Forum Machete,Modelism,Hobby: Model Air - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Model Air Vallejo

#21 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 10 May 2009 - 04:23 PM

Initial faceam si eu greseala sa folosesc izopropilic pentru a dilua vopselele acrilice, pana cand crios mi-a explicat ca e un accelerator care usuca si mai repede vopseaua. In cazul in care folosirea diluantului creat de producator special pentru un anumit tip de vopsea exista si nu e dificil de procurat - asa cum este cel de Model Air, pe care il gasesti la Olaf - sfatul meu este sa folosesti asa ceva, mai ales ca vopselele de la Vallejo, cele de care vorbim, sunt ceva mai pretentioase, desi se numara printre preferatele mele. Oricum, indiferent de ce diluant folosesti, desfa si curata aerograful dupa fiecare folosire sau dupa folosirea mai multor culori imediat una dupa alta. Stiu, nu e foarte comod, dar in opinia mea e neaparata nevoie de operatiunea asta.

#22 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 May 2009 - 09:28 PM

Citeaza

Z, nu induce lumea in eroare.
Corect, au fost doar niste schite facute la repezeala. Inca nu am aparat foto, era mai simplu si mai precis asa.
Deci

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pozitie.JPG


#23 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2009 - 09:41 PM

Pai tot varianta a treia e cea corecta. Nu prima. Duza iese fata de suprafata capacului. Nu conteaza cat, nu-i o problema daca iese mai mult, ca prin constructie nu ai cum s-o faci sa iasa mai mult decat trebuie daca piesele sunt stranse pana la capat.

#24 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 May 2009 - 08:07 AM

Nu Cartula, nu ai derptate. Duza are o pozitie optima fata de capacul duzei. Daca nu e in acea poziti nu merge. Bernoulli, bata-l vina! Eu am experimentat asta, incearaca si tu!
Daca iti aduci aminte, aerografele rusesti, aduse de Pavel, aveau un spatele capacului duzei un inel cu care reglai aceasta pozitie optima. Discutia a mai fost pe forum.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 13 May 2009 - 08:09 AM


#25 Useril este offline   edwaits 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 21-January 09
  • Location:Timisoara
  • Interests:tir cu arcul, boomerangurile,tom waits

Postat 15 May 2009 - 03:26 PM

ieri a sosit diluantul model air.alta viata, la o dilutie 1:1 nu am avut nici o problema cu vopseaua. voi incepe sa scad presiunea si sa vad ce face.

#26 Useril este offline   edwaits 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 21-January 09
  • Location:Timisoara
  • Interests:tir cu arcul, boomerangurile,tom waits

Postat 15 May 2009 - 03:53 PM

si cateva poze

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1012739.jpg
  • Imagine atasata: P1012744.jpg
  • Imagine atasata: P1012750.jpg
  • Imagine atasata: P1012753.jpg
  • Imagine atasata: P1012755.jpg


#27 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 May 2009 - 06:15 PM

Pai ce sa zic, e chiar bine! O mica problema, pulverizeaza vopseaua in straturi subtiri, uniforme. Altfel apar pete ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vopsea.jpg


#28 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 15 May 2009 - 07:31 PM

Vezi postareaedwaits, la 15 May 2009, 16:53, a spus:

si cateva poze


Ma bucur ca ai rezolvat problema! Vopsitul cu aerograful nu este chiar atit de simplu, trebuie sa exersezi si sa treci prin fel de fel de faze. Cum este vorba nemteasca "nur Übung macht den Meister" adica numai exersind devi un maestru ;-)
Dilutia 1 : 1 este ok. La Tamiya folosesc chiar putin mai mult diluant ( 60 / 40 ) asa am suprafetele mai netede.

Succes!

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 15 May 2009 - 07:34 PM


#29 Useril este offline   edwaits 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 21-January 09
  • Location:Timisoara
  • Interests:tir cu arcul, boomerangurile,tom waits

Postat 15 May 2009 - 07:51 PM

teoria ca teoria da practica..............mai am de invatat.si daca s-ar curata aerograful singur ar fi ideal.folositi o solutie minune ptr curatat aerograful?

#30 Useril este offline   mutulica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 14-April 09
  • Location:Buc, prin Tei...
  • Interests:pescuit, matze, machete, efecte decorative

Postat 15 May 2009 - 08:54 PM

Vezi postareaedwaits, la 15 May 2009, 20:51, a spus:

teoria ca teoria da practica..............mai am de invatat.si daca s-ar curata aerograful singur ar fi ideal.folositi o solutie minune ptr curatat aerograful?

Vopsitorii auto folosesc diluant nitro pt curatarea pistoalelor...

#31 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 15 May 2009 - 09:07 PM

Vezi postareaedwaits, la 15 May 2009, 20:51, a spus:

teoria ca teoria da practica..............mai am de invatat.si daca s-ar curata aerograful singur ar fi ideal.folositi o solutie minune ptr curatat aerograful?


Da, eu folosesc un diluant D 20 pentru curatat vopselele Tamiya si Gunze Acrilic, si Tamiya grund si vopsele Laquer si citeodata diluant Nitrosolv cind folosesc vopsele auto. Pentru vopsele auto folosesc ca diluant D 20 ;-)
Evit sa desfac prea des aerograful (oricum o fac odata sau de doua ori pe saptamana), imi este teama sa nu stric filetul duzei. In schimb scot acul aerografului si il curat dupa ce am terminat de vopsit ( pe ziua respectiva ).
Cind vopsesc doua culori intr-o zi (ceea ce este foarte rar)nu desfac aerograful, trec prin el o cupa sau doua de diluant la presiune mare, dupa care incep cu a doua culoare.
In cazul tau nu stiu ce sa spun, nu prea am vopsele Vallejo, doar niste varnish care nu mi-au placut. Nu stiu exact cu ce se curata bine, dupa cum ti-am mai scris, Vallejo sunt considerate "vopsele problema" la curatat, in rest ar fi bune...
Parca merge bine o solutie care contine amoniac. Daca imi amintesc bine, Vallejo ofera o solutie de curatat aerografe. Am sa caut si iti comunic!

Ulterior :
Am gasit: Citeste asta :
AIRBRUSH CLEANERAirbrush Cleaner is an indispensable product for cleaning the airbrush between colors. It not only eliminates rests of the color used, but at the same time lubricates the interior of the airbrush without damaging the mechanism.
(Please also see “ Technical Information Liquid Acrylic ” and “ Technical Information Model Air ”).
Characteristics: Clear Liquid, contains alcohol.
Application: With eyedropper into the airbrush reservoir or, for thorough cleaning, in a container for immersion.
Packaging: In 85ml. Bottles, (boxes of 10) Ref. 28860.

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 15 May 2009 - 09:17 PM


#32 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 May 2009 - 07:01 PM

Citeaza

folositi o solutie minune ptr curatat aerograful?
Da, una singura : rabdarea! Aerograful trebuie sa-l cureti cu rabdare folosind diluantii specifici vopselelor. Dupa spalare toate piesele se sterg cu un servetel sau cirpa ce nu lasa scame. Oricita si orice solutie ai trece prin aerograf, tot ramine un strat "microscopic" de vopsea care, prin uscare, iti va crea probleme. Si atentie, spala aerograful imediat dupa utilizare, nu ...cind ai timp! Acrilicele iti pot face figuri ...costisitoare!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi