuns pt suprafete mai mari(cum ar fi o nava de 80 cm lungime)? Cred ca are si capac, desi nu se vede prea bine din poza.

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 December 2008 - 12:26 PM

OK, pentru ce vrei sa faci, duza de 0,3 e foarte buna. Eu la mai tot ce am facut am folosit duza de 0,5 mm, aerograf AZTEK.

Citeaza

Cupa de 7cc de la BD-130 e de ajuns pt suprafete mai mari(cum ar fi o nava de 80 cm lungime)?
E chiar prea de ajuns!!! Daca nu are capac ii faci unul din plastic, nu-i mare problema!

#11 Useril este offline   CristianD 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 12-March 09
  • Location:Ploiesti

Postat 24 April 2009 - 11:07 AM

salut...sunt si eu tot la inceput de drum cu modelismul si ma intereseaza sa achizitionez un aerograf + compresor. vreau sa il folosesc ptr machete scara 1:35 (blindate si figurine) asa ca am si eu nevoie de cateava pareri. am studiat oferta de la hobbyx si am mai citit pe formu sa capat cateva informatii !

intrebarile acum :
1.ptr aerograf BD-139 ,BD-137 ?(vreau sa folosesc vopsele acrylice cat si email ); si ptr compresor AS-18A ;AS-176 ? sau daca stiti de alte oferte , orice sfat e bine primit !
2. intalniri in bucuresti se tin?(am citit undeva aici pe formu de in intalnire la Iasi la sfarsitul lunii ianuarie)..si dak da as vrea sa vin si eu,de unde pot afla mai multe informatii ?

#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 April 2009 - 07:31 PM

Magica (măGica, Magica sau Magică? :clapping: ) treaba sta cam asa:
- prima treaba tine de buget, adica de criza si finante!
1.In primul rind ptr-ul ala ma cam incurca...ca nu prea iese nimic clar. Zici: intrebarile acum si urmeaza ptr aerograf BD-139 ,BD-137 ? Ptr...ce? (ca banuiesc ca ai vrut sa zici pentru). Dar hai sa-ti raspund ce cred ca am inteles eu. Bd 139 NU. Este un aerograf special pentru graficieni, detalii fine. Capacitatea "cupei" (defapt nu are cupa!) este extrem de mica, 0,5 ml. Dar daca vrei sa faci scurta la mina pina vopsesti un tank la 1/35, no prolem! :whistle:.
BD 137, da! Un aerograf numai bun pentru modelisti. Cupa decenta, duze bune pentru modelism, pret acceptabil.
Cit priveste compresorul nu-ti recomand nici AS-18A, nici AS-176. Primul nu are rezervor, deci va merge continuu pe perioada cit vopsesti. Greu de reglat presiunea la iesire. AS-176, desi are rezervor si presostat, capacitatea rezervorului este foarte mica, practic compresorul merge tot timpul. Ce iti recomand este AS-189, din pacare vad ca nu mai e pe stoc. Dar poti astepta pina aduce.
2. Ai citit dar nu tot. (iti recomand asta, ai ce vedea si invata!!!!) Da, ne intilmin, a treia simbata din luna (e lege!), la Muzeul Militar Central, cu mici exceptii.
- http://www.cartula.ro/forum/Intalnirea-lun...ilie-t5291.html
- http://www.cartula.ro/forum/Intalnirea-lun...rtie-t5175.html
- http://www.cartula.ro/forum/Intalnirea-lun...arie-t4853.html
O rugaminte si sfat pentru viitor: ca raspunsul sa fie pe masura, intrebarea trebuie sa fie clara, inteligent pusa si in concordanta cu gramatica limbii romane! Inainte de a pune o intrebare, rasfoieste forumul, poate s-a mai vorbit despre subiect.

#13 Useril este offline   Anton 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 30-January 09
  • Location:Brasov

Postat 24 May 2009 - 10:38 PM

Buna, am nevoie de un sfat si pentru atata lucru nu am mai vazut rost-ul creari unui nou topic. Sa trecem la subiect, doresc sa fac un pas inainte intr-ale modelismului si m-am hotarat sa achizitionez un aerograf.... si ma gandeam ca acesta ar fi potrivit d.p.d.v. al pret + calitate "TG-SET GRAVITY FEED - TALON Airbrush Set" http://www.amazon.com/Talon-Gravity-Feed-A...529&sr=8-21 dar cum nu ma prea pricep va solicit ajutorul sa ma sfatuiti daca este o alegere buna, adica nu vreau sa regret mai tarziu ca m-am zgarcit, prefer sa dau o data banii si sa fie de calitate


...a si inca o chestie acesta banuiesc ca este diametrul duzei ".38mm Nickel Silver Tip" este ok pt. 1/72 1/48??
http://www.paascheai...ravityfeed.html

Astept sugestiile voastre. Multumesc !!!

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 May 2009 - 07:59 AM

Firma Paasche este recunoscuta ca o firma ce face aerografe de calitate. Deci din punctul asta de vedere nici o problema.

Citeaza

a si inca o chestie acesta banuiesc ca este diametrul duzei ".38mm Nickel Silver Tip"
Da, este diametrul duzei.

Citeaza

este ok pt. 1/72 1/48??
Da, este ok dar nu suficient! Mai e novoie si de multa, multa experienta! ;-) Nici scara machetei nu dicteaza diametrul duzei, nici duza, scara machetei!!! Daca te tin curelele, poti vopsi cu duza de 0,2 mm un vapor la scara 1/1! :pardon: Alta e treaba, o duza mica te ajuta sa vopsesti mai usor detalii fine. Pentru astfel de treburi e mai utila o duza de 0,2 mm. Dar si cu 0,38 mm se pot face lucruri la fel de fine dar cu ceva egsăsaiz

#15 Useril este offline   Anton 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 30-January 09
  • Location:Brasov

Postat 25 May 2009 - 09:31 AM

Vezi postareaZ-mare, la 25 May 2009, 08:59, a spus:

Firma Paasche este recunoscuta ca o firma ce face aerografe de calitate. Deci din punctul asta de vedere nici o problema.
Da, este diametrul duzei.
Da, este ok dar nu suficient! Mai e novoie si de multa, multa experienta! ;-) Nici scara machetei nu dicteaza diametrul duzei, nici duza, scara machetei!!! Daca te tin curelele, poti vopsi cu duza de 0,2 mm un vapor la scara 1/1! :pardon: Alta e treaba, o duza mica te ajuta sa vopsesti mai usor detalii fine. Pentru astfel de treburi e mai utila o duza de 0,2 mm. Dar si cu 0,38 mm se pot face lucruri la fel de fine dar cu ceva egsăsaiz


Acuma parca mi se pare mare aceasta duza asa ca o sa achizitionez si o duza de 0,25 mm ... doar ca sa fiu sigur,
Merci...

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 May 2009 - 07:14 PM

Da, este o idee foarte buna! Numai atentie, trebuie sa comanzi duza + ac! Rar am vazut (si in general la clone) ca un singura ac sa mearga la toate duzele!

#17 Useril este offline   CristianD 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 12-March 09
  • Location:Ploiesti

Postat 02 June 2009 - 08:10 PM

merci Z-mare ptr raspunsuri !
Am vazut in Practiker compresor (fara ulei- am cerut informatii si mi sa spus ca functioneaza pe baza la un piston si ca uzura ar fi mai mare ca la cele "cu ulei" dar nu necesita filtru pentru ulei !) cu un rezervor de 24 l ;-) si costa in jur de 380RON . Intrebarile sunt :
1. se preteaza la modelism? are cineva compresor de genul asta?
2. diferentele majore dintre compresorul mentionat mai sus si "AS-189 Compresor cu tank aer Tp I " de pe site de la hobbyx sunt zgomotul (banuiesc ca cel din Practiker ar fi mai galagios) si dimensiunile? cel de la hobbyx nu stiu daca este pe ulei sau fara, ce ziceti ca diferenta de pret nu e atat de mare?

#18 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2009 - 09:03 PM

Magica, acum mult timp, am luat un compresor din acesta (nu chiar acelasi model, dar tot din gama celor cu 24L si motor uscat). Vezi ca se gasesc si sub 380RON, pretul minim la care am vazut unul la oferta era de 250RON.

Ce avantaje are:
- rezervor mare si sanatos.
- toate cele pe el gata montate (presostat, regulator de presiune, supapa de suprapresiune, unisens la intrare)

Ce dezavantaje are:
- dimensiunea. E cam mare, trebuie sa vezi daca ai unde sa il tii.
- zgomotul, Zgomotul, ZGOMOTUL. E oribil de zgomotos.

Ce am facut eu, a fost sa inlocuiesc motorul de pe el cu un motor de frigider. Conversia e banala, doar dai jos motorul original si conectezi cu un furtun motorul de frigider. E drept, costa in plus motorul de frigider, dar rezolvi problema zgomotului.
Eu am fost foarte multumit de rezultate. Iti recomand solutia asta. Daca cumva ai nevoie sa pui la loc motorul original, se rezolva in 5-10 minute.

#19 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 02 June 2009 - 09:04 PM

Vezi postareamagica, la 2 Jun 2009, 21:10, a spus:

merci Z-mare ptr raspunsuri !
Am vazut in Practiker compresor (fara ulei- am cerut informatii si mi sa spus ca functioneaza pe baza la un piston si ca uzura ar fi mai mare ca la cele "cu ulei" dar nu necesita filtru pentru ulei !) cu un rezervor de 24 l ;-) si costa in jur de 380RON . Intrebarile sunt :
1. se preteaza la modelism? are cineva compresor de genul asta?
2. diferentele majore dintre compresorul mentionat mai sus si "AS-189 Compresor cu tank aer Tp I " de pe site de la hobbyx sunt zgomotul (banuiesc ca cel din Practiker ar fi mai galagios) si dimensiunile? cel de la hobbyx nu stiu daca este pe ulei sau fara, ce ziceti ca diferenta de pret nu e atat de mare?


Salut!
Eu folosesc un compresor de genul asta. Face galagie mare, asa ca atunci cind incarca, nu lucrez, fac o pauza. Zgomotul este mare si este enervant, dar in rest ma descurc binisor cu el. Cind am ceva bani, vreau sa-mi cumpar unul mai silentios.

#20 Useril este offline   CristianD 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 12-March 09
  • Location:Ploiesti

Postat 02 June 2009 - 09:28 PM

Vezi postareatibi22, la 2 Jun 2009, 22:04, a spus:

Salut!
Eu folosesc un compresor de genul asta. Face galagie mare, asa ca atunci cind incarca, nu lucrez, fac o pauza. Zgomotul este mare si este enervant, dar in rest ma descurc binisor cu el. Cind am ceva bani, vreau sa-mi cumpar unul mai silentios.



multumesc pentru raspunsul promt! dar cel de la hobbyx ("AS-189 Compresor cu tank aer Tp I ") il are cineva?

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi