Forum Machete,Modelism,Hobby: Diluanti - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Diluanti

#21 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 April 2009 - 07:26 PM

Citeaza

am citit pentru MM Metalic mai ai nevoie de un Sealer
Sincer nu am folosit niciodata pescador de foci; navă; vas de vānat foci in modelism. Dar am folosit in schimb lacul de protectie de la MM, cod 1469, care este foarte bun pentru a proteja vopselele metalice de la MM din gama 14xx. Atentie, trebuie dat numai cu aerograful!

Citeaza

Totusi este agresiv cu plasticul, si din cite imi aduc aminte, tu ai un aerograf Aztek? Nu-i asa?!
Am un Aztek de mai bine de zece ani, am bagat in el tot felul de diluanti (acetona, Nitrosolv, cloroform, D509, D506, D511, izopropilic, izobitilic, benzen, ciclohexanona, terebentina, petrosin (white spirit), fracturi de distilatie la temperaturi jose si chiar ...apa!) platicul nu are nici cea mai mica tendinta de reactie! Deci, din acest punct de vedere nici o problema!
Cum zicea si Cartula diluantii la pet ce se gasesc acum in comert, D509 si D 509, sunt niste facaturi. Defapt pe eticheta si scriet tip D509... Cei existenti prin ani 2004 - 2006 au fost foarte buni! In ultimul timp am inlocuit D506 si D509 cu D511, de la Kober.
Romulus, Nitrosolv gasesti la magazinele ce vind vopseluri si accesorii auto.

Citeaza

Si pe Evergreen e OK?
Da, poti face test pe el, e chiar mai "moale" nitel decit stirenul de la avioane. Daca nu este atacat acesta sigur nu ataca plasticul de avion!

#22 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 15 April 2009 - 09:04 PM

Romulus: eu abia mi-am facut cont pe-aici...diluantii se folosesc in functie de natura rasinii din vopsea; dupa cum pute alea din borcanele, sunt niste alchidice grase ordinare ( eu cu vopsele imi castig painea) la astea se preteaza bine d 506 care e si el mai asa...si mai asa...la fiecare producator roman, dar si la juma de pret fata de un diluant de import; pe care il preferi...? Solvoxol, sau D 509 nu-ti recomand, e cel mai puturos, si usuca cel mai greu; D 209, sau dil nitro sau nitrosolv se foloseste la vopsele nitrocelulozice, care sunt interzise de la 1 ian 2007 de uniunea europ, e vb de emisia de cov( compusi organici volatili), nu mai detaliez, dar daca inca mai poti gasi cine stie cum, sunt pe cale de disparitie. Dar diluantul nitro e ft bun pt spalatul pistolului, stergerea pe maini de vopsea, dar un plastic prea subtire il topeste ( ex paharele de unica folosinta, farfuriile de acelasi gen) Daca un diluant ' branzeste' vopseaua, nu inseamna ca e diluantul prost sau vopseaua proasta, ci c nu sunt compatibile! Eu nu am folosit lac din comert pt machete, deci nu stiu din ce rasina este, ca sa-ti spun ce diluant merge; eu folosesc ce am eu la firma, daca va strangeti mai multi, ma ofer sa va ajut cu putin lac sau vopsea de calitate( Italia) GRATUIT! va dau o cutie de vreo 200-300-4000ml, cat oi putea, si impartiti intre voi. Nu vand, ca nu mi-am facut cont aici sa fac afaceri!

#23 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 April 2009 - 08:00 AM

Citeaza

Nu vand, ca nu mi-am facut cont aici sa fac afaceri!
Stai linistit, nu e acuza nimeni de nimic. Daca ne-ai putea ajuta cu ceva diluanti, vopsele lacuri, contra cost, nu-i nici o problema.
Poate, lucrind in domeniu, ne poti ajuta sa lamurim unele probleme "tehnice" in privinta vopseleleor si diluantilor.
Cu uscatul mai greu sau mai usor, nu este neaparat un dezavantaj sau, mai bine zis, nu este principalul dezavantaj. In cazul nostru, uneori este bine ca vopseaua sa se usuce mai incet (ex cind lucrezi cu pensula). Sau diluantul folosit nu trebuie sa atace stratul de vopsea anterior. Problema nu e sa puta, ci sa nu strice calitatea vopselii la diferite rapoarte de dilutie, uneori destul de mari!
O vopseau cu uscare rapida, folosita in aerograf, iti creaza probleme mari cind vrei sa faci "cirnati" sau "pete" si atunci mai bagi diverse (retarder, detergent de vase etc) in ea ca sa poti sa o folosesti.

#24 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 16 April 2009 - 08:10 PM

Eu nu am folosit pana acum aerograf, dar la corabia la care lucrez acum ( 95 cm) tare bine mi-ar fi prins!am decis ca dupa ce termin cu monstrul asta ( m-am cam aruncat...nu aveam si nu am destula experienta pt lucrari cu grad 4 dificultate) sa fac si un camion american, deci pana in iarna tre sa-mi fac rost de un aerograf si compresor; am decis ca vor fi sh, o sa am nevoie si eu de consultanta la astea, nu sunt familiarizat cu ele. Cand aveti intrebari, trageti tare, nu detin toata cunoasterea de pe lumea asta, dar am pretentia ca ma pricep; pt un necunoscator imi dau seama ca e greu sa gaseasca variante la porcariile alea din borcanele, si eu le-am folosit in tinerete, si stiu cum e cu ele; ceea ce folosesc eu ( am postat fisa tehnica in topicul ala de prezentare noi veniti), sunt emailuri industriala profesionale, sau emailuri folosite la caroserii si vehicule comerciale; exista si niste aditivi de grabire a uscarii care se folosesc iarna, exista si diluanti care se folosesc in functie de sezon: lenti-vara, medii- primav-toamna, si rapizi-iarna; la fel si catalizatori pt emailuri bicomponente; partea proasta e ca emailurile astea nu se vand in magazin, deci nu se ambaleaza la litru sau juma de litru, sunt de uz industrial. Pt cei care vor sa aprofundeze, firma unde lucrez este unic importator la colsam.com , impa.it, si co- importator dar nu pe aceeasi gama la lechler.it; avand in vedere consumul mic la vopsirea machetelor, daca va alegeti cateva culori ( Ral sau NCS) SI VA FAC CATE 200- 300 ml de vopsea, cred ca fac fericiti vreo 5-6 odata; nu pot sa fac prea multe odata, ca bate la ochi, si nici nu vreau sa fac afaceri cu voi, imi e si complicat sa vand cate un litru, nu prea avem ambalaje asa mici, si nici nu ma ingras din asta, ba mai mult ma scarpin fara sa ma manance..., dar o sa incerc sa ajut cat pot, faceti-va bisericute si alegeti niste culori care sa va trebuiasca la toti, sa le impartiti; imi pare rau dar nici n-am unde sa va indrum, nici macar la magazinul firmei nu se vinde vopseaua aia cu uscare super-rapida

#25 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2009 - 05:13 PM

Tocmai am de diluat Xtracolor Satin Varnish. Scrie pe sticluta ca se dilueaza cu white-spirits... Acum white spirits conform Wikipedia (nu cel mai bun loc pentru informatii) este "also known as Stoddard solvent".

Pe sticla de Dufa de care am vorbit mai sus, scrie ca are in compozitie pe langa multe Nafta si ingredientul periculos solvent Stoddard. Asta inseamna ca e ceea ce caut? Si acum depinzand de ceilalti compusi si rezultatele testelor ar fi un White Spirit asa cum cere Xtracolo Satin Varnish?

#26 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 25 May 2009 - 03:36 PM

Vezi postareaRomulus, la 17 Apr 2009, 18:13, a spus:

Tocmai am de diluat Xtracolor Satin Varnish. Scrie pe sticluta ca se dilueaza cu white-spirits... Acum white spirits conform Wikipedia (nu cel mai bun loc pentru informatii) este "also known as Stoddard solvent".

Pe sticla de Dufa de care am vorbit mai sus, scrie ca are in compozitie pe langa multe Nafta si ingredientul periculos solvent Stoddard. Asta inseamna ca e ceea ce caut? Si acum depinzand de ceilalti compusi si rezultatele testelor ar fi un White Spirit asa cum cere Xtracolo Satin Varnish?

Nu stiu ce este X... SATIN VARNISH al tau, dar white -spirits e cam acelasi lucru cu diluant 506; iar imi cer scuze de intarziere, nu inteleg de ce nu primesc alerte pe mail la posturi noi, asa cum primesc de la alte forumuri...!!!

#27 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 May 2009 - 05:34 PM

White spirit, am mai spus asta, este un produs petrolier obtinut din distilarea titeiului. Cind se distila tietiul se obtinea o fractiune, o esenta alba (incolora!) cu caracteristici intre petrol si neofalina. La noi, printre utilizatori, a devenit oaitspirt, mai apoi pertrosin.(asta o stiu de la lectiile e chimie organica din liceu)
Ceea ce se vinde uneori sub denumirea de white spirit este defapt un mock, un amestec ce simuleaza acest produs.
P.S. Mutulica, trebuia sa-ti selectezi aceasta obtiune cind ti-ai facut contul.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 25 May 2009 - 05:35 PM


#28 Useril este offline   shadow 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 15-April 06

Postat 28 August 2010 - 01:11 PM

Nestiind ce diluant sa iau am intrat intr-un magazin de metalo-chimice si am iesit de acolo cu o sticluta de DILUANT TIP TERPINOL. Il pot folosi cu bine la diluarea vopselelor email de la REVELL ? :drinks:

Si inca o intrebare, pe langa subiect, sa folosesc sau nu primer? si daca da de care? Sunt foarte nou intr-ale airbrush-ului.

Aceasta postare a fost editata de shadow: 28 August 2010 - 01:13 PM


#29 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 August 2010 - 12:43 PM

TERPINOL este un diluant pentru vopsele si grunduri pe baza de ulei si/sau rasina alchidica, similar cu D511. Nu este chiar bun, dar merge. Atentie, testeaza inainte fiecare vopsea ca sa nu ai surprize!
Cit despre grund, depinde! Depinde in primul rind de natura suprafetei pe care vrei sa o vopsesti (la rasina e cam musai, la fel pentru piesele din metal) sau de vopsea sau de ce vrei sa facai. Eu nu am folosit grund decit pentru fotoincizii. La plastic nu am avut niciodata nevoie. Altii folosec intotdeauna. Deci...cum iti dicteaza experienta. Trebuie tinut cont ca acel grund sa fie de calitate (pigment foarte fin) si sa fie dat in strat foarte fin, altfel poate imbicsi detaliile fine.

#30 Useril este offline   Radu161 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 06-May 08
  • Location:Bucuresti/Arad

Postat 06 November 2010 - 11:49 AM

Ma bag si eu cu un sfat, in special pentru cei care folosesc vopsele Revell.
Inainte folosesam pentru diluare D506 si aveam probleme mai ales cu vopselele mate. Faceau ca un fel de praf la suprafata, extrem de agasant. (despre care am intrebat si aici, pe forum)
Dupa mai multe sedinte de gandit si intrebat am ajuns la concluzia ca diluantul este de vina si m-am decis sa iau diluantul celor de la Revell. Momentan am facut 2 ture de vopsit cu el si sunt foarte multumit. Diferenta este imensa. Am dat inclusiv cu negrul mat (cel care facea cele mai mari probleme) si a iesit super.
Sfatul meu: cel putin pt vopselele Revell, nu va scumpiti la bani (mai mult va faceti de lucru) si luati-va diluantul lor.

#31 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 November 2010 - 12:50 PM

Diluantul de la Revell are o problema, sesizata si de mine si de altii. Daca este vechi (cred ca are in componenta ciclohexanona, care este foarte volatila) timpul de uscare al vopselii se mareste simtitor. Au mai patit si altii, in afara de cei pe care ii stiu eu, asa ceva??

#32 Useril este offline   Radu161 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 06-May 08
  • Location:Bucuresti/Arad

Postat 07 November 2010 - 02:19 PM

Ce inseamna "vechi" ? (ca si perioada de timp)
Am observat ca parca se usuca un pic mai greu decat cu D506, dar pe mine personal nu ma deranjeaza. Mai bine decat sa mi se usuce vopseaua inainte de a ajunge pe suprafata...

#33 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 November 2010 - 01:21 PM

Vechi, adica cam un an.

#34 Useril este offline   Napster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 20-December 10
  • Location:Constanta
  • Interests:Modelism, auto, IT

Postat 23 December 2010 - 10:33 PM

Eu am vopsea emailata de la Revell. Dispun si de niste Grundsolv D509 pe care l-am folosit sa spal pensula dupa ce am facut cateva incercari. Pot dilua vopseaua cu D509 sau nu e recomandat?

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi