Forum Machete,Modelism,Hobby: Coga Hanseatica - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Coga Hanseatica constructie de zero

#1 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 14 June 2009 - 11:31 AM

deschid un nou topic cu un tip  de nava care dupa parerea mea merita construita,si anume o coca anseatica.din cite persoane au primit acest plan,toate au ocolit aceasta nava.planul dupa care lucrez este de kit de la euromodel(aceste planuri sint foarte reusite),si ii rog pe cei care au mai multe detalii sa expuna si aici.eu personal nu stiu prea multe despre si  de aceea am  sa trec doar la construirea navei.am  sa sar si cu pozele imediat.

am taiat coastele si chila,din placaj  de tei  de 4 mm,si le-am verificat sa se imbine usor

cam atit am reusit sa fac eu ieri in citeva ore.mai exact de pe la ora 14 pina la ora 3 azi dimineata. :pardon:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN7542.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7541.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7540.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7539.JPG
  • Imagine atasata: DSCN7538.JPG


#2 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2009 - 12:26 PM

vad ca ti-a iesit foarte bine...dar am o intrebare: ce faci cu cealalta? ;)

#3 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 14 June 2009 - 12:33 PM

ma voi ocupa mai mult de san felipe.nu o voi abandona si nici nu o voi lasa pe mai tirziu.

#4 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 14 June 2009 - 01:34 PM

Vezi postareajeli, la 14 Jun 2009, 13:33, a spus:

ma voi ocupa mai mult de san felipe.nu o voi abandona si nici nu o voi lasa pe mai tirziu.



un mod foarte interesant de a-ti petrece noptile...altii dorm!spune-mi cum faci pozele.iti ies bine.ale mele sunt dezastru!!

#5 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 14 June 2009 - 02:04 PM

ma ajuta aparatul foto.in 2004 am achizitionat un aparat foto marca nikon coolpix 5200 cu 5,1 megapixeli,m-a costat 300  de euroi,si la vremea aceea era unul dintre cele mai tari aparete foto neprofesionale.spun asta,pt ca l-am luat de la unul dintre cele mai mari magazine foto din paris si la categoria hobby nu aveau nimic mai bun.acum sint aparate mult mai bune si mai ieftine decit ce am eu,dar asta inseamna secolul 21.

#6 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 14 June 2009 - 02:40 PM

cred ca numele corect al acestui tip de vas este koga nu coca.

#7 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 14 June 2009 - 03:08 PM

nu stiu care este denumirea corecta,dar pe prima pagina a manualului  de instalare cit si in indicatorul planselor scrie cocca anseatica.plansa nu am  sa o pun dar prima pagina o voi pune pe forum.

poza

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN7545.JPG


#8 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 14 June 2009 - 03:24 PM

probabil denumirea difera in functie de limba

http://www.hobbylinc...vl/rvl05411.htm

Aceasta postare a fost editata de horia: 14 June 2009 - 03:24 PM


#9 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 14 June 2009 - 04:53 PM

Vezi postareahoria, la 14 Jun 2009, 16:24, a spus:

probabil denumirea difera in functie de limba

http://www.hobbylinc...vl/rvl05411.htm


se pare ca traducerea corecta ar fi:coca hanseatica,din nemtescul 'hansa'.un model cu pretentii,dar cu prezenta scenica deosebita.sunt cu ochii pe tine...

#10 Useril este offline   Victorian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 15-October 07
  • Location:Constanta

Postat 14 June 2009 - 06:11 PM

Numele corect in romaneste este "coga", un tip de nava medievala. Aceasi nava se cheama Kogge in germana, cog in engleza si "cocca" in italiana.

Intre altele, in romaneste corpul navei se cheama "coca" si este un cuvant cu aceeasi origine, insa venit pe filiatie diferita, adica in cazul acesta cel mai probabil din limba franceza.

"Hanseatic" este adjectiv si se refera la faptul de a apartine Ligii Hanseatice, adica o fratie de orase din Marea Baltica care isi sustineau reciproc comertul, printre care Hamburg, Rostock, Bremen...

#11 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 14 June 2009 - 07:41 PM

Doar in completarea celor scrise de Victorian: coga si-a desfasurat activitatea intre secolele XII - XIII ca nava de comert fiind chiar baza flotei comerciale hanseatice. A activat cu predilectie in zonele din nordul Europei.
Desi era nava de comert, avea pe langa marinari si pana la 50 de luptatori pregatiti pentru confruntarile cu piratii.
A fost printre primele tipuri de nave care a trecut de la carma confectionata din rama si montata de regula in tribord, la carma montata la etambou (piesa ce prelungeste chila, in sus, in pupa).

Imagine postata

Imagine postata

Mi-am permis sa schimb titlul topicului din "Coca Anseatica" in "Coga Hanseatica".

Spor la lucrare @jeli si ...
Bafta!

#12 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 15 June 2009 - 01:55 AM

multumesc tuturor pt informatile afisate aici.ideea este sa ne informam cit mai corect,si schimbarea numelui acestui topic mi  se pare ok.eu am scris cum era pe plan,dar nu eram sigur daca era corect.

#13 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 15 June 2009 - 01:36 PM

Era corect titlul, doar ca era in limba italiana.Acum ai doua cuvinte romanizate.

Aceasta postare a fost editata de frigate-264: 15 June 2009 - 01:43 PM


#14 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 15 June 2009 - 02:38 PM

Vezi postareafrigate-264, la 15 Jun 2009, 14:36, a spus:

Era corect titlul, doar ca era in limba italiana.Acum ai doua cuvinte romanizate.


Ca sa fi fost corect ii mai trebuia un "c" primului cuvant.
Acuma depinde ce intelegi tu prin "cuvinte romanizate" mai ales ca atat cuvantul coga cat si cuvantul hanseatica se afla postate in limba romana cu mult inainte ca tu sa te fi nascut, cu mult inainte ca parintii tai sa se fi nascut si mi-e teama ca nici bunicii tai nu erau pe vremea cand acestea erau in limba romana.
Poate incerci sa expilici mai pe larg la ce ai vrut sa te referi ca sa nu raman cu senzatia ca am inteles altceva.

Bafta!

#15 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 15 June 2009 - 03:25 PM

Vezi postareacrios, la 15 Jun 2009, 14:38, a spus:

Ca sa fi fost corect ii mai trebuia un "c" primului cuvant.
Acuma depinde ce intelegi tu prin "cuvinte romanizate" mai ales ca atat cuvantul coga cat si cuvantul hanseatica se afla postate in limba romana cu mult inainte ca tu sa te fi nascut, cu mult inainte ca parintii tai sa se fi nascut si mi-e teama ca nici bunicii tai nu erau pe vremea cand acestea erau in limba romana.
Poate incerci sa expilici mai pe larg la ce ai vrut sa te referi ca sa nu raman cu senzatia ca am inteles altceva.

Bafta!


Cred, ca vechimea e motivul ptr. care dex-ul limbii romane(format electronic), nu are cuvantul "coga".
Nu ai motive sa intelegi altceva.
Faptul ca el a uitat o litera, nu era o crima,important e modelul iar in foto apar toate.Insa ptr. schimbarea numelui topicului, trebuia ceruta si parerea autorului, atata timp cat nu incalca nici o norma a forumului.
Cele bune.

Aceasta postare a fost editata de frigate-264: 15 June 2009 - 03:45 PM


#16 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 15 June 2009 - 04:56 PM

oameni buni,daca eu sint bou, :pardon: nu trebuie sa va certati voi.in functie de  cum privim lucrurile,avem fiecare dreptate.din punctul meu de vedere,Crios nu  a schimbat numele topicului.doar l-a corectat.asa cum v-am spus sint incepator si cind spun asta nu ma refer doar la practica modelismului ci si la teoria lui.personal urmaresc toate topicurile de la categoria "marina" dar nu ma prea bag eu  sa imi dau cu parerea pt ca nu prea stiu.cind s-a discutat problema prinderii torpilei la topicul lui frigate-264,eu ma uitam ca meduza la mustar,pt ca mai mult nu stiam.nava lui gobi71  este foarte frumoasa,dar eu in afara de felicitari nu prea am ce sa spun celor care sint maestrii in navomodelism.la topicul acesta am scris "coca anseatica"pt ca dupa cite stiu eu in limba romana "coca" se foloseste si ca termen de corp al unei nave,iar "anseatica"l-am lasat in limba italiana ca nu stiu  sa il traduc altfel.deci vina imi apartine si recunosc acest lucru.

#17 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 15 June 2009 - 05:21 PM

Ceea ce era de demonstrat!
Am modificat numele topicului pentru ca stiam ca prietenul Jeli nu se va supara pentru atata lucru.
Din pacate DEX-ul nu este dictionar de termeni tehnici asa cum sunt considerati cei marinaresti, care fie vorba intre noi, 90% dintre ei au fost introdusi in dictionarul marinarilor cam de pe vremea cand au fost inventati si uneori "pociti" din limbile respective.
Este motivul din care in revista MODEList, la fiecare numar apare un mic dictionar de termeni marinaresti. Exista destul de multi necunoscuti (termeni).
Este un alt motiv pentru care n-am modificat numele in cel italian. Sa invatam mai intai termenii si denumirile pe care ii folosim in limba noastra.
Jeli lucreaza frumos si este pacat ca dupa urma realizarii machetei sa nu invete si ceva termeni si chiar putina istorie despre nava. Si nu numai el.
De altfel stiu destui pe forum care chiar ar fi dorit sa scriu mai mult si mai in detaliu despre istoria acestui tip de nava si rolul ei in evolutia navelor.
Prefer sa admir lucrarea in continuare asa cum fac cu multe altele chiar daca nu intervin in discutii, dar ... fiecare care are nevoie si-si manifesta aceasta nevoie, are sprijinul meu.

Bafta!

#18 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 15 June 2009 - 06:34 PM

cautind ca nesimtitul ceva despre coga hanseatica,am gasit un folder comprimat cu un nume interesant:CD4 modelismo naval-museo naval madrid(manuel olave).acest folder contine mai multe nave ale secolului 13 cu planurile, si pozele din muzeul naval din madrid.am  sa incerc sa pun cite  o poza de la fiecare nava, dar nu stiu daca si reusesc.pozele sint scoase din pagini pdf.se pare ca trebuie sa le micsorez si ma uit acum sa vad cum.

sa vedem,merge?se pare ca merge,dupa instructiunule de folosire a paint-ului date de Horia.deci nava s-ar numii cam asa:MERCANTE MEDITERRANEA SEC XIII.eu copiez cuvint cu cuvint numle scris sub poza.daca este gresit,sper sa nu ma luati la palmi.

a doua nava se numeste la fel doar ca este din secolul XV

a treia nava se numeste NAO DEL CONTABRICO.

a patra nava se numeste NAO VICTORIA

a cincia este COCA ESPANIOLASEC XIII

a sasea nava este NOA DEL MATARO

a saptea nava este CARRACA VENECIANA

a opta nava se numeste ONERARIA ROMANA

a noua nava  se numeste COCA HANSEATICA

a zecea nava se numeste JABEQUE. ar mai fi cele trei nave al lui columb dar nu mai stau  sa le pun si pe acestea.cei care doresc sa primeasca acest folder cu planurile si pozele de la muzeul naval din madrid,sint rugati  sa apeleze adresa de mess ninja_je.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 3_3.JPG
  • Imagine atasata: 2_2.JPG
  • Imagine atasata: 44.JPG
  • Imagine atasata: 5_5.JPG
  • Imagine atasata: 6_6.JPG
  • Imagine atasata: 7_7.JPG
  • Imagine atasata: 8_8.JPG
  • Imagine atasata: 9_9.JPG
  • Imagine atasata: 10_10.JPG

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  1_1.bmp (286.93K)
    Numar de descarcari: 366


#19 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 15 June 2009 - 07:15 PM

Dupa cum se observa spaniolii nu au avut nici o retinere in a spune "coca".

#20 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 15 June 2009 - 07:22 PM

Vezi postareafrigate-264, la 15 Jun 2009, 20:15, a spus:

Dupa cum se observa spaniolii nu au avut nici o retinere in a spune "coca".


Dar tu sti deja ca in spaniola nu inseamna acelasi lucru cu coca din limbajul marinaresc romanesc. Hai sa-l lasm pe Paul sa-si vada de constructia cogii lui si sa n-o mai dam in barcos.

Bafta!

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi