Forum Machete,Modelism,Hobby: Bric Lexington - 1776 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bric Lexington - 1776 Recomandare pentru navomodelisti

#1 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 27 December 2008 - 06:28 PM

Aveam de mult pregatite planurile pentru constructia bricului asteptand momentul prielnic.Intentia era sa il realizez de la zero,intr-o damigenuta de 3 L,din lemn.Dar cum in luna asta am avut o multime de sarbatori,am lasat putin lucrul deoparte si am mai umblat pe net sa vad ce noutati mai sunt in lume.Asa am dat peste Lexington la scara de 1:96,nu din lemn ci din carton,produs de ShipYard,la Paper Model

Imagine atasata: 100_0001.jpg

Initial l-am comandat cu intentia de a face un cadou,modelul fiind relativ usor de realizat din privinta numarului de elemente dar dupa ce am primit materialul am renuntat dintr-o umbra de egoism.Realizarea e deosebita atat ca descriere cat si in ce priveste calitatea cartonului.Instructiunile de constructie sunt amanuntite si insotite de o multime de imagini detaliate precum si de mai multe planuri ce au in vedere si arborada si greementul navei.Revin asupra calitatii cartonului pe care sunt imprimate subansamblele si care efectiv m-a incantat.
Desi e indicat de producator pentru avansati,eu il recomand si incepatorilor.Cu atentie,atat modul de prezentare cat si calitatea materialului si proiectarea componentelor face modelul abordabil iar linia corpului il claseaza printre navele frumoase ale vremii.La o lungime a corpului de 42 cm cred ca poate face deliciul unei vitrine sau a unei biblioteci.Pentru cei care au urmarit constructia Leocadiei in scopul de a invata cate ceva consider ca realizarea Lexingtonului nu poate crea nici un fel de problema, dimpotriva poate fi un pas spre un model mai complex.

#2 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 28 December 2008 - 01:08 PM

Revin cu cateva imagini ale chitului

Imagine atasata: 100_0014.jpg Puntea principala si elemente de bordaj


Imagine atasata: 100_0012.jpg Chila,punte intermediara si tunuri


Imagine atasata: 100_0008.jpg Planuri


Imagine atasata: 100_0006.jpg Instructiuni


Pachetul contine 16 file in afara de coperta,format A4,din care 8 inclusiv interiorul copertilor sunt dedicate explicatiilor de constructie si planurilor inclusiv dimensiunile si forma velelor si arboradei,2 file contin osatura si necesita dublare cu carton de 1 mm iar 6 file contin elementele de constructie si sunt din carton de 0,3 mm.Si mai e atasat si pavilionul navei.
Am fost placut surprins de prezentarea detaliata a etapelor de constructie cu imagini atat generale cat si pe sectiuni cu pozitionarea fiecarui element conform numerotarii.Fiind patit am verificat de cateva ori dimensiunile componentelor si nu am gasit diferente care sa necesite ajustari pe timpul montajului.
Personal ii acord nota 10 si desi am in lucru inca 3 modele de profil (Victory 1:96 tot de la ShipYard, Victory 1:200 de la Maly Modelarz procurate de la PaperModel si Victory 1:400 cules de pe net) e undeva inlauntrul meu un spiridus mic si sacaicios care imi tot sopteste ca daca o sa ma apuc si de Lexington o sa il termin inaintea celorlalte.Deocamdata ii mai servesc cate o rachie,ca doar suntem in sarbatori,sa vad cum il mai pacalesc de luna viitoare.

#3 Useril este offline   ClaudiuN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 191
  • Inregistrat: 02-February 08
  • Location:Brasov

Postat 29 December 2008 - 12:51 PM

SUCCES !!
Astept cu interes prezentarea şi cānd voi considera necesar voi interveni .... pe ici pe colo...
Pānă la noua postare - Noroc si LA MULŢI ANI !!

#4 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 01 January 2009 - 01:19 AM

Mult succes si din partea mea. Sunt sigur ca va iesi un model de exceptie. Eu totusi nu as recomanda un Shipyard pentru incepatori decat dupa ce construiesc vreo 2-3 nave inainte si dupa ce au urmarit cu atentie topicul tau si al lui PaperModel.

#5 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 01 January 2009 - 01:37 PM

Salut Dragos si LA MULTI ANI ! MULTI ANI SI SANATATE la toti vizitatorii!
E adevarat ca ShipYardul are in general modele complexe cu multe elemente si care necesita unele tehnici mai speciale de constructie.Dupa cum am mai discutat,eu nu am ca principala activitate cartoanele,dar imi place sa lucrez cu ele,si de aceea nu cunosc modul de realizare a multor modele si a multor firme, dar Lexingtonul este efectiv deosebit realizat din ceea ce cunosc eu si de aceea l-am si prezentat iar calitatea materialului,proiectarea desfasuratelor,detaliile explicative si un numar nu dus spre extrema de componente consider eu ca face accesibila constructia si pentru un incepator care a mai lucrat cate ceva si stie sa foloseasca un foarfec,un cater,un liniar si ceva adeziv si bineanteles mana si vointa.
SPOR !

#6 Useril este offline   INicolae 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 02-December 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce necesita rabdare ...

Postat 15 January 2009 - 12:51 PM

Salut Traian sunt si eu cu un ochi pe aici mi-ar fi util ,pentru ca daca spuneam ca mi-e frica de tancuri iata ca acum fac unul cat despre veliere imi doresc dar mai am de acumulat cunostinte, asa ca spor la treaba si salutari tuturor de pe forum!!!

#7 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 15 January 2009 - 02:41 PM

Vezi postareaINicolae, la 15 Jan 2009, 12:51, a spus:

Salut Traian sunt si eu cu un ochi pe aici mi-ar fi util ,pentru ca daca spuneam ca mi-e frica de tancuri iata ca acum fac unul cat despre veliere imi doresc dar mai am de acumulat cunostinte, asa ca spor la treaba si salutari tuturor de pe forum!!!


Salut Nicu.Jumatate din treaba e facuta:vrei.Mai ramane cealalta jumatate adica sa incepi lucrul.In privinta acumularii de cunostinte va trebui sa iti intorci privirile in alta parte fiindca aici deocamdata nu am facut altceva decat sa recomand celor ce sunt interesati un model pe care ii consider bine realizat,usor dr lucrat si destul de frumos.Pentru mod de lucru te poti documenta cu lux de amanunte tot aici pe forum la Tehnici / Santa Leocadia.Oricum daca esti tentat eu iti recomand calduros Lexingtonul. Iti zic ca e SUPER.Iar daca ai nevoie de unele consultatii sunt bucuros sa te ajut cu ce stiu. P.S.mie mi-au placut si inca imi plac tancurile.

#8 Useril este offline   INicolae 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 02-December 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce necesita rabdare ...

Postat 16 January 2009 - 09:37 AM

Vezi postareatraian, la 15 Jan 2009, 14:41, a spus:

Salut Nicu.Jumatate din treaba e facuta:vrei.Mai ramane cealalta jumatate adica sa incepi lucrul.In privinta acumularii de cunostinte va trebui sa iti intorci privirile in alta parte fiindca aici deocamdata nu am facut altceva decat sa recomand celor ce sunt interesati un model pe care ii consider bine realizat,usor dr lucrat si destul de frumos.Pentru mod de lucru te poti documenta cu lux de amanunte tot aici pe forum la Tehnici / Santa Leocadia.Oricum daca esti tentat eu iti recomand calduros Lexingtonul. Iti zic ca e SUPER.Iar daca ai nevoie de unele consultatii sunt bucuros sa te ajut cu ce stiu. P.S.mie mi-au placut si inca imi plac tancurile.



Multumesc cu siguranta sunt multe de invatat de pe aici .. :pardon:

#9 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 25 March 2009 - 10:32 AM

Spiridusul de care vorbeam e potolit momentan din varii motive dar as fi foarte curios daca cineva dintre vizitatori a abordat constructia si oarecari comentarii legate de subiect. Si nu neaparat despre kitul prezentat de mine ci in general despre model chiar si in alta abordare.
Spor!

#10 Useril este offline   criksu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 11-November 08
  • Location:Pitesti

Postat 07 April 2009 - 08:24 PM

traian. ai planurile pentru aceasta nava?.. am refer la planurile de forme pt constructia ei din lemn.

#11 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 08 April 2009 - 09:54 PM

Salut Criksu, am planurile dar sunt la o scara mult mai mica si cam saracut in detalii. Dupa cum spuneam eram si inca mai sunt tentat sa il inbuteliez intr-o damigenuta si tocmai lipsa de multe detalii il face mai usor de abordat pentru asa ceva si se compenseaza prin eleganta liniei. Oricum, planul de forme ramane acelasi indiferent de scara si numarul de elemente constructive. Daca esti tentat le scanez si iti trimit.

#12 Useril este offline   criksu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 11-November 08
  • Location:Pitesti

Postat 15 April 2009 - 05:13 PM

multumesc! Daca va veti apuca de constructia ei in damigenuta :whistle: , eu va urez mult succes si sunt sigur ca va iesi ceva frumos. Spor la treaba!

#13 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 16 April 2009 - 10:59 AM

Damigenuta o sa o golesc la terminarea lui Victory asa ca pana atunci astept sa vad ce fac ceilalti simpatizanti ai Lexingtonului. Plus ca mai e si tentatia de la ShipYard care ma sacaie rau de tot.
Spor!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi