Forum Machete,Modelism,Hobby: Vedetele de siguranta - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vedetele de siguranta Constructie pas cu pas

#161 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 31 December 2010 - 08:31 AM

Vezi postarea177, la 31 Dec 2010, 00:19, a spus:

Nu stiu de unde a aparut puntea de lemn la vedetele de siguranta; nici torpiloarele de la 1888 nu aveau, la ele existau niste gratare de lemn care se tineau pe punte.

Fotografii cu GRIVITA 1880 eu nu am vazut in MODELISM, cu toate ca am toate numerele; cu atat mai putin profile. Faptul ca nici dupa aproape 30 de ani de la aparitia revistei acest subiect inca nu a fost abordat in maniera clasica (poveste, fotografii, planuri) arata dificultatea subiectului.


:drinks: ...Se pare ca la mine e vorba de o mica, mare eroare...Eu faceam referire la CANONIERA BISTRITA (1888) ...dar nu stiu cum a ieisit Grivita...

SORRY...

#162 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 31 December 2010 - 02:41 PM

Nicio problema.

Este adevarat, planurile canonierelor din clasa BISTRITA sunt ok. Este necesara doar inlocuirea mitralierelor din borduri cu un tun QF.

Salupele canoniere de la 1882 publicate in MODELISM 5-6/2010 sunt o buna optiune; desenele sunt de calitate, articolul are si poze.

#163 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 31 December 2010 - 03:04 PM

Vezi postarea177, la 31 Dec 2010, 14:41, a spus:

Salupele canoniere de la 1882 publicate in MODELISM 5-6/2010 sunt o buna optiune; desenele sunt de calitate, articolul are si poze.


Am intrat si eu, ieri, in posesia revistei si pot spune ca m-am bucurat foarte mult cand am vazut articolul scris de Dorin Paul BUCUR (Victorian).
Il cunosc de ceva vreme si stiu cum pune umarul la reconstituirea de planuri. Fac referirea la reconstituirea planurilor pentru automotorul CFPV, Malaxa 1000, vagoane si statii CFR si stiu ca nu ar fi publicat nimic daca nu era complet documentat.
Felicitari pentru articol si reconstituire planuri.
Aceleasi felicitari celor de la Modelism International pentru numarul realizat cu ocazia implinirii a 150 de ani de la infiintarea Marinei Militare Romane.

Sper ca nu am poluat subiectul, subiect ce-l urmaresc cu mare interes.

Toate cele bune,

#164 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 31 December 2010 - 04:02 PM

...LDH, nu credem ca ai poluat topicul...si eu ma bucur ca Dorin a reusit sa publice planurile salupelor canoniere la care lucra de ceva vreme, eu astept sa vad Fulgerul, ca pe RHC, o gramada de nopti am pierdut la cate discutii am avut.

chiar ma intrebam cum de nu mai intra pe forumuri?

LA MULTI ANI...

#165 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 31 December 2010 - 08:05 PM

Este bine ca in MODELISM au fost reluate subiectele romanesti pentru marina: in nr.4/2010, Soimul&Vulturul, 5-6/2010, salupele canoniere...daca se contiuna cu FULGERUL, salupele torpiloare cu scondru din clasa ARGESUL, SENTINELA, POTERASUL, ALEXANDRU CEL BUN, GRIVITA ...este un lucru grozav.
Claudiu ai avut dreptate, exista o poza cu GRIVITA in MODELISM, chiar la finalul articolului despre salupele canoniere, fotografia cu pachebotul IMPARATUL TRAIAN in planul doi.

Aceasta postare a fost editata de 177: 31 December 2010 - 08:06 PM


#166 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 01 January 2011 - 06:10 PM

Vezi postarea177, la 31 Dec 2010, 15:41, a spus:

Nicio problema.

Este adevarat, planurile canonierelor din clasa BISTRITA sunt ok. Este necesara doar inlocuirea mitralierelor din borduri cu un tun QF.
..........


Daca nu ma insel, nu au planul de coaste.

Aceasta postare a fost editata de frigate-264: 01 January 2011 - 06:10 PM


#167 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 01 January 2011 - 07:30 PM

Vezi postareafrigate-264, la 1 Jan 2011, 18:10, a spus:

Daca nu ma insel, nu au planul de coaste.



Asa este; se poate deduce planul de forme folosind imaginile din revista si pozele de pe net (mai ales daca gaseste Claudiu pe net un plan de forme de la o nava similara). A facut cineva macheta, pe RHC erau pozele, dar nu stiu daca a terminat-o.

#168 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 01 January 2011 - 08:18 PM

La Grivita, tot Victorian, a pus o poza a navei pe forum (rhc) ...revista Modelism inca nu o am, am facut o comanda pe site-ul modelism...si momentan o astept.

Canoniera Bistrita, Mugur, a realizat-o!...nici noi nu stim daca a terminat-o sau nu, tot el a scris un articol in revista (Modelism), referitor la Soimul si Vulturul...btw, un foarte bun articol...

Cat despre poze sa speram ca www-ul o sa ne dezvaluie lucruri interesante...

#169 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 03 January 2011 - 06:48 PM

Am parcurs si eu, in mare viteza, topicul respectiv de pe RHC.
Sunt prezentate initial etapele constructiei, apoi este parasita tema initiala si discutia deviaza mult...nu am vazut modelul gata.

#170 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 03 January 2011 - 07:35 PM

...intradevar subiectele mai deviaza, ca si acest subiect, dar poate acest lucru il face mai interesant, oricum in lipsa unui forum dedicat marinei romane, ne desfasuram pe unde putem.

#171 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 03 January 2011 - 08:20 PM

Devierile sunt ok, ma refeream la faptul ca tema principala s-a pierdut pe parcurs.

#172 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 03 January 2011 - 10:47 PM

Vezi postarea177, la 3 Jan 2011, 20:20, a spus:

Devierile sunt ok, ma refeream la faptul ca tema principala s-a pierdut pe parcurs.


Daca e vorba de canoniera Bistrita, subiectul ramane deschis, speram sa mai vina si altii sa completeze... :drinks:

#173 Useril este offline   Victorian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 15-October 07
  • Location:Constanta

Postat 04 January 2011 - 03:51 PM

Salut tuturor,

Multumesc pentru cuvintele de apreciere la adresa articolului meu din Modelism. Astept cu interes primul model de "Rahova" "Smardan" sau "Opanez" realizat dupa planurile publicate! Daca aveti nelamuriri cu privire la nava, puteti sa-mi adresati cu incredere intrebari aici si va voi raspunde cu drag!

Claudiu, nu te mai chinui prin alte parti, ti-am trimis azi revista prin prioripost, ar trebui sa-ti ajunga in cursul saptamanii!
Noroc ca am langa mine aici la Constanta un magazin "Kiosk" care am descoperit ca primeste si Modelism, altfel eram in aceeasi situatie cu tine. Ca principiu, nu mai cautati pe la Rodipet: firma aia falimentara are niste datorii de cateva sute de milioane la Modelism International asa ca revista nu mai lucreaza cu ei!

Revenind la discutiile de mai sus, la finalul articolului meu a mai adaugat domnul Craciunoiu inca o poza in plus fata de cele puse de mine in articol. Poza care reprezinta o canoniera avand Imparatul Traian in planul 2. Intr-adevar, acea canoniera nu este din clasa "Rahova" ci este "Grivita" asa cum bine a observat @177 aici. Dar oricum, pica bine, fiindca si Grivita e interesanta...

#174 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 04 January 2011 - 04:59 PM

...Buna Victorian,

ma bucur pentru ajutorul dat (ref. la revista) si asteptam cat mai multe discutii...

:pardon: :friends: :dribble: :drinks:

#175 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2011 - 09:10 PM

Vezi postareaclaudiu_ne2000, la 4 Jan 2011, 16:59, a spus:

...Buna Victorian,

ma bucur pentru ajutorul dat (ref. la revista) si asteptam cat mai multe discutii...

:pardon: :friends: :dribble: :drinks:


Ei, mai lasa-l si pe la trenuri si gari, sa rasufle, sa-si traga nitel sufletul dupa praful din arhive

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi