Forum Machete,Modelism,Hobby: Hobby clamps - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hobby clamps

#1 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 30 June 2009 - 12:05 PM

Scuze ca deschid un nou topic, dar poate ma puteti ajuta. Daca cineva stie unde pot gasi asa ceva http://www.garrettwade.com/product.asp?pn=...hcd2=1240551938 v-as ramane recunoscator.

#2 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 30 June 2009 - 10:06 PM

Salut,

nu stiu daca e exact ceea ce vrei, insa am vazut in multe birouri un stativ cu o para care are la capat o clema-crocodil, numa` buna de agatat chestii mici . Daca vrei sa ai pe ce sa pui o piesa ca sa o vopsesti, iti recomand metoda mea:

1) Se ia un bat/pix/(preferabil) creion care nu foloseste la nimic
2) Se fura de la copii sau se cumpara niste plastelina
3) Se face o bila de plastelina in care se infige creionul, dar in asa fel incat sa nu cada de pe creion
3) Se infige usor piesa in plastelina
4) Spor la vopsit!

Avantajul e ca se poate refolosi la infinit plastelina respectiva are priza foarte buna chiar la obiecte mai mari si pisea poate ramane acolo pana se usca. Daca o faci cu varf ascutit poti pune si piese mici (manere, faruri, etc) Unde mai pui ca o poti folosi si la alte treburi...

#3 Useril este offline   Radu161 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 06-May 08
  • Location:Bucuresti/Arad

Postat 30 June 2009 - 11:16 PM

Dupa cum s-a mai discutat si in alt subiect, patafixul e ceva mai bun. E mai lipicios si nici nu e uleios.
Dar depinde la ce vrea sa foloseasca acele cleme.

#4 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 01 July 2009 - 01:39 PM

Se gaseste asa ceva la Moduni http://www.moduni.de/product_info.php/cPat...ucts_id/1003007 sau la magazinele de produse electronice (cu lupa si sursa d elumina).

#5 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 01 July 2009 - 02:37 PM

Vezi postareaAdyAero, la 1 Jul 2009, 14:39, a spus:

Se gaseste asa ceva la Moduni http://www.moduni.de/product_info.php/cPat...ucts_id/1003007 sau la magazinele de produse electronice (cu lupa si sursa d elumina).


Adi, ce ai aratat tu momentan nu mai este livrabil la moduni, iar acest produs care se vinde la Moduni se gaseste si in tara la Baumax! Vedeti pe la rafturile ( de carton) special amenajate pentru produse care se vind in stilul produselor chinezesti :hi: . Acolo gasiti tot felul de scule, pensule, adezivi , burghie, benzi adezive si am vazut si la Tg.Mures si la Brasov chestia asta!
Degrelle cauta ceva putin mai diferit si nu este ceea ce i-am aratat...

Succes!

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 01 July 2009 - 02:44 PM


#6 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 01 July 2009 - 05:08 PM

Multumesc pentru raspunsuri, dar intr-adevar nu pentru vopsit ma intereseaza. In cazul lipirii unor piese ceva mai voluminoase (coca unui vas, de exemplu) sa pot mentine o presiune constanta prin aceste hobby clamps, care au un design special, pentru a mentine lipitura cat mai ferma si in acelasi timp protejand suprafata de zgarieturi.

#7 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 01 July 2009 - 07:47 PM

Vezi postareaDegrelle, la 1 Jul 2009, 18:08, a spus:

Multumesc pentru raspunsuri, dar intr-adevar nu pentru vopsit ma intereseaza. In cazul lipirii unor piese ceva mai voluminoase (coca unui vas, de exemplu) sa pot mentine o presiune constanta prin aceste hobby clamps, care au un design special, pentru a mentine lipitura cat mai ferma si in acelasi timp protejand suprafata de zgarieturi.


Chestia aia nu stiu daca ti-ar fi buna tie. Incearca sa mergi pe metoda "clasica" - banda adeziva. Preferabil ar fi in cazul tau banda adeziva pentru izolat cabluri electrice, are putina elasticitate si se muleaza foarte bine pe diverse forme curbe. In general banda adeziva (cea de zugravit din hirtie sau cea mai scumpa Tamiya) sunt perfecte pentru avioane, dece sa nu fie bune la coca unei nave?

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 01 July 2009 - 07:48 PM


#8 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 01 July 2009 - 10:15 PM

Sper ca intr-o luna-doua sa gasesti pe la noi. :hi:

Vezi postareaDegrelle, la 30 Jun 2009, 13:05, a spus:

Scuze ca deschid un nou topic, dar poate ma puteti ajuta. Daca cineva stie unde pot gasi asa ceva http://www.garrettwade.com/product.asp?pn=...hcd2=1240551938 v-as ramane recunoscator.


#9 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 July 2009 - 07:41 AM

Parerea mea: banda adeziva nu prea e buna in aceste cazuri din cauza ca "se lasa" si te trezesti cu un mic luft sau nealiniere in zona. Incearca sa folosesti "soricelul" adica acele benzi din plastic cu care se string manunchiurile de cabluri sau capacele la rotile masinilor. Din pacate e de unica folosinta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2312661_1223295278.gif


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi