Forum Machete,Modelism,Hobby: washing - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

washing ce gresesc?

#1 Useril este offline   adi_mone 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 29-August 06

Postat 24 January 2009 - 09:21 AM

buna dimineata,

incerc sa evidentiez cateva linii utilizand wash-ul. aveti cateva poze mai jos, unde se pot vedea si retetele folosite (conform bibliografiei), dar evident ca se evidentiaza orice, numai liniile dorite nu....
nu dati atentie machetei....e veche....o sa ii vina randul la renevoare
va rog spuneti-mi ce gresesc, ca deja cedez nervos :D? (vopseaua pe care se face wash-ul e vopsea in ulei, mata)

Multumesc,
adi
:-(

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_4249.jpg
  • Imagine atasata: IMG_4251.jpg
  • Imagine atasata: IMG_4254.jpg

Aceasta postare a fost editata de adi_mone: 24 January 2009 - 09:24 AM


#2 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 24 January 2009 - 09:28 AM

Vezi postareaadi_mone, la 24 Jan 2009, 09:21, a spus:

vopseaua pe care se face wash-ul e vopsea in ulei, mata

Washul se face pe suprafete lucioase tocmai ca pigmentul sa se adune in santuri sau pe linga detalii. Filtrele in schimb sa aplica pe suprafete mate pentru a schimba tonalitatea culorii de baza.

#3 Useril este offline   adi_mone 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 29-August 06

Postat 24 January 2009 - 01:35 PM

multumesc marhaba,

no bine ca! :-(

si acuma ce fac daca e mata?
se poate rezolva daca dau cu lac lucios?
daca dau cu lac lucios care e cea mai buna inofensiva reteta pentru lac? (as prefera sa nu trebuiasca sa astept maturarea la uscarea lacului)

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 January 2009 - 01:39 PM

Floseste un lac acrilic.

Bafta!

#5 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 24 January 2009 - 02:10 PM

Daca si-asa " ii vine rindul la renovare ", e timpul sa experimentezi. Cum zicea si Cristi, un lac lucios acrilic se usuca mai rapid. Poti incerca cu future, dar ala trebuie sa-l lasi sa se usuce bine. Mai trebuie avut in vedere faptul ca daca si lacul si amestecul de wash are aceeasi baza (acrilica, diluant, etc), este posibil ca washul sa-ti atace lacul , mai ales daca nu e uscat ca lumea. Eu folosesc lac acrilic sau future si spal cu uleiuri diluate cu benzina de bricheta.

#6 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 24 January 2009 - 02:19 PM

Salut Adi-Mone

Vin si eu cu o precizare, poate te ajuta pentru urmatoarea intrebare (presupusa a urma din partea ta):
Lac acrilic, atat lucios cat si mat, gasesti sub "indicativul" Maimeri, in recipient de sticla de 75 ml, in jurul sumei de 15 lei.
Cauta la mag. cu articole de pictura pe straduta de langa Central (clujenii cred ca stiu cum ii zice exact la strada).
Acolo gasesti si tus (diverse nuante), pensule, uleiuri, crete pastel, etc, etc.
Spor la treaba si sa ne areti ce iese.
Adi

PS:
Cum zice si Marhaba, daca dai cu acrilic, vezi ce folosesti ca si diluant al wash-ului. Poti folosi si email diluat mult, doar atingand cu varful unei pensule subtiri de santuri. Va "fugi" singura culoarea in lungul acestuia. Unde se opreste, repeti procedura.
Iar dupa uscare stergi cu diluant si un servetel mai rigid (impaturat in 4-6 sau 8 ) si fara sa apesi prea tare.
E putin mai laborios, dar te fereste de munca multa la final, pentru a sterge surplusul de uleiuri de pe unde nu trebuia sa ajunga.
Inca o data spor la treaba ! :-(

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 24 January 2009 - 02:26 PM


#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12636
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 January 2009 - 07:55 PM

Uite aici (post foarte recent) http://www.cartula.r...s-DV-t4788.html un wshing bine facut.

#8 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1775
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2009 - 12:03 AM

Vezi postareaZ-mare, la 24 Jan 2009, 19:55, a spus:

Uite aici (post foarte recent) http://www.cartula.r...s-DV-t4788.html un washing bine facut.

Merci, Z, pentru aprecieri. Eu nu pot sa zic ca respect vreo tehnica exacta la wash-uri sau la filtre.
Le fac cum imi vine si in ce ordine imi vine. In acest caz, Albatros DV, este in felul urmator: Baza email cu aerograful, uscat o zi. Apoi uleiuri (cele mai ieftine, romanesti) burnt umber, umber, putin negru: Un wash light peste tot, apoi mai inchis si mai gros pe la imbinari. Apoi, dupa catva timp, 1 ora, cu o pensula imbibata cu diluant si apoi stearsa, corectat pe unde e prea gros wash-ul, Apoi dupa uscare, un dry-brush usor cu o nuanta mai deschisa decat baza, pentru a accentua coastele.
De fiecare data: NU-I BAI DACA O LUATI PE LANGA. REVENITI SI CORECTATI. DACA LA CORECTAT A IESIT MAI RAU, NU-I BAI. REVENITI SI CORECTATI. ..........................................
Cel mai corect, dpdv tehnic, este, dupa cum au scris atatia pa acest forum, sau pe altele, ca baza sa fie diferita de wash, ca tip de vopsea (acrilic sau email).
Corect, tot cum au scris cativa pe acest forum, este cum iese bine, si sugereaza eficient ceea ce vrei tu sa sugereze, si nimic mai mult.

#9 Useril este offline   adi_mone 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 29-August 06

Postat 25 January 2009 - 11:26 AM

Multumesc mult de tot pentru interes si pentru ajutor.
Ce mi se pare ciudat in tentativele de washing de mai sus e faptul ca, da, in prima faza, pigmentul a intrat in canale, dar pana s-a uscat a iesit, si s-a depus la marginea zonei spalate. :-D Probabil e din cauza vopselei mate (si nu lucioase).
Din pacate, sesiunea de washing a esuat...in altceva.
Neavand la indemana lac acrilic, timp (numai o sambata lenesa si ploioasa), si rabdare sa experimentez prea mult, m-am decis pe o strategie pe care am mai exersat-o o singura data (pe un apache - tot vechi, tot din cimitirul meu).
Nu stiu daca e ceva metoda noua pentru voi, pentru mine sigur e: un fel de drybrushing cu degetul = dryfingering, utilizand pastelurile cretate si lacul incolor, mat.

Rezultatul il vedeti mai jos. Sunt deschis la critici.

O zi minunata,
Adi

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: my_viking_ship_002.jpg
  • Imagine atasata: my_viking_ship_005.jpg
  • Imagine atasata: my_viking_ship_008.jpg
  • Imagine atasata: my_viking_ship_024.jpg
  • Imagine atasata: my_viking_ship_011.jpg


#10 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 25 January 2009 - 06:09 PM

Santurile alea sunt late asa ca sunt greu de umplut vopseaua urcand pe laturi si lasand loc la mijloc asa ca metoda nu-i cea mai buna raportata la acest caz particular.
Exista doua metode pentru a rezolva acele santuri dintre scanduri (imitarea calfatuirii) doar ca nici una nu este spalare.
Prima si cea mai eficienta este utilizarea unui stilou de genul rotringului cu care sa trasezi prin crapaturi folosind chiar tus rotring. Vopseaua pe care trebuie aplicat tusul va trebui sa fie mata.
Imagine postata
Imagine postata
Cea de a doua metoda este umplerea respectivelor goluri cu vopsea tempera inbunatatita cu aracet. Vopseaua se aplica cu o spatula asa groasa si nediluata, se lasa 2-3 minute si cu o carpa umezita se sterge surplusul. Se aplica tot peste vopsea mata.

Bafta!

#11 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2009 - 09:47 AM

Mie-mi place ce ti-a iesit (ce se vede in poza) in urma dryfingering-ului (ce obscen !).
O sa mai citesc de cateva ori pana inteleg ce ai facut dar cred ca seamana cu ce am facut eu odata pe un X-wing in zona motoarelor.
Daca poti detalia cu pasii de urmat ar fi util.

#12 Useril este offline   adi_mone 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 29-August 06

Postat 26 January 2009 - 11:07 AM

merci Wurger,

Tehnica, sintetizata in cativa pasi e:
1. m-am spalat pe maini cu mult sapun :-D
2. dupa ce am razuit (pe o bucata de smirghel) pastel cretat negru am murdarit macheta cu pensula, insistant prin imbinari, canale.
3. peste stratul de pastel negru, am dat cu lac mat.
4. dupa ce s-a uscat, m-am mai spalat o data pe maini, si mi-am pus pe deget pastel maro (nuanta similara cu "leather brown") si am inceput sa "fardez" macheta. Pastelul s-a despus numai in zonele mai expuse. In functie de dorinta si "simt estetic" am dat foarte usor si cu o nuanta deschisa de maro (caramiziu deschis), in zonele foarte expuse ale detaliilor.
5. am fixat din nou, totul cu lac mat.
Observatii:
- Recomand (daca va folosi cineva procedura asta) sa se lucreze pe segmente, astfel incat sa nu puneti mana pe partea data cu pastel (riscati sa puneti grasime de pe mana si sa ramana amprente).
- nu m-am putut decide daca e mai bine ca lacul sa fie mai diluat sau mai consistent, asa ca l-am lasat la un nivel mediu de consistenta.
- sa fiti cat mai curati pe maini, ca sa se depuna cat mai putina grasime pe macheta
- luati in considerare ca pastelul se inchide la culoare sub lac
- o parte din pastel se va lua pe pensula, asa ca nu insistati si nu dati de mai multe ori in acelasi loc cu pensula. puteti contracara acest lucru (ca se ia pe pensula) daca puneti mai mult pastel cu degetul (dupa ce m-am prins cum sta treaba, puneam pana cand mi se parea ca e prea mult).
Intrebare:
- e oare mai bine ca fixarea pastelului sa se faca cu aerograful? (oricum eu nu am)

Cam astea ar fi impresiile....
Evident, tehnica poate fi imbunatatita, si m-as bucura daca aveti idei

O zi minunata,
Adi

#13 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 26 January 2009 - 02:49 PM

Ai uitat punctul 4b, cind te-ai mai spalat o data pe miini :-D

#14 Useril este offline   adi_mone 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 29-August 06

Postat 26 January 2009 - 03:23 PM

da, fara numar, fara numar (mm-pa, mm-pa)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi