Forum Machete,Modelism,Hobby: Atelierul de machete - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Atelierul de machete Razboiul de Independenta

#1 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 21 June 2009 - 10:56 PM

Aici depozitez marfa
Imagine atasata: atelier_002.jpg

Sertar cu vopseluri si materiale uzuale
Imagine atasata: atelier_003.jpg

Nisa cu materiale grosiere si documentatie
Imagine atasata: atelier_004.jpg

Excedent de materie prima
Imagine atasata: atelier_005.jpg

Locul unde-mi desfasor activitatea
Imagine atasata: monthly_06_2009/post-14-1245615951.jpg sunt practicant de modelism ilegalist, adica "pe genunchi".

Fiecare intalnire (expozitie, intalnire lunara) la care particip ma inspira astfel Intalnirea Iunie 2009 este pe cale sa-mi schimbe "viata" Imagine atasata: monthly_06_2009/post-14-1245616210.gif
Poate vizita la crios, poate harta "Din zilele de glorie ale armatei romana-campania de la Tisa si ocuparea Budapestei" sau poate articolul din Modelist 2 sa fi fost declansatorul, nu stiu, cert este ca am inceput si castigat (sper) un razboi.
Am rechizitionat (zic eu Imagine atasata: monthly_06_2009/post-14-1245616210.gif ) un spatiu de depozitare, mic, intunecat si neprietenos dar in ochii mei pare generos ca un teren de fotbal si prietenos ca galeria... prietenos.
:-D Imagine atasata: atelier_001.jpg :yahoo:
In circa 2 saptamani incep degajarea si amenajarea.
Imagine atasata: atelier_006.jpg ca fapt divers

Va rog sa ignorati logoreea de mai sus, adevaratul mesaj acum urmeaza:
Vin cu rugamintea de a posta in acest topic locul vostru "de work" sau foto, link-uri, sfaturi si informatii utile pentru pentru realizarea unui atelier ideal, asa incat acest topic sa devina
"Tratat de ergonomie in modelism".
Abia astept sa strang "firmituri de la masa bogatilor"

#2 Useril este offline   Hefaistos 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 17-October 08
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 22 June 2009 - 08:19 AM

Tare buna idee ai.....
Cauti inspiratie...inspirand pe altii :)
Sunt sigur ca va fi un topic urmarit cu mare interes
Succes si ne apucam de pozat si ulterior modificat
:-D

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 22 June 2009 - 08:50 AM

Draga Alexie,
Din motivele pe care ti le-am enumerat la ultima ta vizita la mine si in urma a ceea ce ai vazut :yahoo: ... nu-am sa postez poze cu spatiul meu de lucru. :80:
Te felicit insa pentru victoria obtinuta! :-D

Bafta!

#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2009 - 12:13 PM

Maaama, sufragerie nene ! Ce zic eu, poti sa organizezi concursuri de dans sportiv.
Pune-o repede sa semneze ca cuvintele zboara.

Practic:
- Iti faci mobile in functie de utilitati, adica in care sa se incastreze compresor, polizor, cutii cu vopsele si asa mai departe.
- De la umerii tai in sus (cand ai pozitie bipeda) nu-ti foloseste la nimic, deci acolo o sa bagi tot ce nu folosesti in mod curent.
- Lampa, sigur in stanga (daca mai gasesti stanga acolo) cu brat mobil si bec economic de care iti voi arata eu sau Alguhan.
- Cel mai bine ar fi sa faci un poiect si sa-ti faci mobila pe comanda. Ca alternativa existau prin core si carfururi si alte d-alea, niste birouri cu schelet de metal (gri) si blaturi - ocupa putin loc.

O sa-ti pun o poza cu al meu dar e un fel de dulap/masa/rolerbox mobil cu care sa migrez din fata puterii. Un fel de Tziganiada machetismului.

#5 Useril este offline   Radu161 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 06-May 08
  • Location:Bucuresti/Arad

Postat 22 June 2009 - 12:33 PM

Spre deosebire de altii, modelismul la mine are un aspect de dictatura si are tendinte expansioniste. 8)
Nu stiu cat te-ar putea ajuta pe tine, dar poate iti vine o idee. Partea principala se desfasoara la mine in camera si folosesc biroul ca masa de lucru. (pentru ca oricum nu mai am alte activitati la care sa-l folosesc).
Imagine postataImagine postata

In balcon am un dulap facut special pentru modelism si alte activitati practice prin casa. Momentan il folosesc mai mult pentru vopsit si trebuie sa impart frateste spatiul cu florile bunicii. :-D
Imagine postata
Si subsemnatul in actiune:
Imagine postata

Acum...legat de spatiul tau...
Mi se par dubioase dimensiunile, cel putin cele pentru latime. Asa de stramb e peretele?
Oricum, ideea de baza ramane aceeasi: iti faci o masa de lucru iar pe laterale si in fata iti faci niste dulapuri/rafturi pe care sa-ti tii maruntisurile. De la o anumita inaltime in sus poti sa-ti faci direct un dulap care sa acopere totul. Sub masa iti faci dulap pentru chestii mai grele, avand grija sa-ti lasi un spatiu pentru picioare. De asemenea, daca ai nevoie de mai mult spatiu, poti sa-i faci un blat extensibil. (asa ceva am la dulapul din balcon) Singura problema mai nasoala ar fi cu vopsitul. Spatiul ala nu pare a fi ventilat si e posibil ca atunci cand vopsesti sa ti-l transformi in camera de gazare. :80:

Later edit: uitandu-ma mai atent pe plan am inteles care e faza cu dimensiunile. :yahoo:

Aceasta postare a fost editata de Radu161: 22 June 2009 - 12:38 PM


#6 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2009 - 04:38 PM

poate te inspira asta...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Bank_resize.jpg

Aceasta postare a fost editata de KIT: 22 June 2009 - 04:41 PM


#7 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 22 June 2009 - 09:26 PM

Spatiul are aerisire la care am sa racordez o hota. Pe laterale rafturi/dulapuri. Blat pe post de birou.
Dat fiind spatiul extrem de generos ce ma sfatuiti sa pun pe jos asa incat "monstrul din mocheta" sa nu fie prea eficient. La varianta : toata suprafata acoperita cu 5 cm de apa m-am gandit si eu...sper sa nu preia initiativa vecinul de sus.

#8 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2009 - 11:34 PM

Gresie, sa nu-i placa nimanui sa stea acolo.

#9 Useril este offline   mamutel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 15-August 07

Postat 23 June 2009 - 07:58 PM

atelierul meu ... balcon cu termopan= lumina si "caldura", loc de refugiu de cei doi mici vikingi si de sefa vikingilor :-D !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC04047.jpg


#10 Useril este offline   IceAge 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 24 June 2009 - 10:57 AM

Vazind ateleriele voastre nu pot decit sa va invidiez. Oricum pentru a nu fi ilegalist si eu, m-am inscris in celalalt club:" Ca tiganu' cu cortu' ".

Spor

#11 Useril este offline   Grecul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Location:Iasi

Postat 24 June 2009 - 07:56 PM

Sa adaug si eu locul meu de munca. Marfa se ascunde aici:
Imagine atasata: 018.jpg
Si aici lucrez :-D
Imagine atasata: 21D.jpg

#12 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 24 June 2009 - 08:56 PM

Astept cu interes si "alte umilinte" :-D

Un link util desi accentul este pe zona de depozitare

#13 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 25 June 2009 - 01:12 PM

Vezi postareaalexie, la 22 Jun 2009, 21:26, a spus:

Spatiul are aerisire la care am sa racordez o hota. Pe laterale rafturi/dulapuri. Blat pe post de birou.
Dat fiind spatiul extrem de generos ce ma sfatuiti sa pun pe jos asa incat "monstrul din mocheta" sa nu fie prea eficient. La varianta : toata suprafata acoperita cu 5 cm de apa m-am gandit si eu...sper sa nu preia initiativa vecinul de sus.


Nu trebuie neaparat hota. Eu am in bucatarie si in baie un mic ventilator care "sufla" aerul intr-o gura interioara de aerisire... Nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun, dar o sa fac niste poze. Ideea e ca e mic, practic si nu ti-ar ocupa asa de mult din spatiul cucerit :-D

Cat despre monstrul din covor, ma gandesc ca parchetul laminat ar fi o alegere buna si mai putin costisitoare decat gresia...

#14 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 25 June 2009 - 01:51 PM

In loc de parchet laminat merge si un linoleum sau o foaie subtire de musama pusa pe jos cand lucrezi . Mult mai ieftin si usor de "aplicat".

#15 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 25 June 2009 - 06:20 PM

Vezi postareaAdyAero, la 25 Jun 2009, 13:51, a spus:

In loc de parchet laminat merge si un linoleum sau o foaie subtire de musama pusa pe jos cand lucrezi . Mult mai ieftin si usor de "aplicat".

Si eu m-am gandit initial la varianta asta, dar am zis ca e mai bine cu parchet. Oricum omul are deja de unde sa aleaga....

#16 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 26 June 2009 - 06:22 PM

Nu vreau sa iti umbresc elanul dar dat fiind ca ai deja proprietatea, incearca o cat mai urgenta negociere pentru ceva mai cu largime. De 30 si ceva de ani ma chinui cu tot felul de compromisuri care la data presupusei victorii par ca nesperate urmand ca in foarte scurt timp sa se dovedeasca a fi insuficiente sau incomode. Eu am obtinut balconul, suprafata utila 1,2m/4,5m din care periodic imi sunt revendicati 1,5m/1,2m pentru cafeluta de dimineata. Sincer, de foarte multe ori nu imi e suficient. Totusi, e ceva, la nivel de apartament. Problema principala in cazul tau o sa apara din cauza spatiului destul de ingust pentru miscare libera (98 cm e destul de putin desi pe moment e cat Atlanticul). Apoi o sa apara la nivel cerebral un efect de cutie de conserva care o sa te indeparteze de locul de munca. Solutii de amenajare sunt multiple dar parerea mea e sa tii cont si de cele descrise, am trecut prin asa ceva. Nu o sa poti lucra mult timp intr-un spatiu atat de inchis.E nemaipomenit pentru pastrarea sculelor si a materialelor dar daca nu ai o alta varianta ar fi mai de preferat pentru lucru un birouas pe role cu care sa te poti muta in locul in care sa nu incomodezi pe nimeni si care sa iti ofere ambianta de lucru.
Iti doresc sa ma fi inselat.
Spor!

#17 Useril este offline   hartman 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 17-October 06
  • Location:Mangalia
  • Interests:Aviatie,marina,tehnologie.

Postat 26 June 2009 - 09:52 PM

Sa fie intrun ceas bun.Spatiu este suficient pt un modelist cu ambitie cum esti tu,care tace si face.Uite propunerea mea mai jos.In viziunea mea hota de evacuat vaporii ar fi deasupra mesei de lucru la un 60cm,iar deasupra hotei alt dulapior pt depozitare pina in tavan.
Minus masa de lucru 90cm plus 60 pina la hotaplus grosimea ei 10...15 cm ,scazut din 250 tiar ramine deasupra un dulapior de 90 cm inaltime cu adincimea de 52 si latimea de 80.
Iar sub blatul de lucru un sertar de dimensiunea acestuia.In partea opusa poti obtine un dulap de jos pina in tavan cu sertarase si usi,inalt de 250 lat de cit e acolo si adinc de 25cm.La final poti separa spatiul cu o usa jaluzea sau pe sina,pentru intimitate impotriva eventualilor musafiri bosangi care ar putea sati puna idioata intrebare....Si ce faci cu ele... :hi:
Putem detalia in particular si promit in fata martorilor ca te voi ajuta de data asta :hi:

Fisiere atasate



#18 Useril este offline   hartman 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 17-October 06
  • Location:Mangalia
  • Interests:Aviatie,marina,tehnologie.

Postat 26 June 2009 - 10:15 PM

...

Fisiere atasate



#19 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 27 June 2009 - 07:01 AM

Vezi postareatraian, la 26 Jun 2009, 19:22, a spus:

............................ incearca o cat mai urgenta negociere pentru ceva mai cu largime. .................. Problema principala in cazul tau o sa apara din cauza spatiului destul de ingust pentru miscare libera (98 cm e destul de putin desi pe moment e cat Atlanticul). Apoi o sa apara la nivel cerebral un efect de cutie de conserva care o sa te indeparteze de locul de munca. ..................................................

Grijile tale nu sunt neintemeiate, eu cand ma apuc de machete sunt introvertit (se vede si pe forum, unde rar razbate cate o informatie din partea-mi) asa incat "scorbura" o sa fie ademenitoare dar mi-ai indicat posibilitatea unor complicatii:
Aparitia mea din nisa poate crea victime Imagine atasata: monthly_06_2009/post-14-1246078759.gif
Trebuie sa montez un indicator luminos "Se lucreaza" (cum este la radiologie), in caz contrar in scurt timp o sa am tot spatiul din apartament :hi:

#20 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 28 June 2009 - 09:47 AM

Coltul vesel

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: _MG_7023__2_.jpg


Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi