Forum Machete,Modelism,Hobby: blindate germane WW2 -1/72- - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

blindate germane WW2 -1/72- la fel....indicatii%sfaturi utile

#21 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 17 August 2005 - 01:35 PM

SHERMAN M4 A1

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Sherman_M4_A1_poza1.jpg


#22 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 17 August 2005 - 01:36 PM

SHERMAN M4 A1

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Sherman_M4_A1_poza2.jpg


#23 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 17 August 2005 - 01:37 PM

SHERMAN M4 A1

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Sherman_M4_A1_poza3.jpg


#24 Useril este offline   dr_oro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 17 August 2005 - 08:22 PM

Mda...aaa...senilele de la panzerul IV sint montate invers (ma refer la sens) :roll:

#25 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 18 August 2005 - 10:59 AM

In privintza orientarii senilei la Pz IV H am facut o greseala de neiertat. Sunt constient de asta. Desi de vreo 8 luni numai tu ai observat asta, tot nu ma incanta pt ca chiar daca nu observa nimeni era suficient ca stiam eu. Am invatat ca graba nu are ce cauta aici dar m-a costat ceva :-D ...



In privinta camuflajului de la King Tiger m-am inspirat de la un tanc exponat la "The Tank Museum", Bovington, UK . Uite si niste poze.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: KING_TIGER.JPG


#26 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 August 2005 - 05:16 PM

Bine zis "inspirat" :-D Culorile inchise sint peste cele deschise si nu invers. Cam ...regula de baza!

#27 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 18 August 2005 - 08:16 PM

Ma bucur ca mai am un tovaras "braille-scaler" !
Ma alatur sugestiilor care ti sau facut si in plus iti spun ca, in aceasta scara mica, DETALIILE conteaza cel mai mult. Trebuie sa le adaugi si sa le rafinezi, nu sa le ascunzi... Parerea mea...
ATENTIE la documentare: la Shermanul Revell ai montat tevile de esapament si filtrele de aer total gresit.
Dar... cel mai important este ca ... mai am un tovaras "braille-scaler" !

#28 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 18 August 2005 - 11:22 PM

Z-Mare...King Tigerul este vopsit corespunzator (inclusiv ordinea vopselelor pe care ai specificat-o) deci tin sa te contrazic.


In prinvinta Sherman M4 A1 nu contrazic deoarece referitor la date despre blindate americane sunt mai bata. M-au captivat MULT ma mult cele germane din WW2.
Te-as ruga daca poti sa imi explici ce am gresit si cum trebuie montat corect. Mersi :) (critica e utila:D)

#29 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 19 August 2005 - 08:29 AM

Imi permit sa fac si eu cateva observatii, sper constructive:

Pz.IV
-senila are o culooare suspecta, ar trebui sa se vada rugina (maro inchis) si talpile in otel
-se vede linia de imbinare a celor 2 piese care compun teava
-culorile par prea aprinse, in special maroul este prea roscat

Tiger II
-tevile de esapament nu par vopsite convingator
-din nou senilele nu au o culoare realista

Sd.kfz 11 cu prelata

-prelata e stralucitoare, in realitate ar trebui sa fie complet mata

Sd.kfz 11 fara prelata
-usile acelea laterale sunt enorm de groase, par a fi blindaje de Tiger.

Sd.kfz 251
-senila pe stanga langa roata antrenanta pare intrerupta
-o mica problema de inerpretare a actiunii: un soldat trage cu mitraliera intr-o directie iar celalalt priveste relaxat in alta?

Pz.IIIL

-suspect camuflajul, eu nu stiu sa fii existat combinatii de panzer grey cu dunkelgelb de genul acesta
-senila e nevopsita (?) si sta cam libera pe galeti, de fapt in unele puncte nici nu fac contact
-decalul pe dreapta a facut silvering

In plus, s-a mai mentionat ca vopseaua are deficiente de consistenta (de ex. la Sd.kfz 11 se vede ca petele de verde au fost vopsite cu pensula). Machetele nu au profunzime, datorita lipsei spalarilor nu par ca au relief (se poate inca corecta daca aplici un strat de lac stralucitor si o spalare cu solutie maro inchis). Soldateii sufera de acceasi problema a lipsei umbrelor.
Si inca una: noroiul pe care l-ai folosit are granulatie prea mare, la scara asta e ca si cum s-a lipit de vehicole pietrisul de pe drum.

#30 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 19 August 2005 - 03:06 PM

Senila la Pz.IV e murdara de pamant / praf e cam greu sa ii mai vezi rugina. (Modelul Pz.IV H este printre ultimile modele de Pz.IV, deci e aparut destul de tarziu). Tunul e facut dintr-o singura bucata ( Mai am inca un kit identic nefacut ) nu este imbinat din 2 parti. Camuflajul de foiase din perioada `44-`45 avea si astfel de culor aprinse. Vezi pozele cu Tiger II de mai inainte.
Ai dreptate. La King Tiger tevile de esapament ar merge parca mai bine daca ar fi mai inegrite. mersi. Senila am murdarit-o cat mai adegvat ( am incercat ) cu solul din diorama din care face acum parte.
Sd.kfz 11 a fost un dubii. cu prelata / fara....pana la urma fara. Intra mai multe detalii asa. in concluzie prelata a ramas vopsita superficial doar pt a vedea cum ar fi. Pe mine tot varianta fara m-a captivat mai mult asa ca a ramas asa. Buna Observatie cu usile. Multzam. Se vor lua masuri dupa sesiune. ;-)
Sd.kfz251 a facut o mica "pana" la senila. Nu stiu cand a aparut. De asemenea se vor lua masuri. mersi din nou. Omuletii aia 2 se integreaza asa cum sunt in diorama.
Panezr III, toate variantele au fost retrase din formatiunile de blindate dupa luptele de la Kursk. Totusi au ramas exemplare, in special Panzer 3 L, M si N (cel cu teava scurta) care au acompaniat diviziile de grenadieri ( panzergrenadiere ) pt. a usura mobilitatea in luptele grele. Pt a face fata blindatelor grele ale rusilor au fost retrase treptat si aceste ultime Pz III. si inlocuite cu autotunuri (Stug-uri).
Camuflajul redat era folosit la modelul Pz III L ce insotea grenadierii in acesta ultima perioada de serviciu.
Ce spui de noroi cred eu ca este interpretabil... Mersi.

#31 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 August 2005 - 04:23 PM

Citeaza

Senila la Pz.IV e murdara de pamant / praf e cam greu sa ii mai vezi rugina
. Nu prea ai dreptate: nitel din senila se mai vede, cu sau fara rugina, iar talpica senilei, care se freaca din plin de pamint, e ....oglinda!
Cit despre vopsire, iata doar un exemplu!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tanc1.jpg


#32 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 19 August 2005 - 04:32 PM

Imi pare rau dar raman la parerea mea (pana la proba contrara) -panzer grey si dunkelgelb nu au ce cauta impreuna pe acelasi tanc. As fii curios de unde ai preluat aceasta idee.

Cat despre rugina care nu are timp sa apara pe tancuri noi... rugina pe senile apare DIN FABRICA. Iata cateva poze cu Leoparduri 2 noi dar care au rugina pe "sosete":

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#33 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 19 August 2005 - 04:35 PM

Citeaza

Tunul e facut dintr-o singura bucata ( Mai am inca un kit identic nefacut ) nu este imbinat din 2 parti.


Greseala mea! Nu este urma de imbinare, este bavura de injectare, la fel de flagranta! Tevile de tun se toarna fara bavura, sunt perfect netede, deci ar trebui eliminata acea urma.

#34 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 19 August 2005 - 04:38 PM

Citeaza

Camuflajul de foiase din perioada `44-`45 avea si astfel de culor aprinse.


Din nou sunt de alta parere. Iti dau aici 2 linkuri cu modele postate pe missing-lynks. Desi sunt doar modele,, ilustreaza bine nota culorilor pe care ar trebui sa le folosesti. Vei vedea ca maroul si dunkelgelbul sunt mult mai stinse.

http://www.missing-l...german/bljt.htm

http://www.missing-l...german/alt2.htm

#35 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 19 August 2005 - 04:43 PM

Citeaza

Ce spui de noroi cred eu ca este interpretabil... Mersi.


Ca sa imi ilustrez mai bine observatia, iata din nou cateva poze cu tancuri murdare de noroi. Vei vedea ca mizeria este foarte fina, de fapt consta in niste filtre pe suprafata vehicolelor. Modelele tale par acoperite de impuritati rezultate din procesul modelistic, nu de noroi pus dinadins :).

Imagine postata

Imagine postata

Inca odata, sper sa iti fiu de ajutor, nu fac pe carcotasul doar asa de rautate.
Numai bine!

#36 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 19 August 2005 - 06:12 PM

Z-Mare, cand ai zis prima data de vopsea, una peste alta se vorbea de King Tiger, in concluzie am crezut ca t

#37 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 August 2005 - 07:00 PM

Citeaza

Si inca una: noroiul pe care l-ai folosit are granulatie prea mare, la scara asta e ca si cum s-a lipit de vehicole pietrisul de pe drum.

Este o capacana in care am cazut si eu pe vremea ...inceputurilor! Vezi parful linga o roata de camion de trei sferturi de metru in diametru si zici ca e numai bun! Din pacate, reduci doar dimensiunile rotii, nu si ale ...prafului si asa iese...pietris ;-) . De aceea se recomanda praful de creta, aerograful cu vopsea diluata sau .....fardurile nevestei! Daca se folosete pamint, atunci acesta trebuie cernut printr-o sita foarte fina (de benzina) si poate nici atunci.....

#38 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 20 August 2005 - 07:18 AM

Z-mare, la Aug 19 2005, 08:00 PM, a spus:

Daca se folosete pamint, atunci acesta trebuie cernut printr-o sita foarte fina (de benzina) si poate nici atunci.....

Daca folosesti pamant, este mai bine sa fie bine mojarat inainte de aplicare.
Ar trebui frecat in mojar pana devine un praf foarte fin.
Si celelalte metode date de Z-mare sunt de folosit.
Bafta!

#39 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 22 August 2005 - 08:35 AM

Z-Mare, cand ai zis prima data de vopsele am crezut ca te referi la King Tiger, pt ca atunci se vorbea de camuflajul lui. Panzer 3 L nu e terminat. L-am cam neglijat pt ca nu intra in diorama. Pz 3 L e vopsit in culoarea de fond inchisa peste care s-a adaugat dungile.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi