Forum Machete,Modelism,Hobby: Grumman F 14 D Super Tomcat - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Grumman F 14 D Super Tomcat Revell , scara 1:72 - OOB

#1 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 03 January 2009 - 01:26 AM

Buna,

Pe 31 dec. am reusit sa termin in intregime macheta care am inceput-o acum 2 ani.
Deoarece nu am mai lucrat de foarte multa vreme, si ne mai avind mult contact cu modelismul, am incercat prin acest model sa invat sau chiar sa reinvat anumite procedee si tehnici. In paralel cu aceasta macheta am lucrat si la macheta unei masini, pe care am termint-o putin mai repede, avind prioritate datorita unui eveniment personal. Nu am respectat 100% culorile specificate de Revell. Macheta nu a fost prea bine turnata. A fost nevoie sa aplic in citeva puncte chit si sa slefuiesc. Inainte de vopsire am aplicat un strat de grund Tamiya, vopseaua de baza este tot Tamiya AS 16 din doza de spray. Ampenajele verticale sunt vopsite cu Revell Aqua color, aplicat prin aerograf, la fel si diuzele de evacuare ale motoarelor. Cockpitul este vopsit acum doi ani cu ceva vopsele de la Revell (enamel) culorile nu le mai retin... dar respecta 100% specif. Revell.
Inainte sa aplic decaluri, am aplicat 2 straturi de lac acrilic transparent Tamiya X 22. Decalurile au fost aplicate fara probleme, si au raspuns foarte bine la Micro Set si Sol. La o saptamana dupa ce am aplicat decalurile, am aplicat alte doua straturi subtiri de Tamiya X 22 dupa care am aplicat pentru prima data pe o macheta un usor wash din... aquarele. Pentru a sigila si finaliza macheta, am aplicat un ultim strat de lac semi lucios Gunze Sangyo Top Coat decantant si aplicat cu aerograful.
Macheta nu este prefecta dar acesta este rezultatul si mie imi place!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: sDSC07579.jpg
  • Imagine atasata: sDSC07582.jpg
  • Imagine atasata: sDSC07583.jpg
  • Imagine atasata: sDSC07586.jpg
  • Imagine atasata: sDSC07587.jpg
  • Imagine atasata: sDSC07591.jpg
  • Imagine atasata: sDSC07607.jpg

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 03 January 2009 - 01:29 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi