Forum Machete,Modelism,Hobby: 1/2 chaika - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1/2 chaika navomodele

#41 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2009 - 05:56 PM

imi place foarte mult cum lucrezi. cel putin din poze.

#42 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 29 June 2009 - 11:51 PM

la cum arata nava ta ar fi  trebuit sa fie si ea la timisoara.sincer sa fiu merita sa participe la un campionat european. :hi: :hi: :-D :hi: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:

#43 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 30 June 2009 - 03:34 PM

gresesti un picut ,jeli. oricum ma simt flatat,pana-n maduva oaselor.nava mea nu cred ca ar fi trecut de 70 de puncte,nici la nationale!!!mai trebuie sa muncesc pana sa ajung acolo.cand voi pune niste poze bune,criticile,de care am nevoie,nu vor intarziia sa apara.

#44 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 02 July 2009 - 06:31 PM

pana la critici mi-ar prinde bine niste sfaturi cu privire la vele.nu reusesc a le cos asa cum ar trebui.am insailat fertele,iar cand am ajuns la grandeele de invergare treaba s-a complicat...trebuie sa spun ca le cos la mana!

#45 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 03 July 2009 - 03:39 PM

Ar fi bine sa pui o imagine cu ce faci tu acolo. Buna ar fi totusi o masina de cusut fiindca ,,la mana'' o sa te prinda urmatorul secol cosand, iar la final o sa constati ca nu arata bine si ai muncit aiurea. Poate nu e cazul dar in majoritatea cazurilor rezultatul e slabut. Doar nu te-oi fi ocupand si de goblenuri.
Indicata ar fi o masina de cusut din cele care au si accesorii pentru diferite operatiuni, astfel ai scapa de migaleala la bordee. Daca nu ai tu, poate un prieten sau cauti o prietena ( cu masina de cusut :lol: )
Spor!

#46 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 03 July 2009 - 05:59 PM

am cusut velele,le-am colorat cu ceai negru(englezesc...)si le-am agatat de vergi,asa cum se si vede in imagine.urmeaza sa le umezesc,sa le intind si sa le las sa se usuce in pozitia lor fireasca!le peticesc mai tarziu...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: boutre23.JPG


#47 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2009 - 06:32 PM

ti-au iesit foarte bine si dupa felul in care arata, banuiesc ca ai apelat la cineva cu o masina de cusut.
traian: sunt pe cale sa-mi cumpar o masina de cusut si sincer sa fiu habar n-am de care. daca te pricepi mai bine, imi poti indica si mie un model sau un loc de unde pot achizitiona asa ceva?

#48 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 03 July 2009 - 08:22 PM

ba... le-am cusut cu manuta.ca sa nu se destrame materialul,le-am 'impaiat' marginile cu cianoacrilat.apoi am aplicat tivul,calcat bine cu fierul.acum stau la intins...ude!

#49 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 04 July 2009 - 12:30 PM

Vezi postareaKIT, la 3 Jul 2009, 19:32, a spus:

traian: sunt pe cale sa-mi cumpar o masina de cusut si sincer sa fiu habar n-am de care. daca te pricepi mai bine, imi poti indica si mie un model sau un loc de unde pot achizitiona asa ceva?


Prea grozav nu ma pricep nici eu la marci mai ales ca ultimul model despre care am ceva informatii e de pe vremuri si il chema Ileana, in mai multe variante.Stiu ca era o scula buna care stia si putea sa faca multe.Banui ca de atunci or mai fi aparut si alte modele straineze ca de aia e piata libera si nu se poate, intr-un oras mai acatarii care nu doar sa aiba pozitia ci si conditiile de mun'cipiu sa nu gasesti ceva. Am vazut ceva in piata mare din Timisoara si cred ca nu e unica piata din tara. Ca sugestie, sa nu te apropii de draciile asiatice, cauta ceva fara masa si picior care sa poata fi pitulat. In ideea in care ai nevoie de o masa de lucru poti cauta si una cu picior care odata stransa iti ofera o masuta pe care se poate lucra.Sa aiba accesorii de lucru atasabile (e o trusa separata care contine mai multe accesorii folosibile pentru brodat, tivit, surfilat, intors marginile).Eventual sa aiba si 1-2 cutiute cu ace de rezerva sau sa gasesti separat fiindca te scuteste de cautari ulterioare inevitabile.Mai trebuie sa tii cont ca si acele sunt mai multe modele functie de operatiune deci cauta modele diferite,dar si pentru diferite modele de masina, deci cauta functie de modelul tau.Oricum,daca lucrezi cu grija,2-3 seturi de ace te tin o viata.De preferat electrica, de fapt daca e fara picior nici nu o sa gasesti altfel. Posibilitati cat mai largi de reglare a pasului, grosimii materialului, tesaturii. Ar mai fi si altele dar cum nu deschizi o galerie de creatie e suficient. Eu am un Singer cam de varsta mea pe care l-a frecat mama cat a incaput si pe care l-am luat mai mult ca amintire. Nu are toate cele de care spuneam singura nota de actualitate e ca am renuntat la masa si i-am atasat un motor electric. Ma cam chinui cand e vorba de lucrari mai pretentioase dar imi fac in genere treaba cu ea.Mai fereste-te si de variantele asa zise de voiaj care oricat ar parea de sofisticate sunt foarte defectuase si mofturoase la lucru.Cele mai mici dereglari sunt de obicei definitive.Daca ai gasi o Ileana complecta sau ceva asemanator ar fi tocmai ce ai avea nevoie.Daca iei ceva de ocazie sa faci o verificare atenta in prealabil atat la modul in care coase la diferite operatiuni (indicat sa le verifici pe toate dupa cartea tehnica pe care trebuie sa o aiba orice masina) cat si mecanic,sa nu aiba jocuri sesizabile la rotirea manuala a volantei si nici batai sesizabile la ureche. Un tacanit uniform, la aceeasi tonalitate fara alte refrenuri arata ca masina e buna.Daca mai ai ceva de clarificat iti stau la dispozitie si sper sa nu te fi incurcat mai mult.
Spor!

Dupa ce am dat clicul mi-a mai venit o idee, de obicei asa se intampla. Incearca si cere sfatul la un atelier de croitorie d'astea mai moderne ca nu se poate sa nu fie la curent cu masinile care au aparut in ultima vreme pe piata.
Spor!

Vezi postareagobi71, la 3 Jul 2009, 18:59, a spus:

am cusut velele,le-am colorat cu ceai negru(englezesc...)si le-am agatat de vergi,


Sincer, si imi pare rau sa te necajesc, mie nu prea imi place cum au iesit, in principal datorita faptului ca ,,agatate'' cum zici tu, mi se par cam subdimensionate. Imi creaza senzatia aia de ,,pantaloni ramasi scurti''.Cu materialul e in regula.
Spor!

#50 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2009 - 05:47 PM

merci pentru ajutor. cautand, am dat de acest model pe care ma pot duce la reprezentanta sa-l iau: MASINA DE CUSUT BROTHER LS2125.
si in felul acesta pot beneficia si de o garantie adecvata. in plus, o voi putea folosi si la altceva.

#51 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 04 July 2009 - 07:55 PM

corect! sentimentul de prea scurt l-am avut si eu.totusi sunt la dimensiunea care trebuie,pentru ca,veti vedea,sub ele(velele)urmeaza sa montez o tenda.aceasta va ocupa spatiul liber,si va anula senzatia de intrat la apa!!!tenda este urmatoarea operatie pe care o voi face.va fi o impletitura de crengute de salcie pletoasa,subtiri si mladioase,care vor imita...habar nu am ce arbore exotic!deasupra tendei(?)va fi instalata "instalatia de salvare".o piroga cu flotor!

#52 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 05 July 2009 - 12:52 AM

Vezi postareaKIT, la 4 Jul 2009, 18:47, a spus:

cautand,......... MASINA DE CUSUT BROTHER LS2125.
............... o voi putea folosi si la altceva.


Feliicitari si sa o folosesti sanatos. Poate ii faci si o poza sa vedem si noi minunea.Banuiesc ca are si o carte tehnica din care sa te documentezi la ce stie sa faca. Iti spun un secret profesional legat de utilizare viitoare; scutecele nu se tivesc la masina ca jeneaza :lol:
Spor!

#53 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2009 - 12:03 PM

voi tine minte...doar ca nu prea mai exista scutece care sa se tiveasca pentru ca sunt de unica folosinta.
eu ma gandeam la scurtat de pantaloni, pt ca aici in bucuresti te costa 25 de lei aceasta operatiune, mai mult decat sa ti-i stramteze: 20 lei. asa ca daca imi scurtez cateva perechi de pantaloni, as putea spune ca mi-am scos banii.

#54 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

  Postat 05 July 2009 - 04:25 PM

Vezi postareaKIT, la 5 Jul 2009, 12:03, a spus:

voi tine minte...doar ca nu prea mai exista scutece care sa se tiveasca pentru ca sunt de unica folosinta.
eu ma gandeam la scurtat de pantaloni, pt ca aici in bucuresti te costa 25 de lei aceasta operatiune, mai mult decat sa ti-i stramteze: 20 lei. asa ca daca imi scurtez cateva perechi de pantaloni, as putea spune ca mi-am scos banii.


In final cred ca te vei reprofila :lol: .

Aceasta postare a fost editata de frigate-264: 05 July 2009 - 04:26 PM


#55 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 05 July 2009 - 06:25 PM

am reusit astazi sa confectionez tenda. de fapt,impletitura suport a tendei.ma gandesc sa 'ies la pascut' si sa caut o planta cu frunzulite micute.in realitate,suportul asta e acoperit cu frunze de palmier.le voi pune la uscat/presat,si apoi le voi folosi ca atare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: boutre24.JPG
  • Imagine atasata: boutre25.JPG


#56 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 10 July 2009 - 09:51 AM

Ai putea folosi panusi uscate (frunzele de la stiuletii de porumb) sau chiar frunze de porumb in fasii corespunzatoare.Sau de grau. Sunt o multime de ierboase care au frunze lungi si inguste si se preteaza la asa ceva data fiind asemanarea cu frunzele de palmier.Prin balti o sa gasesti papura ale carei frunze se pot fasia dupa nevoi. Doar o plimbare pe campiile Patriei.......
Spor!

#57 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 10 July 2009 - 11:13 AM

plimbarea pe campiile patriei s-a infaptuit deja.am 'gasit' intr-un ghiveci de al sotiei o biata planta cu frunze lungi(25cm)si cu aspect de panusa de porumb,dar mult mai ingusta(6mm) care se cam usca...m-am gandit ca ar fi bine(pentru mine)sa o curat,saracuta!!! sotia si-a dat seama de ce sunt atat de amabil abia cand a vazut ca pastrez frunzele.iata si ce a iesit dupa 4 zile de impletit...dupa ce se va usca de tot ,probabil va capata culoarea...panusilor de porumb uscate!voi folosi metoda de colorare 'tulaji'!ce cifra octanica sa aiba benzina?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: boutre29.JPG
  • Imagine atasata: boutre28.JPG
  • Imagine atasata: boutre27.JPG


#58 Useril este offline   tulaji 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 30-June 09
  • Location:oradea

Postat 10 July 2009 - 01:11 PM

Nu are importanta cifra octanica a benzinei, ea serveste doar ca dizolvant pentru smoala.Interesanta treaba cu impletitura din frunze.

#59 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2009 - 04:37 PM

chiar interesanta. si arata bine dupa parerea mea.

#60 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 10 July 2009 - 05:49 PM

dupa parerea mea este foarte reusita impletitura.o sa arate bine toata nava.

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi