Forum Machete,Modelism,Hobby: Culori, vopsele, suprafata de aplicare - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Culori, vopsele, suprafata de aplicare am nevoie de ajutor

#1 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 20 March 2009 - 11:02 AM

 Salut! Multi de aici banuiesc ca au folosit asa numitele vopsele acrylice. Am gasit cateva ce mi-ar fi de ajutor dar nu stiu nimic despre modul de aplicare, cu ce se aplica. Se dilueaza?

 Un site la indemana este http://hobbyx.ro/pro...=183&subcat=198

Ma intereseaza urmatoarele culori de pe linkul pe care lam pus: metal silver , smoke , clear red/orange/yellow , titan silver.  Ma intereseaza o paleta exacta ca sa stiu ce cloare are fiecare produs de mai sus. Imi trebuiesc la proiectul Aro 240 si 244. Unde trebuie sa le pictez semnalizarile, stopuri (la 244) si barile de protectie. Pun o poza cu un Aro 240 creeat la 1/87 unde acesta fata de al meu are vopsit si farurile.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: WES87056.jpg


#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 20 March 2009 - 12:06 PM

salut Ciprian.

Vopselele acrilice Tamiya sunt bune. Se aplica destul de bine cu pensula si merg si mai bine cu aerograful. Trebuiesc diluate cu X 20 A. Mai bune si cu uscare mai rapida sunt cele din doza de spray (Seria AS - pentru avioane militare si masini / tancuri militare si seria TS pentru machete auto si moto moderne). Daca lucrezi la scara mica nu ti le recomand (machete mai mici de cit scara 1/43).
Daca totusi te hotarasti sa cumperi doze spray, iti recomand sa cumperi numai pentru caroserie/sasiu. Restul poti cumpara acrilice in sticlute mici.
Pentru paleta de culori singura alternativa ar fi sa comanzi catalogul Tamiya (tot la Hobbyx) care reda cit de cit noanta pe care o doresti.

Succes!

#3 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

  Postat 20 March 2009 - 10:19 PM

Vezi postareatibi22, la 20 Mar 2009, 12:06, a spus:

salut Ciprian.

Vopselele acrilice Tamiya sunt bune. Se aplica destul de bine cu pensula si merg si mai bine cu aerograful. Trebuiesc diluate cu X 20 A. Mai bune si cu uscare mai rapida sunt cele din doza de spray (Seria AS - pentru avioane militare si masini / tancuri militare si seria TS pentru machete auto si moto moderne). Daca lucrezi la scara mica nu ti le recomand (machete mai mici de cit scara 1/43).
Daca totusi te hotarasti sa cumperi doze spray, iti recomand sa cumperi numai pentru caroserie/sasiu. Restul poti cumpara acrilice in sticlute mici.
Pentru paleta de culori singura alternativa ar fi sa comanzi catalogul Tamiya (tot la Hobbyx) care reda cit de cit noanta pe care o doresti.

Succes!


Ma refeream la sticlute, nu spray! Astea la sticlute se dilueaza? Daca se dilueaza diluantul X20a unde se gaseste. Seria AS te refereai la sticlute sau spray?   Multumesc de tips! :jump:  Need ticks! 

#4 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 21 March 2009 - 10:41 AM

Vezi postareaciprian_gl, la 20 Mar 2009, 22:19, a spus:

Ma refeream la sticlute, nu spray! Astea la sticlute se dilueaza? Daca se dilueaza diluantul X20a unde se gaseste. Seria AS te refereai la sticlute sau spray? Multumesc de tips! :jump: Need ticks!


Sticlute de vopsea Tamyia si diluant gasesti la Hobbyx. diluant X 20 A
Vopselele seria AS si TS sunt in doze de spray de 100 ml si gasesti to la hobbyx. Sapa mai mult in site si gasesti multe!

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 March 2009 - 07:35 PM

http://www.cartula.ro/Articole/Tehnici/Vop...i-avansati.html

#6 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 22 March 2009 - 04:37 PM

Vezi postareatibi22, la 21 Mar 2009, 10:41, a spus:

Sticlute de vopsea Tamyia si diluant gasesti la Hobbyx. diluant X 20 A
Vopselele seria AS si TS sunt in doze de spray de 100 ml si gasesti to la hobbyx. Sapa mai mult in site si gasesti multe!

  Deci pana la urma se dilueaza vopseaua la sticlute?


 @ Z-mare - mutumesc de linck. am aflat multe!

#7 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 22 March 2009 - 05:12 PM

Vezi postareaciprian_gl, la 22 Mar 2009, 16:37, a spus:

Deci pana la urma se dilueaza vopseaua la sticlute?

@ Z-mare - mutumesc de linck. am aflat multe!


Da, vopselele Tamiya in sticlute ( seria X si XF) se dilueza cu diluantul X 20 A. O reteta exacta pentru amestec nu pot sa ati dau, dar de regula 1 parte vopsea si 1 parte diluant ( sau pe intelesul tau 50 % - 50% ).
Succes!

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 March 2009 - 11:30 AM

Dar atentie dilutia nu se face in sticluta originala, ci intr-un recipient separat. Restul de vopsea nu se toarna in sticluta originala!

#9 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 23 March 2009 - 06:43 PM

Vezi postareaZ-mare, la 23 Mar 2009, 11:30, a spus:

Dar atentie dilutia nu se face in sticluta originala, ci intr-un recipient separat. Restul de vopsea nu se toarna in sticluta originala!


 Astai normal!  Am sa fac combinarea lor intr-un pahar de plastic.  


Va multumesc tuturor ptr ajutor. Am sa cumpar cele necesare si am sa ma apuc de pictat, dupa ce modelul va fi vopsit cu culoarea de baza.

P.S. - gasesc la hobbyx.ro si pensule speciale ptr asa ceva?

Cu respect, Ciprian!

#10 Useril este offline   Constantin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 135
  • Inregistrat: 09-December 08
  • Location:Iasi
  • Interests:modelism
    biciclism

Postat 24 March 2009 - 03:15 AM

man, uite aici ceva bun postat de cartula
poti sa vezi echivalentele dintre vopselele de la diversi producatori, m-am mai descaltat si eu cu situl asta :)

http://www.paint4models.com/

#11 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 24 March 2009 - 08:43 AM

Gasesti : Pensule Tamiya si Pensula Italeri
Sfatul meu este sa mergi la un magazin de rechizite sau arta plastica. Acolo gasesti pensule similare, la un pret ceva mai mic.

#12 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2009 - 06:18 PM

Vezi postareatibi22, la 24 Mar 2009, 08:43, a spus:

Sfatul meu este sa mergi la un magazin de rechizite sau arta plastica. Acolo gasesti pensule similare, la un pret ceva mai mic.

La rechizite nu prea gasesti similare, ci mai de proasta calitate, intradevar ceva mai ieftine.
La arte plastice gasesti similare, dar ceva mai scumpe.
Pentru acrilice e recomandabil sa investesti in pensule de calitate - Vallejo, Tamiya, etc. Vezi ca exista un topic pe aceasta tema.

#13 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 24 March 2009 - 10:45 PM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 24 Mar 2009, 18:18, a spus:

La rechizite nu prea gasesti similare, ci mai de proasta calitate, intradevar ceva mai ieftine.
La arte plastice gasesti similare, dar ceva mai scumpe.
Pentru acrilice e recomandabil sa investesti in pensule de calitate - Vallejo, Tamiya, etc. Vezi ca exista un topic pe aceasta tema.

 Mda. Asa e, dar si la un magazin specializat in arte plastice din centrul orasului unde am cmparat ieri o pensula subtire si una putin mai groasa, ambele 20 lei, iar un modelist din oras mia zis sa le pun in apa si sa vad daca iese paru la suprafata, un lucru nasol la pictarea cu acrilice o macheta.   Am sa folosesc functia cautare de pe forum si sper sa gasesc. Am sa iau cate una din fiecare gama de pe hobbyx, unde am vazut ca sunt doar Tamiya si Vallejo.

#14 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

  Postat 21 April 2009 - 12:49 PM

 Salut, revin in topicul acesta cu  intrebari: Diluantul de comert e recomandat ptr diluarea vopselelor acrilice ? Pensulele de pe hobbyx.ro sunt de unica folosinta sau mai merg folosite. Au ceva daca dupa vopsire le spal bine si apoi le pun in diluant ?

#15 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2009 - 09:18 PM

Vezi postareaciprian_gl, la 21 Apr 2009, 13:49, a spus:

 Salut, revin in topicul acesta cu  intrebari: Diluantul de comert e recomandat ptr diluarea vopselelor acrilice ? Pensulele de pe hobbyx.ro sunt de unica folosinta sau mai merg folosite. Au ceva daca dupa vopsire le spal bine si apoi le pun in diluant ?

Chiar ajung la concluzia ca unii membri ai forumului pun intrebarile la misto, iar cei care isi bat capul sa raspunda sunt niste fraieri.
Am sa raspund si eu la misto:
- Diluantul de comert e recomandat ptr diluarea vopselelor acrilice ? RECOMANDAT CU CALDURA DE MARII MACHETISTI AI LUMII
- Pensulele de pe hobbyx.ro sunt de unica folosinta sau mai merg folosite. MAI MERG O SINGURA DATA, LA APUSUL SOARELUI, IARNA
- Au ceva daca dupa vopsire le spal bine si apoi le pun in diluant ? N-ARE NICIUN SENS SA CONSUMI DILUANTUL, ODATA CE MAI MERG O SINGURA DATA, LA APUSUL SOARELUI ...

#16 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 22 April 2009 - 07:04 AM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 21 Apr 2009, 22:18, a spus:

Chiar ajung la concluzia ca unii membri ai forumului pun intrebarile la misto

Sau poate chiar nu stiu, sau poate nu s-au nascut toti experti. Pina la urma nu e obligat nimeni sa raspunda.
Ciprian, cauta pe forum si vei gasi raspunsul la cele mai multe din intrebarile tale. Nu-ti fie lene. Daca nu gasesti , intreaba, ca cineva o sa-ti raspunda. Sau nu. Sau o sa te ia la misto. Oricum ideea e sa nu te lasi.
- Vopselele acrilice se dilueaza cu apa sau alcool (cauta pe forum pt. amanunte)
- Pensulele nu pot fi de unica folosinta decit daca sunt foarte proaste sau foarte prost utilizate
- daca dupa utilizare cureti f. bine pensulele, nu e cazul sa le tii in diluant

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 April 2009 - 10:56 AM

Marinelu, daca ma uit la virsta lui Ciprian, 17 ani, cred ca face parte din generatia lui "gindeste liber", generatie neinvata la scoala ca munca individuala este mai presus de orice, generatie care stie ca exista Google, dar nu stie ca exista si carte tiparita.
Ciprian, ierate, nu vreau a te supar, dar intrebari mai aiurea ca cele puse de tine mai sus nu mi-a fost dat sa aud si mai ca-i dau dreptate tizului.
Marhaba, ai dreptate, nimeni nu s-a nascut invatat, baiul e a nu ramina asa! Nu uita, pe cind ne-am apucat noi de modelisn nu exista nici intenet, nici Google, nici documentatie. Invatam, ca urechistii, singuri, din propriile greseli, din putintica aia documentatie si din ce mai auzeam de pe la alti impatimiti, nitel mai "ruginiti" in ale pasiunii. [am mai spus asta, am descoperit tufuirea (drybrushing-ul)...stergind machetele de praf!].
Ciprian, "moarla" fiind facuta (ia-o ca pe o lectie de invat nu ca pe o ofensa!!!!), sa trecem la fapte.
Toate vopselele trebuie, mai mult sau mai putin, diluate inainte de utilizare. Fiecare tip de vopsea, elail, ulei, tempera, acrilic, duco etc, are un diluant specific. Producatorul de vopsele furnizeaza si diluantul adecvat, dar poti folosi si alti diluanti specifici. Ex, emailurile se dilueaza cu D509 (mai bun daca vopsesti cu pensula), D506 (mai bun daca vopsesti cu aerograful), D511, benzen, Nitrosolv. Acrilicele se dilueaza cu apa, alcool etilic, alcool izopropilic sau cu solutii de apa si alcooli. Uleiurile se dilueaza cel mai bine cu cu terebentina, dar merg si cu benzen, benzina, D509 sau D506. [o mica paranteza, fara falsa modestie. Cind am cumparat prima data o vopsea de firma, un Humbrol gri parca, primul lucru care l-am facut a fost sa aflu cu ce se dilueaza. Am incercat cu benzen, cloroform, acetona, petrosin, D509 si D506. Am vazut ca cel mai bine raspunde la D509, am mai luat o litra si am pus de o mica "afacere"...vinzindu-l la sticlute de 100 ml! (asta era pin 93, cred!)].
Pensulele sunt si de unica folosinta...daca lasi vopseaua sa se usuce pe ele! Ca atare, dupa fiecare utilizare speli bine pensula in diluant (apa, alcool, D509, functie de tipul vopselei), lovind cotorul pesulei de marginea recipientului cu diluant, pentru a scoate vopseaua de la radacina pesnulei, apoi o clatesti in diluant curat, dupa care obligatoriu o stergi!(nu tu, ci pensula cu o cirpa! :whistle: )
Vad ca esti din Galati, voiam sa te invit la intilnirile noastre lunare, aveai multe de invatat.

#18 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 22 April 2009 - 05:30 PM

Ciprian,
hai sa o luam cu rabdare de la inceput. Ce vopsea acrilica ai cumparat? Tamiya, Model Master, Revell, Agama sau ce alteceva?
Cu toate ca vopselele sunt acrilice, in functie de marca difera diluantii! Tamiya si Gunze merg cu X 20 A de la Tamiya dar eu personal folosesc pentru aerograf Mr. Color Thinner de la Gunze. Revell merge cu apa distilata (merge si cea de la robinet). Agama, Model Master, Vallejo au si ei diluantii proprii. Unele se pot dilua cu alcool isopropilic ( cu asta le poti si curata de pe model daca nu-ti place cum ti-a iesit) altele nu!
Deci, aici spune ce ti-ai luat, daca e Tamiya atunci mai sus ti-am fost scris diluantul!
Legat de pensule, sunt de unica folosinta numai daca vrei tu! :whistle: Vopseaua acrilica se spala usor cu apa, asta pina nu s-a uscat vopseau, dar este bine sa pui putin pensula intr-o sticluta cu diluant dupa care sa o cureti cu o carpa sau hirtie de bucatarie! Pensulele se spala bine cu diluant gen Nitro, D 20 sau alcool isopropilic. Atentie la maini!

#19 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2009 - 08:30 PM

Asa cum sta bine oricarui adevar, si aici este tot la mijloc.

@marinel & @ciprian - a spus-o Z-u' PERFECT. Nu mai repet si eu.

#20 Useril este offline   ciprian_gl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 234
  • Inregistrat: 23-March 08
  • Location:Galati
  • Interests:Modelism in general... si tuningul.

Postat 22 April 2009 - 08:55 PM

 Am cumparat vopsele acrilice marca Tamiya si diluantul x20a tot Tamiya! Acum am ramas fara diluant (luasem 2 sticlute diluant si 6 vopsea) si intrebam daca diluantul simplu (de comert) sau dau o alta comanda dupa ce strang bani si de un kit ptr incepatori cu cele necesare.

 Nu am lucrat cu asa ceva si intrebam, nu luam la "misto". Cei care au inteles sau nu au zis reexplicat intr-un mod civilizat, cu toate ca intelesem ideeia cu diluarea vopselei.

Citeaza

 
Sau poate chiar nu stiu, sau poate nu s-au nascut toti experti. Pina la urma nu e obligat nimeni sa raspunda.


Ciprian

Aceasta postare a fost editata de ciprian_gl: 22 April 2009 - 08:55 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi