Forum Machete,Modelism,Hobby: Morane N Eduard 1/48 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Morane N Eduard 1/48

#1 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 21 February 2009 - 04:04 PM

o macheta inceputa mai demult. este un Morane N Eduard 1/48. momentan nu este gata . mai trebuie puse intinzatoarele , dar pentru astea astept niste ata siliconata, si ar mai trebui sa adaug si stabilizatorul....insa pe acesta l-am pierdut. macheta este inceputa demult si nu am poze din timpul constructiei. depre macheta nu pot spune decat ca este una foarte buna, care se imbina bine si nu pune probleme majore. cateva piese care trebuiesc prelucrate putin si in rest nimic deosebit.decaluri foarte bune, putin mai groase decat la alte firme dar asta este un lucru bune deoarece se pot manevra mai bine cand sunt asezate. singurul minus al machetei este lipsa parbrizului.
cateva poze urmand sa mai adaug pe masura ce ma apropii de finalizarea machetei.
daca cineva are din intamplare un stabilizator prin cutia cu maimute si vrea sa-l dea astept un PM.

...

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.JPG
  • Imagine atasata: 4.JPG
  • Imagine atasata: 5.JPG
  • Imagine atasata: 3.JPG
  • Imagine atasata: 7.JPG
  • Imagine atasata: 6.JPG
  • Imagine atasata: 2.JPG
  • Imagine atasata: 8.JPG


#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12633
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 February 2009 - 12:10 PM

Frumos! Am umblat si dupa unul, la 1/72, dar nu am avut noroc.
In privinta hobanelor, foloseste nylon de pescuit, 0,08 - 0,1, este stabil in timp, fara a fi plastic, se lipeste bine cu superglue si se vopseste usor.
Nu stiu cum e ata siliconata, dar banuiesc ca ceva scame tot are! :whistle:
In privinat stabilizatorului, eu zic sa-l faci din placa de stiren, nu cred ca-i o treaba prea complicata.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 22 February 2009 - 12:11 PM


#3 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 22 February 2009 - 08:51 PM

hobanele le voi face in felul urmator: voi lipi ata siliconata de intanzatorul de deasupra cockpitului, o voi introduce prin gaura facuta in aripa cu burghiu de 0,4 , voi atarna o greutate de ea sa se intinda bine in timp ce se usuca lipiciul bagat in gaurica, apoi voi lipi iara hobana pe intanzatorul de sub fuselaj, o voi baga iara pe gaurica de pe cealalta aripa, iara leg o gretate de ea(intorc avionul cu capul in jos) si lipesc iara pe intionzatorul de deasupra cockpitului. faca asa de 4 ori, pentru fiecare gaurica. cu firul de pescuit nu poti face asa ceva, plus ca firul de pescuit este ai mai greu de vpsit. ata aia siliconata nu lasa scame deloc, si oricum cred ca de felul ei este facuta din ceva sintetic. daca nu gasesc grosimea potrivita folosesc alta metoda.
iau ata normala alba si o introduc in vopsea steel foarte diluata si o las o perioada acolo sa absoarba bine vopsea. apoi o scot si cand se usuca o dau prin ceara, asta pentru cele cateva scame care nu se lipesc o data cu vopseaua de fir cand absoarbe vopsea.
stabilizatorul l-am facut din stiren cum zici, a iesit bine dar totusi nu seamana cu cel din KIT care are schitata si structua lui. ma mai gandesc cum fac.

Aceasta postare a fost editata de horia: 22 February 2009 - 08:52 PM


#4 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1773
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2009 - 10:29 PM

Vezi postareahoria, la 22 Feb 2009, 20:51, a spus:

... cu firul de pescuit nu poti face asa ceva, plus ca firul de pescuit este ai mai greu de vpsit...

La Albatros am folosit fir de pescuit, fie tras pe direct si lipit la cele doua extreme, fie tras prin planuri (gauri, tensionare, etc), fara nicio problema.
La origini a fost transparent, si s-a vopsit urjent cu fusil metal de la vallejo.
Cine l-a vazut, poate sa marturiseasca.
Dar, de gustibus, .....

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 22 February 2009 - 10:30 PM


#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12633
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 February 2009 - 08:48 AM

Horia, sfatul meu este sa te gindesti la nylon. Am "hobanat" astfel citeva machete (aproape toate WWI pe care le am ) si nu am avut nici o problema. Eu "crosetez" cu firul de nylon plecind de la un capat si terminind la celalalt. Apoi inintd usor o sectiune, pin pitin superglue pe un ic de plastic si-l infig in gaura. In citeva secunde e blocat definitiv. Rezistenta lipiturii este maxima. Dupa te termin tai toate buclele si surplusul de la icuri, slefuiesc si vopsesc!
Folosind ata pot sa ramina scame sau grosimea sa fie neuniforma. Apoi ata este plastica, adica la un efort se deformeasa si ramine asa, nu-si mai revine! Apoi, pe zona cu vopsea lipiciul nu prinde, adica prinde dar de ...vopsea si o sa desfaca cind ti-e lumea mai draga!
Crede-ma, am experimentat multe metode (inclusiv cu fir de par, ca am de unde! :thumbsup: ) dar asta cu firul e nylon mi se pare cea mai rapida, simpla si sigura!

Citeaza

Cine l-a vazut, poate sa marturiseasca.
Da, pot sa marturisesc! :pardon:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 23 February 2009 - 08:50 AM


#6 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 07 March 2010 - 07:27 PM

am cam terminat macheta aceatsa. neavand aparat foto la indneamemana cand am lucrat nu va pot arata cum am facut intanderea hobanelor. am folosit fir de pescuit, cel mai subtire gasit. am procedat asa cum spuneam mai sus. nu am reusit sa fac poze bune, de aceea voi reveni cu unele mai bune cat de curand.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: m1.JPG
  • Imagine atasata: m2.JPG
  • Imagine atasata: m3.JPG


#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12633
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 March 2010 - 09:50 AM

Desi ai zbircit-o nitel la vopsit/lipit hobanele, una peste alta arata foarte bine! :bang:

#8 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 08 March 2010 - 10:01 AM

la ce anume te referi? acolo la intrarea in aripa am facut cum apare si in poze. La intrare in aripa, exista o matisare a cablurilor (acelea fiind zone foarte solicitate la torsionarea aripii), iar acolo se punea vaselina, (ulei de castor?).

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12633
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 March 2010 - 10:23 AM

Te cred, dar pare ca o vopsea scursa de pe hobane sau neatentie la vopsire. Poate daca era o culoare putin mai deschisa...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi