Forum Machete,Modelism,Hobby: AH-64 Longbow - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

AH-64 Longbow

#1 Useril este offline   Tibi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 29-January 07

Postat 08 April 2009 - 05:01 PM

Salutare catre toti membrii!

Am si eu o problema: am cumparat AH-64D/ Wah-64D Longbow Apache de la Revell scala 1:48 ieftin, 50 RON! Mi-am zis: Marfa, iese ceva mishto! Dar am fost dezamagit sa constat ca daca vreau sa montez radomul + elicia portanta, trebuie sa le lipesc. Stiu ca radomul e fix. Cum pot sa rezolv aceasta situatie? A mai realizat cineva aceasta macheta? Eu vreau radomul fix si totusi sa se invarta elicea! :-)
Dac acineva poate sa ma ajute cu un sfat, raman dator!

Tibi

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 April 2009 - 07:06 PM

Acuma, eu nu stiu exact cum arata piesele in zona respectiva, dar cred ca poti face usor un ax pe care sa fixezi carenajul radarului, la un capat, iar celalat sa-l infigi intr-o platforma aflata in partea superioara a corpului, ca loc ai. Pe acest ax, ce poate fi un ac de seringa, montezi elicea (prin butucul careia ai facut o gaura), elice ce se poate roti astfel liber.

#3 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 09 April 2009 - 09:33 AM

cam asa am facut si eu la un mi-24 de la italeri, la care iar, elicea portanta era fixa, am trecut o bucata de sarma cam de 2mm si s-a rezolvat problema :-)

#4 Useril este offline   Tibi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 29-January 07

  Postat 09 April 2009 - 03:36 PM

Multumesc de sfaturi.

La solutia propusa de Z-mare si la cea aleasa de jester m-am gandit si eu de la bun inceput. Problema e ca macheta de la Revell are axul elicei de doar 2 mm diametru, pe o lungime de 25 mm. Mi-e frica sa gauresc axul cu un spiral de 1 mm sau un ac inrosit sau ceva de genul asta! :-) Daca il stric, evident ca voi avea si elicea si radomul lipite pe vecie :diablo: . Credeam ca cineva a realizat macheta si a gasit o solutie mai usoara. Daca nu, voi incerca sa dau o gaura + ax fixat (un ac de seringa/ sarma, ceva..) :dribble:
O noua intrebare: Palele chiar sunt negru mat, asa cum e dat in schema de vopsire?
Daca cineva a facut macheta si a gasit o alta solutie, please :-(

Tibi

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_2180.JPG
  • Imagine atasata: IMG_2182.JPG
  • Imagine atasata: IMG_2183.JPG


#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 April 2009 - 09:54 AM

Ca ax poti folosi un ac de seringa de 0,7 mm, fiind din otel e foarte rezistent. Din pacate, pe o asa lungime, e greu de dat gaura "din mina". Dar cu nitica indeminare cred ca se poate rezolva. Asta daca nu ai un strungar pe aproape....

#6 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 10 April 2009 - 10:11 AM

sfatul meu,cauta o farmacie veterinara si cere ace de venisectie pentru cai(sunt foarte groase-cca.3-4 mm)si poti sa le bagi unul in altul si ai rezolvat problema.
Pana atunci ti-l arat pe al meu care nu este la 1/48 si nu este Longbow,dar care este Revell 1/32, cu un set de photoetched de la Flightpath.(praful de pe el nu il lua in seama)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P4040071.jpg
  • Imagine atasata: P4040069.jpg
  • Imagine atasata: P4040068.jpg
  • Imagine atasata: P4040067.jpg
  • Imagine atasata: P4040066.jpg
  • Imagine atasata: P4040065.jpg
  • Imagine atasata: P4040063.jpg
  • Imagine atasata: P4040062.jpg
  • Imagine atasata: P4040072.jpg
  • Imagine atasata: P4040073.jpg
  • Imagine atasata: P4040074.jpg
  • Imagine atasata: P4040075.jpg
  • Imagine atasata: P4040076.jpg
  • Imagine atasata: P4040077.jpg
  • Imagine atasata: P4040082.jpg

Aceasta postare a fost editata de scorpio: 10 April 2009 - 10:46 AM


#7 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 13 April 2009 - 10:39 AM

Cauta tuburi metalice sau de plastice de 2 mm grosime si apoi un ax care sa se potriveasca in gaura repsectiva. Macar de rezerva...

#8 Useril este offline   Tibi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 29-January 07

Postat 13 April 2009 - 01:10 PM

Ma voi chinui sa dau o gaura prin ax, prin care sa trec o sarma sau un ac de seringa! Rezultatul il vom vedea peste cateva zile! Totusi, toate pozele pe care le am despre Apache D nu ma lamuresc daca palele rotorului principal sunt Negru Mat si cele ale rotorului coada sunt Antracit Gri (asa cum sunt trecute in schema de vopsire de la Revell) pt varianta US Army! Cine stie mai multe amanunte?? Ma puteti ajuta sa-l vopsesc cat de cat in conformitate cu realitatea?
Am cautat j' da mii da poze pe net! Nu ma ajuta cu nimic! :-)

Cine dintre membrii/ vizitatorii acestui site a realizat aceasta macheta? Cine ma poate ajuta?
La cockpit mi se da culoare gri la centuri de siguranta, dar din poze si din alte machete de pe net am vazut un bej... Care e adevarul?
Sunt un simplu incepator, dar vreau totusi sa evoluez si sa am o macheta cu cockpit-ul deschis, deci detalii interioare cat de cat conforme cu realitatea!
Sa nu mai zic ca la partea de exaust de la motoare m-am blocat! :diablo: nu stiu unde e cu negru, unde e cu olive etc! De la Revell scara 1:48 aveam pretentii!!! :-(

Merci,
Tibi

#9 Useril este offline   Zanul_Maseluta 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 10-March 11

Postat 30 May 2011 - 11:57 PM

Salut Tibi,

Acum cateva zile am primit cadou un AH-64. M-ar interesa sa stiu daca ai intampinat ceva probleme (banuiesc ca pana acum l-ai terminat) si mai ales ce rezolvari ai gasit.
Daca ai si niste poze in fazele intermediare, ar fi excelent.

Acesta este primul model pe care il construiesc, asa ca orice fel de sfat - chiar si general - este mai mult decat bine venit.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi