Forum Machete,Modelism,Hobby: planuri corabii - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

planuri corabii

#21 Useril este offline   qubikxxl 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 27-January 11
  • Location:Timisoara

Postat 27 January 2011 - 08:24 PM

Dupa cum se poate citii din titlu sunt incepator in modelism si as vrea sa ma apuc de treaba deoarece de mult timp imi doream. As dorii sa apelez la bunatatea voastra si sa intreb daca are cineva ceva planuri pentru constructii, si ma poate ajuta :).Am intrat pe blogul lui criksu si incep sa ma documentez dar as dorii sa incep cu ceva usor ca sa pot sa dobandesc mai multe cunostinte in domeniul modelismului. Eu sunt din Timisoara. id-ul de mess este mickey_mo2005.
Va multumesc anticipat.

#22 Useril este offline   rara77 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 26-January 11

Postat 29 January 2011 - 09:00 PM

salut.poate cineva sa ma ajute cu scheletul titanicului?restul am doar scheletul imi lipseste

#23 Useril este offline   drakoss 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 29-January 11

  Postat 29 January 2011 - 11:35 PM

Salut,ca si ceilalti si eu sunt nou si as vrea si eu planuri de kit(banuiesc ca sunt cu dimensiuni) si multe indrumari . Adresa mea de mail este:constantimatei@yahoo.com

#24 Useril este offline   sosorin 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 30-January 11

  Postat 30 January 2011 - 01:41 PM

buna ami poate da si mie cineva niste planuri simple,ca materiale am


adresa mea de meil este:soso_the_b3st@yahoo.com

#25 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 30 January 2011 - 01:53 PM

................................................................................
.........................................
................................................................................
...........................................
................................................................................
........................................
................................................................................
...........................................

Deja este prea mult si prea evident...

Aceasta postare a fost editata de axor: 30 January 2011 - 02:09 PM


#26 Useril este offline   sosorin 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 30-January 11

  Postat 30 January 2011 - 02:43 PM

nu are nimeni planurile lui santa maria?

#27 Useril este offline   tulaji 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 30-June 09
  • Location:oradea

Postat 30 January 2011 - 07:07 PM

Vezi postareasosorin, la 30 Jan 2011, 14:43, a spus:

nu are nimeni planurile lui santa maria?


cauta aici: www.15marins.blogspot.com

Vezi postareatulaji, la 30 Jan 2011, 19:02, a spus:



mai precis, cauta in arhiva lui noiembrie 2009 pe acest blog.

#28 Useril este offline   bogdan03 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 01-February 11

Postat 03 February 2011 - 09:11 AM

salut.sunt un mare fan al navomodelelor si acum de curand m-am hotarat sa ma apuc si eu de un mic proiect dar am constatat ca imi trebue o schitza ceea ce nu am ...si va rog daca imi puteti da o schita detaliata a unui model de nava multumesc anticipat

#29 Useril este offline   criksu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 11-November 08
  • Location:Pitesti

Postat 09 February 2011 - 12:02 AM

Am actualizat site-ul cu modelele "america" si "Lexington",

Sunt modele nu foarte complicate, iar planurile sunt destul de detaliate. Planurile yachtului sunt planuri de kit, deci nu ar trebui sa ai probleme. Linkul este la semnatura mea.

Salut

#30 Useril este offline   Cristy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 16-January 10
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2011 - 12:49 PM

Mumtumim pt. update, consider ca Yacht America este perfect pt. incepatori. Cred ca o sa incep cu el si la Gukor-ul pe locul 2.

Ultima poza nu poate fi marita, restul sunt ok.




Multumesc,

#31 Useril este offline   criksu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 11-November 08
  • Location:Pitesti

Postat 13 February 2011 - 11:15 PM

Cristy,

Am rezolvat problema. Planurile nu puteau fi descarcate la dimensiunea lor maxima, datorita modului de incarcare. Am remediat acest lucru, iar acum puteti descarca planurile tuturor modelelor, la o dimensiune foarte mare.

#32 Useril este offline   Equinox 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 09-February 11

Postat 17 February 2011 - 12:54 AM

Va invit pe site-ul meu:
http://planurimodelism.blogspot.com

#33 Useril este offline   kuiu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 02-February 11
  • Location:TgMures

Postat 19 February 2011 - 11:48 AM

Salutari!

Sunt incepator asa cum sunt majoritatea care au postat. Am vazut ca pe net gasesti tot felul de planuri " de toate pt toti", tb doar sa cauti.
Acum vin cu o mare rugaminte. Rog f mult un binevoitor care stie si are putin timp sa ne spuna, noua incepatorilor, macar cateva idei elemenatre despre cum se interpreteaza si se folosesc aceste planuri. Am studiat mai multe documente si articole gasite pe net, in lb engleza, dar nu am reusit sa inteleg suficient astfel incat sa ma apuc de lucru. Daca poate sa faca cineva un mic "tutorial" am fi recunoscatori.
Multumim!

#34 Useril este offline   criksu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 11-November 08
  • Location:Pitesti

Postat 23 February 2011 - 10:12 PM

Kuiu,

Voi posta in curand pe site, pe langa partea tehnica care e deja acolo, si un ghid de interpretare a planurilor de forme (care sunt diferite de cele de KIT-uri)

Zilele astea, ca acum sunt putin ocupat. Veti vedea ca nu sunt chiar atat de greu de interpretat

#35 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 23 February 2011 - 10:54 PM

Pe scurt, planurile de forme sunt sucesiuni de sectiuni prin corpul navei, fie ele longitudinale, cupluri sau linii de apa.
Este ca si cum ai taia nava in cele trei planuri si ai vedea cum arata suprafata ramasa dupa ce ai indepartat partea taiata

Imagine atasata: plan_forme.jpg

De obicei liniile de apa sunt reprezentate doar pe unul dintre borduri (celalalt bord putand fi generat in oglinda), ca si cuplurile teoretice. Astea din urma sunt reprezentate stanga - dreapta (babord - tribord) pentru ca liniile sa nu fie prea apropiate intre ele si sa creeze confuzii.
Fiecare linie este identificata intr-un anumit fel astfel incat sa se stie exact pe unde a fost facuta sectiunea.
Insotite de scara grafica, planurile de forme, te pot ajuta sa generezi forma 3D a cocii navei la o anumita scara (cea reprezentata de scara grafica)

Imagine atasata: scara_grafica.jpg

De cele mai multe ori kiturile nu vin insotite de planuri de forme, iar in putile cazuri in care o fac, aceste planuri de forme, ca si in cazul planurilor "reale" genereaza forma finala a cocii.
Cele mai multe kituri vin cu desenul coastelor la care daca adaugi grosimea filele din borduri vei obtine cupluri teoretice.

Bafta!

#36 Useril este offline   boris21 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 24-March 11
  • Location:medias

Postat 24 March 2011 - 08:20 AM

Vezi postareateovvis, la 27 Jan 2011, 19:23, a spus:

Salut, sunt nou in bransa si doresc sa ma apuc de treaba , dar nu am nici o schita. Puteti sa ma ajutati si pe mine cu o schita mai pentru incepatori. Multumesc frumos pentru ajutor .

aceasi rugaminte am si eu ,daca ma poate ajuta cineva cu o schita mai detaliata pentru constructia unei nave sau corabii
Multumesc

#37 Useril este offline   laurentiu85 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 05-May 11

Postat 05 May 2011 - 05:15 PM

salut ,ma intereseaza si pe mine niste planuri de nave,in special nave moderne dar ma multumesc si cu planuri de corabii.ma puteri ajuta? dj_app85@yahoo.com

#38 Useril este offline   ZolyB 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 20-August 11
  • Location:Gataia,TM
  • Interests:Corabii si avioane

Postat 01 September 2011 - 07:43 PM

salutare as dori si eu niste planuri de nave usoare am planurile de la santisima trinidad dar nu vreau sa ma apuc pana nu fac una mai usoara multumesc anticipat

#39 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 810
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 01 September 2011 - 08:23 PM

Fratilor, fara suparare ... vreau sa va ajut ca am planuri ... dar spuneti-mi si mie ,ca sa nu mor prost, ce intelegi prin planuri usoare? ... dupa parerea mea planuri usoare nu exista ,eu de exemplu ma gandesc cu groaza la barcuta de pe SIB ... e usoara?

#40 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12636
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 September 2011 - 07:41 AM

Citeaza

...ce intelegi prin planuri usoare?
Imi dati voie sa fiu putin rau? Probabil alea care sa fac singure! Daca vreti sa faceti ceva, cautati la tata Gugle corabia/ nava/ barca/portavionul pe care vreti sa-l faceti, uitati-va la poze sa vedeti cit e de complicat, cam ce va asteapta la munca, apoi, daca nu gasiti planuri pe net, rugati baietii de aici sa va ajute. Sunt sigur ca, cerind ceva la obiect, va vor ajuta cu placere. Dar nu mai cereti "planuri usoare/simple", nu exista asa ceva. E ca si cum eu as cere la colegi "planurile unui avion".

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi