Forum Machete,Modelism,Hobby: Future prin aerograf... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Future prin aerograf...

#1 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2009 - 11:33 PM

Azi am primit o sticla de Future si am facut cateva teste... Presiune mica, straturi mici, putin cate putin. Arata foarte rau. Nu e mat, dar e pietros cumva, cu denivelari mici, care arata urat... Daca dau drumul la mai mult lichid, se aduna si face balti si se scurge. Deci, cine foloseste Future prin aerograf, cum faceti mai fratilor?

Citesc prin alte parti ca solutia ar fi cateva picaturi de Windex, care sa micsoreze tensiunea de suprafata a Future, dar dupa ce-am alergat dupa Future, acum aleg dupa Windex? Voi cum faceti?

PS Am cautat pe forum dupa Windex dar nu prea am gasit nimic demn de luat in seama...

Am citit pe aici, dar nu sunt lamurit. Sa incerc cateva picaturi de detergent de vase?

#2 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 22 April 2009 - 06:53 AM

Ai incercat cu presiune mai mare? In mod normal ar trebui sa-l poti pulveriza fara probleme, in straturi foarte subtiri.

#3 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 22 April 2009 - 07:44 AM

:whistle:
Incearca sa maresti putin presiunea aerului iar distanta dintre aerograf si suprafata de aplicat sa fie in jur de 20 cm, sau mai mare.
Daca zici ca ai "buburuze' probabil dai de prea aproape si prea "uscat". Future nu se aplica chiar in acelasi mod ca si o vopsea, depunerea pe suprafata e indicat a fi facuta din straturi succesive, pentru a avea un rezultat uniform (ca luciu si consistenta).

#4 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 22 April 2009 - 07:51 AM

Salut,
In afara celor precizate mai sus incearca sa ai mina cu aerograful in miscare continua, de recomandat una destul de rapida. Vei vedea ca dupa primul strat nu va fi lucios, nici dupa al doilea. Dar continuind vei obtine luciul dorit.
Mai fa incercari si vei vedea ca merge.
Spor,
Bill :whistle:

Aceasta postare a fost editata de Bill: 22 April 2009 - 07:52 AM


#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 April 2009 - 10:02 AM

Romuls e Future, Future sau ecvivalent???
Future are tensiunea superficiala foarte mica, asta il si face sa si intre in toate microcrapaturile palsticului.
Presiunea trebuie sa fie cam 0,8 - 1 bar (prin mare sau mica intelege fiecare ce vrea :whistle:) si, cum ziceau si antevorbitorii mei (ma rog, antescriitorii :-P ), dai straturi succesive. Atentie insa, vopseaua peste care il dai trebuie sa fie bine uscata!!!!! Apoi lasa-l sa se usuce citeva zile bune daca ai de gind sa aplici tratamente ulterioare, altfel te trezesti cu efect de "piele de sarpe"

#6 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2009 - 10:23 AM

E Future-Future, nu echivalent. Am incercat cu 30 psi (2 bar). Daca ma departez, arata uscat, daca ma apropiu arata cum am spus, buburuzos... Stiam de presiune mica, dar o sa ma mai joc la setari...

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 April 2009 - 04:00 PM

2 bar e mult prea mult pentru un lac ce se usuca relativ repede.

#8 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 22 April 2009 - 04:56 PM

Vezi postareaZ-mare, la 22 Apr 2009, 17:00, a spus:

2 bar e mult prea mult pentru un lac ce se usuca relativ repede.


Da Romulus! Lucrezi cu presiune mult prea mare!! Dupa cum ti-a scris si Big Z mai sus 0,8 - 1,0 bar ar ajunge.
Orice lac sau vopsea lucioasa care tinde sa se usuce repede se vopsesc la presiune si distanta mica, 5 - 8 cm de model! Datorita presiunii si a distantei mici este timp suficient ca suprafata lacuita sa se netezeasca. Cu cit vopsesti de la distanta mai mare si cu presiunea mare suprafata devine neuniforma! Asta din cauza ca particulele de lac sau Future incep sa se usuce deja in aer, suprafata care nu este neteda este numita in limbajul modelistic OP (Orange Peel sau coaja de portocala). Pentru Future am mai citit de un truc (cred ca si Cartula face la fel) dupa uscarea suprafetei data cu Future se da un strat de Windex pentru o netezire mai buna...
Problema este acum Windex, dar am o sticla mare de Amoniac (care pute ca dracu :whistle: ) si cred ca ar merge.
Uite cum facem. Fac Vineri niste teste cu Future si simbata dau peste Future cu Amoniac. Daca reactiile sunt pozitive iti trimit o sticluta! OK?!

PS Inca ceva! Am mai citit pe la alti modelisti ca aplica Future cu pensula (una fina de tot) cu rezultate net mai bune decit cu aerograful.
Ne avind inca mare hexperienta cu Future nu pot sa-ti confirm, dar am sa fac si acest experiment!

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 22 April 2009 - 05:10 PM


#9 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 22 April 2009 - 09:13 PM

Eu aplic future doar cu pensula,in strat foarte subtire, daca apar scurgeri acestea au aspect de valuri albicioase total inestetice,si greu de dat jos (le curat cu un betisor cu spirt). Personal consider ca este cel mai bun pentru aplicarea decalurilor,umezesc suprafata (evident cu future),fixez decalul cu pensula inmuiata in acelasi lichid si apoi vin cu un betisor de urechi pentru indepartarea excesului .La uscare nu va exista niciodata silvering si dupa aplicarea unui lac mat aspectul va unul satinat. Eu nu caut camuflaje foarte mate asa cum nici foarte lucioase.
Cea mai buna si cautata intrebuintare a future este pentru partile transparete,eu scufund cupola machetei intr-o baie de future apoi o asez pe un servetel care va suge excesul (evident nu o pun cu partea bombata in jos...)
O alta intrebuintare pentru miraculosul lichid este in amestec cu diverse cerneluri,tusuri,care odata aplicate pe model creaza acele zone cu umbre si reliefeaza detaliile.
Atentie , are prostul obicei de a ingloba si firisoarele de praf ce plutesc vrem ,nu vrem in orice casa...
Cam la asta-l folosesc eu, sunt sigur ca mai sunt multe de spus !

Vali
PS Aplicare cu aerograful implica si o anume risipa din pretiosul lichid...
PS 2 Am incercat si varianta germana (Klear),este in amestec cu ceva detergent,este mai lichida,dar nu are asa efect puternic de luciu,stratul e mai subtire,si desi face clabuci nu se aduna in valuri.Totusi nu ma pot pronunta asupra valorii sale.

#10 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 22 April 2009 - 09:35 PM

Salut,
Eu lucrez intensiv cu Future de multi ani si niciodata nu am avut nevoie de alte solutii sa-l ajute cumva. Incearca din nou si vei vedea ca pina la urma vei reusi. Straturi multe e secretul.
Spor,
Bill

#11 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 23 April 2009 - 02:51 PM

Vezi postareamarhaba, la 22 Apr 2009, 07:53, a spus:

Ai incercat cu presiune mai mare? In mod normal ar trebui sa-l poti pulveriza fara probleme, in straturi foarte subtiri.



Vezi postareaAdiP, la 22 Apr 2009, 08:44, a spus:

:hi:
Incearca sa maresti putin presiunea aerului iar distanta dintre aerograf si suprafata de aplicat sa fie in jur de 20 cm, sau mai mare.



Vezi postareatibi22, la 22 Apr 2009, 17:56, a spus:

Da Romulus! Lucrezi cu presiune mult prea mare!! Dupa cum ti-a scris si Big Z mai sus 0,8 - 1,0 bar ar ajunge.
Orice lac sau vopsea lucioasa care tinde sa se usuce repede se vopsesc la presiune si distanta mica, 5 - 8 cm de model! Datorita presiunii si a distantei mici este timp suficient ca suprafata lacuita sa se netezeasca. Cu cit vopsesti de la distanta mai mare si cu presiunea mare suprafata devine neuniforma! Asta din cauza ca particulele de lac sau Future incep sa se usuce deja in aer, suprafata care nu este neteda este numita in limbajul modelistic OP (Orange Peel sau coaja de portocala). Pentru Future am mai citit de un truc (cred ca si Cartula face la fel) dupa uscarea suprafetei data cu Future se da un strat de Windex pentru o netezire mai buna...


:pardon: :clapping: :whistle: :-P

Dar cu dilutia cum ramane ?! Asa cum e in recipient, nu-i prea vascos/gros ?! Daca-l mai suflii si cu presiune mica/medie ( 0,8-1 bar) iese bine ?!?!
Chiar urmeaza sa suflu si eu in curand si sunt interesat !!

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 23 April 2009 - 02:57 PM


#12 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2009 - 03:03 PM

Discutia despre presiune nu tine cont si de aerograful folosit. La un aerograf cu duza mica, merge presiune mai mica. Duza mare, presiune mai mare, pentru acelasi efect.

Klear-ul folosit de mine il aplic cu aerograful cu duza de 0.2, la o presiune de 10-15psi. Cand este aplicat peste emailuri, datorita tensiunii superficiale, face intr-adevar brobonele. Secretul e aplicarea intai a unei maini FOARTE subtiri, care are rolul de a facilita priza urmatoarelor straturi. Cand zic foarte subtire, ma refer la un strat dat de la distanta medie, cu foarte putin future/klear.
Dupa ce se usuca nitel (10-20 minute), se poate veni cu straturile ulterioare. Dar intotdeauna straturi subtiri. In felul acesta nici nu 'curge'.

#13 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2009 - 03:45 PM

M-am oprit deocamdata pana stabilesc ce si cum merge ok... Am aplicat Xtracolor Satin Varnish, care e un laquer varnish.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi