Forum Machete,Modelism,Hobby: Vopsele Spray sau Airbrush Beginner - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vopsele Spray sau Airbrush Beginner

#1 Useril este offline   ady_cojocar 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 18-January 09
  • Location:Iasi

Postat 28 January 2009 - 10:55 AM

Salut
Am si eu o intrebare inecpator fiind, am luat vopsele email dar cu pensula au iesit cam urat.., intrebarea mea este
Ce sa-mi cumpar Vopsele Spray sau Airbrush Beginner ? as prefera cele spray dar nu stiu cum difuzeaza vopseaua daca pot desena usor daca iese o linie sau pur si simplu cele spray sunt doar pentru suprafetele mari, a folosit cineva este vreun control la vopsea?
Multumesc frumos

#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 28 January 2009 - 11:49 AM

Salut,
vezi ca s-a scris foart emult pe forum pe tema vopsirii, ai ce invata de pe aici.
Din experienta proprie iti pot spune ca am folosit si aerograful si sprayurile si din cpunctul meu de vedere aerograful se foloseste cu mult mai mult succes pentru treburile de finete, nuante, in timp ce vopseaua spray am utilizat-o pentru vopsirea suprafetelor mari (nave). Am putut trasa si linii dupa mascare.

Incearca sa experimentezi, pentru ca o sa vezi ca este o mare diferenta de la teorie la practica, e nevoie de mult exercitiu, eu inca am multe probleme la vopsire.

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 28 January 2009 - 02:12 PM

Vezi postareaady_cojocar, la 28 Jan 2009, 10:55, a spus:

Salut
Am si eu o intrebare inecpator fiind, am luat vopsele email dar cu pensula au iesit cam urat..


O alta chestie care o sa te ajute foarte mult este asta: http://www.cartula.ro/forum/IAand350I-inta...ianu-t4877.html.
Tine cont de ea si folosesteo cat mai cu cap. :-D

Bafta!

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 January 2009 - 03:53 PM

Da, buna recomandare Crios!
Ady_cojocar, ia legatura cu baietii cu prima ocazie. Sunt sigur ca o sa te primeasca cu bratele deschise si...ai ce invata.
Dar pina atunci sa lamurim treaba: mare diferenta intre spray si Airbrush Beginner nu prea e. Defapt acela nu este un aerograf ci mai degraba un suflai. Ambele sunt bune pe suprafete mari sau cind vopsesti cu masti. Nu investi banii in asa ceva, mai pune ceva deoparte, mai rabda si ia un aerograf bun. Diferenta nu e perea mare. Treaba e ca ai nevoie de compresor (oricum si pentru Airbrush Beginner e nevoie, asa ca....)

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 28 January 2009 - 03:54 PM


#5 Useril este offline   ady_cojocar 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 18-January 09
  • Location:Iasi

Postat 28 January 2009 - 04:30 PM

multumesc frumos de sfaturi, incerc sa iau legatura cu cei din iasi cam greu din cauza programului de la servici.
Am gasit aici
http://www.picturaonline.ro/shop/aerografi...8/prod_479.html
ar fi ok asta? si ca pret mi se pare bun avand in vedere ca am un tub cu aer comprimat
Daca mai sunt sfaturi rog sa le postati.
Multumesc frumos

Aceasta postare a fost editata de ady_cojocar: 28 January 2009 - 04:36 PM


#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 January 2009 - 08:22 PM

Acela este un suflai mai perfectionat, adica un aerograf simpla actiune. Este bun, dar nu se ridica la calitatile unui aerograf dubla actiune.
Sfaturi??? Pai ...da o simpla cautare pe forum, gasesti o multime.( http://www.cartula.ro/forum/Aerograf-si-co...ru-i-t4765.html , http://www.cartula.r...graf-t4492.html ) Sau mai bine intreaba exact ce vrei sa stii.

#7 Useril este offline   ady_cojocar 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 18-January 09
  • Location:Iasi

Postat 31 January 2009 - 10:40 PM

Asa este cum s-a spus mai sus, am primit asa numitul "aerograf" si singer cam dezamagit.
1. am folosit vopsea revell, email diluata cum scria pe forum, pe hartie iese binisor....
2. un spray de presiune (aici e greseala zic eu, din ala cu aer comprimat pentru curatat tastaturi...)
3. si curiozitatea, rezultatul un dezastru..
Astept sa strang ceva bani si sa-mi iau un aerograf serios, pana la compresor am sa iau o butelie de la revell de 750ml cred ca tine destul macar vreo 5 machete, si cred ce este foarte important vopsele de la revell speciale pentru Airbrush.
Acum sunt in dilema cu aerograful ca as vrea ceva bun sa nu mai gresesc , aici ma refer sa pot vopsi si linii cu el, de delimitare si sa umplu cu culoare, am citit undeva pe forum de la http://www.hobbyx.ro...detalii&id=2046, as vrea unul care sa aiba si rezervor si sa se poata atasa sticluta ...
Multumesc

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi