Forum Machete,Modelism,Hobby: Competitia ZECE - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Competitia ZECE 10 000 de Euro pentru un avion de hartie

#1 Useril este offline   Georgiana 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 09-February 09

  Postat 09 February 2009 - 10:54 AM

10 000 Euro pentru un avion de hartie





Asociatia Romana pentru Cosmonautica si Aeronautica - ARCA ofera un premiu de 10 000 € pentru realizarea unui aeromodel planor construit exclusiv din hartie si/sau carton si adeziv.

Pentru a castiga premiul ZECE, o echipa ai carei membrii au varsta de pana la 16 ani, impreuna cu un insotitor adult, trebuie sa proiecteze, sa construiasca si sa lanseze īn cadrul sesiunilor de zbor, aeromodelul planor.

Sesiunile de zbor vor fi organizate de ARCA pāna la data de 17 iunie 2010. Competitia va fi cāstigata de echipa al carei aparat de zbor va pluti cel mai mult timp in aer.

Competitia ZECE are caracter educational si comemoreaza 100 de ani de la primul zbor efectuat in tara de un roman, Aurel Vlaicu, cu un aparat romanesc.

Competiţia ZECE pune preţ pe dorinţa de a īnvăţa, de a realiza efort fizic şi de a genera creativitate. Cei care vor face aceste lucruri vor deveni modele pentru cei din jur, iar cel mai bun va fi recompensat.

Reformele eşuate din īnvăţămānt, problemele din familiile romāneşti generate de sărăcie, influenţa discutabilă a mass-media din ultimii 20 de ani, au dus la scăderea substanţială a nivelului de pregătire a tinerilor, precum şi la diminuarea dorinţei acestora de a īnvăţa. Ca o consecinţă, deja traversăm o criză morală acută. Aceasta nu va putea fi depăşită decāt prin educaţie. Dorim să demonstrăm tinerilor că unicul element stimulator al societăţii noastre actuale, cāştigul financiar, poate fi obţinut şi altfel decāt prin formele cel mai des īntālnite īn Romānia, acelea care se sprijină pe non-valoare.



Ca o recunoastere, aparatul care va castiga Competitia ZECE, impreuna cu fotografii ale echipei castigatoare vor fi expuse permanent la Muzeul Aviatiei Romane, alaturi de creatiile pionierilor aviatiei.



Site: www.competitiazece.ro, www.arcaspace.ro

Forum: www.competitiazece.forumz.ro

Blog: www.competitiazece.blogspot.com

#2 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 09 February 2009 - 02:58 PM

Vezi postareaGeorgiana, la 9 Feb 2009, 12:51, a spus:

Imi cer scuze.....este adresat tinerilor de pana la 16 ani!


Or fi vreo doi pe forumul asta... Cred ca multi ne cred mult mai tineri decit suntem de fapt majoritatea. Unii intreaba daca n-am avut jucarii cind am fost mici ...
Lasind asta la o parte, initiativa e laudabila si interesanta.
Mai trebuie doar sa ma pricep la avioane si sa dau contorul inapoi cu vreo 25 de primaveri. O formalitate :diablo:

#3 Useril este offline   Georgiana 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 09-February 09

Postat 09 February 2009 - 03:46 PM

Vezi postareamarhaba, la 9 Feb 2009, 14:58, a spus:

Or fi vreo doi pe forumul asta... Cred ca multi ne cred mult mai tineri decit suntem de fapt majoritatea. Unii intreaba daca n-am avut jucarii cind am fost mici ...
Lasind asta la o parte, initiativa e laudabila si interesanta.
Mai trebuie doar sa ma pricep la avioane si sa dau contorul inapoi cu vreo 25 de primaveri. O formalitate :diablo:


Nu aveti copii, nepoti sau vecini? Daca aveti puteti participa si dumneavoastra ...ca tutore, deoarece echipa trebuie sa fie formata din cel putin un copil cu varsta pana in 16 ani si un tutore(parinte, profesor,etc)

#4 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 10 February 2009 - 07:10 PM

Pai, eu sunt sub 16.... anyone intrested? Facem un 50-50? :clapping:

Maybe virusu`? :diablo:

#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2009 - 08:22 PM

Am facut curat in topic si am sters toate mesajele care n-au ce cauta. Aviz amatorilor insistenti.

#6 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 19 February 2009 - 11:27 PM

Nimic rau in organizare iar ideea de baza e efectiv laudabila intr-o societate in care nonvaloarea a ajuns la rang de arta. 10000 E e o suma,desi la cele vahiculate destul de mica,pentru multi de vis. E drept ca e o provocare si sigur se vor gasi participanti dar ma intreb,tot in ideea de baza,oare nu ar fi un castig mai mare daca suma respectiva ar fi folosita pentru finantarea unui cerc aplicativ supravegheat de ARCA in care efectiv copii interesati sa invete ceva si nu indreptata spre un singur individ care realisti sa fim e prea putin probabil ca la ora actuala si la varsta impusa sa poata face ceva de capul lui. Un model competitiv de tipul celui cerut nu poate fi proiectat si realizat decat de cineva care are cunostinte temeinice in domeniu,si sunt,iar pozitia ocupata de unii din acestia nu ar face decat sa duca niste bani utili multora in alt mod investiti,in portmoneul doar unui individ,poate ingrosand teancul. Despre conditiile de inscriere si participare nu pot zice decat ca totusi pentru foarte multi e criza iar asta nu neaparat de acum ci de vre-o mai multi ani.Tortul e mult prea mare si mult prea dulce pentru ca sa poata gusta din el si Vasilica din spatele parcului. Nu intentionez sa sabotez nici sa combat initiativa dv. e doar modul in care vad eu lucrurile.
Cu stima.

#7 Useril este offline   Georgiana 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 09-February 09

Postat 20 February 2009 - 01:36 PM

Impartasim opiniile d-voastra. Despre infiintarea unui cerc de modelism s-a vorbit la ARCA si probabil in viitor vom face si pasul acesta. Intentia noastra este aceea de a oferi oricui, indiferent de posibilitatile materiale, sa castige. Din acest motiv am dorit sa impunem folosirea exclusiva a hartiei si a adezivului. Sunt materiale pe care oricine le poate obtine, cu o cheltuiala minima. Ca altcineva, in afara de tinerii participanti, va construi un model sau altul, asta nu mai putem controla. Consideram totusi ca restrictiile impuse de alegerea materialelor va egaliza sansele si va incuraja creativitatea. Sa spunem ca parintii unui tanar participant va construi modelul. De lansat insa, il va lansa tanarul. Asta inseamna sa petreaca mult timp in familie, alaturi de parinti si asta intr-un scop educational. Sigur va avea multe de invatat.

Multumim pentru mesaj si sugestii.

Georgiana

Aceasta postare a fost editata de Georgiana: 20 February 2009 - 01:37 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi