Forum Machete,Modelism,Hobby: Machete din carton - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Machete din carton

#21 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 30 June 2009 - 07:11 PM

Ce am vrut sa spun nu inseamna o discriminare a muncii lor, ptr. ca afirmatia facuta -"si unele lucrari sunt deosebite"-, nu cred ca suna nici a discriminare si nici a desconsiderare, ci din contra, admiratia ptr. niste lucrari deosebite facute din carton.De asemenea deosebite nu inseamna ca le desconsider pe celelalte, fiecare lucrare avand valoarea ei.
Dar e mai usor de schimbat titluri de topice, asa ca iti dau dreptate.
De asemenea te rog respectuos in a te abtine a mai face interpretari tendetioase la postarile mele.
Multumesc pentru intelegere.
Cele bune.

Aceasta postare a fost editata de frigate-264: 30 June 2009 - 07:18 PM


#22 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 30 June 2009 - 08:06 PM

Vezi postareafrigate-264, la 30 Jun 2009, 20:11, a spus:

Ce am vrut sa spun nu inseamna o discriminare a muncii lor, ptr. ca afirmatia facuta -"si unele lucrari sunt deosebite"-, nu cred ca suna nici a discriminare si nici a desconsiderare, ci din contra, admiratia ptr. niste lucrari deosebite facute din carton.De asemenea deosebite nu inseamna ca le desconsider pe celelalte, fiecare lucrare avand valoarea ei.
Dar e mai usor de schimbat titluri de topice, asa ca iti dau dreptate.
Cele bune.



Daca vrei sa arati ca unele lucrari sunt deosebite le pui in linie cu celelalte nu le separi intr-o sectiune care se bazeaza doar pe criteriul: materiale din care au fost create.
Mai citeste inca o data ce am scris mai sus de la cap la coada pentru ca am argumentat foarte exact ... cat despre schimbarea titlului unui subiect ... :hi: imi pare tare rau pentru tine, dar daca cumva ai avut impresia ca aici e democratie ... te-ai pacalit :hi: , dar pentru ca sa nu ramai cu o impresie gresita ... tin sa te informez ca in timp ce tu iti aratai muschii pe forum sa arati cat de tare esti tu si cat de nenorocita e scarba aia de moderator care si-a permis sa schimbe titlul topicului ...
te informez oficial ca ma stiu de ceva timp cu Jeli (pe numele lui Nicu Paul) si in timp ce tu te straduiai sa-i dai in barba lui moderatorul cu pricina, acesta schimba impresii si idei depre coga cu pricina cu cel ce initiase topicul.

Bafta!

#23 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 30 June 2009 - 08:52 PM

Da tovarasu crios.Ce tupeu pe mine...auzi sa-mi imaginez democratia pe aici.
Mai jalnic nici ca se poate.

#24 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 30 June 2009 - 08:55 PM

Vezi postareafrigate-264, la 30 Jun 2009, 21:52, a spus:

Da tovarasu crios.Ce tupeu pe mine...auzi sa-mi imaginez democratia pe aici.
Mai jalnic nici ca se poate.


Exact!
Poate-ti gasesti un forum democratic si ne lasi sa ne vedem de tirania noastra.

#25 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 01 July 2009 - 10:34 AM

Las la voia adminilor ceea ce se intampla cu topicul, nu am pretentii in acest sens, totul e sa aratam cate ceva din ceea ce facem si sa existe oameni competenti care ne arata ce si cum putem indrepta.

Traian, referitor la ceea ce ai scris cu privire la bordajul in straturi, deoarece asta am de facut la nava cu pricina, daca pun mai multe straturi pe coca navei, nu exista riscul de a creste dimensiunea pe sectiunea transversala, adica la nivelul puntii voi avea o latime mai mare decat cea preconizata?

Voi incepe bordarea cu prima ocazie (timp disponibil) si vedem ce iese, vom vorbi la concret atunci.
Dimensiunile navei sunt cu adevarat mari, lucru care este atat un avantaj cat si un dezavantaj, dar ma bucura bogatia de detalii care vor fi disponibile.

#26 Useril este offline   IceAge 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 01 July 2009 - 02:15 PM

Vezi postareastageexp, la 1 Jul 2009, 11:34, a spus:

daca pun mai multe straturi pe coca navei, nu exista riscul de a creste dimensiunea pe sectiunea transversala, adica la nivelul puntii voi avea o latime mai mare decat cea preconizata?

cu siguranta se va marii , asa ca poti decupa coastele navei cu 1 - 2 mm mai mici pe conturul care crezi ca vai adauga maimulte straturi , astfel la final o sa ai marimea preconizata.

#27 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 01 July 2009 - 06:04 PM

Functie de marimea modelului, la proiectarea si realizarea kitului e luata in considerare o anumita grosime a bordajului iar osatura e realizata luand in considerare aceasta. Studiaza instructiunile si detaliile de constructie unde o sa gasesti date grosimile pentru diferite parti componente. E indicat sa si masori ca doua verificari nu strica la nimic. Masori latimea coastei la punte, masori puntea la nivelul coastei respective iar diferenta/2= grosimea bordajului. Daca o consideri prea subtire poti rectifica fiecare coasta pe ambele borduri cu grosimea pe care vrei sa o adaugi. E bine insa inainte de a incepe sa filezi sau sa aduci modificari osaturii sa faci o verificare atenta a alinierii coastelor, pe un plan perfect orizontal cu osatura asezata cu chila in sus. Va trebui sa ai o chila dreapta. Cu o bagheta flexibila si deasemeni dreapta verifici pe lungimea navei, de la punte si pana la chila asezarea simulata a filelor pe coaste. Acolo unde bagheta nu ,,calca'' bine pe coaste va trebui sa rectifici coasta respectiva sau pe cele alaturate functie de deficienta constatata. Abia dupa ce te-ai convins ca filele se vor aseza perfect fara a avea tendinta sa faca burti sau vaioage poti incepe sa lipesti. Iti recomand sa iti faci o cala de montaj dintr-o scandura sau o plansa perfect dreapta si nonflexibila de lungime si latime apropiate cu ale modelului pe care sa poti fixa jucarica atat pe chila cat si pe punte cu diverse cleme, carlige,gumite, sarmite etc. functie de posibilitati si necesitati. La astea in faza in care esti tu e vorba de inventivitate. Dupa ce o sa termini modelul si o sa vezi ca a iesit fain o sa te hotarasti sa mai investesti cate ceva in dotari si o sa iti achizitionezi pe parcurs cele necesare.
Regret incidentul din ,,poienita'' ta. Esti unul dintre cei ce nu ar fi meritat asa ceva si sper sa nu te afecteze.
Spor!

#28 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 24 August 2009 - 01:14 PM

Salut Stage
Desi sunt convins ca nu duci lipsa iti atasez si eu 2 imagini ale modelului tau macar in ideia de a mai stimula putin ,,piticutii''.

Imagine atasata: fuso.jpg

Imagine atasata: fuso_1.jpg

De unde le-am cules sunt si cartoanele.
As vrea sa sper ca ti-ai mai rezolvat din probleme iar daca asta poate fi o alinare, sa te gandesti ca sunt multi cei care au.
Spor!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi