Forum Machete,Modelism,Hobby: Ba-64 ( ACE ) 1/72 "modificat " - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ba-64 ( ACE ) 1/72 "modificat "

#1 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 July 2009 - 01:03 AM

Dupa ce am dat un strat de email pe Sdkfz, m-am gandit ca n-ar strica , pana se " matureaza " vopseaua sa-mi fac putin de lucru cu ce am gasit mai la indemana , pe " linga casa " .Micutul Ba 64 , nu a reusit sa se ascunda la timp si l-am insfacat de " nasuc " .Nu degeaba era recunoscut in epoca pentru lentoarea sa datorata blindajului prea greu raportat la cat putea sa traga sarmanu-i motoras Ford ( 4 cilindri?) .Asadar , am dat "cep" versiunii rusesti a cunoscutului vehicol de recunoastere german si in ultima saptamana ... " l-am dat peste cap" .Am ales sa reprezint acea cunoscuta si inedita masina modificata in teren in vehicol de comandament fotografiat prin "Bogashany town " ,undeva imediat dupa 23 august .Am pilit ( cu ghilimele sau nu ), slefuit , construit panou parafoc , "bucatica " motor ( cu chitibusurile aferente ), pedale , panou de bord , inlocuit de portiere ,etc , .Nu sint pe deplin satisfacut de rezultat , dar m-am simtit tare bine construindu-l , acesta fiind si primul meu kit unde m-am " bagat " mai serios la " converteala" . Inainte de-a va lasa in compania fotografiilor de epoca a masinii reale , precum si a primelor poze " shpion " ale modelului , pohtesc a va adresa si o intrebare :---------------------- Eu am ( cica)un Ba -64 B , iar in legenda fotografiei se specifica cum ca la baza vehicolului real ar fi un Ba-64 -125 . Cunoasteti care ar fi diferentele intre cele 2 versiuni? ------------ P.S. Anumite piese nu sint lipite permanent ,doar in puncte , pentru a -i deslusi forma in mare . Farul provine de la un Valentine ( distrus cu mult timp in urma , dar pe care planuiesc sa-l recuperez candva ) . Cum dimensiunea farului corespunde destul de mult cu cee ce este dat in kit , cred ca-l voi utiliza , dupa modificarile cuvenite .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: BA_64_125_R1.jpg
  • Imagine atasata: ba_64_comand.jpg


#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 13 July 2009 - 05:10 PM

Conversii - conversii!!! :rolleyes:

#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 July 2009 - 06:55 PM

:rolleyes: .

Aceasta postare a fost editata de dany: 13 July 2009 - 07:01 PM


#4 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2009 - 04:25 PM

Vezi postareadany, la 13 Jul 2009, 02:03, a spus:

....................Eu am ( cica)un Ba -64 B , iar in legenda fotografiei se specifica cum ca la baza vehicolului real ar fi un Ba-64 -125 . Cunoasteti care ar fi diferentele intre cele 2 versiuni? .........................



In cartea: Imagine atasata: monthly_07_2009/post-433-1247752653.jpg

zice ca: Imagine atasata: Eng_sum.JPG

si ne arata si prototipul lu' BA-64-125:
Imagine atasata: BA_64_125___2.JPG Imagine atasata: BA_64_125___1.JPG

si apoi un BA-64 "early":
Imagine atasata: BA_64.JPG


Mai avem si astea:
Imagine atasata: BA_64___dw.JPG Imagine atasata: BA_64B___dw.JPG


Acu', daca tu pomenesti de "Bogashany town " (de fapt "Botoshani town" eu inteleg ca ai trecut pe aici unde scrie ca:

Imagine atasata: site.JPG

si unde se mai gasesc destule alte informatii, poze si planuri.

#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 July 2009 - 07:31 PM

Merci mult ,pentru ajutor , Alaur . ------------------eu inteleg ca ai trecut pe aici unde scrie ca:-----------------------------------------------
Citisem asta , insa ma interesa in special daca exista ceva modificari semnificative in ce priveste aranjamentul interior al celor versiuni . Eu am gasit cateva imagini ale unui B restaurat , de unde ma si inspirasem pentru construirea interiorului . Am lansat intrebarea mult prea pe larg fiindca de multe ori se intampla sa mai apara cate vreo informatie noua, contradictorie cu ceea ce aparuse pana atunci sau trecuta cu vederea prea usor .

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi