Forum Machete,Modelism,Hobby: ,,Drumeti''-macheta statica sc.1:160 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

,,Drumeti''-macheta statica sc.1:160

#1 Useril este offline   sabou stefan 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 09-March 07

Postat 27 February 2009 - 12:52 PM

Salutare tuturor,
Cu scuzele de rigoare pentru ca nu am postat nimic pana in prezent pe acest forum , desi sunt membru de aproape un an , vreau sa ,,sparg gheata'' si sa va prezint o macheta statica realizata recent.Este vorba mai mult de o ,,incercare'' de macheta la sc.1:160 in ideea de a ma obisnui cu aceasta scara ,,minuscula'' , avand in vedere ca doresc sa realizez in viitor o diorama feroviara la aceasta scara , N cum ii spunem noi ,,trenulistii''.Am uitat sa precizez ca sunt pasionat de trenulete si ca am mai postat niste machete statice cu tematica feroviara pe alte forumuri , dar la sc.1:87(HO).Dar sa nu va plictisesc! Iata cateva imagini cu aceasta realizare:
Imagine atasata: Picture_021.jpgImagine atasata: Picture_023.jpg
Imagine atasata: Picture_008.jpgImagine atasata: Picture_013.jpg

#2 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 27 February 2009 - 01:30 PM

Excelent! dar e o scara de-a dreptul imposibila.

#3 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 27 February 2009 - 02:29 PM

Superba diorama!Dar spune-ne si noua cum ai reusit sa vopsesti figurinele alea...par a naibii de mici-jumate dintr-un 1/72?

#4 Useril este offline   sabou stefan 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 09-March 07

Postat 27 February 2009 - 03:04 PM

Figurinele nu le-am vopsit eu , le-am achizitionat gata vopsite.Am cumparat mai multe bucati pentru o viitoare diorama pe care vreau sa o realizez in curand.Ca sa va dati seama cat sunt de mici uite o poza:
Imagine atasata: Picture_130.jpg
In afara de figurine lucrarea e realizata de mine din diverse materiale gasite prin ,,bucatarie'':marar verde uscat si maruntit-pe post de iarba, fire dintr-un burete de spalat vase-coroana copacilor etc.

#5 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 27 February 2009 - 10:04 PM

Mister...pentru o diorama feroviara este desavarsita, aici noi (dupa cum ai observat) punem (sau incercam sa punem) accentul pe umbre/spalari/uzari. Din tot peisajul prezentat tocmai personajele sunt cele ce nu corespund. In concluzie ti-ai facut bine treaba, daca gasesti o solutie si pentru acesti gandacei (eu vorbind de la inaltimea de 5cm :pardon: ) inseamna ca te-ai contaminat si ai sa devii Trenulist Cartulez.
:thumbsup:

#6 Useril este offline   sabou stefan 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 09-March 07

Postat 27 February 2009 - 11:06 PM

Salut alexie,
Multumesc pentru sfaturi!Am o singura nelamurire:cum as putea ,,pune accentul pe umbre/spalari/uzari'' asa cum spui tu ca facem ,,aici noi'', adica pe acest forum presupun, la niste figurine de aprox. 1cm?In alta ordine de idei: la o diorama sau macheta statica , din,,lumea noastra''a trenulistilor , in primul rand conteaza ,, peisajul'' sa-i zic asa , restul respectiv figurinele (mai ales la o scara ,,minuscula'' cum e 1:160) sunt pe planul doi.Daca nu vi se par interesante preocuparile mele sau nu-si au rostul pe acest forum , pot sa ma opresc.

#7 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 01 March 2009 - 07:22 PM

Vezi postareasabou stefan, la 27 Feb 2009, 23:06, a spus:

Salut alexie,
Multumesc pentru sfaturi!Am o singura nelamurire:cum as putea ,,pune accentul pe umbre/spalari/uzari'' asa cum spui tu ca facem ,,aici noi'', adica pe acest forum presupun, la niste figurine de aprox. 1cm?In alta ordine de idei: la o diorama sau macheta statica , din,,lumea noastra''a trenulistilor , in primul rand conteaza ,, peisajul'' sa-i zic asa , restul respectiv figurinele (mai ales la o scara ,,minuscula'' cum e 1:160) sunt pe planul doi.Daca nu vi se par interesante preocuparile mele sau nu-si au rostul pe acest forum , pot sa ma opresc.

Stiu ca figurinele sunt secundare in peisajul C.F.R.-ist insa datorita culorilor stridente si a luciului capata un aspect artificial, promit sa experimentez niste procedee pe figurine 1:160, ca teorie recomand macar un lac mat care sa estompeze luciul.
Aia cu "noi" se referea la noi (astia care punem accent pe figurine in detrimentul altor obiecte) si am vrut sa subliniez ca avem alte prioritati decat "noi trenulisti". Cat despre forum, aici suntem NOi TOTI, pasionati de un hobby cu radacini comune si n-am sa inteleg dece exista atata suspiciune, ca doar vorbim aceeasi "limba".
O.K. ? :thumbsup:

#8 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 01 March 2009 - 08:06 PM

Vezi postareasabou stefan, la 27 Feb 2009, 23:06, a spus:

.... .Daca nu vi se par interesante preocuparile mele sau nu-si au rostul pe acest forum , pot sa ma opresc.

Nici vorba, nici vorba !!! alexie e de felul lui mai criptic.
Vezi mai alexie tata, ce faci, pana ajunge omu' sa te cunoasca, intelege te miri ce din formularile tale rebusiste :thumbsup:

#9 Useril este offline   sabou stefan 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 09-March 07

Postat 01 March 2009 - 08:34 PM

OK,
Am inteles ce vreti sa spuneti!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi