Forum Machete,Modelism,Hobby: despre lacuire - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

despre lacuire

#1 Useril este offline   steelnox 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 02-December 08
  • Location:cluj napoca

Postat 05 January 2009 - 10:10 AM

nu am reusit sa gasesc date specifice pentru lacuire pe acest forum, de aceea doresc sa stiu daca machetele dupa ce sunt vopsite si decalurile lipite, trebuie lacuite ulterior.
va intreb pentru ca decalurile ies mult in evidenta si nu stiu daca este normal.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_7999.JPG


#2 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 05 January 2009 - 10:59 AM

Salut si bine ai venit,
Dupa ce s-au aplicat/transferat decalurile se recomanda asa zisa "sigilare" a machetei cu lac. Ea se face prin aplicarea unui(sau a mai multor) strat/uri de lac pe toate suprafata machetei. Alegi daca mat/semimat/lucios in functie de cum trebuie sa arate in starea finala. Asta vezi in pozele dupa care te inspiri sau pur si simplu din "bun simt" modelistic.
Cit despre lacurile ce se pot folosi asta-i alta discutie, exista din tipul email sau acrilic, facute de multi producatori. Iar la finisul lucios, poti incerca cu Future.
Alte sfaturi: - sigilarea se face NUMAI prin suflare cu aerograful !!!
- citeste cu atentie articolul lui Z-mare despre decaluri, si nu sigila inainte de a scapa de eventualul nedorit fenomen de "silvering" Transfer decaluri - Zmare
- Atentie ! suprafetele transparente(mai ales la avioane) trebuie protejate in cazul sigilarii.
Din motivele sigilarii : - fixarea decalurilor pe macheta, in acest fel nu se mai desprind sau usca sau isi schimba culoarea
- o poti spala usor fara teama de eventuale accidente.
- fixezi eventuale tratamente cu pigmenti sau pasteluri
- uniformizeaza aspectul vopsirii, la unele machete cu camuflaj de mai multe culori pot apare diferente de luciu.
In incheiere iti mentionez ca sigilarea se face la avioane, la unele machete de blindate unde se cauta efectul prafuirii si decalurile sunt putine ea nu se recomanda.
Spor,
Bill :drinks:

Aceasta postare a fost editata de Bill: 05 January 2009 - 11:08 AM


#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 January 2009 - 11:39 AM

Steelnox, bun venit printre noi.
Ceea ce ai subliniat tu este fenomenul cunoscut sub numele de silvering. Se produce cind aerul intra sub decal. Prima greseala pe care ai facut-o, este ca ai pus decalul pe vopsea mata. Fenomenul este simplu: vopseaua mata avind puternice "denivelari" datorate agentului de matuire, aerul este prins sub decal. Pentru a preintimpina aceasta, suprafata pe care pui decalul trebuie "tratata" inainte prin slefuire si lacuire cu lac lucios!
Apoi, dupa ce pui decalul, sterge surplusul de lichid, altfel ramin pete inestetice.
In acest stadiu, chiar si daca dai cu un strat de lac, nu se rezolva nimic, silveringul si petele ramin!!!
Mai intii sterge petele de pe macheta cu putina apa si detergent.
Apoi, incearca sa aplici unul din tratamentele indicate in articolul aratat de Bill, dar cu atentie.
Abia dupa dai cu lac.
Dar mai inainte ai de chituit zonele indicate (si altele daca mai sunt! :drinks: )

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: decal.JPG
  • Imagine atasata: silvering.JPG


#4 Useril este offline   steelnox 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 02-December 08
  • Location:cluj napoca

Postat 05 January 2009 - 11:54 PM

bine v-am gasit, multumesc pentru primire raspunsuri si promptitudine.

1. chituirea banuiesc ca nu o mai pot face in acest moment.
2. slefuirea se face cu smirghel cu granulatie de 1000-1200?
3. lacul lucios se aplica sub decal, respectand forma decalului? exista decaluri foarte subtiri, intortocheate
4. lacurile de la revell sunt ok?
5. nu am reusit sa ma edific asupra unui set airbrush+compresor (silentios) pentru lacuire.

#5 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 06 January 2009 - 08:50 AM

1. Se poate. Dai vopseaua jos cu lichid de frana DOT3 (daca ai vopist cu email). Merge perfect si nu ataca plasticul. Dupa aia chituiesti, slefuiesti si vopsesti din nou.
2. Incepi cu o granulatie mare si termini cu unul cat fin. Intotdeauna se face "la umed".
3. Daca tii neaparat merge si asa, dar e mai comod sa lacuiesti integral macheta.
4. Nu ma pronunt ca n-am folosit.
5. Aerografe: http://www.hobbyx.ro/produs.lista.html?cat...=292&page=1 si compresoare http://www.hobbyx.ro/produs.lista.html?cat...&subcat=291 (eu am BD-180 si AS-189 si sunt OK). Nu sunt numai pentru lacuire.

P.S. Chestiile astea s-au discutat si rasdiscutat pe forum. Daca dadeai o cautare...

L.E. Ar fi interesant de vazut cum si ce face BD-178 AIR ERASER http://www.hobbyx.ro...detalii&id=4011

Aceasta postare a fost editata de eugen: 06 January 2009 - 09:16 AM


#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 January 2009 - 12:09 PM

1. Se poate si nu e neaparat nevoie sa folosesti DOT3. Cu putina hitrie abraziva, la umed, indepartezi vopseaua din zona, chituiesti, sfelfuiesti si vopsesti din nou.

#7 Useril este offline   steelnox 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 02-December 08
  • Location:cluj napoca

Postat 06 January 2009 - 10:23 PM

am reusit cu smirghel, am dat cu chit si acum sta la uscat. sper sa reusesc.
pana atunci aici este un filmulet cu machetele pe care le am (toate facute in ultima luna, in ordinea din film)
sper ca impreuna cu sfaturile voastre sa reusesc sa progresez.

#8 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2011 - 09:18 PM

Buna seara

Imi poate recomanda cineva un lac acrilic mat + silk (semi glos) pentr a sigila decalurile. Ma intereseaza ca lacul respectiv sa fie compatibil cu Future (care a fost dat initial pe macheta pt a preveni silvering-ul)
Multumesc

#9 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 20 December 2011 - 09:57 PM

La ce te referi Vishzu cand spui compatibil ?

In mod normal, ar trebui sa vii peste decaluri si intreaga macheta cu inca un strat de Future( ca tot ai licoarea asta) iar apoi sa aplici un lac mat/semimat/lucios in functie de ce reprezinta acea macheta.
Si de preferinta ar fi indicat sa vii peste lacul cu care sigilezi delacurile cu un lac din segmentul opus.

Eu prefer (nu e regula insa) sa folosesc la straturile succesive aplicate pe o macheta, atat vopsele cat mai ales lacuri care sa fie diferite de la strat la strat, tocmai pentru a NU interactiona intre ele (straturile carevasazica).

Lac acrilic mat/semimat gasesti pe hobbyx, din gama Tamiya. Sunt permisive si acceptabile ca pret.
Poti folosi cu aceeasi incredere lacurile acrilice Agama (mat/semi si lucios) pe care le gasesti la Parcmodels.
Tot lacuri acrilice gasesti la orice Mag. fondul Plastic, fie din gama Maimeri, fie alt producator. Se intind cu pensula fina, fara a lasa dare, etc.

Lacuri email sunt putin mai dificil de gasit (ori nu mai stiu eu unde sa caut); ar fi perfect daca ai pune mana pe un spray Sinto. Incearca si pe la Mag. auto, poate ai noroc - nu stiu.

Spor

#10 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2011 - 10:42 PM

@ AdiP

Noroc + multami de raspuns.
Prin compatibil ma refer ca Future-ul sa nu interactioneze cu lacul respectiv (in sens negativ...). Cum Future este acrilic ma gandesc ca ar fi normal ca si celalalt lac (mat/semimat) sa fie acrilic.
Treaba este cam asa: Future-ul meu da un aspect lucios (banuiesc ca asa este peste tot) insa doresc ca in final macheta sa fie mata sau semilucioasa. Practic dupa ce am aplicat un strat de Future (ca sa previn silvering) pun decaluriele si apoi vreau sa le sigilez cu un lac acrilic mat/semimat. Nu vreau sa sigilez cu inca un strat de Future pt ca macheta ar iesi prea lucioasa.

#11 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 21 December 2011 - 09:25 AM

Cred ca nu m-am facut prea bine inteles cand am scris de etapele ulterioare vopsirii si aplicarii decalurilor, etape care sunt destul de necesare pentru a obtine un rezultat multumitor.

Future/Klear este lucios prin excelenta.
Legat de cat de normal ar trebui sa fie lacul cu care iti sigilezi intreaga macheta (nu doar decalurile) ramane la latitudinea fiecaruia, nu e o regula impusa decat de preferintele machetistului.
Lacul lucios aplicat peste decaluri (future in cazul tau) ajuta la aplicarea si protejarea acestora (vezi ce a scris si Bill mai sus) insa iti va folosi mai ales daca doresti sa evidentiezi diverse detalii pe macheta (gen linii de panou) cu ajutorul cretei pastel, acuarele/guase in tonuri potrivite, uleiuri, pigmenti, s.a.m.d.

Daca doresti sa sari peste etapa cu evidentierea, poti foarte simplu sa folosesti un lac lucios aplicat doar in zonele unde urmeaza a fi puse decalurile, ulterior se trece peste toata masina cu ce lac vrei, pentru sigilare. Iar in functie de ce reprezinta macheta, folosesti lac lucios, semimat sau mat.
Si cum am scris mai sus, as recomanda ca acel lac pe care vrei sa il dai peste stratul de future sa NU fie compatibil cu future-ul, respectiv sa fie un lac pe baza de email, insa nu e o regula impusa decat de preferintele fiecaruia.
Foloseste orice consideri ca iti va fi mai la indemana sau se impaca cu stilul tau de lucru.

#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 December 2011 - 11:42 AM

Un sfat, trebuie ca stratul de Future sa fie foarte bine uscat, altfel pot aparea probleme dind dai urmatorul strat, fie el email sau acrilic. Nu te amagi ca Future se usuca in 20 de minute!

#13 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2011 - 03:04 PM

Multumesc pt sfaturi!

#14 Useril este offline   Beck103x 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Elicoptere :D

Postat 18 January 2012 - 09:36 PM

Buna seara.De unde se poate cumpara Future? (sper sa nu ma fac de ras prea rau)

#15 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 19 January 2012 - 03:39 PM

Nu se supara nimeni! :-)
Future se poate cumpara sub denumirea de Pledge Floor Polish with Future Shine in SUA.
Echivalentul britanic (Klear) are formula schimbata si nu mai este atit de bun din cite au mentionat citva colegi de pe forum.

Imagine postata

Probabil nu ai citit asta : Klear in Romania

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 19 January 2012 - 03:42 PM


#16 Useril este offline   Beck103x 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Elicoptere :D

Postat 20 January 2012 - 12:22 AM

hehe.multumesc mult de link. cumva l-am trecut cu vederea.
Am inteles ca el pe langa rolul de strat solid, actioneaza si ca gloss pentru geamurile de la carlinga etc.
Exista o alternativa romaneasca care sa inlocuiasca acest Future?
(adica sa impuste 2 pasari dintr-un foc, sa fie folosit si la trick-ul de anti-silvering, dar si la facut carlinga sa "sticleasca".)

Multumiri :D

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 January 2012 - 11:09 AM

Din pacate nu exista echivalent/alternativa romanesc/a!

#18 Useril este offline   NightAngel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 14-March 07
  • Location:Oradea

Postat 23 January 2012 - 06:37 PM

azi am dat peste produsul de mai jos. nu ma pricep, dar pare folositor pt cupole
xerapol

#19 Useril este offline   Serpent 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 99
  • Inregistrat: 11-August 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Soft Skins

Postat 24 January 2012 - 11:19 AM


Xerapol - polish pentru obiectele din plastic
E bun pt. polishat, dar aici se discuta despre lacuire.




#20 Useril este offline   Shony 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 13-January 12
  • Location:Bucuresti, Blaj
  • Interests:Motociclism

Postat 08 February 2012 - 08:39 AM

Va salut!
http://www.revell.ro...p?prod=15030001
Este lac?
Daca nu, imi puteti indica un lac si locul de unde il pot achizitiona un lac?... ieftin!

Aceasta postare a fost editata de Shony: 08 February 2012 - 08:43 AM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi