Forum Machete,Modelism,Hobby: DIORAMA WW2 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

DIORAMA WW2 vreau sfaturi&indicatii

#61 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 05 January 2007 - 12:42 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF2868.JPG


#62 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 05 January 2007 - 12:42 PM

....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF2870.JPG


#63 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 05 January 2007 - 12:43 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF2873.JPG


#64 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 05 January 2007 - 12:43 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF2874.JPG


#65 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 05 January 2007 - 12:44 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF2876.JPG


#66 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 05 January 2007 - 12:50 PM

Este ultima fotografie. Imi cer scuze daca am ocupat mult spatiu cu postarile mele. Am mai scos cateva vehcule germane Fata de primele postari. Mi se pare mai aerisit asa.
Chiar si acum cand ma uit pe poze imi dau seama ca mai sunt necesare mici modificari , corectii. Oricum mi-a facut o deosebita placere sa lucrez la ea desi a durat al naibii de mult ( nici eu nu lucrez prea repede ) . Acum nu im ramane decat sa astept sa aruncati ....cu sfaturi utile! :pint:



( le multumesc celor ce si-au dat cu pararea de la ultimile postari, multe sfaturi mi-au prins bine)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF2877.JPG


#67 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

Postat 05 January 2007 - 01:44 PM

Octavian, la Jan 5 2007, 12:18 PM, a spus:

..........

Pomul este de la trenulete. :pint:

#68 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 05 January 2007 - 01:47 PM

Nu mi-a incarcat imaginea la quote ... :pint:

#69 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 05 January 2007 - 01:50 PM

Mare curaj!
O realizare de exceptie, FELICITARI!
1. Sunt sanse sa o vedem LIVE?
2. Calea ferata ce trece apa este pe un podet?
3. Cred ca gasesc raspuns la o veche dilema de-a mea, in spatele tunelului ..cum se termina diorama...este orificiu, este unghi de 90 vopsit neutru, relieful coboara pana la margine...cum? cum?

#70 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 05 January 2007 - 02:09 PM

" Pomul este de la trenulete. "


Dap... mi-au placut cum arata .... mai putin vreo 2 care sunt din bucati de gard viu, fapt pentru care tin sa multumesc Universitatii Politehnica Bucuresti pentru contributie :D ( cei fara frunze sau cu frunze putine )



"1. Sunt sanse sa o vedem LIVE?"



Momentan este prea grea ca sa poate fi mutata. Adica daca o ridic se rupe. Dar aspectul asta urmeaza sa fie remediat curand. Chiar si asa deplasarea ei e o problema considerabila datorita dimensiunilor.
In concluzie poate fi vazuta live in cadrul unei vizite acasa. Altfel nu prea vad cum. Deci DA, daca vrei cu cea mai mare placere.



"2. Calea ferata ce trece apa este pe un podet?"



Asa ceva , da.



" 3. Cred ca gasesc raspuns la o veche dilema de-a mea, in spatele tunelului ..cum se termina diorama...este orificiu, este unghi de 90 vopsit neutru, relieful coboara pana la margine...cum? cum? "



Partea stanga a dioramei este unde situata mai sus, pe o forma de relief mai ridicata . Tunelul de fapt nu duce nicariei intr-un cat diorama trebuia sa se si termine undeva. Practic este doar un orificiu infundat. Sper ca poza asta sa iti raspunda la intrebare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF2870.JPG

Aceasta postare a fost editata de Octavian: 05 January 2007 - 02:11 PM


#71 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 05 January 2007 - 02:34 PM

Din tot ceea ce este pe diorama apa si "podul" imi displac cel mai mult.
Apa poti s-o mai dregi dand cu ceva culoare care sigur nu e albastru si peste cu niste rasina epoxi transparenta. Asta ar da un luciu apropiat de cel al apei si ar mai estompa din valurile alea imense. Dupa cum arata este o apa curgatoare lenta. Nu are astfel de valuri decat in contact cu pietre sau stanci si in situatia asta ar trebui sa se vada si pietrel respective iar apa ar ocoli piatra facand mici "valuri si ducandu-se cat mai in lung pe sensul de curgere. Din pacate la pod (podet) nu prea mai ai ce sa-i faci. Asa ceva n-a existat si nici nu va exista vreodata la cale ferata.
Ar mai fi cate ceva de spus pe ici pe colo si dupa cum am spus mai demult, se cunoaste pe diorama evolutia tehnica de la inceput si pana la final.
Bafta!

#72 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 05 January 2007 - 03:09 PM

Ce pot sa-ti spun la prima vedere este ca sunt impresionat de anvergura lucrarii si in primul rind ca ai reusit sa o termini. Acuma sigur ca "terminat" e un fel de a spune. Sunt sigur ca multa vreme de acum incolo vei aduce tot felul de imbunatatiri (ba apei, ba podului, ba caii ferate sau vegetatiei ). Dar este de admirat dupa mine faptul ca ai avut curajul sa te apuci de o asemenea lucrare si ca ai si dus-o al bun sfirsit. De aceea nu pot decit sa te felicit .
Ar fi interesant sa ne spui cum ai facut ruinele. Mie mi se par foarte reusite.

Aceasta postare a fost editata de marhaba: 05 January 2007 - 03:13 PM


#73 Useril este offline   Danu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 02-August 05

Postat 05 January 2007 - 05:07 PM

Felicitari pentru volumul impresionant de munca pe care l-ai depus inca de la prima diorama (parca asa am citit). Imi place in mod deosebit pz IV distrus si battle damage-ul de la fiecare vehicul. Totusi as avea (cu riscul de a fi considerat carcotas sadea) cateva comentarii de facut:

1. Tunelul e nerealist pentru ca in spatele lui inaltimea terenului scade cam brusc - ca si cum linia ferata ar fi un fel de carusel subteran...

2. Suspensia de la Kingtiger arata foarte nenatural deasupra santului - fiind de la un tanc de aproape 70t ea ar fi trebuit sa urmareasca si cea mai mica cuta de teren peste care trecea. Incearca sa 'adaptezi' terenul sau sa schimbi locul tancului (daca nu vrei sa-i modifici trenul de rulare...).

3. Mix-ul de vehicole germane poate fi justificat, avand in vedere situatia din ultimele luni de razboi. La aliati (americani?) situatia sta un pic altfel. Este FOARTE putin probabil (daca nu incorect) sa fi folosit tunul de 37mm pe Dodge ca arma antitanc atat de tarziu cand aveau M10, M18 si M36. Cromwell-ul este iarasi o prezenta stranie, fiind un tanc britanic - daca doreai sa subliniezi cooperarea si buna intelegere dintre americani si englezi (lasandu-i la o parte pe Monty si Patton :pint: ) puteai sa mai pui si cateva figurine de ostasi ai Commonwealth.

#74 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 05 January 2007 - 11:15 PM

crios, la Jan 5 2007, 02:34 PM, a spus:

Asa ceva n-a existat si nici nu va exista vreodata la cale ferata.

...crios se refera evident la "CFR-ul nederland", ca vara trecuta pe tronsonul Eforie Sud-Eforie Nord era mult mai rau :whistle:

Octavian, la Aug 12 2005, 09:21 AM, a spus:

....si scena e fictiva....

Asa ca : Aliatii (sau nemtii) au distrus un dig, apa s-a revarsat :pint: si a luat de-a valma camarazi si inamici; garnitura cu arma secreta etc. etc. Si asa apare si explicatia pentru valurile tsunamice.
Pu-i mana pe o ...foarfeca :-o tai portiunea de terasament "luata de ape" si Gata!

Sa nu zici tu ca n-a runcat nimeni cu sfaturi..utile ;-)

#75 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 06 January 2007 - 12:49 AM

In primul rind,FELICITARI,pt.realizarea ei,sunt convins ca ti-a luat o groaza de timp realizarea ei...Desi ar fi ceva de "circotit"-putin intr-adevar-prefer sa ma abtin,anvergura dioramei mi-a luat "piuitul"-mi-e groaza sa ma apuc de ceva atit de serios[am inceput si eu un "Kursk",dar m-am lasat pagubas]...Daca-mi permiti,ti-as sugera sa folosesti fig.de la Italeri[german elite troops] si Revell[german infantry],ar merge mai bine...In caz ca nu le ai da-mi un mail cu adresa ta si ti le voi trimite eu [cite o poz.dif.din fiecare set]...Inca o data felicitari si...toata stima,fratioare...

#76 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 06 January 2007 - 01:56 AM

Crios, mersi pentru opinii si cam asa e. As fi putut mai mult la apa&pod, astfel incat sa dau o notya mai mare de realism. Apreciez sfaturile tale caresi le-am mai gasit utile si inainte. Multzam.

Mersi Marhaba, intradevar mereu o sa fie ceva de facut astfel incat e greu sa spun intr-o buna zi terminat. Mereu ar putea fi ceva de adaugat. In privinta cladirilor sunt facute din bete de chibrit lipite cu aracet. Peste stratul de bete de chibrit este un strat subtire de ipsos ( spune`i tencuiala sau cum vrei ).

Danu, inca de la inceput am spus probabil ca ai mis ca diorama prezinta anglo-americani & nemti. E drept ca scena aliata e predominata de amercani intr-un cat este un singur englez care si ala sta pe terasa cabanei mici de lemn si are o statie radio in mana... si bineinteles mai e cromwel-ul care nu cred ca a fost omis la fel ca si ofiterul englez. Ce sa zic... restul de englezi erau inghesuiti in cabana la ceai.... probabil era ora 5 :hammer: .
Cat despre Dodge M6 a fost facut in multe variante. Apreciez spiritul tau de observatie. Intradevar varianta cu tun , nu cea de transport de langa cabana nu am gasit informatii despre prezenta ei decat in Africa , Sicilia si Italia. Totusi mie mi-a placut mult macheta ... prea mult ca sa nu o alatur grupului creat pe mal, alaturi de celalat jeep. Poate o sa o inlocuiesc cand o sa gasesc ceva care sa imi placa mai mult ...sau la fel de mult.

Alexie... mersi :hammer: :hammer:



Dani draga, nemtii defapt nu sunt nemti sunt revell si americanii italieri . Deci.... :whistle:


Una peste alta multzam tuturor. Cu respect, Octavian

Aceasta postare a fost editata de Octavian: 06 January 2007 - 02:19 AM


#77 Useril este offline   Danu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 02-August 05

Postat 06 January 2007 - 02:09 AM

Keep up the good work! 8-)

#78 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 06 January 2007 - 02:14 AM

Ai dreptate in privinta greutatii Tiger-ului 2. Initial se aseza bine pe sol, pana la asezarea unei portiuni de iarba :roll: . Mersi pt. observatie. Se va remedia.


mersi

#79 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 09 January 2007 - 08:50 AM

Salut,

In afara de observatiile modelistice ce tin de tehnici de lucru eu as avea o mica observatie ce tine de tactica si strategie. Este aproape imposibil sa se inghesuie in acelasi loc toate armele grele ale unei companii. Tu ai pus pe un spatiu foarte mic un tun, doua mitraliere de .30 si o mitraliera grea pe un jeep (asta daca imi dau eu seama bine). In cazul unei lovituri norocoase, toata puterea de foc a companiei ar fi fost distrusa iar atacul compromis.
Dupa parerea mea, ar trebui sa muti una din mitraliere si jeepul cu mitraliera grea pe aprtea cealalta, acolo unde se desfasoara atacul pe linga tancul distrus. In acest fel, aria acoperita de mitraliere va fi mult mai vasta si se poate realiza acoperirea intregului teren cu foc de mitraliera.

PS In aceste zile revad toate episoadele din Band of Brothers si sunt plin de tactica si strategie :whistle: :hammer:

PPS Daca Tigerul ala cu turela intoarsa apuca sa traga, poate distruge toata puterea de foc a companiei, si nu cred ca este bine.... :pint:

Aceasta postare a fost editata de AlexPl: 09 January 2007 - 08:53 AM


#80 Useril este offline   cid 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 357
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:Aviatie

Postat 09 January 2007 - 10:17 AM

Bravo OCTAVIAN !

Lucrarea in sine imi place f mult.
Se vede f multa munca la o asemenea diorama epica .

In special cladirile sunt f reale. Doar peretii ar trebui indreptati pe ici pe colo, fiindca chiar daca se darama sau sunt distrusi, cred ca legile fizicii nu-i lasa sa fie curbati.

Acum daca imi dai voie cateva observatii (venite de la un "avionist")

Deci din punct de vedere artistic lucrarea imi place foarte mult.
Chiar si micile imperfectiuni de vopsire , cred ca nu se observa datorita scarii, ele iesind mai mult in evidenta datorita aparatului foto, care le accentueaza.

Cu privire la aglomerare, sau la multitudinea uniformelor, cred ca situatia in sine nu era imposibila, din punct de vedere istoric, datorita lipsurilor armatei germane din ultima perioada a razboiului, fiind evident ca se folosea orice.

Totodata, cred ca se puteau intalni diverse formatiuni de lupta conjunctural pentru perioade de timp mai scurte.

Chiar si faptul ca nu sunt soldati morti, se poate datora fazei incipiente a luptei.

Acum cateva observatii mai tehnice:

Nu cred ca se construiesc cladiri cu 2-3 nivele atat de aproape de o cale ferata (2-4 m din cate imi dau seama ) ... si in curba !!

- din cauza trepidatiilor datorate trenurilor care trec sunt puternic afectate.
- in curba respectiva , un singur vagon care deraiaza iti dai seama ca ar fi facut cladirea mult mai "ruina" decat tunurile aliatailor !

Iar acum cateva observatii militare , care sincer sunt uimit ca nu le-a facut nimeni, desi sunt multi pasionati.

Nu stiu daca ai facut armata, nici macar varsta nu ti-o stiu (m-am uitat la profil si nu o ai trecuta ), dar ...

- am observat atat la nemti , cat si la aliati foarte multi soldati care sunt in bataia armelor propriilor camarazi !
Niste soldati (mai ales caliti in lupta ) isi tin armele in pozitii care niciodata nu au gura de foc spre camarazi . Uita-te chiar si in filme (la cele bune !!)

Comandantii de tanc, desi intr-adevar nu au vizibiliitate, nu cred ca stateau expusi cu aproape tot corpul in afara turelei , in plina desfasurare a unei lupte !

- ca situatie in sine: acolo e o lupta, se trage, zgomote, vacarm, ...
nu cred ca ofiterul superior , ar fi stat sa admonesteze un sofer !
desi am vazut ca e dupa un tanc, nu cred ca ar fi stat (din reflex) cu spatele la desfasurarea luptei !
Deci aceasta situatie nu o vad plauzibila !!

In rest , dupa cum ti-am zis diorama imi place f mult si iti urez mult succes in continuare !

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi