Forum Machete,Modelism,Hobby: slefuire la "ud" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

slefuire la "ud"

#1 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 16 January 2009 - 11:05 PM

Am impresia ca toate experimentele mele au fost nereusite in a "prinde" aceasta tehnica...voi cum procedati?

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2009 - 11:08 PM

Se ia smirghelul, se inmoaie in apa, se freaca viguros de macheta. :-( Se repeta toata secventa atunci cand se strang prea multe reziduuri.
In plus, din cand in cand, se curata cu un servetel/carpa/etc... zona de lucru de 'pasta' rezultata.

Atentie. MUSAI sa fie vorba de un smirghel rezistent la apa si de buna calitate, altfel e degeaba. Se crapa, pierde granule, iese aiurea.

O variatie interesanta e in cazul suprafetelor mai mari sau folosind o granulatie mai mare, pentru a elimina mai mult material. In loc sa inmoi in apa smirghelul si sa cureti zona de reziduuri periodic, intreaga operatiune se desfasoara sub un fir continuu de apa.

Tie ce nu iti iese exact? Sau ce probleme intampini?

#3 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 16 January 2009 - 11:38 PM

Eu procedez lafel cum zice Cartula, singura diferenta este ca nu sub firul de apa permanent curgatoare.
In general iau o farfurie si o umplu cu apa. Pun hirtia abraziva in apa sa stea cam 1 minut dupa care incep sa slefuiesc plastic, vopsea sau lac tranparent.
La vopsea si lac transparent miscarile sunt mai mult circulare. Desigur hirtia abraziva este pusa des in farfurie cu apa iar macheta este spalata de pasta care se formeaza.
Eu cred ca cele mai bune hirtii abrazive sunt 3M si se gasesc in general in magazine care vind vopsele si chituri pentru autoturizme.
Am si eu aceeasi intrebare pe care ti-a pus-o Cartula.

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 16 January 2009 - 11:41 PM


#4 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 16 January 2009 - 11:50 PM

Merge si cu scuipat cand ti-e lene sa te duci dupa farfurioara cu apa si vrei rezultate instantanee. Am folosit metoda la cavalerul francez de la Miniart. Scuipam si smirgheluiam. Daca scuipatul da un luciu deosebit ghetelor nu vad de ce nu ar merge si la machete :-(.

#5 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 17 January 2009 - 01:31 AM

Multumesc, m-am lamurit. Nu foloseam ce trebuie, recte o hartie abraziva rezistenta la apa. O sa incerc sa gasesc 3M. Olaf, am retinut si metoda flegmei :-(

Aceasta postare a fost editata de Degrelle: 17 January 2009 - 01:33 AM


#6 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2009 - 01:40 AM

Nu e musai sa fie 3M, ci doar sa reziste la apa. Trebuie sa aiba scris pe spate ceva in sensul asta (Wet, Waterproof, etc).

#7 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 17 January 2009 - 02:23 PM

Vezi postareaOlafTheViking, la 16 Jan 2009, 23:50, a spus:

Merge si cu scuipat [...] :-(.


Trebuie precizat ca popular-stiintific sau stiintific-popular respectivul lubrifiant se mai numeste si "ulei de maimuta"! :-).

#8 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 17 January 2009 - 07:44 PM

Pentru masele plastice incercati sa realizati finisajul final cu pasta de dinti pusa pe o carpa moale de bumbac (tricou). Rezultatele vor fi surprinzatoare! Pasta se moaie din cand in cand cu cate o picatura de apa sa alunece mai bine.

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 January 2009 - 09:27 PM

Citeaza

Merge si cu scuipat...
...daca cineva maninca linga tine o lamiie! :-(

#10 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 18 January 2009 - 09:55 AM

Vezi postareaCassin, la 17 Jan 2009, 19:44, a spus:

Pentru masele plastice incercati sa realizati finisajul final cu pasta de dinti pusa pe o carpa moale de bumbac (tricou). Rezultatele vor fi surprinzatoare! Pasta se moaie din cand in cand cu cate o picatura de apa sa alunece mai bine.

Banuiesc ca nu e vorba de pastele de dinti cu aspect de gel translucid, ci mai degraba de cele compacte, opace, nu ?!

#11 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 18 January 2009 - 10:08 AM

Da Max, e vorba de cele albe in principal, care au consistenta mai mare. Aceasi aplicabilitate o are si pasta Axion, insa atentie la compozitie, fiind de 2 tipuri :
1. Pasta
2. Pasta cu ceva granule prin ea.
Cea de-a doua nu merge prea bine, probabil fiind de fapt un produs "piratat" si nu original. Plus ca ai avantajul degresarii plasticului de grasimi.

Cu "uleiul de maimuta" se poate lucra cu rezultate bune la asezarea decalurilor pe suprafete relativ plane. Asa ca - scuipati-va fratilor machetele ca uneori merita ! :-(

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 18 January 2009 - 10:11 AM


#12 Useril este offline   steelnox 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 02-December 08
  • Location:cluj napoca

Postat 18 January 2009 - 11:51 AM

care este ratiunea pentru care slefuirea se face la "ud"? ce dezavantaje are cea uscata?

#13 Useril este offline   mielu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2249
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, blindate

Postat 18 January 2009 - 12:02 PM

Vezi postareaDegrelle, la 16 Jan 2009, 23:31, a spus:

Multumesc, m-am lamurit. Nu foloseam ce trebuie, recte o hartie abraziva rezistenta la apa. O sa incerc sa gasesc 3M. Olaf, am retinut si metoda flegmei :-(


Scuipat nu flegma (are in compozitie si m_ci). Flegma este mai consistenta si nu ajuta procesul de slefuire.

#14 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 18 January 2009 - 12:14 PM

Vezi postareaCassin, la 17 Jan 2009, 19:44, a spus:

Pentru masele plastice incercati sa realizati finisajul final cu pasta de dinti pusa pe o carpa moale de bumbac (tricou).


Pasta de dinti merge foarte bine pentru suprafetele transparente (cupole). Nu stiu daca bumbac. Eu am folosit o bucata dintr-o patura veche. Mai degraba pasla. Frecand invers, obiectul (cupola) de carpa, nu carpa de obiect. Rezultatele sunt chiar spectaculoase, fara a mai folosi smirghel.

Vezi postareasteelnox, la 18 Jan 2009, 11:51, a spus:

care este ratiunea pentru care slefuirea se face la "ud"? ce dezavantaje are cea uscata?

Exista o explicatie! :-( Iese mai bine...

Aceasta postare a fost editata de eugen: 18 January 2009 - 12:18 PM


#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 January 2009 - 08:40 AM

Citeaza

care este ratiunea pentru care slefuirea se face la "ud"? ce dezavantaje are cea uscata?
Principalele efecte pozitive sunt schimbul de caldura si decolmatarea. Chiar daca nu-ti dai seama, zona se incalzeste la temperaturi destul de mari (chestie de frecare, lucru mecanic si transformari). Ca prim rezultat apare colmatarea hirtiei abrazive si tot felul de zgirieturi. Apa preia caldura locala, impiedica colmatarea hirtiei abrazive, "rumegusul" de plastic este mai fin, nu mai apar zgirieturi, asa ca suprafata se sfleuieste mult mai bune, mai usor si nu ramin zgirieturi.
Este simplu sa vezi rezultatele slefuind o piesa din plastic, prima data uscat, apoi la ud!
Nu orice pasta de dinti este buna pentru slefuit. De data asta pastele de calitate, hai sa-i zicem mai scazuta, sunt mai bune deoarece contin mai multa pulbere de granit in detrimentul a tot felul de "geluri", "fosforuri", "calciuri" sau "floruri".

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 19 January 2009 - 08:45 AM


#16 Useril este offline   nicu2006 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 10-January 09
  • Location:Bucuresti, Romania
  • Interests:Internet, Blogging, ... Modelism

Postat 24 January 2009 - 10:54 AM

Vezi postareaDegrelle, la 16 Jan 2009, 23:05, a spus:

Am impresia ca toate experimentele mele au fost nereusite in a "prinde" aceasta tehnica...voi cum procedati?


Mai tii minte ce ti-am spus pentru "slefuirea" fina a unui CD zgariat? Cu pasta de dinti normala si o cirpa, cu miscari circulare. Uite ca mai stia cineva de metoda.
Am gasit aici o varianta de slefuire la ud, poate te ajuta, ma gindesc, mai ales pentru suprafetele transparente (hublori, cockpit etc.): http://www.ehow.com/how_2228346_wet-sand-p...model-cars.html
Spuma de sapun face o emulsie care ajuta la alunecarea pe model (ca scuipatul). Alte surse adauga si un spray (atomizor) cu care sa se spele modelul din cind in cind.
Succes! :-(

Aceasta postare a fost editata de nicu2006: 24 January 2009 - 10:59 AM


#17 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 30 January 2009 - 09:29 PM

Azi a fost o vreme mizera si am sunat la munca (lucrez in contratura) si la intrebarea: Cum merge? am primit raspunsul : O frecam! Instantaneu am avut o revelatie.
M-am dus la munca si evident am frecat-o.
Smirghel P400 la ud
A urmat P200 la ud
Imagine atasata: 1.jpg
Imagine atasata: 1__1_.jpg
Daca postarile lui cartula despre slefuirea cupolei nu ma convingeau nici acum nu aflam care-i aversul monedei.
Pentru finisare ramane sa aplic si noutatile din acest topic (aia cu pasta de dinti pe tricou).
De aceea este bine sa cititi tot ce se scrie pe forum (evident cu mici exceptii) ca nu se stie niciodata ....cand va zice colegul c-o freaca.

#18 Useril este offline   Vernier 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 03-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2009 - 11:48 PM

In completarea slefuirii la ud, de mare ajutor poate fi pasta de lustruit auto (polish), Autosol (wwww.autosol.com) sau Prevent (www.medikemia.hu). Se gaseste in orice hipermaket, in benzinarii si probabil in foarte multe magazine de profil auto. Gama de materiale asupra careia lucreaza este foarte mare iar efectul de'a dreptul miraculos. Inchipuiti'va ca o moneda urata de aluminiu de 500 de lei dinainte de stabilizare poate straluci din nou (exceptand zgarieturile adanci, bineinteles). Ebonita, care este un material foarte dificil, se lustruieste ca'n povesti, iar despre plastic cred ca nu e cazul sa existe indoieli. Pretul unui tub variaza intre 10 - 16 lei / 75-100ml.

Aceasta postare a fost editata de Vernier: 31 January 2009 - 11:49 PM


#19 Useril este offline   IceAge 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 01 February 2009 - 04:09 PM

un alt produs minune care are rezultate uimitoare in ceea ce priveste plasticul zgiriat sau matuit este Xerapolul, se foloseste impreuna cu hirtie abraziva cu granulatie 1600. Daca zgirieturile sunt mai adinci, dati intii cu hirtie si apoi lustruiti.
eu l-am folosit la un stop de masina zgiriat de un copil cu o piatra ( aveam numai cercuri si dungi de la cum a ''desenat'')
spor

#20 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 03 August 2009 - 07:20 PM

Vezi postareaalexie, la 30 Jan 2009, 22:29, a spus:


Intrebare off topic dar cu aplicatie modelistica:
Din ce material pot obtine o masa transparenta in care sa fie inglobata o piesa ( vezi foto)?
P.S. N-am acces la rasina transparenta.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi