Forum Machete,Modelism,Hobby: ARIETE C1 MBT 1/35 trumpeter - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ARIETE C1 MBT 1/35 trumpeter

#1 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 29 April 2009 - 03:58 PM

Salutare, tocmai ce m-am apucat sa pilesc, sa lipesc si urmeaza sa vopsesc o macheta.

Macheta in cauza este ARIETE C1 MBT scara 1/35 TRUMPETER. Cat ce priveste tancul in sine acesta a fost dezvoltat de Oto Melara si Iveco, a intrat in serviciul armatei italiene in 1995, atunci facandu-se comanda de un nr de 200 bucati.

Armamentul de care dispune Ariet-ul este tunul de 120mm si mitraliera calibru 7,62 acestea ptr a cotonogi vehicule cu care intra in conflict, ptr a se face disparut acesta dispune de lansatoare de grenade fumigene montate pe lateralele turelei.

Motorul ce pune in miscare tancul este un V12 diesel produs de Fiat ce dezvolta o putere de 1250 cai permitandu-i sa atinga o viteza maxima de 65 km/h.

Revenind la macheta vreau sa spun ca raportul pret/calitate este ffff bun, macheta este din punctul meu de vedere foarte detaliata, curata fiind nevoie foarte rar sa indepartez bavuri.

Am o mica problema pe schitele nu imi scrie decat intr-o limba asiatica culoarea cu care sa vopsesc tancul iar cu aceasta limba ma descurc de nu mai pot, poate doar la desen. Din analizarea documentatiei am gasit doar doua culori: gri si verde(culoare pe care as vrea sa o dau) dar nu stiu ce nuante.

Rugamintea mea la voi este sa ma ajutati sa gasesc nuanta ptr verde mai ales.

Va multumesc anticipat.

Cam asta este evolutia pana in momentul de fata. Criticile de orice natura sunt aceptate in aceeasi masura, asa ca nu va sfiiti sa fiti critici.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN6039.JPG
  • Imagine atasata: DSCN6040.JPG
  • Imagine atasata: DSCN6041.JPG
  • Imagine atasata: DSCN6047.JPG
  • Imagine atasata: DSCN6051.JPG
  • Imagine atasata: DSCN6054.JPG
  • Imagine atasata: DSCN6060.JPG


#2 Useril este offline   CristianD 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 12-March 09
  • Location:Ploiesti

Postat 29 April 2009 - 06:22 PM

uite niste linkuri ..poate te ajuta in alegerea culorii

http://home-and-garden.webshots.com/photo/...060082404TZihKE
http://news.webshots...031805010BVrZuw
http://www.perthmilitarymodelling.com/revi...ter/tr00332.htm


in ultimul link e prezentata macheta ta de la trumpeter, si la sectiunea decals, precizeaza culoarea ca fiind " olive darb " . din ce am citit tancul este utilizat in iraq , deci mai ai o a doua optiune in ceea ce priveste vopsirea ! bafta

#3 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 29 April 2009 - 07:27 PM

Moderne! :lol:
Tunul e putin stramb spre dreapta.In rest totul pare ok.Un olive drab(ModelMaster) + un filtru gri ar trebui sa te aduca unde vrei.
Bafta la vopsire.
Incearca si aici.
http://www.primeportal.net/tanks/gaetano_p...iete_photos.htm

Aceasta postare a fost editata de tgr: 29 April 2009 - 07:44 PM


#4 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 29 April 2009 - 08:17 PM

Adica o sa iti placa cand o sa incep sa postez si eu? :lol: Vezi ca nu suport criticile!
Vio, ai remediat problema montarii galetilor? (in cutie am inteles ca nu au dat mansoanele astea)

#5 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 30 April 2009 - 02:31 PM

Salutare, multumesc de promptitudine, cat despre link-uri mi-au dat noi idei ptr detaliere.
Referitor la tun ca este putin spre dreapta o sa il fac eu sa se aseze asa cum trebuie.
Astept in continuare criticile.

#6 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 03 May 2009 - 09:29 AM

De la ultima postare am mai avansat ceva, o sa pun ceva poze in curand, in schimb nu stiu ce sa fac cu nuanta de olive drab, am una dar nu stiu daca este buna, REVELL 68 matt/emanel. Voi ce spuneti este OK nuanta asta?

#7 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 03 May 2009 - 11:47 AM

Vezi postareajoccker, la 3 May 2009, 10:29, a spus:

De la ultima postare am mai avansat ceva, o sa pun ceva poze in curand, in schimb nu stiu ce sa fac cu nuanta de olive drab, am una dar nu stiu daca este buna, REVELL 68 matt/emanel. Voi ce spuneti este OK nuanta asta?

Direct din recipient, s-ar putea sa para putin cam inchisa la culoare.Dar nu-i nici o problema.De la orice culoare asemanatoare se poate ajunge la cea dorita.Ca sa ajungi la olive drab ii mai dai un filtru galben.Apoi cel cu gri daca mai e nevoie.Te decizi pe parcurs comparand cu poze-le dorite.Am avut si eu 68-ul si este un verde inchis foarte frumos(adica are o nuanta reala).

Aceasta postare a fost editata de tgr: 03 May 2009 - 11:47 AM


#8 Useril este offline   ovi one 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 99
  • Inregistrat: 02-June 06

Postat 03 May 2009 - 05:10 PM

Vezi postareajoccker, la 3 May 2009, 09:29, a spus:

De la ultima postare am mai avansat ceva, o sa pun ceva poze in curand, in schimb nu stiu ce sa fac cu nuanta de olive drab, am una dar nu stiu daca este buna, REVELL 68 matt/emanel. Voi ce spuneti este OK nuanta asta?


Salut, mie mi se pare ca vopselei originale a tancului asta ii corespunde Humbrol mat 30; daca ai posibilitatea, testeaz-o pe o bucata de plastic, las-o sa se usuce si iti dai seama.
toate bune.

#9 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 03 May 2009 - 05:28 PM

Poate te auta cu ceva!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ariete1.jpg
  • Imagine atasata: ariete2.jpg


#10 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 03 May 2009 - 06:45 PM

Mersi ptr ajutor

#11 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 23 May 2009 - 08:01 PM

Astazi am avut timp si am reusit sa dau macheta cu primer de la Vallejo insa am o problema grava, la modul ca in general pe zonele plane (partea de sub turela si burta tancului) cat si pe anumite locuri de la suspensie primerul a crapat desi am incercat sa dau un strat cat mai subtire. Poate cineva sa ma ajute si pe mine cu un sfat cum pot sa remediez problema.
Insa mai am si o curiozitate acest primer pe alocuri are o textura abraziva mai pronuntata iar in alte parti are o textura mai putin abraziva cum ar trebui sa fie normal, am gresit eu, dar nu stiu cum.
O sa pun si niste poze cand o sa ajung acasa sa vedeti despre ce este vorba.
Va multumesc anticipat ptr ajutor.

#12 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 23 May 2009 - 10:18 PM

Acestea sunt problemele pe care le am

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN6163.JPG
  • Imagine atasata: DSCN6169.JPG


#13 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 23 May 2009 - 10:31 PM

Ce ciudat ca ti-a crapat doar pe zonele alea.Oricum trebuie dat jos.
Dar daca il faci ingropat in noroi, nu trebuie se te mai chinui cu burta lui.Eu nu folosesc grund la tancuri deci poate te ajuta altcineva cu sfaturi mai utile.
In interiorul turelei albul este tot grund nu?Pare in strat mai subtire.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi